Licensed to Williamson Co. ISC - Site License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 9/26/2010 04:16 PM
                2010 SE Fall Fest Open - 9/24/2010 to 9/26/2010                
                                    Results                                    
 
Women 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harris, Emily P            6 XCEL-SE                20.81      17.12  
  2 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                 15.66      17.16  
  3 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE                 16.20      17.37  
  4 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                 17.25      17.78  
  5 Gholston, Maggie           8 RACE-KY                18.50      17.81  
  6 Araque, Diana F            8 XCEL-SE                   NT      18.02  
  7 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         18.37      18.11  
  8 Baldock, Myers A           8 XCEL-SE                   NT      18.22  
  9 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 18.56      18.66  
 10 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                20.01      18.71  
 11 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                19.76      18.79  
 12 Windland, Rachel C         8 XCEL-SE                   NT      19.03  
 13 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE         18.62      19.11  
 14 Wiphatphumiprates, Parim   8 XCEL-SE                21.29      19.22  
 15 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                20.12      19.33  
 16 Jenks, Kelsey R            8 XCEL-SE                21.69      19.41  
 17 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      19.51  
 18 Oldham, Isabel K           7 NAC-SE                 19.54      19.81  
 19 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE          24.23      19.95  
 20 Richey, Madison T          7 NAC-SE                    NT      20.14  
 21 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                19.94      20.18  
 22 Schloss, Anna Kathryn K    8 HSA-SE                 19.00      20.41  
 23 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE                 20.60      20.44  
 24 Oberlander, Arden R        8 NAC-SE                    NT      20.53  
 25 Maheu, Marissa G           7 XCEL-SE                23.31      20.73  
 26 Lunny, Danielle E          8 XCEL-SE                   NT      21.06  
 27 Oldham, Mary E             7 NAC-SE                 21.96      21.31  
 28 Cook, Elizabeth G          8 XCEL-SE                   NT      21.50  
 29 VanHook, Arrington G       7 MTSC-SE                   NT      21.82  
 30 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                 20.74      22.04  
 31 Sipos, Maia E              7 MTSC-SE                   NT      22.11  
 32 Baker, Aislyn E            8 NAC-SE                    NT      22.41  
 33 Oliver, Annsley G          8 XCEL-SE                   NT      22.56  
 34 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                 24.08      22.72  
 35 Morooka, Kyoka             7 XCEL-SE                   NT      23.02  
 36 Mackey, Azalea J           8 MTSC-SE                24.28      23.49  
 37 Vendur, Kelsey             7 XCEL-SE                28.62      24.20  
 38 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE                 25.51      24.38  
 39 Qiu, Michelle              7 XCEL-SE                27.32      25.27  
 40 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                30.10      25.30  
 41 Jewell, Lilli V            6 XCEL-SE                34.42      25.59  
 42 Chang, Sophia              7 XCEL-SE                26.66      25.70  
 43 Kazemi, Donya              8 XCEL-SE                   NT      25.86  
 44 Bates, Samantha E          7 NAC-SE                    NT      26.24  
 45 Mitchell, Annalise         7 Mfy-SE                 27.20      26.27  
 46 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                 25.78      26.28  
 47 Kimmet, Katrina G          6 XCEL-SE                   NT      26.36  
 48 Gregory, Alexandria C      7 XCEL-SE                   NT      27.61  
 49 Wills, Thea                8 Mfy-SE                    NT      28.64  
 50 Diaz, Camila *             8 NAC-SE                    NT      28.77  
 51 Mitchell, Audrey           5 Mfy-SE                 27.73      29.86  
 52 Ouellette, Samantha J      6 XCEL-SE                   NT      32.09  
 53 Mackey, Iris C             7 MTSC-SE                   NT      32.24  
 54 Anderson, Holly V          5 SSA-SE                 31.20      34.44  
 55 McCarthy, Marilyn T        7 XCEL-SE                   NT      36.76  
 56 Burk, Katelyn G            7 XCEL-SE                   NT      36.81  
 -- Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                17.23         NS  
 -- Johnston, Bright H         8 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Women 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                 34.74      35.52  
  2 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE                 41.42      35.69  
  3 Harris, Emily P            6 XCEL-SE                46.24      38.00  
  4 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                 45.45      38.03  
  5 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 41.59      39.15  
  6 Araque, Diana F            8 XCEL-SE                41.17      39.16  
  7 Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                   NT      39.32  
  8 Enroth, Laurel M           8 XCEL-SE                43.72      39.80  
  9 Schloss, Anna Kathryn K    8 HSA-SE                    NT      39.82  
 10 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         40.91      40.11  
 11 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE         43.30      41.25  
 12 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                45.35      41.57  
 13 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                43.85      41.72  
 14 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                46.94      42.00  
 15 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE          51.34      43.81  
 16 Gregory, Grace M           8 MTSC-SE                   NT      43.90  
 17 David, Ayla F              8 MTSC-SE                50.24      44.38  
 18 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE                 47.30      44.90  
 19 Lowe, Emma K               8 XCEL-SE                   NT      45.08  
 20 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      45.23  
 21 Miller, Sarah Kate K       7 XCEL-SE                   NT      45.65  
 22 Harrison, Kimberly A       8 HSA-SE                 46.96      46.31  
 23 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                 48.31      46.40  
 24 Brown, Hannah M            8 MTSC-SE                   NT      46.54  
 25 Maheu, Marissa G           7 XCEL-SE                57.65      46.96  
 26 Morgan, Rebecca E          7 MTSC-SE                49.51      47.53  
 27 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                 52.70      49.87  
 28 Dover, Taylor A            8 MTSC-SE                   NT      50.46  
 29 VanHook, Arrington G       7 MTSC-SE                   NT      51.09  
 30 Tanner, Sarah W            8 XCEL-SE                   NT      52.20  
 31 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE               1:00.56      52.22  
 32 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                 58.20      52.56  
 33 Atkinson, Jules I          7 MTSC-SE                   NT      52.63  
 34 Holmes, Gracie L           8 TSC-SE                    NT      52.76  
 35 Flesher, Roxie A           6 MTSC-SE              1:04.71      53.75  
 36 Hinely, Mary E             7 HSA-SE                 56.51      53.90  
 37 Kimmet, Katrina G          6 XCEL-SE                   NT      54.02  
 38 Zhang, Madeline G          7 XCEL-SE              1:18.76      56.09  
 39 Chang, Sophia              7 XCEL-SE              1:03.58      57.78  
 40 Agee, Abigail G            6 HSA-SE               1:00.00      58.49  
 41 Wright, Reagan             7 Mfy-SE                    NT    1:05.25  
 42 Crowe, Kaylin              8 Mfy-SE                    NT    1:05.61  
 43 Saujon, Emmie L            7 MTSC-SE                   NT    1:14.83  
 -- Mount, Catherine P         6 PCA-SE                    NT         NS  
 -- Kazemi, Donya              8 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Johnston, Bright H         8 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Jewell, Lilli V            6 XCEL-SE              1:16.31         NS  
 
Women 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE               1:18.81    1:24.48  
                  38.70     1:24.48 (45.78)                                        
  2 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE               1:38.22    1:24.96  
                  40.35     1:24.96 (44.61)                                        
  3 Gholston, Maggie           8 RACE-KY              1:21.50    1:28.13  
                  40.88     1:28.13 (47.25)                                        
  4 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE               1:31.76    1:28.35  
                  40.64     1:28.35 (47.71)                                        
  5 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                   NT    1:28.68  
                  40.38     1:28.68 (48.30)                                        
  6 Araque, Diana F            8 XCEL-SE              1:38.70    1:29.56  
                  40.47     1:29.56 (49.09)                                        
  7 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                   NT    1:30.22  
                  39.81     1:30.22 (50.41)                                        
  8 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE       1:36.25    1:31.18  
                  41.72     1:31.18 (49.46)                                        
  9 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE        1:55.58    1:33.61  
                  43.72     1:33.61 (49.89)                                        
 10 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE              1:36.83    1:34.74  
                  44.43     1:34.74 (50.31)                                        
 11 Oldham, Mary E             7 NAC-SE               1:47.02    1:35.40  
                  42.83     1:35.40 (52.57)                                        
 12 Enroth, Laurel M           8 XCEL-SE                   NT    1:35.94  
                  42.28     1:35.94 (53.66)                                        
 13 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE               1:47.64    1:36.00  
                  44.32     1:36.00 (51.68)                                        
 14 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT    1:38.03  
                  44.18     1:38.03 (53.85)                                        
 15 Oldham, Isabel K           7 NAC-SE               1:52.84    1:38.12  
                  44.41     1:38.12 (53.71)                                        
 16 Wiphatphumiprates, Parim   8 XCEL-SE                   NT    1:42.64  
                  45.51     1:42.64 (57.13)                                        
 17 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                    NT    1:42.73  
                  47.29     1:42.73 (55.44)                                        
 18 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                    NT    1:52.92  
                  53.26     1:52.92 (59.66)                                        
 19 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                    NT    1:54.34  
                  52.73   1:54.34 (1:01.61)                                        
 20 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE                    NT    2:03.52  
                  56.38   2:03.52 (1:07.14)                                        
 21 Kimmet, Katrina G          6 XCEL-SE                   NT    2:06.05  
                  58.08   2:06.05 (1:07.97)                                        
 
Women 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                 19.07      19.09  
  2 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                 19.73      19.96  
  3 Harris, Emily P            6 XCEL-SE                22.48      20.35  
  4 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                22.91      21.34  
  5 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 21.90      21.46  
  5 Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                21.83      21.46  
  7 Enroth, Laurel M           8 XCEL-SE                22.59      21.85  
  8 Jenks, Kelsey R            8 XCEL-SE                22.11      22.16  
  9 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                23.08      22.22  
 10 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE                 19.93      22.31  
 11 Baldock, Myers A           8 XCEL-SE                   NT      22.34  
 12 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE          25.40      22.42  
 13 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         22.39      22.46  
 14 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                24.79      22.49  
 15 Lowe, Emma K               8 XCEL-SE                   NT      22.58  
 16 Morgan, Rebecca E          7 MTSC-SE                23.68      23.19  
 17 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                22.81      23.25  
 18 Araque, Diana F            8 XCEL-SE                   NT      23.45  
 19 Schloss, Anna Kathryn K    8 HSA-SE                    NT      23.71  
 20 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE                 26.19      24.07  
 21 Gregory, Grace M           8 MTSC-SE                23.38      24.20  
 22 Miller, Sarah Kate K       7 XCEL-SE                   NT      24.30  
 23 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      24.38  
 24 Maheu, Marissa G           7 XCEL-SE                25.73      24.67  
 25 Brown, Hannah M            8 MTSC-SE                23.49      24.81  
 26 Qiu, Michelle              7 XCEL-SE                   NT      25.11  
 27 Cook, Elizabeth G          8 XCEL-SE                   NT      25.48  
 28 Lunny, Danielle E          8 XCEL-SE                   NT      25.56  
 29 David, Ayla F              8 MTSC-SE                23.79      25.60  
 30 Harrison, Kimberly A       8 HSA-SE                 24.94      26.05  
 31 Zhang, Madeline G          7 XCEL-SE                26.61      26.26  
 32 Atkinson, Jules I          7 MTSC-SE                   NT      26.33  
 33 Vendur, Kelsey             7 XCEL-SE                27.77      26.50  
 34 VanHook, Arrington G       7 MTSC-SE                   NT      26.65  
 35 Oliver, Annsley G          8 XCEL-SE                   NT      26.96  
 36 Richey, Madison T          7 NAC-SE                    NT      27.04  
 37 Jewell, Lilli V            6 XCEL-SE                32.40      27.06  
 38 McCarthy, Marilyn T        7 XCEL-SE                   NT      27.37  
 39 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                30.60      27.87  
 40 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                 25.34      28.00  
 41 Hinely, Mary E             7 HSA-SE                 29.12      28.14  
 42 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                 29.56      28.31  
 43 Bates, Samantha E          7 NAC-SE                    NT      28.35  
 44 Flesher, Roxie A           6 MTSC-SE                28.29      28.70  
 45 Platt, Victoria L          7 XCEL-SE                   NT      29.11  
 46 Kazemi, Donya              8 XCEL-SE                   NT      29.57  
 47 Tanner, Sarah W            8 XCEL-SE                   NT      29.65  
 48 Holmes, Gracie L           8 TSC-SE                    NT      29.75  
 49 Dover, Taylor A            8 MTSC-SE                   NT      30.37  
 50 Agee, Abigail G            6 HSA-SE                 35.00      30.39  
 51 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE                 29.58      31.41  
 52 Kimmet, Katrina G          6 XCEL-SE                   NT      31.46  
 53 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                 25.04      31.65  
 54 Crowe, Kaylin              8 Mfy-SE                 32.72      31.68  
 55 Gregory, Alexandria C      7 XCEL-SE                   NT      32.52  
 56 Saujon, Emmie L            7 MTSC-SE                   NT      33.79  
 57 Ouellette, Samantha J      6 XCEL-SE                   NT      37.58  
 -- Soares, Ellie J            8 Mfy-SE                 27.59         NS  
 -- Chang, Sophia              7 XCEL-SE                28.69         NS  
 -- Johnston, Bright H         8 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Mount, Catherine P         6 PCA-SE                    NT         NS  
 
Women 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                 41.23      42.88  
  2 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                 49.76      44.03  
  3 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE                 47.73      44.63  
  4 Harris, Emily P            6 XCEL-SE                   NT      45.56  
  5 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                48.04      46.76  
  6 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                51.68      48.39  
  7 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         50.85      48.57  
  8 Gholston, Maggie           8 RACE-KY                45.50      48.70  
  9 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                   NT      48.71  
 10 Enroth, Laurel M           8 XCEL-SE                52.78      48.98  
 11 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 47.94      48.99  
 12 Oberlander, Arden R        8 NAC-SE                    NT      49.50  
 13 Oldham, Isabel K           7 NAC-SE                 49.60      49.62  
 14 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      49.79  
 15 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                48.73      50.95  
 16 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE            NT      51.21  
 17 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE          52.65      51.34  
 18 Maheu, Marissa G           7 XCEL-SE                   NT      51.74  
 19 Sipos, Maia E              7 MTSC-SE                   NT      52.91  
 20 Schloss, Anna Kathryn K    8 HSA-SE                    NT      53.88  
 21 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE               1:00.91      53.92  
 22 Oldham, Mary E             7 NAC-SE                 51.90      55.84  
 23 Vendur, Kelsey             7 XCEL-SE              1:07.62      56.20  
 24 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE               1:00.85      56.71  
 25 Jewell, Lilli V            6 XCEL-SE                   NT      57.09  
 26 McCarthy, Marilyn T        7 XCEL-SE                   NT      57.90  
 27 Baker, Aislyn E            8 NAC-SE                    NT      58.38  
 28 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE              1:14.33      58.60  
 29 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE               1:00.87    1:03.11  
 30 Mackey, Azalea J           8 MTSC-SE                   NT    1:05.54  
 31 Chang, Sophia              7 XCEL-SE              1:03.82    1:06.67  
 32 Kimmet, Katrina G          6 XCEL-SE                   NT    1:08.23  
 33 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE               1:09.20    1:10.84  
 -- Mackey, Iris C             7 MTSC-SE                   NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- VanHook, Arrington G       7 MTSC-SE                   NT         DQ  
      34 Delay initiating arm pull at turn
 -- Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Johnston, Bright H         8 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Kazemi, Donya              8 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Women 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schloss, Anna Kathryn K    8 HSA-SE                 22.00      22.94  
  2 Araque, Diana F            8 XCEL-SE                   NT      23.33  
  3 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 25.32      23.41  
  4 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         24.56      23.80  
  5 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                27.61      25.17  
  6 Enroth, Laurel M           8 XCEL-SE                30.62      25.51  
  7 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                 24.43      25.52  
  8 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                26.15      25.84  
  9 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE                 25.76      25.94  
 10 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                29.60      26.15  
 11 Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                   NT      26.29  
 12 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                    NT      26.37  
 13 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      26.87  
 14 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                28.87      27.39  
 15 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE          34.14      27.75  
 16 Jenks, Kelsey R            8 XCEL-SE                34.88      28.15  
 17 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE                 30.91      28.48  
 18 Holmes, Gracie L           8 TSC-SE                    NT      29.30  
 19 Lowe, Emma K               8 XCEL-SE                   NT      29.33  
 20 Gregory, Grace M           8 MTSC-SE                   NT      29.49  
 21 Miller, Sarah Kate K       7 XCEL-SE                   NT      29.52  
 22 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                    NT      29.80  
 23 Dover, Taylor A            8 MTSC-SE                   NT      29.93  
 24 Lunny, Danielle E          8 XCEL-SE                   NT      30.18  
 24 David, Ayla F              8 MTSC-SE                29.87      30.18  
 26 Harrison, Kimberly A       8 HSA-SE                 34.25      30.65  
 27 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                 32.87      30.81  
 28 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                 32.83      30.93  
 29 Tanner, Sarah W            8 XCEL-SE                   NT      31.55  
 30 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                38.06      31.62  
 31 Brown, Hannah M            8 MTSC-SE                40.73      31.73  
 32 Kazemi, Donya              8 XCEL-SE                   NT      31.80  
 33 Vendur, Kelsey             7 XCEL-SE                41.59      31.94  
 34 Oliver, Annsley G          8 XCEL-SE                   NT      32.17  
 35 Maheu, Marissa G           7 XCEL-SE                   NT      33.18  
 36 Hinely, Mary E             7 HSA-SE                 33.74      33.21  
 37 Qiu, Michelle              7 XCEL-SE                   NT      33.38  
 38 Richey, Madison T          7 NAC-SE                    NT      36.15  
 39 Platt, Victoria L          7 XCEL-SE                   NT      37.59  
 40 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE                 52.80      39.69  
 41 Chang, Sophia              7 XCEL-SE                   NT      41.41  
 42 Ouellette, Samantha J      6 XCEL-SE                   NT      49.20  
 43 Platt, Olivia C            5 XCEL-SE                   NT      51.28  
 -- Bates, Samantha E          7 NAC-SE                    NT         DQ  
      10 Alternating Kick
 -- Morgan, Rebecca E          7 MTSC-SE                33.15         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Agee, Abigail G            6 HSA-SE                 40.00         DQ  
      10 Alternating Kick
 -- Crowe, Kaylin              8 Mfy-SE                    NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Saujon, Emmie L            7 MTSC-SE                   NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Flesher, Roxie A           6 MTSC-SE                39.22         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Windland, Rachel C         8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick
 -- McCarthy, Marilyn T        7 XCEL-SE                   NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Zhang, Madeline G          7 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick
 -- Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE         26.75         DQ  
      10 Downward butterfly kick
 -- Soares, Ellie J            8 Mfy-SE                 33.93         NS  
 -- Johnston, Bright H         8 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Mount, Catherine P         6 PCA-SE                    NT         NS  
 
Women 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Araque, Diana F            8 XCEL-SE                52.64      50.14  
  2 Schloss, Anna Kathryn K    8 HSA-SE                    NT      50.17  
  3 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 54.01      50.67  
  4 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         56.13      52.52  
  5 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                55.81      53.03  
  6 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE              1:01.89      53.41  
  7 Gholston, Maggie           8 RACE-KY                54.50      54.43  
  8 Oberlander, Arden R        8 NAC-SE                    NT      55.85  
  9 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                58.20      56.22  
 10 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE               1:03.58      57.27  
 11 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      57.74  
 12 Wiphatphumiprates, Parim   8 XCEL-SE                   NT      58.47  
 13 Oldham, Mary E             7 NAC-SE               1:04.44      58.53  
 14 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE               1:07.80      58.74  
 15 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE         58.60      59.00  
 16 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                    NT      59.05  
 17 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE        1:17.55      59.62  
 18 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                   NT    1:01.17  
 19 Oldham, Isabel K           7 NAC-SE               1:12.14    1:04.13  
 20 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE               1:11.28    1:04.64  
 21 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                   NT    1:05.58  
 22 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE               1:14.92    1:05.69  
 23 Baker, Aislyn E            8 NAC-SE                    NT    1:05.82  
 24 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                    NT    1:09.29  
 25 Ouellette, Samantha J      6 XCEL-SE                   NT    1:35.54  
 -- Mackey, Azalea J           8 MTSC-SE                   NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE                    NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Lunny, Danielle E          8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Mackey, Iris C             7 MTSC-SE                   NT         DQ  
      10 Scissors kick
 -- Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Johnston, Bright H         8 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Women 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE                 18.30      18.43  
  2 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                 17.34      19.42  
  3 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 20.53      19.62  
  4 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                20.30      20.17  
  5 Gholston, Maggie           8 RACE-KY                20.50      21.00  
  6 Araque, Diana F            8 XCEL-SE                   NT      21.54  
  7 Harris, Emily P            6 XCEL-SE                   NT      21.68  
  8 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE                 21.03      22.02  
  9 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                25.72      22.22  
 10 Oberlander, Arden R        8 NAC-SE                    NT      22.24  
 11 Oldham, Isabel K           7 NAC-SE                 21.01      22.41  
 12 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT      22.44  
 13 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE         24.70      22.73  
 14 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE                24.17      22.98  
 15 Cook, Elizabeth G          8 XCEL-SE                   NT      23.06  
 16 Jenks, Kelsey R            8 XCEL-SE                29.01      24.32  
 17 Wiphatphumiprates, Parim   8 XCEL-SE                31.09      24.58  
 18 Enroth, Laurel M           8 XCEL-SE                26.23      24.67  
 19 Oldham, Mary E             7 NAC-SE                 24.69      24.74  
 20 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                 25.23      24.75  
 21 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE                 24.71      24.82  
 22 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE                25.91      25.01  
 23 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE          25.92      25.19  
 24 Maheu, Marissa G           7 XCEL-SE                   NT      25.69  
 25 Richey, Madison T          7 NAC-SE                    NT      25.89  
 26 Baker, Aislyn E            8 NAC-SE                    NT      27.99  
 27 Vendur, Kelsey             7 XCEL-SE                   NT      28.89  
 28 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                47.57      29.28  
 29 Schiedemeyer, Annie M      6 NAC-SE                 43.63      29.71  
 30 Mitchell, Annalise         7 Mfy-SE                 26.31      30.18  
 31 Mackey, Azalea J           8 MTSC-SE                29.82      31.79  
 32 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                 28.46      32.02  
 33 Lunny, Danielle E          8 XCEL-SE                   NT      34.03  
 34 Chang, Sophia              7 XCEL-SE                   NT      34.79  
 35 Oliver, Annsley G          8 XCEL-SE                   NT      35.27  
 36 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                    NT      39.10  
 -- Sipos, Maia E              7 MTSC-SE                   NT         DQ  
      20 Kick breaststroke type
 -- McCarthy, Marilyn T        7 XCEL-SE                   NT         DQ  
      20 Alternating Kick
 -- Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                20.13         NS  
 
Women 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE                44.97      43.96  
  2 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE                 45.67      44.79  
  3 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE               1:06.72      46.50  
  4 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                    NT      47.89  
  5 Taylor, Rachel E           8 MTSC-SE                   NT      49.41  
  6 Brock, Emily M             8 Sea Dragons-SE         52.68      51.17  
  7 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE         54.51      51.79  
  8 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE             NT      53.26  
  9 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE                   NT      54.17  
 10 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE               1:05.10      57.82  
 11 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                   NT    1:18.78  
 -- Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      21 Non-simultaneous arms
 -- Morgan, Rebecca E          7 MTSC-SE              1:01.55         DQ  
      23 One hand touch
 -- Mitchell, Addy E           8 NAC-SE                    NT         NS  
 
Women 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blasingame, Claire C       7 HSA-SE               1:50.24    1:32.57  
                  39.99     1:32.57 (52.58)                                        
  2 Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE               1:37.74    1:34.81  
                  41.78     1:34.81 (53.03)                                        
  3 Oleksyk, Mikayla A         8 NAC-SE               1:43.92    1:36.20  
                  43.10     1:36.20 (53.10)                                        
  4 Patterson, Isabella G      8 NAC-SE               1:40.17    1:36.86  
                  42.65     1:36.86 (54.21)                                        
  5 Browning, Jordan R         7 XCEL-SE              1:49.14    1:39.88  
                  44.18     1:39.88 (55.70)                                        
  6 Araque, Diana F            8 XCEL-SE              1:44.51    1:41.71  
                  46.79     1:41.71 (54.92)                                        
  7 Compton, Azia O            8 Sea Dragons-SE       1:45.80    1:44.12  
                  45.85     1:44.12 (58.27)                                        
  8 Byrd, Shannon E            8 XCEL-SE              2:01.08    1:45.42  
                  46.93     1:45.42 (58.49)                                        
  9 Thorne, Peyton L           8 Unattached-SE        2:09.78    1:45.48  
                  47.37     1:45.48 (58.11)                                        
 10 Moody, Olivia P            8 XCEL-SE                   NT    1:47.47  
                  47.93     1:47.47 (59.54)                                        
 11 Heifner, Sydney R          8 XCEL-SE              2:04.70    1:48.40  
                  48.59     1:48.40 (59.81)                                        
 12 Schiedemeyer, Emily E      8 NAC-SE               2:08.25    1:51.62  
                  50.56   1:51.62 (1:01.06)                                        
 13 Gregory, Grace M           8 MTSC-SE                   NT    1:54.94  
                  53.53   1:54.94 (1:01.41)                                        
 14 Hollis, Alex P             8 XCEL-SE              1:54.35    1:55.18  
                  55.74     1:55.18 (59.44)                                        
 15 Jenks, Kelsey R            8 XCEL-SE                   NT    1:57.26  
                  51.20   1:57.26 (1:06.06)                                        
 16 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                    NT    2:02.63  
                  57.55   2:02.63 (1:05.08)                                        
 17 Mitchell, Addy E           8 NAC-SE               2:05.40    2:02.79  
                  54.96   2:02.79 (1:07.83)                                        
 18 Harrison, Kimberly A       8 HSA-SE               2:16.64    2:03.34  
                  53.93   2:03.34 (1:09.41)                                        
 19 Hinely, Mary E             7 HSA-SE               2:27.72    2:06.15  
                  57.50   2:06.15 (1:08.65)                                        
 20 Bailey, Carmen E           7 NAC-SE                    NT    2:06.79  
                1:02.93   2:06.79 (1:03.86)                                        
 21 Vendur, Kelsey             7 XCEL-SE              2:53.69    2:08.94  
                  58.26   2:08.94 (1:10.68)                                        
 22 Flesher, Roxie A           6 MTSC-SE                   NT    2:12.56  
                  58.49   2:12.56 (1:14.07)                                        
 23 Todd, Lauren A             7 XCEL-SE                   NT    2:20.68  
                1:03.73   2:20.68 (1:16.95)                                        
 -- Oliver, Annsley G          8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      42 Strokes out of sequence - IM
                1:08.03        DQ (1:08.93)                                        
 -- Holmes, Gracie L           8 TSC-SE                    NT         DQ  
      20 Alternating Kick - fly
                  59.33        DQ (1:10.90)                                        
 -- Crowe, Kaylin              8 Mfy-SE                    NT         DQ  
      23 One hand touch - fly
                1:06.28        DQ (1:18.23)                                        
 -- Ouellette, Samantha J      6 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick - breast
                1:36.30        DQ (1:45.89)                                        
 -- Soares, Ellie J            8 Mfy-SE               2:25.01         NS  
 
Women 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huntsville Swim Association-SE  'A'               1:25.65    1:12.72  
                  36.69     1:12.72 (36.03)                                        
  2 Excel Aquatics-SE  'A'                            1:19.32    1:13.11  
     1) Hollis, Alex P 8                2) Byrd, Shannon E 8              
     3) Heifner, Sydney R 8             4) Enroth, Laurel M 8             
                  37.44     1:13.11 (35.67)                                        
  3 Excel Aquatics-SE  'B'                            1:25.93    1:13.41  
     1) Harris, Emily P 6               2) Maheu, Marissa G 7             
     3) Jenks, Kelsey R 8               4) Browning, Jordan R 7           
                  39.63     1:13.41 (33.78)                                        
  4 Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                1:16.49    1:21.67  
                  40.34     1:21.67 (41.33)                                        
  5 Excel Aquatics-SE  'C'                            1:48.19    1:23.90  
     1) Chang, Sophia 7                 2) Vendur, Kelsey 7               
     3) Qiu, Michelle 7                 4) Zhang, Madeline G 7            
                  42.88     1:23.90 (41.02)                                        
  6 Excel Aquatics-SE  'E'                                 NT    1:40.11  
                  54.73     1:40.11 (45.38)                                        
  7 Excel Aquatics-SE  'D'                                 NT    1:42.89  
                  58.11     1:42.89 (44.78)                                        
  8 Excel Aquatics-SE  'G'                                 NT    1:46.89  
                1:47.27         1:46.89 ( )                                        
  9 Excel Aquatics-SE  'F'                                 NT    1:48.63  
                1:08.38     1:48.63 (40.25)                                        
 10 Middle Tennessee Swim Club-SE  'B'                     NT    1:59.62  
                1:11.93     1:59.62 (47.69)                                        
 
Women 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'A'                            1:28.17    1:21.29  
     1) Harris, Emily P 6               2) Araque, Diana F 8              
     3) Browning, Jordan R 7            4) Enroth, Laurel M 8             
                  43.04     1:21.29 (38.25)                                        
  2 Excel Aquatics-SE  'B'                            1:37.54    1:28.90  
     1) Jenks, Kelsey R 8               2) Hollis, Alex P 8               
     3) Heifner, Sydney R 8             4) Byrd, Shannon E 8              
                  49.51     1:28.90 (39.39)                                        
  3 Excel Aquatics-SE  'C'                            1:59.49    1:33.90  
     1) Baldock, Myers A 8              2) Moody, Olivia P 8              
     3) Wiphatphumiprates, Parima P 8   4) Maheu, Marissa G 7             
                  49.33     1:33.90 (44.57)                                        
  4 Excel Aquatics-SE  'E'                                 NT    1:56.14  
     1) Qiu, Michelle 7                 2) Kazemi, Donya 8                
     3) Chang, Sophia 7                 4) Jewell, Lilli V 6              
                  55.02   1:56.14 (1:01.12)                                        
  5 Excel Aquatics-SE  'F'                                 NT    1:58.28  
     1) Cook, Elizabeth G 8             2) Vendur, Kelsey 7               
     3) Oliver, Annsley G 8             4) Kimmet, Katrina G 6            
                  58.31     1:58.28 (59.97)                                        
  6 Excel Aquatics-SE  'D'                                 NT    2:03.25  
     1) Ouellette, Samantha J 6         2) Lunny, Danielle E 8            
     3) Todd, Lauren A 7                4) Gregory, Alexandria C 7        
                1:05.50     2:03.25 (57.75)                                        
 -- Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                     NT         DQ  
      70 Stroke Infraction swimmer #2
     1) Sipos, Maia E 7                 2) Mackey, Azalea J 8             
     3) VanHook, Arrington G 7          4) Mackey, Iris C 7               
                  59.79          DQ (59.35)                                        
 -- Huntsville Swim Association-SE  'A'               1:35.29         NS  
 
Women 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE                31.55      29.51  
  2 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                34.89      30.12  
  2 Patton, Camille C         10 NAC-SE                 32.65      30.12  
  4 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE                31.92      31.85  
  5 Cho, Hanna C              10 XCEL-SE                34.79      32.72  
  6 Yao, Youli                10 NAC-SE                 31.17      32.80  
  7 Saxon, Claire M           10 MTSC-SE                33.48      32.87  
  8 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE                33.40      33.06  
  9 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                 34.24      33.32  
 10 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE         34.68      33.49  
 11 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE                35.72      33.54  
 12 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE                33.65      33.60  
 13 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE                 33.88      34.48  
 14 Smith, Claire A           10 XCEL-SE                36.20      34.68  
 15 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE         37.42      34.69  
 16 Harris, Erica R            9 XCEL-SE                35.97      34.93  
 17 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE                 34.70      35.27  
 18 Guo, Tammy T               9 NAC-SE                 37.06      35.30  
 19 Snyder, Rachel A           9 XCEL-SE                39.21      35.40  
 20 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE                39.52      35.67  
 21 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE                40.12      35.69  
 22 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE          38.45      35.97  
 23 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT      36.49  
 24 McCaslin, Lena M           9 MTSC-SE                42.79      36.64  
 25 Todd, Megan E             10 XCEL-SE                41.41      36.94  
 26 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE                41.74      37.30  
 27 Coley, Maggie C            9 XCEL-SE                42.61      38.02  
 28 Majors, Madi C             9 XCEL-SE                   NT      38.23  
 29 Bratsch, Marlee J         10 XCEL-SE                46.12      38.42  
 30 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE                   NT      38.67  
 30 Harris, Grace E            9 XCEL-SE                46.53      38.67  
 32 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                38.01      38.82  
 33 Picha, Rachel L            9 XCEL-SE                42.18      39.43  
 34 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE                 41.01      39.82  
 35 Huber, Samantha E         10 XCEL-SE                43.93      40.30  
 36 Brazil, Cecilia A          9 XCEL-SE                45.46      40.45  
 37 Blaylock, Jamie B         10 XCEL-SE                   NT      40.46  
 38 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE                 39.01      40.68  
 39 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE                37.41      40.80  
 40 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE                46.18      41.48  
 41 Riley, Morgan E            9 MTSC-SE                45.72      42.38  
 42 Bates, Valerie S           9 NAC-SE                    NT      42.61  
 43 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                45.47      42.84  
 44 Alwis, Savi M              9 NAC-SE                 41.86      42.85  
 45 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE                 42.23      42.87  
 46 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT      42.91  
 47 Schrett, Chelsea A        10 XCEL-SE                   NT      43.25  
 48 Qiu, Annie                 9 XCEL-SE                51.47      43.64  
 49 Dearman, Laina M          10 XCEL-SE                42.82      43.92  
 50 Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT      44.78  
 51 Riley, Maddie A            9 MTSC-SE                45.00      45.08  
 52 Hartwell, Riley J         10 HSA-SE                 47.68      45.44  
 53 Cheatham, Gabrielle N      9 XCEL-SE                   NT      46.04  
 54 Brown, Elizabeth B        10 MTSC-SE                43.84      46.83  
 55 Zheng, Lu *               10 NAC-SE                    NT      56.90  
 56 Kawasaki, Nanako          10 XCEL-SE                   NT      57.04  
 57 Keith, Jacqueline R        9 XCEL-SE                58.08      59.52  
 58 Shih, Allison R            9 XCEL-SE                   NT      59.90  
 59 Vendur, Ainsley K          9 XCEL-SE                   NT    1:05.09  
 60 Miller, Gabriella R        9 XCEL-SE                   NT    1:05.79  
 61 Pritchett, Emma C          9 XCEL-SE                   NT    1:29.37  
 -- Fazio, Altair E            9 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Decker, Kate A             9 MTSC-SE                46.94         NS  
 -- Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                 43.92         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE              1:11.83    1:04.53  
                  30.42     1:04.53 (34.11)                                        
  2 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE              1:18.68    1:06.49  
                  32.42     1:06.49 (34.07)                                        
  3 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE              1:13.15    1:07.73  
                  31.98     1:07.73 (35.75)                                        
  4 Patton, Camille C         10 NAC-SE               1:15.60    1:07.93  
                  32.54     1:07.93 (35.39)                                        
  5 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE              1:16.78    1:09.87  
                  33.81     1:09.87 (36.06)                                        
  6 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE              1:13.44    1:09.94  
                  32.36     1:09.94 (37.58)                                        
  7 Saxon, Claire M           10 MTSC-SE              1:15.86    1:11.52  
                  34.94     1:11.52 (36.58)                                        
  8 Yao, Youli                10 NAC-SE               1:11.03    1:11.58  
                  32.82     1:11.58 (38.76)                                        
  9 Vasquez, Emily R          10 HSA-SE               1:16.11    1:11.96  
                  33.99     1:11.96 (37.97)                                        
 10 Cho, Hanna C              10 XCEL-SE              1:21.06    1:13.86  
                  34.35     1:13.86 (39.51)                                        
 11 Oldham, Millie C           9 NAC-SE               1:16.80    1:14.63  
                  35.22     1:14.63 (39.41)                                        
 12 Farmer, Amanda H           9 TSC-SE               1:16.42    1:15.52  
                  36.40     1:15.52 (39.12)                                        
 13 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE              1:19.62    1:15.58  
                  34.31     1:15.58 (41.27)                                        
 14 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE               1:17.02    1:16.69  
                  37.78     1:16.69 (38.91)                                        
 15 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE       1:18.81    1:16.80  
                  36.00     1:16.80 (40.80)                                        
 16 Snyder, Rachel A           9 XCEL-SE                   NT    1:18.52  
                  37.24     1:18.52 (41.28)                                        
 17 Guo, Tammy T               9 NAC-SE               1:21.41    1:18.87  
                  37.16     1:18.87 (41.71)                                        
 18 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE       1:19.59    1:19.06  
                  36.93     1:19.06 (42.13)                                        
 19 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE              1:29.70    1:19.34  
                  36.68     1:19.34 (42.66)                                        
 20 Harris, Erica R            9 XCEL-SE              1:27.63    1:19.45  
                  37.00     1:19.45 (42.45)                                        
 21 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE              1:33.12    1:19.74  
                  37.81     1:19.74 (41.93)                                        
 22 Todd, Megan E             10 XCEL-SE              1:30.13    1:19.78  
                  38.14     1:19.78 (41.64)                                        
 23 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT    1:20.34  
                  37.24     1:20.34 (43.10)                                        
 24 Prince, Mikayla L         10 XCEL-SE                   NT    1:20.85  
                  38.78     1:20.85 (42.07)                                        
 25 Smith, Claudia A          10 NAC-SE               2:47.64    1:21.25  
                  37.75     1:21.25 (43.50)                                        
 26 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE        1:28.51    1:21.69  
                  37.44     1:21.69 (44.25)                                        
 27 Odom, Ashley P            10 MTSC-SE              1:43.61    1:22.43  
                  38.43     1:22.43 (44.00)                                        
 28 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE              1:25.00    1:22.45  
                  39.34     1:22.45 (43.11)                                        
 29 Paul, Emily F              9 HSA-SE               1:25.23    1:22.80  
                  37.27     1:22.80 (45.53)                                        
 30 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE                   NT    1:22.97  
                  39.16     1:22.97 (43.81)                                        
 31 Flesher, Dixie A           9 MTSC-SE              1:31.06    1:24.89  
                  39.05     1:24.89 (45.84)                                        
 32 Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                    NT    1:25.14  
                  39.58     1:25.14 (45.56)                                        
 33 Bratsch, Marlee J         10 XCEL-SE              1:46.87    1:25.36  
                  40.63     1:25.36 (44.73)                                        
 34 Coley, Maggie C            9 XCEL-SE              1:43.60    1:27.13  
                  40.60     1:27.13 (46.53)                                        
 35 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE                    NT    1:27.82  
                  40.33     1:27.82 (47.49)                                        
 36 Harris, Grace E            9 XCEL-SE              1:43.52    1:27.84  
                  41.36     1:27.84 (46.48)                                        
 37 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE              1:27.92    1:28.46  
                  44.66     1:28.46 (43.80)                                        
 38 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                   NT    1:28.91  
                  39.21     1:28.91 (49.70)                                        
 39 Anderson, Molly Kate K     9 RRST-SE              1:43.74    1:29.60  
                  42.33     1:29.60 (47.27)                                        
 40 Thompson, Courtney N       9 XCEL-SE                   NT    1:30.69  
                  41.94     1:30.69 (48.75)                                        
 41 Felts, Grace L            10 MTSC-SE              1:33.87    1:32.08  
                  43.03     1:32.08 (49.05)                                        
 42 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE              1:46.53    1:32.24  
                  43.92     1:32.24 (48.32)                                        
 43 Brazil, Cecilia A          9 XCEL-SE                   NT    1:32.29  
                  42.74     1:32.29 (49.55)                                        
 44 Dearman, Laina M          10 XCEL-SE              1:39.35    1:33.14  
                  42.62     1:33.14 (50.52)                                        
 45 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE              1:33.98    1:33.72  
                  41.95     1:33.72 (51.77)                                        
 46 McCaslin, Lena M           9 MTSC-SE              1:51.00    1:35.01  
                  42.71     1:35.01 (52.30)                                        
 47 Keller, Hannah Lee        10 Mfy-SE                    NT    1:35.29  
                  44.11     1:35.29 (51.18)                                        
 48 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT    1:35.66  
                  42.53     1:35.66 (53.13)                                        
 49 Platt, Alexandria V        9 XCEL-SE                   NT    1:36.00  
                  43.66     1:36.00 (52.34)                                        
 50 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE                    NT    1:36.14  
                  44.67     1:36.14 (51.47)                                        
 51 Gilbert, Mary A            9 HSA-SE                    NT    1:36.27  
                  42.34     1:36.27 (53.93)                                        
 52 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE               1:38.58    1:36.43  
                  44.99     1:36.43 (51.44)                                        
 53 Alwis, Savi M              9 NAC-SE               1:34.04    1:36.91  
                  43.13     1:36.91 (53.78)                                        
 54 Voehler, Melanie *        10 NAC-SE                    NT    1:38.24  
                  46.06     1:38.24 (52.18)                                        
 55 Hartwell, Riley J         10 HSA-SE               1:47.65    1:42.95  
                  47.22     1:42.95 (55.73)                                        
 56 Gavigan, Grace A          10 NAC-SE                    NT    1:43.87  
                  50.19     1:43.87 (53.68)                                        
 57 Smith, Sally M             8 PCA-SE                    NT    1:47.77  
                  52.29     1:47.77 (55.48)                                        
 58 Morgan, Brooke V           9 XCEL-SE                   NT    1:48.19  
                  47.18   1:48.19 (1:01.01)                                        
 59 Kolemba, Alli S            9 XCEL-SE                   NT    1:50.07  
                  50.93     1:50.07 (59.14)                                        
 60 Embry, Adeline            10 Mfy-SE                    NT    1:57.44  
                  41.82   1:57.44 (1:15.62)                                        
 61 Hutt, Julia E              9 MTSC-SE              2:32.29    1:59.57  
                  53.08   1:59.57 (1:06.49)                                        
 62 Mabry, Stephanie J         9 XCEL-SE                   NT    2:18.80  
                1:00.67   2:18.80 (1:18.13)                                        
 -- Luffman, Margaret A       10 NAC-SE               1:16.59         DQ  
      50 No touch on turn
                  34.97          DQ (42.96)                                        
 -- Cheatham, Gabrielle N      9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      50 No touch on turn
 -- Campbell, Devin M         10 HSA-SE               1:15.00         NS  
 -- Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                   NT    2:23.47  
                  32.70     1:09.70 (37.00)   2:23.47 (1:13.77)                    
  2 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE              2:34.83    2:25.85  
                  33.99     1:11.12 (37.13)     1:49.82 (38.70)     2:25.85 (36.03)
  3 Carmichael, Sara K        10 XCEL-SE              2:41.41    2:33.56  
                  36.85     1:15.69 (38.84)     1:55.69 (40.00)     2:33.56 (37.87)
  4 Patton, Camille C         10 NAC-SE               3:03.00    2:33.88  
                  36.38     1:15.75 (39.37)     1:56.29 (40.54)     2:33.88 (37.59)
  5 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE                   NT    2:34.36  
                  36.36     1:16.99 (40.63)   2:34.36 (1:17.37)                    
  6 Saxon, Claire M           10 MTSC-SE              2:57.58    2:34.53  
                  36.45     1:16.00 (39.55)     1:57.43 (41.43)     2:34.53 (37.10)
  7 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE                   NT    2:35.81  
                  35.16     1:15.32 (40.16)   2:35.81 (1:20.49)                    
  8 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE       2:50.95    2:41.83  
                  35.76     1:17.59 (41.83)     2:00.29 (42.70)     2:41.83 (41.54)
  9 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE               2:53.55    2:48.66  
                  39.88     1:23.39 (43.51)     2:07.09 (43.70)     2:48.66 (41.57)
 10 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT    2:54.52  
                  38.49     1:22.03 (43.54)     2:09.59 (47.56)     2:54.52 (44.93)
 11 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE                   NT    2:55.87  
                  38.87     1:24.81 (45.94)     2:12.50 (47.69)     2:55.87 (43.37)
 12 Todd, Megan E             10 XCEL-SE                   NT    2:57.13  
                  39.17   2:12.18 (1:33.01)     2:57.13 (44.95)         2:57.13 ( )
 13 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE                   NT    3:09.41  
                  39.74     1:28.36 (48.62)     2:19.68 (51.32)     3:09.41 (49.73)
 14 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE                    NT    3:26.78  
                  44.60     1:38.14 (53.54)     2:33.39 (55.25)     3:26.78 (53.39)
 15 Hartwell, Riley J         10 HSA-SE                    NT    3:42.17  
                  49.65                             2:47.60 ( )     3:42.17 (54.57)
 -- Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                    NT         NS  
 -- Pritchett, Emma C          9 XCEL-SE                   NT        SCR  
 
Girls 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                   NT    6:23.14  
                  35.94     1:14.98 (39.04)     1:54.46 (39.48)     2:33.85 (39.39)
        3:13.97 (40.12)     3:53.39 (39.42)     4:32.95 (39.56)     5:10.80 (37.85)
        5:48.99 (38.19)     6:23.14 (34.15)                                        
  2 Carmichael, Sara K        10 XCEL-SE              7:05.60    6:39.03  
                  36.99     1:18.64 (41.65)     1:59.54 (40.90)     2:40.45 (40.91)
        3:21.77 (41.32)     4:02.81 (41.04)     4:43.06 (40.25)     5:22.60 (39.54)
        6:01.56 (38.96)     6:39.03 (37.47)                                        
  3 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE       7:38.69    7:28.77  
                  37.67     1:21.91 (44.24)     2:07.10 (45.19)     2:52.37 (45.27)
        3:38.97 (46.60)     4:24.94 (45.97)     5:11.30 (46.36)     5:57.42 (46.12)
        6:42.55 (45.13)     7:28.77 (46.22)                                        
  4 Flesher, Dixie A           9 MTSC-SE                   NT    8:16.29  
                  43.09     1:33.11 (50.02)     2:22.03 (48.92)     3:12.84 (50.81)
        4:02.45 (49.61)     4:55.82 (53.37)     5:47.42 (51.60)     6:38.83 (51.41)
        7:29.01 (50.18)     8:16.29 (47.28)                                        
  5 Felts, Grace L            10 MTSC-SE              9:23.17    9:09.85  
                  48.21     1:45.07 (56.86)     2:41.70 (56.63)     3:38.80 (57.10)
        4:36.27 (57.47)     5:31.77 (55.50)     6:27.83 (56.06)     7:23.15 (55.32)
        8:19.17 (56.02)     9:09.85 (50.68)                                        
 -- Decker, Kate A             9 MTSC-SE                   NT        SCR  
 
Women 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE                35.93      33.68  
  2 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                41.32      35.41  
  3 Vasquez, Emily R          10 HSA-SE                 39.14      37.19  
  4 Yao, Youli                10 NAC-SE                 36.92      37.58  
  5 Patton, Camille C         10 NAC-SE                 40.43      38.10  
  6 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE                37.67      38.60  
  7 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE         40.43      39.17  
  8 Saxon, Claire M           10 MTSC-SE                37.36      40.68  
  9 Harris, Erica R            9 XCEL-SE                40.09      40.77  
 10 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE                40.47      40.81  
 11 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE                 38.35      41.66  
 12 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE         45.98      41.84  
 13 Snyder, Rachel A           9 XCEL-SE                49.62      42.04  
 14 Prince, Mikayla L         10 XCEL-SE                   NT      42.09  
 15 Smith, Claire A           10 XCEL-SE                41.44      42.36  
 16 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE          43.69      42.38  
 17 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE                 41.37      42.70  
 18 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE                45.99      42.82  
 19 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE                46.53      43.00  
 20 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                 40.88      43.22  
 21 Todd, Megan E             10 XCEL-SE                49.84      43.97  
 22 Guo, Tammy T               9 NAC-SE                 44.47      44.40  
 23 Leggett, Sophie J          9 MTSC-SE                43.29      44.48  
 24 Brazil, Cecilia A          9 XCEL-SE                47.57      44.55  
 25 Paul, Emily F              9 HSA-SE                 44.05      44.73  
 26 Coley, Maggie C            9 XCEL-SE                50.89      45.13  
 27 Alwis, Savi M              9 NAC-SE                 51.23      45.18  
 28 Embry, Adeline            10 Mfy-SE                    NT      45.66  
 29 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE                54.66      46.17  
 30 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE                 46.04      46.33  
 31 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE                 49.11      46.43  
 32 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT      46.58  
 33 Majors, Madi C             9 XCEL-SE                   NT      46.61  
 34 Bates, Valerie S           9 NAC-SE                    NT      46.85  
 35 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT      47.01  
 36 Blaylock, Jamie B         10 XCEL-SE                   NT      47.68  
 37 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE                 45.00      47.79  
 38 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                   NT      47.90  
 39 Miller, Lindsey L          9 XCEL-SE                   NT      48.36  
 40 Riley, Morgan E            9 MTSC-SE                55.36      48.52  
 41 Smith, Claudia A          10 NAC-SE                 48.26      48.68  
 42 Riley, Maddie A            9 MTSC-SE                50.41      48.84  
 43 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE                48.72      49.29  
 44 Thompson, Courtney N       9 XCEL-SE                   NT      49.93  
 45 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                50.87      50.15  
 46 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE                50.39      50.48  
 47 Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                 51.82      50.78  
 48 Huber, Samantha E         10 XCEL-SE                53.44      51.55  
 49 McCaslin, Lena M           9 MTSC-SE                48.08      51.66  
 50 Picha, Rachel L            9 XCEL-SE                47.70      52.12  
 51 Cheatham, Gabrielle N      9 XCEL-SE                   NT      52.61  
 52 Kolemba, Alli S            9 XCEL-SE                   NT      53.93  
 53 Gavigan, Grace A          10 NAC-SE                 52.16      54.03  
 54 Kenney, Josephine E        9 XCEL-SE                57.93      54.95  
 55 Atkinson, Simone E         9 MTSC-SE                   NT      55.59  
 56 Smith, Sally M             8 PCA-SE                    NT      55.70  
 57 Hutt, Julia E              9 MTSC-SE              1:02.68      58.42  
 58 Shih, Allison R            9 XCEL-SE                   NT      59.40  
 59 Voehler, Melanie *        10 NAC-SE                 55.02      59.48  
 60 Hartwell, Riley J         10 HSA-SE                 58.60    1:00.71  
 61 Mabry, Stephanie J         9 XCEL-SE                   NT    1:01.14  
 -- Gilbert, Mary A            9 HSA-SE                    NT         DQ  
      34 Delay initiating turn after past vertical
 -- Anderson, Molly Kate K     9 RRST-SE                55.92         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Platt, Alexandria V        9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Qiu, Annie                 9 XCEL-SE              1:01.72         DQ  
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Keller, Hannah Lee        10 Mfy-SE                 43.02         DQ  
      34 Multiple strokes past vertical at turn
 -- Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Fazio, Altair E            9 NAC-SE               1:12.44         NS  
 -- Campbell, Devin M         10 HSA-SE                 40.34         NS  
 -- Decker, Kate A             9 MTSC-SE                53.70         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE              1:21.09    1:13.23  
                  35.36     1:13.23 (37.87)                                        
  2 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE              1:30.77    1:15.48  
                  36.32     1:15.48 (39.16)                                        
  3 Yao, Youli                10 NAC-SE               1:18.13    1:20.00  
                  38.18     1:20.00 (41.82)                                        
  4 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE              1:23.94    1:23.04  
                  40.07     1:23.04 (42.97)                                        
  5 Carmichael, Sara K        10 XCEL-SE                   NT    1:23.61  
                  40.82     1:23.61 (42.79)                                        
  6 Patton, Camille C         10 NAC-SE               1:27.83    1:24.24  
                  41.83     1:24.24 (42.41)                                        
  7 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE       1:28.82    1:26.61  
                  41.49     1:26.61 (45.12)                                        
  8 Saxon, Claire M           10 MTSC-SE              1:36.18    1:27.35  
                  42.47     1:27.35 (44.88)                                        
  9 Harris, Erica R            9 XCEL-SE              1:29.29    1:27.52  
                  41.27     1:27.52 (46.25)                                        
 10 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE               1:31.98    1:30.02  
                  43.44     1:30.02 (46.58)                                        
 11 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                    NT    1:31.11  
                  43.81     1:31.11 (47.30)                                        
 12 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE               1:25.52    1:31.51  
                  45.69     1:31.51 (45.82)                                        
 13 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE              1:31.81    1:32.09  
                  45.59     1:32.09 (46.50)                                        
 14 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE        1:47.57    1:33.65  
                  44.20     1:33.65 (49.45)                                        
 15 Guo, Tammy T               9 NAC-SE                    NT    1:33.92  
                  45.26     1:33.92 (48.66)                                        
 16 Brazil, Cecilia A          9 XCEL-SE                   NT    1:36.34  
                  46.97     1:36.34 (49.37)                                        
 17 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE               1:51.93    1:44.07  
                  51.11     1:44.07 (52.96)                                        
 18 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                   NT    1:45.41  
                1:45.46         1:45.41 ( )                                        
 19 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE                    NT    1:49.15  
                  54.80     1:49.15 (54.35)                                        
 20 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                   NT    1:49.16  
                  51.36     1:49.16 (57.80)                                        
 21 Riley, Maddie A            9 MTSC-SE                   NT    1:50.09  
                  52.59     1:50.09 (57.50)                                        
 22 Riley, Morgan E            9 MTSC-SE                   NT    1:50.16  
                  52.00     1:50.16 (58.16)                                        
 23 Zheng, Lu *               10 NAC-SE                    NT    2:27.06  
                1:07.65   2:27.06 (1:19.41)                                        
 24 Miller, Gabriella R        9 XCEL-SE                   NT    2:32.89  
                1:13.91   2:32.89 (1:18.98)                                        
 -- Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT         DQ  
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  49.78          DQ (51.93)                                        
 -- Pritchett, Emma C          9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
                1:20.82        DQ (1:26.06)                                        
 
Women 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hines, Grace A            10 XCEL-SE                36.60      38.61  
  2 Yao, Youli                10 NAC-SE                 38.73      39.47  
  3 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE                41.47      40.67  
  4 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE                45.45      41.41  
  5 Farmer, Amanda H           9 TSC-SE                 42.44      42.42  
  6 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE                44.02      42.43  
  7 Vasquez, Emily R          10 HSA-SE                 44.21      42.93  
  8 Smith, Claire A           10 XCEL-SE                40.77      42.98  
  9 Patton, Camille C         10 NAC-SE                 53.41      43.38  
 10 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE                 42.96      43.78  
 11 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE                 46.55      44.38  
 12 Guo, Tammy T               9 NAC-SE                 41.35      44.93  
 13 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE                32.50      45.05  
 14 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE         46.40      45.20  
 15 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE         47.98      45.23  
 16 Cho, Hanna C              10 XCEL-SE                46.20      45.59  
 17 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE                52.92      45.64  
 18 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE                44.44      47.54  
 19 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT      49.49  
 20 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE                50.13      49.63  
 21 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE                   NT      50.28  
 22 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE                 56.97      50.55  
 23 Blaylock, Jamie B         10 XCEL-SE                   NT      50.85  
 24 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                59.63      50.98  
 25 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                50.67      51.16  
 26 Bratsch, Marlee J         10 XCEL-SE                   NT      51.32  
 27 Paul, Emily F              9 HSA-SE                 51.73      51.59  
 28 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE          55.40      51.86  
 29 McCaslin, Lena M           9 MTSC-SE                59.95      51.94  
 30 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                 56.40      52.23  
 31 Harris, Grace E            9 XCEL-SE                58.81      52.45  
 32 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE              1:00.85      52.47  
 33 Huber, Samantha E         10 XCEL-SE                   NT      52.54  
 34 Miller, Lindsey L          9 XCEL-SE                   NT      53.10  
 35 Felts, Grace L            10 MTSC-SE                54.48      53.13  
 36 Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                 56.01      53.22  
 37 Todd, Megan E             10 XCEL-SE                58.45      53.62  
 38 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE                52.94      53.68  
 39 Voehler, Melanie *        10 NAC-SE                    NT      53.69  
 40 Odom, Ashley P            10 MTSC-SE                56.73      54.11  
 41 Snyder, Rachel A           9 XCEL-SE                   NT      54.62  
 42 Bates, Valerie S           9 NAC-SE                    NT      54.88  
 43 Campbell, Devin M         10 HSA-SE                 48.13      54.89  
 44 Alwis, Savi M              9 NAC-SE                    NT      55.33  
 45 Kenney, Josephine E        9 XCEL-SE              1:05.04      56.14  
 46 Riley, Maddie A            9 MTSC-SE              1:01.23      56.65  
 47 Thompson, Courtney N       9 XCEL-SE                   NT      56.68  
 48 Gilbert, Mary A            9 HSA-SE                    NT      56.73  
 49 Smith, Claudia A          10 NAC-SE               1:18.06      57.15  
 50 Keller, Hannah Lee        10 Mfy-SE                 52.00      57.61  
 51 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE               1:01.02      57.64  
 52 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT      57.65  
 53 Brazil, Cecilia A          9 XCEL-SE              1:01.39      57.67  
 54 Riley, Morgan E            9 MTSC-SE              1:04.80      57.87  
 55 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE                 59.03      58.24  
 56 Morgan, Brooke V           9 XCEL-SE                   NT      59.28  
 57 Embry, Adeline            10 Mfy-SE                    NT      59.72  
 58 Dearman, Laina M          10 XCEL-SE              1:01.46    1:00.02  
 59 Atkinson, Simone E         9 MTSC-SE                   NT    1:02.60  
 60 Hartwell, Riley J         10 HSA-SE               1:05.48    1:03.25  
 61 Fazio, Altair E            9 NAC-SE               1:10.29    1:05.67  
 62 Smith, Sally M             8 PCA-SE                    NT    1:06.53  
 -- Picha, Rachel L            9 XCEL-SE              1:00.83         DQ  
      15 One hand touch
 -- Prince, Mikayla L         10 XCEL-SE                   NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Hutt, Julia E              9 MTSC-SE              1:23.28         DQ  
      15 One hand touch
 -- Qiu, Annie                 9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Scissors kick
 -- Decker, Kate A             9 MTSC-SE              1:09.47         NS  
 -- Anderson, Molly Kate K     9 RRST-SE                   NT         NS  
 -- Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                    NT         NS  
 
Women 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hines, Grace A            10 XCEL-SE              1:19.92    1:21.67  
                  39.44     1:21.67 (42.23)                                        
  2 Yao, Youli                10 NAC-SE               1:25.15    1:22.09  
                  38.83     1:22.09 (43.26)                                        
  3 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE              1:32.12    1:27.16  
                  40.86     1:27.16 (46.30)                                        
  4 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE              1:38.19    1:28.93  
                  42.96     1:28.93 (45.97)                                        
  5 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE       1:40.50    1:31.35  
                  44.77     1:31.35 (46.58)                                        
  6 Smith, Claire A           10 XCEL-SE              1:34.31    1:32.79  
                  43.18     1:32.79 (49.61)                                        
  7 Guo, Tammy T               9 NAC-SE               1:28.26    1:33.14  
                  43.69     1:33.14 (49.45)                                        
  8 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE               1:33.32    1:34.77  
                  44.43     1:34.77 (50.34)                                        
  9 Cho, Hanna C              10 XCEL-SE              1:39.56    1:35.34  
                  45.11     1:35.34 (50.23)                                        
 10 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE              1:53.97    1:38.27  
                  46.33     1:38.27 (51.94)                                        
 11 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE               1:40.29    1:38.62  
                  47.64     1:38.62 (50.98)                                        
 12 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE       1:46.92    1:38.70  
                  46.53     1:38.70 (52.17)                                        
 13 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE                   NT    1:38.87  
                  46.51     1:38.87 (52.36)                                        
 14 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE                    NT    1:47.16  
                  52.66     1:47.16 (54.50)                                        
 15 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                    NT    1:47.64  
                  51.90     1:47.64 (55.74)                                        
 16 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE              1:51.16    1:50.65  
                  51.16     1:50.65 (59.49)                                        
 17 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                   NT    1:51.06  
                  53.95     1:51.06 (57.11)                                        
 18 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT    1:51.18  
                  50.60   1:51.18 (1:00.58)                                        
 19 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE              2:08.07    1:52.02  
                  53.28     1:52.02 (58.74)                                        
 20 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE                   NT    1:52.49  
                  54.23     1:52.49 (58.26)                                        
 21 Blaylock, Jamie B         10 XCEL-SE                   NT    1:52.67  
                  53.38     1:52.67 (59.29)                                        
 22 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                   NT    1:53.45  
                  53.80     1:53.45 (59.65)                                        
 23 Riley, Maddie A            9 MTSC-SE                   NT    1:55.18  
                  54.92   1:55.18 (1:00.26)                                        
 24 Keith, Jacqueline R        9 XCEL-SE              2:01.64    1:57.55  
                  56.46   1:57.55 (1:01.09)                                        
 25 Dearman, Laina M          10 XCEL-SE                   NT    2:01.34  
                  57.65   2:01.34 (1:03.69)                                        
 26 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT    2:05.01  
                  58.35   2:05.01 (1:06.66)                                        
 27 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE               2:10.04    2:06.15  
                  59.69   2:06.15 (1:06.46)                                        
 28 Schrett, Chelsea A        10 XCEL-SE                   NT    2:08.83  
                  57.80   2:08.83 (1:11.03)                                        
 29 Brown, Elizabeth B        10 MTSC-SE              2:10.42    2:11.41  
                  59.73   2:11.41 (1:11.68)                                        
 30 Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT    2:13.42  
                1:02.68   2:13.42 (1:10.74)                                        
 31 Hartwell, Riley J         10 HSA-SE               2:13.58    2:22.78  
                1:08.36   2:22.78 (1:14.42)                                        
 32 Vendur, Ainsley K          9 XCEL-SE                   NT    2:34.58  
 -- Miller, Gabriella R        9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick
                1:21.51        DQ (1:34.27)                                        
 -- Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                    NT         NS  
 
Women 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE                33.11      31.47  
  2 Hines, Grace A            10 XCEL-SE                33.76      32.58  
  3 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE                34.61      33.58  
  4 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                40.65      34.88  
  5 Patton, Camille C         10 NAC-SE                 35.79      35.62  
  6 Yao, Youli                10 NAC-SE                 37.72      36.26  
  7 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE                 37.33      37.51  
  8 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE                43.90      37.53  
  9 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE         40.13      38.10  
 10 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE                39.55      38.44  
 11 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE         39.76      38.77  
 12 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE                40.55      39.25  
 13 Smith, Claire A           10 XCEL-SE                39.16      39.40  
 14 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                 40.25      39.44  
 15 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE                53.72      40.26  
 16 Cho, Hanna C              10 XCEL-SE                41.41      40.36  
 17 Snyder, Rachel A           9 XCEL-SE                   NT      40.45  
 18 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE          44.10      40.85  
 19 Bates, Valerie S           9 NAC-SE                    NT      43.41  
 20 Coley, Maggie C            9 XCEL-SE                47.93      43.75  
 21 Guo, Tammy T               9 NAC-SE                 42.31      44.11  
 22 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE                51.19      44.34  
 23 Alwis, Savi M              9 NAC-SE                    NT      45.15  
 24 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE                   NT      45.40  
 25 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT      45.41  
 26 Riley, Morgan E            9 MTSC-SE                55.26      46.39  
 27 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE                 42.40      46.75  
 28 Harris, Grace E            9 XCEL-SE              1:01.45      47.46  
 29 Majors, Madi C             9 XCEL-SE                   NT      47.56  
 30 Todd, Megan E             10 XCEL-SE                50.29      47.66  
 31 Dearman, Laina M          10 XCEL-SE                48.56      47.84  
 32 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE                 41.36      48.08  
 33 Picha, Rachel L            9 XCEL-SE                   NT      48.52  
 34 Brazil, Cecilia A          9 XCEL-SE                   NT      48.89  
 35 Huber, Samantha E         10 XCEL-SE                   NT      49.55  
 36 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE                   NT      50.71  
 37 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE                52.99      51.08  
 38 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE                 56.51      51.67  
 39 Clarke, Anna M             9 XCEL-SE                   NT      51.74  
 40 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT      52.22  
 41 Qiu, Annie                 9 XCEL-SE                   NT      53.27  
 42 Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT      53.83  
 43 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                49.45      54.28  
 44 Joiner, Estelle E          8 NAC-SE                    NT    1:03.43  
 -- McCaslin, Lena M           9 MTSC-SE                   NT         DQ  
      23 One hand touch
 -- Cheatham, Gabrielle N      9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      23 One hand touch
 -- Bratsch, Marlee J         10 XCEL-SE                   NT         DQ  
      21 Non-simultaneous arms
 -- Keith, Jacqueline R        9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      21 Non-simultaneous arms
 -- Hartwell, Riley J         10 HSA-SE                 56.01         DQ  
      21 Arms underwater recovery
 -- Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                 53.05         NS  
 -- Decker, Kate A             9 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Monk, Mary Beth E          8 HSA-SE                    NT        SCR  
 
Women 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                   NT    1:19.31  
                  36.74     1:19.31 (42.57)                                        
  2 Patton, Camille C         10 NAC-SE               1:21.64    1:21.69  
                  38.06     1:21.69 (43.63)                                        
  3 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE                   NT    1:23.26  
                  37.67     1:23.26 (45.59)                                        
  4 Carmichael, Sara K        10 XCEL-SE              1:44.85    1:28.26  
                  39.86     1:28.26 (48.40)                                        
  5 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE                    NT    1:28.29  
                  39.54     1:28.29 (48.75)                                        
  6 Yao, Youli                10 NAC-SE               1:41.68    1:28.38  
                  40.13     1:28.38 (48.25)                                        
  7 Farmer, Amanda H           9 TSC-SE                    NT    1:29.14  
                  38.87     1:29.14 (50.27)                                        
  8 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE       1:34.71    1:30.66  
                  41.92     1:30.66 (48.74)                                        
  9 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                    NT    1:37.56  
                  45.13     1:37.56 (52.43)                                        
 10 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE              1:48.34    1:39.44  
                  45.51     1:39.44 (53.93)                                        
 11 Flesher, Dixie A           9 MTSC-SE              1:57.92    1:46.22  
                  47.96     1:46.22 (58.26)                                        
 -- Gavigan, Grace A          10 NAC-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery
 
Women 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaines, Riley M           10 XCEL-SE              1:19.26    1:12.82  
  2 Hines, Grace A            10 XCEL-SE              1:13.26    1:14.25  
  3 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE              1:18.80    1:16.08  
  4 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE              1:29.19    1:16.14  
                  34.81     1:16.14 (41.33)                                        
  5 Yao, Youli                10 NAC-SE               1:17.59    1:19.83  
  6 Carmichael, Sara K        10 XCEL-SE              1:26.32    1:20.07  
  7 Patton, Camille C         10 NAC-SE               1:21.33    1:20.47  
  8 Vasquez, Emily R          10 HSA-SE               1:24.88    1:21.45  
  9 Farmer, Amanda H           9 TSC-SE               1:26.33    1:22.30  
                  37.88     1:22.30 (44.42)                                        
 10 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE              1:30.32    1:22.83  
                  40.14     1:22.83 (42.69)                                        
 11 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE       1:29.26    1:22.97  
                  39.31     1:22.97 (43.66)                                        
 12 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE              1:26.95    1:24.32  
                  39.28     1:24.32 (45.04)                                        
 13 Benko, Payton N           10 Atomic City-SE       1:30.88    1:25.09  
                  39.66     1:25.09 (45.43)                                        
 14 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE               1:26.80    1:25.22  
                  39.44     1:25.22 (45.78)                                        
 15 Smith, Claire A           10 XCEL-SE              1:29.62    1:25.75  
                  39.37     1:25.75 (46.38)                                        
 16 Cho, Hanna C              10 XCEL-SE              1:30.87    1:25.76  
                  40.37     1:25.76 (45.39)                                        
 17 Guo, Tammy T               9 NAC-SE               1:28.11    1:27.39  
                  41.66     1:27.39 (45.73)                                        
 18 Tiblier, Selah K          10 XCEL-SE              1:32.10    1:28.25  
                  40.30     1:28.25 (47.95)                                        
 19 Blasingame, Renae R       10 HSA-SE               1:31.73    1:28.36  
                  42.31     1:28.36 (46.05)                                        
 20 Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT    1:28.62  
                  50.34     1:28.62 (38.28)                                        
 21 Nelson, Ella E             9 XCEL-SE              1:38.67    1:29.28  
                  40.25     1:29.28 (49.03)                                        
 22 Oldham, Millie C           9 NAC-SE               1:29.68    1:29.32  
                  42.45     1:29.32 (46.87)                                        
 23 Ouellette, Morgan E        9 XCEL-SE              1:37.66    1:30.39  
                  44.28     1:30.39 (46.11)                                        
 24 Bates, Valerie S           9 NAC-SE                    NT    1:30.70  
 25 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE        1:43.52    1:32.90  
                  43.04     1:32.90 (49.86)                                        
 26 Gilbert, Anica B          10 RRST-SE              1:39.10    1:33.15  
                  43.23     1:33.15 (49.92)                                        
 27 Paul, Emily F              9 HSA-SE               1:35.62    1:34.72  
                  44.16     1:34.72 (50.56)                                        
 28 Todd, Megan E             10 XCEL-SE              1:46.05    1:35.27  
                  46.19     1:35.27 (49.08)                                        
 29 Waldecker, Anna R         10 XCEL-SE              1:54.93    1:35.40  
                  47.17     1:35.40 (48.23)                                        
 30 Leggett, Sophie J          9 MTSC-SE              1:41.62    1:35.62  
                  43.83     1:35.62 (51.79)                                        
 31 Coley, Maggie C            9 XCEL-SE              1:44.38    1:37.46  
                  46.01     1:37.46 (51.45)                                        
 32 Bratsch, Marlee J         10 XCEL-SE              2:19.48    1:37.71  
                  51.06     1:37.71 (46.65)                                        
 33 Flesher, Dixie A           9 MTSC-SE              1:48.01    1:37.78  
                  45.30     1:37.78 (52.48)                                        
 34 Smith, Claudia A          10 NAC-SE               1:41.63    1:37.91  
                  44.20     1:37.91 (53.71)                                        
 35 Riley, Maddie A            9 MTSC-SE              1:58.57    1:40.56  
                  46.97     1:40.56 (53.59)                                        
 36 Odom, Ashley P            10 MTSC-SE              1:47.78    1:40.68  
                  49.94     1:40.68 (50.74)                                        
 37 Picha, Rachel L            9 XCEL-SE              1:49.41    1:41.33  
                  45.84     1:41.33 (55.49)                                        
 38 Apigian, Grace N          10 XCEL-SE              2:03.96    1:42.27  
                  48.36     1:42.27 (53.91)                                        
 39 Northcutt, Ali E           9 HSA-SE                    NT    1:42.48  
                  48.31     1:42.48 (54.17)                                        
 40 Huber, Samantha E         10 XCEL-SE                   NT    1:42.84  
                  47.50     1:42.84 (55.34)                                        
 41 Riley, Morgan E            9 MTSC-SE              1:48.57    1:43.18  
                  46.24     1:43.18 (56.94)                                        
 42 Sasser, Ansley L          10 MTSC-SE              1:39.20    1:43.26  
                  48.32     1:43.26 (54.94)                                        
 43 Harris, Grace E            9 XCEL-SE              2:01.49    1:44.57  
                  50.03     1:44.57 (54.54)                                        
 44 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE              1:39.24    1:44.92  
                  51.17     1:44.92 (53.75)                                        
 45 Hurt, Lauren               9 Mfy-SE                 56.28    1:45.10  
 46 Williams, Lettie A         9 NAC-SE                    NT    1:45.58  
                  50.81     1:45.58 (54.77)                                        
 47 Hurt, Jordan               9 Mfy-SE               1:37.84    1:46.21  
                  48.13     1:46.21 (58.08)                                        
 47 Dearman, Laina M          10 XCEL-SE              1:46.14    1:46.21  
                  49.50     1:46.21 (56.71)                                        
 49 Thompson, Courtney N       9 XCEL-SE                   NT    1:47.09  
 50 Morris, Sarah Frances F    9 NAC-SE               1:53.02    1:48.13  
                  50.15     1:48.13 (57.98)                                        
 51 Keller, Hannah Lee        10 Mfy-SE               1:58.97    1:49.05  
                  52.96     1:49.05 (56.09)                                        
 52 Voehler, Melanie *        10 NAC-SE               1:54.28    1:49.47  
                  55.40     1:49.47 (54.07)                                        
 53 Platt, Alexandria V        9 XCEL-SE                   NT    1:49.82  
                  50.64     1:49.82 (59.18)                                        
 54 Gavigan, Grace A          10 NAC-SE               2:00.44    1:54.32  
                  53.57   1:54.32 (1:00.75)                                        
 55 Atkinson, Simone E         9 MTSC-SE                   NT    1:56.75  
                  52.98   1:56.75 (1:03.77)                                        
 56 Morgan, Brooke V           9 XCEL-SE                   NT    1:59.76  
                  57.95   1:59.76 (1:01.81)                                        
 -- Majors, Madi C             9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      39 Did not finish on back - back
                  44.20          DQ (55.10)                                        
 -- Smith, Sally M             8 PCA-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
 -- Embry, Adeline            10 Mfy-SE                    NT         DQ  
      20 Alternating Kick - fly
                  47.86          DQ (57.27)                                        
 -- Hartwell, Riley J         10 HSA-SE               2:07.10         DQ  
      39 Did not finish on back - back
                1:01.12        DQ (1:06.83)                                        
 -- Alwis, Savi M              9 NAC-SE                    NT         DQ  
      23 One hand touch - fly
                  49.31        DQ (1:00.40)                                        
 -- Mi, Kaitlyn L             10 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Campbell, Devin M         10 HSA-SE               1:28.73         NS  
                1:04.09                                                            
 -- Gilbert, Mary A            9 HSA-SE                    NT         NS  
 
Women 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kitahara, Kendall Y       10 XCEL-SE                   NT    2:42.99  
                  36.44     1:16.78 (40.34)     2:07.70 (50.92)     2:42.99 (35.29)
  2 Enroth, Avery C           10 XCEL-SE              2:52.06    2:46.31  
                  36.36     1:18.95 (42.59)     2:08.19 (49.24)     2:46.31 (38.12)
  3 Yao, Youli                10 NAC-SE               2:48.34    2:49.97  
                                1:21.66 ( )     2:11.60 (49.94)     2:49.97 (38.37)
  4 Patton, Camille C         10 NAC-SE               2:56.78    2:55.50  
  5 Carmichael, Sara K        10 XCEL-SE              2:57.29    2:55.62  
                  39.84     1:24.69 (44.85)     2:15.80 (51.11)     2:55.62 (39.82)
  6 Luffman, Margaret A       10 NAC-SE               3:06.88    3:03.35  
  7 Groscost, Lucy E          10 Atomic City-SE       3:10.81    3:04.41  
                  39.88     1:29.27 (49.39)     2:20.15 (50.88)     3:04.41 (44.26)
  8 DeFore, Ellie A            9 UNXL-SE              3:08.98    3:04.90  
                  41.67     1:28.99 (47.32)     2:25.33 (56.34)     3:04.90 (39.57)
  9 Guo, Tammy T               9 NAC-SE               3:10.79    3:09.48  
                  44.06     1:32.84 (48.78)     2:25.01 (52.17)     3:09.48 (44.47)
 10 Browne, Phoebe A          10 XCEL-SE                   NT    3:10.75  
                  44.40     1:31.46 (47.06)     2:25.20 (53.74)     3:10.75 (45.55)
 11 Oldham, Millie C           9 NAC-SE                    NT    3:18.66  
                  44.09     1:34.83 (50.74)   2:35.15 (1:00.32)     3:18.66 (43.51)
 12 Cantrell, Jillian B        9 Unattached-SE        3:38.39    3:19.71  
                  42.72     1:32.53 (49.81)   2:32.88 (1:00.35)     3:19.71 (46.83)
 13 Chang, Stephanie           9 XCEL-SE                   NT    3:37.27  
                  54.97     1:51.57 (56.60)     2:50.71 (59.14)     3:37.27 (46.56)
 14 Todd, Megan E             10 XCEL-SE              3:49.17    3:38.06  
                  54.07     1:47.87 (53.80)   2:53.33 (1:05.46)     3:38.06 (44.73)
 15 Coley, Maggie C            9 XCEL-SE                   NT    3:38.25  
                  47.53     1:44.77 (57.24)   2:49.55 (1:04.78)     3:38.25 (48.70)
 16 Brown, Elizabeth B        10 MTSC-SE                   NT    4:19.38  
                1:01.35   2:11.49 (1:10.14)   3:18.35 (1:06.86)   4:19.38 (1:01.03)
 -- Cosman, Jordyn N          10 NAC-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
                  49.55     1:45.50 (55.95)   2:49.53 (1:04.03)          DQ (47.49)
 
Women 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'B'                            2:17.67    2:04.61  
     1) Gaines, Riley M 10              2) Enroth, Avery C 10             
     3) Kitahara, Kendall Y 10          4) Carmichael, Sara K 10          
                  32.08     1:01.69 (29.61)     1:31.35 (29.66)     2:04.61 (33.26)
  2 Excel Aquatics-SE  'D'                            2:37.08    2:25.76  
     1) Harris, Erica R 9               2) Smith, Claire A 10             
     3) Snyder, Rachel A 9              4) Waldecker, Anna R 10           
                  35.98     1:12.27 (36.29)     1:47.88 (35.61)     2:25.76 (37.88)
  3 Huntsville Swim Association-SE  'A'               2:31.88    2:27.09  
     1) Blasingame, Renae R 10          2) Northcutt, Ali E 9             
     3) Paul, Emily F 9                 4) Vasquez, Emily R 10            
                  35.60     1:17.18 (41.58)     1:54.57 (37.39)     2:27.09 (32.52)
  4 Excel Aquatics-SE  'C'                            2:25.90    2:28.60  
     1) Browne, Phoebe A 10             2) Chang, Stephanie 9             
     3) Nelson, Ella E 9                4) Todd, Megan E 10               
                  34.65     1:15.21 (40.56)     1:50.93 (35.72)     2:28.60 (37.67)
  5 Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                2:20.00    2:37.67  
     1) Saxon, Claire M 10              2) Sasser, Ansley L 10            
     3) Felts, Grace L 10               4) Leggett, Sophie J 9            
                  36.23     1:17.18 (40.95)     2:00.22 (43.04)     2:37.67 (37.45)
  6 Excel Aquatics-SE  'E'                            2:48.58    2:38.62  
     1) Picha, Rachel L 9               2) Ouellette, Morgan E 9          
     3) Coley, Maggie C 9               4) Dearman, Laina M 10            
                  41.74     1:18.98 (37.24)     1:56.98 (38.00)     2:38.62 (41.64)
  7 Middle Tennessee Swim Club-SE  'B'                     NT    2:42.90  
     1) Flesher, Dixie A 9              2) Odom, Ashley P 10              
     3) McCaslin, Lena M 9              4) Riley, Maddie A 9              
                  40.25     1:19.04 (38.79)     2:00.70 (41.66)     2:42.90 (42.20)
  8 Excel Aquatics-SE  'F'                            2:56.85    2:47.80  
     1) Huber, Samantha E 10            2) Brazil, Cecilia A 9            
     3) Clarke, Anna M 9                4) Bratsch, Marlee J 10           
                  43.12     1:23.66 (40.54)     2:07.16 (43.50)     2:47.80 (40.64)
  9 Excel Aquatics-SE  'G'                            3:03.23    2:59.78  
     1) Apigian, Grace N 10             2) Harris, Grace E 9              
     3) Qiu, Annie 9                    4) Kenney, Josephine E 9          
                  43.92     1:30.16 (46.24)     2:08.61 (38.45)     2:59.78 (51.17)
 10 Middle Tennessee Swim Club-SE  'C'                     NT    3:07.91  
     1) Riley, Morgan E 9               2) Hutt, Julia E 9                
     3) David, Ayla F 8                 4) Atkinson, Simone E 9           
                  43.56     1:34.95 (51.39)     2:20.05 (45.10)     3:07.91 (47.86)
 -- Excel Aquatics-SE  'A'                            2:07.62        XDQ  
      79 Not enough swimmers
     1) Hines, Grace A 10               2)                                
     3) Tiblier, Selah K 10             4) Cho, Hanna C 10                
                  31.93     1:04.96 (33.03)     1:37.32 (32.36)          DQ (35.61)
 -- Excel Aquatics-SE  'H'                            3:10.85         NS  
 
Women 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'B'                            2:30.71    2:23.96  
                  34.86     1:19.12 (44.26)     1:54.60 (35.48)     2:23.96 (29.36)
  2 Excel Aquatics-SE  'A'                            2:13.79    2:31.14  
                  41.39     1:22.56 (41.17)     1:57.19 (34.63)     2:31.14 (33.95)
  3 Excel Aquatics-SE  'C'                            2:39.55    2:44.05  
                  40.62     1:30.65 (50.03)     2:10.42 (39.77)     2:44.05 (33.63)
  4 Excel Aquatics-SE  'D'                            3:00.84    2:49.19  
                  45.08     1:33.71 (48.63)     2:13.11 (39.40)     2:49.19 (36.08)
  5 Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                     NT    3:11.45  
                  49.43     1:41.24 (51.81)     2:32.81 (51.57)     3:11.45 (38.64)
  6 Excel Aquatics-SE  'E'                            3:12.62    3:13.22  
                  50.80     1:43.98 (53.18)     2:34.12 (50.14)     3:13.22 (39.10)
  7 Excel Aquatics-SE  'F'                            3:19.78    3:18.89  
                  45.30     1:35.74 (50.44)     2:20.95 (45.21)     3:18.89 (57.94)
  8 Excel Aquatics-SE  'G'                            3:33.74    3:53.64  
                  53.31   2:06.92 (1:13.61)     2:56.19 (49.27)     3:53.64 (57.45)
 -- Huntsville Swim Association-SE  'A'               2:45.70         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'H'                                 NT         NS  
 
Women 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE                 25.82      26.39  
  2 Giuse, Erika M            12 NAC-SE                 27.13      26.40  
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE               27.00      27.07  
  4 Underwood, Mallory A      11 HSA-SE                 27.63      27.56  
  4 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE                27.87      27.56  
  6 Young, Ariana             12 Unattached-SE          28.68      27.87  
  7 Hughes, Emily E           12 XCEL-SE                28.77      28.32  
  8 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                  28.07      28.34  
  9 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE                29.37      28.76  
 10 Horne, Chandler L         12 SAC-SE                 28.88      29.14  
 11 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE                 30.35      29.28  
 12 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE                 30.16      29.71  
 13 Loh, Sage S               12 NAC-SE                 30.86      29.81  
 14 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE                29.98      29.95  
 15 Morello, McKenna E        11 XCEL-SE                30.30      30.28  
 16 Young, Lexi E             12 XCEL-SE                29.83      30.30  
 17 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE                 32.12      30.38  
 18 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE         31.86      30.50  
 19 Logan, Brenna R           12 NAC-SE                 29.75      30.59  
 20 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE         32.04      30.87  
 21 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE                 31.84      30.92  
 22 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE         33.06      31.07  
 23 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE                31.05      31.21  
 24 Nik, Nadia N              11 NAC-SE                 30.89      31.34  
 25 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE                 30.67      31.44  
 26 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE                 31.04      31.60  
 26 Hollis, Claudia M         11 XCEL-SE                31.36      31.60  
 28 Lauder, Caroline N        11 Unattached-SE          31.81      31.78  
 29 Collinsworth, Lindsey K   12 MTSC-SE                32.72      31.97  
 30 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE                 32.20      32.05  
 31 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE                33.67      32.31  
 32 Simmons, Victoria R       11 XCEL-SE                   NT      32.36  
 33 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE                 32.48      32.42  
 34 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE                30.45      32.74  
 35 Krause, Alex N            11 HSA-SE                 32.95      32.89  
 36 Northcutt, Mary A         12 HSA-SE                 35.30      32.90  
 37 Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT      33.44  
 38 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE                 35.56      33.56  
 39 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE         35.32      33.80  
 40 McGinty, Ella G           11 NAC-SE                 33.12      34.06  
 41 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT      34.79  
 42 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE               33.98      35.07  
 43 Staats, Cari G            11 NAC-SE                 39.36      35.21  
 44 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE                 36.90      35.28  
 45 Nave, Natalee J           12 MTSC-SE                39.41      35.34  
 46 Perrone, Elizabeth G      11 XCEL-SE                   NT      35.77  
 47 Putman, Kayla M           11 XCEL-SE                   NT      35.83  
 48 Poore, Kirsten M          12 MTSC-SE                39.49      35.94  
 49 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT      36.30  
 50 Blaylock, Taylor L        11 XCEL-SE                   NT      36.41  
 51 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT      36.46  
 52 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE                37.63      36.66  
 53 Van Solingen, Amber M     12 XCEL-SE                   NT      37.43  
 54 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE                37.62      37.61  
 55 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT      37.95  
 56 Secker, Rachel M          12 XCEL-SE                   NT      39.68  
 57 Anderson, Abigail R       11 MTSC-SE                43.24      39.76  
 58 Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT      41.03  
 59 Vero, Grace E             11 XCEL-SE                   NT      41.67  
 60 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE                 44.46      42.02  
 61 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE                42.76      42.11  
 62 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE                42.55      44.28  
 63 Lam, Allison H            11 MTSC-SE                54.17      45.62  
 64 Prince, Lily N            11 NAC-SE                 41.43      46.15  
 65 Luck, Audrey E            11 MTSC-SE                   NT      46.53  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE                 28.30         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE                 26.42         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE                 33.43         NS  
 -- Decker, Grayce A          11 MTSC-SE                42.00         NS  
 -- Russell, Kennedy N        12 SAC-SE                 32.88         NS  
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE                 33.56         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE                 28.11         NS  
 -- Burgess, Lauren E         11 XCEL-SE                   NT        SCR  
 
Women 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE                 57.47      56.33  
                  26.95       56.33 (29.38)                                        
  2 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE               56.00      57.45  
                  28.56       57.45 (28.89)                                        
  3 Giuse, Erika M            12 NAC-SE                 59.35      57.90  
                  28.13       57.90 (29.77)                                        
  4 Hui, Chloe H              11 HSA-SE                 58.46      59.31  
                  28.46       59.31 (30.85)                                        
  5 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE              1:01.64      59.54  
                  29.40       59.54 (30.14)                                        
  6 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              1:01.19    1:00.03  
                  29.67     1:00.03 (30.36)                                        
  7 Young, Ariana             12 Unattached-SE        1:04.65    1:01.22  
                  29.04     1:01.22 (32.18)                                        
  8 Horne, Chandler L         12 SAC-SE               1:00.54    1:01.55  
                  29.57     1:01.55 (31.98)                                        
  9 Gafford, Samantha E       12 NAC-SE               1:05.31    1:02.69  
                  29.27     1:02.69 (33.42)                                        
 10 Paul, Erin M              12 HSA-SE               1:03.80    1:03.63  
                  30.85     1:03.63 (32.78)                                        
 11 Young, Lexi E             12 XCEL-SE              1:03.53    1:04.21  
                  31.27     1:04.21 (32.94)                                        
 12 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               1:08.46    1:04.33  
                  30.62     1:04.33 (33.71)                                        
 13 Logan, Brenna R           12 NAC-SE               1:04.38    1:04.54  
                  30.81     1:04.54 (33.73)                                        
 14 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE              1:05.55    1:04.59  
                  31.31     1:04.59 (33.28)                                        
 15 Nik, Nadia N              11 NAC-SE               1:18.99    1:04.70  
                  30.25     1:04.70 (34.45)                                        
 16 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               1:06.12    1:04.74  
                  30.90     1:04.74 (33.84)                                        
 17 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE               1:07.46    1:05.95  
                  31.22     1:05.95 (34.73)                                        
 18 Loh, Sage S               12 NAC-SE               1:14.07    1:06.36  
                  32.02     1:06.36 (34.34)                                        
 19 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                1:05.99    1:06.66  
                  31.35     1:06.66 (35.31)                                        
 20 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE               1:10.47    1:06.75  
                  32.37     1:06.75 (34.38)                                        
 21 Morello, McKenna E        11 XCEL-SE              1:07.42    1:06.87  
                  32.41     1:06.87 (34.46)                                        
 22 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE              1:08.95    1:07.16  
                  33.32     1:07.16 (33.84)                                        
 23 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE               1:13.22    1:07.44  
                  32.58     1:07.44 (34.86)                                        
 24 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE       1:11.45    1:07.50  
                  32.87     1:07.50 (34.63)                                        
 25 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE       1:14.12    1:07.99  
                  32.01     1:07.99 (35.98)                                        
 26 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE              1:16.11    1:08.58  
                  32.98     1:08.58 (35.60)                                        
 27 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE              1:10.16    1:08.91  
 28 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE       1:13.42    1:09.18  
                  31.83     1:09.18 (37.35)                                        
 29 Northcutt, Mary A         12 HSA-SE               1:18.80    1:09.54  
                  32.27     1:09.54 (37.27)                                        
 30 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               1:11.22    1:09.74  
 31 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE               1:11.48    1:09.79  
                  33.54     1:09.79 (36.25)                                        
 32 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE               1:11.92    1:09.92  
                  33.65     1:09.92 (36.27)                                        
 33 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE               1:10.75    1:10.30  
                  33.87     1:10.30 (36.43)                                        
 34 Lauder, Caroline N        11 Unattached-SE        1:08.25    1:10.32  
                  33.40     1:10.32 (36.92)                                        
 35 Eatman, Grace L           11 MTSC-SE                   NT    1:11.91  
                  34.53     1:11.91 (37.38)                                        
 36 Watke, Katie S            11 NAC-SE               1:13.95    1:11.99  
                  34.34     1:11.99 (37.65)                                        
 37 Hetherington, Olivia L    11 XCEL-SE              1:48.89    1:12.78  
                  33.94     1:12.78 (38.84)                                        
 38 Collinsworth, Lindsey K   12 MTSC-SE              1:13.35    1:13.35  
                  34.23     1:13.35 (39.12)                                        
 39 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE               1:18.54    1:13.58  
                  35.29     1:13.58 (38.29)                                        
 40 Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE       1:15.66    1:14.21  
                  35.06     1:14.21 (39.15)                                        
 41 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT    1:14.32  
                  35.64     1:14.32 (38.68)                                        
 42 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE             1:14.43    1:14.42  
                  35.00     1:14.42 (39.42)                                        
 43 McGinty, Ella G           11 NAC-SE               1:20.45    1:15.53  
                  35.49     1:15.53 (40.04)                                        
 44 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE       1:24.48    1:16.06  
                  35.00     1:16.06 (41.06)                                        
 45 Jordan, Elizabeth A       12 PCA-SE                    NT    1:16.10  
                1:16.22         1:16.10 ( )                                        
 46 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE               1:12.95    1:16.78  
                  36.59     1:16.78 (40.19)                                        
 47 Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT    1:16.82  
                  36.58     1:16.82 (40.24)                                        
 48 Lounsbury, Cassidy E      11 MTSC-SE                   NT    1:17.00  
                  35.34     1:17.00 (41.66)                                        
 49 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT    1:17.10  
                  36.67     1:17.10 (40.43)                                        
 50 Brandon, Grace E          11 HSA-SE                    NT    1:18.14  
                  36.41     1:18.14 (41.73)                                        
 51 Scott, Heather N          11 MTSC-SE              1:26.99    1:18.85  
                  37.37     1:18.85 (41.48)                                        
 52 David, Talon O            11 MTSC-SE              1:21.89    1:19.51  
                  36.03     1:19.51 (43.48)                                        
 53 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE              1:22.13    1:19.54  
                  36.84     1:19.54 (42.70)                                        
 54 Eaton, Jessie A           11 XCEL-SE              1:26.51    1:19.84  
                  37.22     1:19.84 (42.62)                                        
 55 Poore, Kirsten M          12 MTSC-SE              1:32.72    1:19.91  
                  37.31     1:19.91 (42.60)                                        
 56 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE              1:26.61    1:20.29  
                  37.14     1:20.29 (43.15)                                        
 57 Staats, Cari G            11 NAC-SE               1:28.18    1:20.36  
                  37.99     1:20.36 (42.37)                                        
 58 Nave, Natalee J           12 MTSC-SE              1:30.45    1:21.64  
 59 Van Solingen, Amber M     12 XCEL-SE                   NT    1:21.69  
                  38.51     1:21.69 (43.18)                                        
 60 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE               1:33.69    1:22.15  
                  37.62     1:22.15 (44.53)                                        
 61 Stanley, Elizabeth A      12 MTSC-SE                   NT    1:22.33  
 62 Kenney, Kirsten R         11 XCEL-SE              1:31.69    1:22.35  
                  37.17     1:22.35 (45.18)                                        
 63 O'Connor, Haley A         11 MTSC-SE              1:27.49    1:22.92  
                  37.56     1:22.92 (45.36)                                        
 64 Bouldin, MaryGrace M      11 PCA-SE                    NT    1:23.01  
                  38.33     1:23.01 (44.68)                                        
 65 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT    1:24.23  
                  40.80     1:24.23 (43.43)                                        
 66 Phillips, Ansley h        12 PCA-SE                    NT    1:26.84  
                  39.76     1:26.84 (47.08)                                        
 67 Secker, Rachel M          12 XCEL-SE                   NT    1:27.69  
                  40.68     1:27.69 (47.01)                                        
 68 Reese, Bekah D            11 MTSC-SE                   NT    1:30.40  
                  40.23     1:30.40 (50.17)                                        
 69 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE              1:34.70    1:30.75  
                  40.79     1:30.75 (49.96)                                        
 70 Ferrell, Brittany E       11 MTSC-SE              2:09.28    1:31.31  
 71 Sweetman, Kaira L         11 PCA-SE                    NT    1:32.00  
                  40.01     1:32.00 (51.99)                                        
 72 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT    1:32.13  
                  40.90     1:32.13 (51.23)                                        
 73 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE              1:35.95    1:32.88  
                  43.97     1:32.88 (48.91)                                        
 74 Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT    1:33.47  
 75 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE               1:55.71    1:34.68  
                  44.51     1:34.68 (50.17)                                        
 76 Childress, Sarah A        11 MTSC-SE                   NT    1:38.59  
 77 Luck, Audrey E            11 MTSC-SE                   NT    1:48.56  
 78 Dolan, Jacqueline R       12 MTSC-SE                   NT    1:48.72  
                  47.25   1:48.72 (1:01.47)                                        
 79 Lam, Allison H            11 MTSC-SE                   NT    1:54.10  
                  50.67   1:54.10 (1:03.43)                                        
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE               1:18.32         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE               1:02.28         NS  
                  32.92                                                            
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               1:03.81         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE               1:09.31         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE                 57.00         NS  
 -- Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              1:02.69         NS  
 
Women 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE               2:01.20    2:03.69  
                  29.41     1:01.56 (32.15)     1:31.86 (30.30)     2:03.69 (31.83)
  2 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               2:12.06    2:07.55  
                  29.75     1:02.52 (32.77)     1:35.28 (32.76)     2:07.55 (32.27)
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             2:05.00    2:08.79  
                  30.89     1:04.11 (33.22)     1:36.80 (32.69)     2:08.79 (31.99)
  4 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE              2:10.83    2:09.63  
                  30.28     1:04.21 (33.93)     1:37.94 (33.73)     2:09.63 (31.69)
  5 Underwood, Mallory A      11 HSA-SE               2:14.14    2:10.69  
                  28.99     1:01.88 (32.89)     1:36.96 (35.08)     2:10.69 (33.73)
  6 Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              2:12.91    2:13.44  
                  31.03     1:06.18 (35.15)     1:40.74 (34.56)     2:13.44 (32.70)
  7 Young, Lexi E             12 XCEL-SE              2:14.47    2:16.45  
                  31.99     1:06.24 (34.25)     1:41.51 (35.27)     2:16.45 (34.94)
  8 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE              2:20.87    2:17.31  
                  32.21     1:08.05 (35.84)     1:43.60 (35.55)     2:17.31 (33.71)
  9 Horne, Chandler L         12 SAC-SE               2:12.81    2:17.71  
                  30.87     1:04.79 (33.92)     1:40.57 (35.78)     2:17.71 (37.14)
 10 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               2:25.54    2:18.07  
                  31.91     1:07.48 (35.57)     1:43.58 (36.10)     2:18.07 (34.49)
 11 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               2:21.11    2:19.39  
                  31.79     1:07.47 (35.68)     1:43.91 (36.44)     2:19.39 (35.48)
 12 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                2:25.18    2:19.83  
                  31.28     1:07.33 (36.05)     1:44.47 (37.14)     2:19.83 (35.36)
 13 Logan, Brenna R           12 NAC-SE               2:16.62    2:20.01  
                  32.43     1:08.80 (36.37)     1:45.04 (36.24)     2:20.01 (34.97)
 14 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE               2:28.86    2:22.94  
                  33.97     1:10.46 (36.49)     1:47.14 (36.68)     2:22.94 (35.80)
 15 Nik, Nadia N              11 NAC-SE               2:47.73    2:24.96  
                  33.42     1:10.84 (37.42)     1:49.31 (38.47)     2:24.96 (35.65)
 16 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE              2:27.18    2:25.40  
                  33.92     1:10.97 (37.05)     1:49.25 (38.28)     2:25.40 (36.15)
 17 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE              2:26.08    2:25.41  
                  32.31     1:09.22 (36.91)     1:47.98 (38.76)     2:25.41 (37.43)
 18 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               2:30.87    2:27.92  
                  34.83     1:13.23 (38.40)     1:52.18 (38.95)     2:27.92 (35.74)
 19 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE              2:45.81    2:28.14  
                  33.62     1:12.56 (38.94)     1:51.41 (38.85)     2:28.14 (36.73)
 20 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE               2:31.58    2:29.01  
                  33.96     1:11.06 (37.10)     1:50.23 (39.17)     2:29.01 (38.78)
 21 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE               2:34.03    2:30.29  
                  34.62     1:13.10 (38.48)     1:52.64 (39.54)     2:30.29 (37.65)
 22 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE               2:36.45    2:30.77  
                  34.10     1:13.45 (39.35)     1:53.34 (39.89)     2:30.77 (37.43)
 23 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE       2:45.20    2:31.38  
                  35.15     1:15.05 (39.90)     1:53.99 (38.94)     2:31.38 (37.39)
 24 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE               2:33.67    2:33.95  
                  36.52     1:16.47 (39.95)     1:56.22 (39.75)     2:33.95 (37.73)
 25 Collinsworth, Lindsey K   12 MTSC-SE              2:48.15    2:35.33  
                  52.51     1:32.20 (39.69)     2:13.46 (41.26)     2:35.33 (21.87)
 26 Watts, Rachel E           12 SAC-SE               2:33.37    2:35.69  
                  34.89     1:14.93 (40.04)     1:56.17 (41.24)     2:35.69 (39.52)
 27 Watke, Katie S            11 NAC-SE                    NT    2:37.45  
                  53.63     1:35.30 (41.67)     2:16.86 (41.56)     2:37.45 (20.59)
 28 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE               2:26.34    2:38.13  
                  37.52     1:18.87 (41.35)     1:58.87 (40.00)     2:38.13 (39.26)
 29 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE             2:45.65    2:39.64  
                  36.28     1:17.76 (41.48)     1:59.91 (42.15)     2:39.64 (39.73)
 30 Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE       2:42.39    2:39.92  
                  36.31     1:17.02 (40.71)     1:59.38 (42.36)     2:39.92 (40.54)
 31 McGinty, Ella G           11 NAC-SE               2:54.68    2:41.71  
                  53.68     1:34.86 (41.18)     2:18.48 (43.62)     2:41.71 (23.23)
 32 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT    2:58.12  
                  55.30     1:40.62 (45.32)   2:58.12 (1:17.50)                    
 33 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE       3:11.82    2:58.71  
                  56.43     1:43.11 (46.68)     2:32.07 (48.96)     2:58.71 (26.64)
 34 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT    3:16.07  
                1:00.27     1:51.32 (51.05)     2:45.04 (53.72)     3:16.07 (31.03)
 -- Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT         DQ  
      62 Did not finish
                  59.33     1:45.67 (46.34)     1:57.28 (11.61)                    
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE               2:14.03         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               2:12.21         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE               2:03.31         NS  
 -- Northcutt, Mary A         12 HSA-SE               2:59.46         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE               2:23.52         NS  
 
Girls 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               5:41.75    5:41.22  
                  30.90     1:04.95 (34.05)     1:39.99 (35.04)     2:14.96 (34.97)
        2:49.91 (34.95)     3:24.90 (34.99)     3:59.21 (34.31)     4:34.27 (35.06)
        5:09.02 (34.75)     5:41.22 (32.20)                                        
  2 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             5:40.00    5:41.43  
                  31.71     1:06.07 (34.36)     1:41.32 (35.25)     2:16.16 (34.84)
        2:50.59 (34.43)     3:24.85 (34.26)     3:59.84 (34.99)     4:35.31 (35.47)
        5:09.21 (33.90)     5:41.43 (32.22)                                        
  3 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               6:18.81    6:03.82  
                  32.96     1:08.97 (36.01)     1:46.06 (37.09)     2:23.01 (36.95)
        3:00.24 (37.23)     3:37.88 (37.64)     4:15.41 (37.53)     4:52.33 (36.92)
        5:29.05 (36.72)     6:03.82 (34.77)                                        
  4 Young, Lexi E             12 XCEL-SE              5:58.09    6:08.09  
                  34.33     1:10.89 (36.56)     1:47.86 (36.97)     2:24.81 (36.95)
        3:01.51 (36.70)     3:38.58 (37.07)     4:16.00 (37.42)     4:53.33 (37.33)
        5:30.92 (37.59)     6:08.09 (37.17)                                        
  5 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               6:20.00    6:10.20  
                  33.71     1:10.98 (37.27)     1:48.99 (38.01)     2:27.13 (38.14)
        3:04.87 (37.74)     3:42.54 (37.67)     4:19.93 (37.39)     4:57.61 (37.68)
        5:34.75 (37.14)     6:10.20 (35.45)                                        
  6 Paul, Erin M              12 HSA-SE               6:26.56    6:20.91  
                  32.80     1:09.92 (37.12)     1:48.23 (38.31)     2:27.41 (39.18)
        3:06.64 (39.23)     3:45.29 (38.65)     4:25.47 (40.18)     5:04.76 (39.29)
        5:43.80 (39.04)     6:20.91 (37.11)                                        
  7 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE              6:33.37    6:31.02  
                  33.42     1:11.36 (37.94)     1:49.72 (38.36)     2:29.72 (40.00)
        3:10.23 (40.51)     3:48.95 (38.72)     4:29.98 (41.03)     5:11.32 (41.34)
        5:51.96 (40.64)     6:31.02 (39.06)                                        
  8 Watts, Rachel E           12 SAC-SE               7:35.64    6:35.91  
                  35.90     1:16.27 (40.37)     1:58.09 (41.82)     2:39.73 (41.64)
        3:21.66 (41.93)     4:01.25 (39.59)     4:42.76 (41.51)     5:21.65 (38.89)
        5:59.73 (38.08)     6:35.91 (36.18)                                        
  9 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE               6:58.53    6:36.00  
                  35.05     1:14.73 (39.68)     1:56.50 (41.77)     2:38.70 (42.20)
        3:19.46 (40.76)     4:00.21 (40.75)     4:41.50 (41.29)     5:21.01 (39.51)
        5:58.83 (37.82)     6:36.00 (37.17)                                        
 10 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               6:42.83    6:39.87  
                  35.94     1:16.45 (40.51)     1:57.85 (41.40)     2:38.87 (41.02)
        3:19.33 (40.46)     4:00.84 (41.51)     4:41.32 (40.48)     5:21.69 (40.37)
        6:01.67 (39.98)     6:39.87 (38.20)                                        
 11 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE                  NT    7:08.58  
                  38.14     1:20.30 (42.16)     2:04.13 (43.83)     2:48.01 (43.88)
        3:32.18 (44.17)     4:17.00 (44.82)     5:01.37 (44.37)     5:45.59 (44.22)
        6:28.69 (43.10)     7:08.58 (39.89)                                        
 12 Northcutt, Mary A         12 HSA-SE               8:14.02    7:16.98  
                  35.78     1:19.39 (43.61)     2:04.93 (45.54)     2:50.66 (45.73)
        3:37.12 (46.46)     4:22.31 (45.19)     5:07.51 (45.20)     5:52.29 (44.78)
        6:35.50 (43.21)     7:16.98 (41.48)                                        
 13 Lounsbury, Cassidy E      11 MTSC-SE                   NT    7:56.14  
                  38.23     1:21.24 (43.01)     2:08.36 (47.12)     2:56.99 (48.63)
        3:47.21 (50.22)     4:37.00 (49.79)     5:27.87 (50.87)     6:18.71 (50.84)
        7:08.22 (49.51)     7:56.14 (47.92)                                        
 14 Nave, Natalee J           12 MTSC-SE                   NT    8:10.10  
                  41.87     1:29.85 (47.98)     2:18.83 (48.98)                    
                                                                        6:31.88 ( )
      8:10.10 (1:38.22)                                                            
 15 Ferrell, Brittany E       11 MTSC-SE                   NT    9:03.19  
                  46.01     1:40.83 (54.82)     2:36.18 (55.35)     3:32.03 (55.85)
        4:25.97 (53.94)     5:25.12 (59.15)     6:19.78 (54.66)     7:16.95 (57.17)
        8:11.80 (54.85)     9:03.19 (51.39)                                        
 16 Reese, Bekah D            11 MTSC-SE                   NT    9:40.20  
                  45.92     1:40.92 (55.00)     2:40.11 (59.19)     3:39.65 (59.54)
      4:42.28 (1:02.63)   5:43.72 (1:01.44)     6:41.37 (57.65)   7:44.87 (1:03.50)
      8:44.90 (1:00.03)     9:40.20 (55.30)                                        
 17 Lam, Allison H            11 MTSC-SE                   NT   11:33.95  
                  54.49   2:54.99 (2:00.50)   4:03.33 (1:08.34)   5:10.77 (1:07.44)
      6:17.13 (1:06.36)   7:23.74 (1:06.61)   8:27.73 (1:03.99)   9:32.86 (1:05.13)
     10:37.46 (1:04.60)    11:33.95 (56.49)                                        
 -- Decker, Grayce A          11 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE                    NT        SCR  
 
Women 11-12 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giuse, Erika M            12 NAC-SE              11:33.93   11:33.30  
                  32.02     1:06.53 (34.51)     1:41.83 (35.30)     2:17.70 (35.87)
        2:53.21 (35.51)     3:28.70 (35.49)     4:03.10 (34.40)     4:38.21 (35.11)
        5:12.36 (34.15)     5:47.14 (34.78)     6:22.19 (35.05)     6:57.98 (35.79)
        7:32.17 (34.19)     8:07.23 (35.06)     8:42.22 (34.99)     9:17.03 (34.81)
        9:51.53 (34.50)    10:26.40 (34.87)    11:00.42 (34.02)    11:33.30 (32.88)
  2 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE                    NT   12:00.00  
                  31.93     1:06.83 (34.90)     1:42.57 (35.74)     2:18.73 (36.16)
        2:54.16 (35.43)     3:30.51 (36.35)     4:06.57 (36.06)     4:42.97 (36.40)
        5:19.85 (36.88)     5:56.75 (36.90)     6:33.68 (36.93)     7:09.88 (36.20)
        7:46.65 (36.77)     8:23.47 (36.82)     8:59.80 (36.33)     9:36.48 (36.68)
       10:13.28 (36.80)    10:49.61 (36.33)    11:24.73 (35.12)    12:00.00 (35.27)
  3 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE                   NT   12:17.12  
                  32.33     1:07.21 (34.88)     1:42.89 (35.68)     2:19.89 (37.00)
        2:56.50 (36.61)     3:33.62 (37.12)     4:10.95 (37.33)     4:47.87 (36.92)
        5:24.42 (36.55)     6:02.25 (37.83)     6:39.66 (37.41)     7:17.10 (37.44)
        7:55.84 (38.74)     8:33.78 (37.94)     9:13.02 (39.24)     9:49.98 (36.96)
       10:27.54 (37.56)    11:04.79 (37.25)    11:41.14 (36.35)    12:17.12 (35.98)
  4 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE                   NT   13:19.14  
                  35.11     1:14.40 (39.29)     1:53.92 (39.52)     2:34.25 (40.33)
        3:13.92 (39.67)     3:54.80 (40.88)     4:35.01 (40.21)     5:14.84 (39.83)
        5:54.98 (40.14)     6:35.83 (40.85)     7:16.35 (40.52)     7:57.29 (40.94)
        8:37.61 (40.32)     9:19.03 (41.42)     9:59.16 (40.13)    10:39.79 (40.63)
       11:20.54 (40.75)    12:01.53 (40.99)    12:42.29 (40.76)    13:19.14 (36.85)
  5 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE                    NT   13:24.39  
                  34.81     1:14.59 (39.78)     1:54.30 (39.71)     2:34.54 (40.24)
        3:14.78 (40.24)     3:54.57 (39.79)     4:34.48 (39.91)     5:14.93 (40.45)
        5:55.71 (40.78)     6:36.06 (40.35)     7:16.92 (40.86)     7:56.92 (40.00)
        8:38.01 (41.09)     9:18.58 (40.57)     9:59.38 (40.80)    10:41.00 (41.62)
       11:22.22 (41.22)    12:04.25 (42.03)    12:45.03 (40.78)    13:24.39 (39.36)
 
Women 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giuse, Erika M            12 NAC-SE                 28.33      29.07  
  2 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE                 30.78      30.30  
  3 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE                29.95      30.44  
  4 Gafford, Samantha E       12 NAC-SE                 32.12      31.59  
  5 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE                32.51      31.89  
  6 Young, Ariana             12 Unattached-SE          31.78      32.15  
  7 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE                33.05      33.21  
  8 Paul, Erin M              12 HSA-SE                 33.19      33.31  
  9 Logan, Brenna R           12 NAC-SE                 31.76      33.92  
 10 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE         33.44      33.96  
 11 Horne, Chandler L         12 SAC-SE                 33.78      34.57  
 12 Young, Lexi E             12 XCEL-SE                34.90      34.62  
 13 Scheler, Rachel J         12 HSA-SE                 34.21      34.95  
 14 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE                35.82      35.11  
 15 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE         37.31      35.49  
 16 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE                 37.54      36.08  
 17 Watts, Rachel E           12 SAC-SE                 35.78      36.32  
 18 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE                40.05      36.51  
 19 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE                 36.68      36.59  
 19 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE                35.92      36.59  
 21 Nik, Nadia N              11 NAC-SE                 39.74      36.89  
 22 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE                 39.60      37.17  
 23 Loh, Sage S               12 NAC-SE                 38.39      37.22  
 24 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE                 38.31      37.34  
 25 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE                 38.75      37.38  
 26 Northcutt, Mary A         12 HSA-SE                 40.95      37.48  
 27 Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT      37.51  
 28 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE                39.58      37.59  
 29 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                  37.43      38.37  
 30 Hetherington, Olivia L    11 XCEL-SE                53.51      38.39  
 31 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE                 37.24      38.98  
 32 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE         40.27      39.07  
 33 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE               40.50      39.43  
 34 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE                 37.50      39.63  
 35 McGinty, Ella G           11 NAC-SE                 41.11      40.02  
 36 O'Connor, Haley A         11 MTSC-SE                44.30      40.11  
 37 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE                 37.94      40.19  
 38 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE                 41.04      40.47  
 39 Watke, Katie S            11 NAC-SE                 39.31      40.52  
 40 Tudor, Megan E            12 RRST-SE                   NT      40.92  
 41 Lounsbury, Cassidy E      11 MTSC-SE                40.89      40.98  
 42 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE         42.68      41.06  
 43 David, Talon O            11 MTSC-SE                41.81      41.39  
 44 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE                 41.00      41.40  
 45 Poore, Kirsten M          12 MTSC-SE                45.99      42.04  
 46 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE                 40.50      42.11  
 47 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE                41.51      42.25  
 48 Perrone, Elizabeth G      11 XCEL-SE                   NT      43.12  
 49 Staats, Cari G            11 NAC-SE                 40.28      43.22  
 50 Childress, Sarah A        11 MTSC-SE                46.86      43.23  
 51 Nave, Natalee J           12 MTSC-SE                43.61      43.29  
 52 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE                42.88      43.53  
 53 Jordan, Elizabeth A       12 PCA-SE                    NT      44.48  
 54 Eaton, Jessie A           11 XCEL-SE                49.28      44.89  
 55 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT      45.18  
 56 Kenney, Kirsten R         11 XCEL-SE                47.34      45.67  
 57 Brandon, Grace E          11 HSA-SE                    NT      45.88  
 58 Bouldin, MaryGrace M      11 PCA-SE                    NT      46.00  
 59 Scott, Heather N          11 MTSC-SE                42.70      46.19  
 60 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT      46.45  
 61 Phillips, Ansley h        12 PCA-SE                    NT      46.59  
 62 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE                 46.92      47.19  
 63 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT      47.96  
 64 Reese, Bekah D            11 MTSC-SE                45.15      48.12  
 65 Ferrell, Brittany E       11 MTSC-SE                49.13      48.52  
 66 Burgess, Lauren E         11 XCEL-SE                   NT      48.72  
 67 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE                51.79      49.47  
 68 Lam, Allison H            11 MTSC-SE                51.15      49.74  
 69 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT      50.32  
 70 Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT      51.20  
 71 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE                49.14      51.38  
 72 Luck, Audrey E            11 MTSC-SE                   NT      53.46  
 73 Dolan, Jacqueline R       12 MTSC-SE                   NT      56.41  
 -- Sweetman, Kaira L         11 PCA-SE                    NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE                 40.18         NS  
 -- Hughes, Emily E           12 XCEL-SE                32.08         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE                 34.39         NS  
 -- Sindlinger, Caitie E      11 Sea Dragons-SE         54.69         NS  
 -- Tooley, Natalie N         11 Mfy-SE                 45.89         NS  
 -- Decker, Grayce A          11 MTSC-SE                47.53         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE                 37.99         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE                 32.47         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE                 32.97         NS  
 
Women 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giuse, Erika M            12 NAC-SE               1:01.94    1:01.71  
                  29.72     1:01.71 (31.99)                                        
  2 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE               1:03.96    1:05.74  
                  32.12     1:05.74 (33.62)                                        
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             1:07.00    1:06.73  
                  32.92     1:06.73 (33.81)                                        
  4 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               1:07.79    1:07.52  
                  33.17     1:07.52 (34.35)                                        
  5 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE              1:08.32    1:08.76  
                  34.04     1:08.76 (34.72)                                        
  6 Underwood, Mallory A      11 HSA-SE               1:08.98    1:09.10  
                  34.25     1:09.10 (34.85)                                        
  7 Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              1:09.88    1:09.29  
                  34.60     1:09.29 (34.69)                                        
  8 Young, Ariana             12 Unattached-SE        1:08.45    1:09.41  
                  34.26     1:09.41 (35.15)                                        
  9 Logan, Brenna R           12 NAC-SE               1:08.49    1:11.37  
                  34.61     1:11.37 (36.76)                                        
 10 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE       1:13.26    1:13.67  
                  36.27     1:13.67 (37.40)                                        
 11 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE              1:12.15    1:13.98  
                  35.81     1:13.98 (38.17)                                        
 12 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE              1:17.12    1:14.70  
                  36.94     1:14.70 (37.76)                                        
 13 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE       1:21.92    1:15.59  
                  36.54     1:15.59 (39.05)                                        
 14 Horne, Chandler L         12 SAC-SE               1:13.17    1:15.88  
                  36.84     1:15.88 (39.04)                                        
 15 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               1:18.96    1:15.91  
                  37.57     1:15.91 (38.34)                                        
 16 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               1:13.76    1:16.57  
                  38.20     1:16.57 (38.37)                                        
 17 Krause, Alex N            11 HSA-SE               1:22.14    1:18.43  
                  37.97     1:18.43 (40.46)                                        
 18 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE              1:17.84    1:18.77  
                  38.05     1:18.77 (40.72)                                        
 19 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE               1:22.49    1:19.05  
                  39.00     1:19.05 (40.05)                                        
 20 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE              1:28.01    1:19.52  
                  38.16     1:19.52 (41.36)                                        
 21 Hollis, Claudia M         11 XCEL-SE              1:23.44    1:20.37  
                  38.95     1:20.37 (41.42)                                        
 22 Watts, Rachel E           12 SAC-SE               1:20.91    1:20.40  
                  38.74     1:20.40 (41.66)                                        
 23 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE               1:21.63    1:20.78  
                  39.80     1:20.78 (40.98)                                        
 24 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               1:21.02    1:22.36  
                  40.78     1:22.36 (41.58)                                        
 25 Northcutt, Mary A         12 HSA-SE               1:34.87    1:23.57  
 26 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE              1:22.86    1:23.59  
                  40.92     1:23.59 (42.67)                                        
 27 Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE       1:24.24    1:23.85  
                  41.30     1:23.85 (42.55)                                        
 28 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE               1:19.58    1:24.67  
                  41.69     1:24.67 (42.98)                                        
 29 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE               1:23.41    1:25.26  
                  41.58     1:25.26 (43.68)                                        
 30 Simmons, Victoria R       11 XCEL-SE                   NT    1:25.40  
                  40.71     1:25.40 (44.69)                                        
 31 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE             1:27.02    1:27.04  
                  42.64     1:27.04 (44.40)                                        
 32 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE               1:31.41    1:27.18  
                  42.67     1:27.18 (44.51)                                        
 33 Poore, Kirsten M          12 MTSC-SE              1:41.33    1:30.17  
                  42.15     1:30.17 (48.02)                                        
 34 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE               1:29.51    1:31.51  
 35 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE              1:33.80    1:31.80  
 36 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT    1:33.14  
                  46.59     1:33.14 (46.55)                                        
 37 Staats, Cari G            11 NAC-SE               1:31.17    1:36.05  
                  47.68     1:36.05 (48.37)                                        
 38 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE               1:53.35    1:44.67  
                  49.93     1:44.67 (54.74)                                        
 39 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT    1:45.49  
 40 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT    1:45.65  
                  51.26     1:45.65 (54.39)                                        
 41 Secker, Rachel M          12 XCEL-SE                   NT    1:49.27  
                  52.20     1:49.27 (57.07)                                        
 42 Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT    1:51.17  
 43 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE              1:51.01    1:52.38  
                  55.52     1:52.38 (56.86)                                        
 44 Prince, Lily N            11 NAC-SE               1:47.00    1:57.31  
                1:01.76     1:57.31 (55.55)                                        
 -- Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Young, Lexi E             12 XCEL-SE              1:14.41         DQ  
      34 Delay initiating turn after past vertical
                  37.16          DQ (39.03)                                        
 -- Griswold, Madison N       11 XCEL-SE              1:51.86         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
                  53.14          DQ (58.11)                                        
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE               1:26.50         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE               1:10.78         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE               1:17.15         NS  
 -- Watke, Katie S            11 NAC-SE               1:26.49         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               1:13.33         NS  
 
Women 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE                32.97      32.90  
  2 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE                 31.69      33.15  
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE               36.70      35.87  
  4 Giuse, Erika M            12 NAC-SE                 36.82      36.43  
  5 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE                 37.10      37.58  
  6 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE                36.76      38.19  
  7 Lauder, Caroline N        11 Unattached-SE          38.15      38.93  
  8 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE                 45.52      39.25  
  9 Gafford, Samantha E       12 NAC-SE                 44.07      39.37  
 10 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                  36.64      39.39  
 11 Nik, Nadia N              11 NAC-SE                 40.74      40.40  
 12 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE                40.24      40.41  
 13 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE                 40.32      40.45  
 14 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE                 44.57      40.55  
 15 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE         41.77      40.63  
 16 Young, Ariana             12 Unattached-SE          43.76      41.06  
 17 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE                43.53      41.24  
 18 Eatman, Grace L           11 MTSC-SE                40.11      41.65  
 19 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE                 41.53      42.14  
 20 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE         44.16      42.18  
 21 Young, Lexi E             12 XCEL-SE                46.06      42.38  
 22 McGinty, Ella G           11 NAC-SE                 44.17      42.61  
 23 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE                 43.75      42.82  
 24 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE         47.51      43.36  
 25 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE                42.30      43.51  
 26 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE                 43.65      43.66  
 27 Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE         42.94      43.83  
 28 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE         43.91      43.95  
 29 Simmons, Victoria R       11 XCEL-SE                   NT      44.04  
 30 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE                 43.03      44.11  
 31 Scheler, Rachel J         12 HSA-SE                    NT      44.14  
 32 Van Solingen, Amber M     12 XCEL-SE                   NT      44.28  
 33 Tudor, Megan E            12 RRST-SE                   NT      44.49  
 34 Shin, Shua                12 XCEL-SE                   NT      44.93  
 35 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE               48.01      45.08  
 36 Blaylock, Taylor L        11 XCEL-SE                   NT      46.06  
 37 Northcutt, Mary A         12 HSA-SE                 47.59      46.23  
 38 Watke, Katie S            11 NAC-SE                 55.57      46.28  
 39 Staats, Cari G            11 NAC-SE                 45.45      46.31  
 40 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE                 49.27      46.81  
 41 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT      46.84  
 42 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE                49.42      46.94  
 43 Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT      47.17  
 44 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT      47.24  
 45 Lounsbury, Cassidy E      11 MTSC-SE                50.09      47.33  
 46 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE                 47.36      47.34  
 47 O'Connor, Haley A         11 MTSC-SE                56.08      47.53  
 48 Phillips, Ansley h        12 PCA-SE                    NT      48.13  
 49 David, Talon O            11 MTSC-SE                47.64      48.15  
 50 Scott, Heather N          11 MTSC-SE                47.68      48.33  
 51 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT      49.01  
 52 Reese, Bekah D            11 MTSC-SE                51.59      49.88  
 53 Bouldin, MaryGrace M      11 PCA-SE                    NT      50.51  
 54 Perrone, Elizabeth G      11 XCEL-SE                   NT      50.55  
 55 Brandon, Grace E          11 HSA-SE                    NT      50.78  
 56 Stanley, Elizabeth A      12 MTSC-SE                   NT      50.92  
 57 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE                48.51      51.61  
 58 Putman, Kayla M           11 XCEL-SE                   NT      52.09  
 59 Sweetman, Kaira L         11 PCA-SE                    NT      52.26  
 60 Nave, Natalee J           12 MTSC-SE              1:02.35      52.83  
 61 Jordan, Elizabeth A       12 PCA-SE                    NT      53.90  
 62 Ferrell, Brittany E       11 MTSC-SE                58.40      54.51  
 63 Poore, Kirsten M          12 MTSC-SE                58.22      54.60  
 64 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE                56.67      55.25  
 65 Lam, Allison H            11 MTSC-SE              1:06.03      57.52  
 66 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT      58.44  
 67 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE              1:05.97    1:01.53  
 68 Burgess, Lauren E         11 XCEL-SE                   NT    1:06.43  
 -- Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT         DQ  
      11 Arms two strokes underwater
 -- Dolan, Jacqueline R       12 MTSC-SE                   NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Kenney, Kirsten R         11 XCEL-SE                49.74         NS  
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE                 41.16         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE                 39.28         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE                 40.97         NS  
 -- Hughes, Emily E           12 XCEL-SE                38.48         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE                 33.85         NS  
 -- Decker, Grayce A          11 MTSC-SE              1:05.58         NS  
 -- Watts, Rachel E           12 SAC-SE                 43.95         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE                 33.50         NS  
 -- Logan, Brenna R           12 NAC-SE                 39.21         NS  
 -- Tooley, Natalie N         11 Mfy-SE                 53.11        SCR  
 
Women 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             1:19.00    1:16.75  
                  36.96     1:16.75 (39.79)                                        
  2 Underwood, Mallory A      11 HSA-SE               1:20.26    1:17.74  
                  36.95     1:17.74 (40.79)                                        
  3 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               1:18.45    1:17.86  
                  37.26     1:17.86 (40.60)                                        
  4 Loh, Sage S               12 NAC-SE               1:21.68    1:21.91  
                  38.92     1:21.91 (42.99)                                        
  5 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE               1:19.96    1:22.26  
                  38.39     1:22.26 (43.87)                                        
  6 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE              1:20.82    1:22.61  
                  39.39     1:22.61 (43.22)                                        
  7 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                1:25.61    1:24.05  
                  40.15     1:24.05 (43.90)                                        
  8 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE               1:28.33    1:25.41  
                  40.74     1:25.41 (44.67)                                        
  9 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE              1:26.10    1:26.12  
                  42.54     1:26.12 (43.58)                                        
 10 Hollis, Claudia M         11 XCEL-SE              1:25.33    1:26.71  
                  41.80     1:26.71 (44.91)                                        
 11 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               1:34.62    1:27.39  
                  42.03     1:27.39 (45.36)                                        
 12 Lauder, Caroline N        11 Unattached-SE        1:31.58    1:28.06  
                  42.12     1:28.06 (45.94)                                        
 13 Krause, Alex N            11 HSA-SE               1:33.12    1:29.62  
                  41.55     1:29.62 (48.07)                                        
 14 Nik, Nadia N              11 NAC-SE               1:33.09    1:30.08  
                  42.74     1:30.08 (47.34)                                        
 15 Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE       1:31.12    1:30.47  
                  43.60     1:30.47 (46.87)                                        
 16 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE               1:28.59    1:30.94  
                  43.01     1:30.94 (47.93)                                        
 17 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE       1:39.05    1:32.19  
                  42.41     1:32.19 (49.78)                                        
 18 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE              1:36.14    1:32.71  
                  44.24     1:32.71 (48.47)                                        
 19 Horne, Chandler L         12 SAC-SE               1:29.23    1:32.89  
                  42.90     1:32.89 (49.99)                                        
 20 Hetherington, Olivia L    11 XCEL-SE                   NT    1:33.26  
                  43.63     1:33.26 (49.63)                                        
 21 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE               1:35.44    1:33.46  
                  44.44     1:33.46 (49.02)                                        
 22 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE               1:35.64    1:35.23  
                  44.99     1:35.23 (50.24)                                        
 23 McGinty, Ella G           11 NAC-SE               1:33.50    1:35.57  
                  44.76     1:35.57 (50.81)                                        
 24 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE               1:35.25    1:35.61  
                  43.82     1:35.61 (51.79)                                        
 25 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE       1:43.14    1:36.52  
                  45.23     1:36.52 (51.29)                                        
 26 Anderson, Abigail R       11 MTSC-SE              1:50.79    1:36.60  
                  46.21     1:36.60 (50.39)                                        
 27 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE             1:49.57    1:38.77  
                  47.43     1:38.77 (51.34)                                        
 28 Van Solingen, Amber M     12 XCEL-SE                   NT    1:39.16  
                  45.08     1:39.16 (54.08)                                        
 29 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT    1:40.48  
                  49.13     1:40.48 (51.35)                                        
 30 Staats, Cari G            11 NAC-SE               1:40.86    1:42.01  
                  48.87     1:42.01 (53.14)                                        
 31 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE               1:40.93    1:43.02  
                  48.05     1:43.02 (54.97)                                        
 32 Blaylock, Taylor L        11 XCEL-SE                   NT    1:43.39  
                  51.44     1:43.39 (51.95)                                        
 33 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE              1:48.57    1:43.79  
                  49.02     1:43.79 (54.77)                                        
 34 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT    1:43.90  
                  46.98     1:43.90 (56.92)                                        
 35 Watke, Katie S            11 NAC-SE                    NT    1:44.14  
                  49.00     1:44.14 (55.14)                                        
 36 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE              1:46.47    1:46.69  
                  50.76     1:46.69 (55.93)                                        
 37 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT    1:49.49  
                  51.64     1:49.49 (57.85)                                        
 38 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE              1:59.08    1:56.94  
                  55.63   1:56.94 (1:01.31)                                        
 39 Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT    1:57.93  
                  55.41   1:57.93 (1:02.52)                                        
 40 Prince, Lily N            11 NAC-SE               1:57.51    2:06.51  
                1:00.99   2:06.51 (1:05.52)                                        
 41 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT    2:06.81  
                  58.17   2:06.81 (1:08.64)                                        
 42 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE              2:10.55    2:14.08  
                1:04.35   2:14.08 (1:09.73)                                        
 -- Vero, Grace E             11 XCEL-SE                   NT         DQ  
      15 One hand touch
                  56.30        DQ (1:09.19)                                        
 -- Shin, Shua                12 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Northcutt, Mary A         12 HSA-SE               1:48.38         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE               1:17.59         NS  
 -- Lam, Allison H            11 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Ferrell, Brittany E       11 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE               1:27.53         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               1:12.81         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE               1:28.85         NS  
 
Women 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giuse, Erika M            12 NAC-SE                 29.50      27.94  
  2 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE                 27.38      28.05  
  3 Hughes, Emily E           12 XCEL-SE                30.45      30.31  
  4 Young, Ariana             12 Unattached-SE          33.17      30.70  
  5 Logan, Brenna R           12 NAC-SE                 30.26      30.78  
  6 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE                30.39      30.86  
  7 Young, Lexi E             12 XCEL-SE                30.74      31.40  
  8 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE                33.70      32.41  
  9 Loh, Sage S               12 NAC-SE                 33.81      32.90  
 10 Nik, Nadia N              11 NAC-SE                 34.28      33.03  
 11 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE                 35.25      33.22  
 12 Morello, McKenna E        11 XCEL-SE                35.39      33.46  
 13 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE         37.03      33.47  
 14 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE                 33.98      34.06  
 15 Hollis, Claudia M         11 XCEL-SE                35.60      34.34  
 16 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE         34.31      34.82  
 17 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                  36.15      35.00  
 18 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE                 37.93      35.16  
 19 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE                 37.06      35.37  
 20 Lauder, Caroline N        11 Unattached-SE          37.65      35.43  
 21 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE                 39.55      36.04  
 22 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE         37.79      36.06  
 23 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE                 41.75      36.43  
 24 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE                37.82      36.58  
 25 Watts, Rachel E           12 SAC-SE                 36.63      36.72  
 26 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE                 39.39      37.28  
 27 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE         37.18      37.33  
 28 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE                 39.83      37.78  
 29 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE                 41.51      39.17  
 30 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE                39.53      39.19  
 31 Hetherington, Olivia L    11 XCEL-SE              1:08.07      39.26  
 32 McGinty, Ella G           11 NAC-SE                 46.37      40.69  
 33 Blaylock, Taylor L        11 XCEL-SE                   NT      41.07  
 34 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE                 41.14      41.25  
 35 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE                43.23      41.45  
 36 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT      43.11  
 37 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE                44.14      44.39  
 38 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE                 47.60      44.45  
 39 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE               46.88      44.56  
 40 Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT      44.58  
 41 Perrone, Elizabeth G      11 XCEL-SE                   NT      45.78  
 42 Poore, Kirsten M          12 MTSC-SE                51.39      46.28  
 43 Ferrell, Brittany E       11 MTSC-SE              1:05.39      50.33  
 44 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT      51.10  
 45 Anderson, Abigail R       11 MTSC-SE              1:02.15      51.38  
 46 Prince, Lily N            11 NAC-SE                 51.19      53.02  
 47 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE                58.86      54.65  
 48 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE                 58.58      56.13  
 49 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE                56.11      56.96  
 50 Lam, Allison H            11 MTSC-SE                   NT      57.72  
 -- Luck, Audrey E            11 MTSC-SE                   NT         DQ  
      29 No touch
 -- Watke, Katie S            11 NAC-SE                 40.94         DQ  
      21 Arms underwater recovery
 -- Nave, Natalee J           12 MTSC-SE                56.02         DQ  
      23 One hand touch
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE                 48.46         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE                 42.46         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE                 31.21         NS  
 -- Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Decker, Grayce A          11 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE                 30.90         NS  
 
Women 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE               1:01.31    1:03.29  
                  29.66     1:03.29 (33.63)                                        
  2 Giuse, Erika M            12 NAC-SE               1:03.75    1:03.37  
                  30.33     1:03.37 (33.04)                                        
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             1:07.70    1:07.70  
                  31.25     1:07.70 (36.45)                                        
  4 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               1:10.45    1:09.65  
                  32.01     1:09.65 (37.64)                                        
  5 Young, Lexi E             12 XCEL-SE              1:08.56    1:10.08  
                  33.19     1:10.08 (36.89)                                        
  6 Logan, Brenna R           12 NAC-SE               1:07.23    1:11.54  
                  33.18     1:11.54 (38.36)                                        
  7 Daniel, Schuyler R        12 XCEL-SE              1:08.12    1:11.55  
                  31.51     1:11.55 (40.04)                                        
  8 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              1:18.92    1:11.99  
                  34.14     1:11.99 (37.85)                                        
  9 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE              1:21.09    1:13.14  
                  34.32     1:13.14 (38.82)                                        
 10 Nik, Nadia N              11 NAC-SE               1:20.72    1:14.45  
                  34.63     1:14.45 (39.82)                                        
 11 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               1:21.20    1:14.79  
                  34.31     1:14.79 (40.48)                                        
 12 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               1:14.13    1:15.53  
                  35.30     1:15.53 (40.23)                                        
 13 Gafford, Samantha E       12 NAC-SE               1:20.21    1:16.66  
                  35.73     1:16.66 (40.93)                                        
 14 Morello, McKenna E        11 XCEL-SE              1:15.68    1:16.88  
                  35.80     1:16.88 (41.08)                                        
 15 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE                    NT    1:17.25  
                  35.32     1:17.25 (41.93)                                        
 16 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE               1:24.79    1:19.69  
                  36.79     1:19.69 (42.90)                                        
 17 Horne, Chandler L         12 SAC-SE               1:14.83    1:19.82  
                  35.51     1:19.82 (44.31)                                        
 18 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE       1:20.01    1:20.72  
                  37.01     1:20.72 (43.71)                                        
 19 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE            NT    1:20.81  
                  37.79     1:20.81 (43.02)                                        
 20 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE               1:26.55    1:21.66  
                  37.42     1:21.66 (44.24)                                        
 21 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE                    NT    1:22.38  
                  38.70     1:22.38 (43.68)                                        
 22 Scheler, Rachel J         12 HSA-SE               1:28.45    1:23.89  
                  38.75     1:23.89 (45.14)                                        
 23 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE              1:35.28    1:25.03  
                  38.57     1:25.03 (46.46)                                        
 24 Collinsworth, Lindsey K   12 MTSC-SE                   NT    1:30.85  
                  39.40     1:30.85 (51.45)                                        
 25 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE                    NT    1:32.72  
                  43.04     1:32.72 (49.68)                                        
 26 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE               1:44.22    1:34.47  
                   7.91   1:34.47 (1:26.56)                                        
 27 Stanley, Elizabeth A      12 MTSC-SE                   NT    1:39.87  
                  43.04     1:39.87 (56.83)                                        
 28 Eaton, Jessie A           11 XCEL-SE                   NT    1:54.33  
                  53.62   1:54.33 (1:00.71)                                        
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE               1:10.71         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE               1:16.07         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               1:07.67         NS  
 -- Sindlinger, Caitie E      11 Sea Dragons-SE            NT         NS  
 -- Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              1:08.77         NS  
 
Women 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE               1:01.86    1:03.75  
                  30.75     1:03.75 (33.00)                                        
  2 Giuse, Erika M            12 NAC-SE               1:05.36    1:06.57  
                  29.62     1:06.57 (36.95)                                        
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             1:03.00    1:07.21  
                  31.85     1:07.21 (35.36)                                        
  4 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              1:07.51    1:07.23  
                  32.66     1:07.23 (34.57)                                        
  5 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               1:08.59    1:09.74  
                  32.49     1:09.74 (37.25)                                        
  6 Wingo, Jessica F          12 XCEL-SE              1:11.63    1:10.16  
                  33.15     1:10.16 (37.01)                                        
  7 Young, Ariana             12 Unattached-SE        1:14.22    1:11.54  
                  31.64     1:11.54 (39.90)                                        
  8 Gafford, Samantha E       12 NAC-SE               1:14.37    1:13.18  
                  33.21     1:13.18 (39.97)                                        
  9 Horne, Chandler L         12 SAC-SE               1:11.53    1:13.21  
                  34.97     1:13.21 (38.24)                                        
 10 Paul, Erin M              12 HSA-SE               1:15.43    1:13.69  
                  32.30     1:13.69 (41.39)                                        
 11 Logan, Brenna R           12 NAC-SE               1:11.08    1:14.22  
                  33.58     1:14.22 (40.64)                                        
 12 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               1:19.61    1:14.25  
                  35.49     1:14.25 (38.76)                                        
 13 Nik, Nadia N              11 NAC-SE               1:20.44    1:14.76  
                  35.09     1:14.76 (39.67)                                        
 14 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               1:21.71    1:15.11  
                  34.50     1:15.11 (40.61)                                        
 15 Loh, Sage S               12 NAC-SE               1:16.54    1:15.53  
                  35.28     1:15.53 (40.25)                                        
 16 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE               1:19.19    1:15.61  
                  37.26     1:15.61 (38.35)                                        
 17 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE       1:19.76    1:15.70  
                  34.58     1:15.70 (41.12)                                        
 18 Morello, McKenna E        11 XCEL-SE              1:16.04    1:15.93  
                  35.42     1:15.93 (40.51)                                        
 19 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE               1:20.76    1:15.94  
                  35.80     1:15.94 (40.14)                                        
 20 Wen, Jennifer Z           11 XCEL-SE              1:18.07    1:16.12  
                  37.16     1:16.12 (38.96)                                        
 21 Mokry, McKenzie A         11 UN-SE                1:17.32    1:16.61  
                  36.99     1:16.61 (39.62)                                        
 21 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE              1:17.22    1:16.61  
                  35.85     1:16.61 (40.76)                                        
 23 Scheler, Rachel J         12 HSA-SE               1:18.60    1:18.02  
                  35.64     1:18.02 (42.38)                                        
 24 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE               1:25.04    1:18.13  
                  36.20     1:18.13 (41.93)                                        
 25 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE               1:24.22    1:18.70  
                  37.27     1:18.70 (41.43)                                        
 26 Watts, Rachel E           12 SAC-SE               1:19.38    1:18.79  
                  35.84     1:18.79 (42.95)                                        
 27 Lauder, Caroline N        11 Unattached-SE        1:17.23    1:18.87  
                  37.62     1:18.87 (41.25)                                        
 28 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE       1:24.89    1:18.98  
                  34.79     1:18.98 (44.19)                                        
 29 Brock, Haley N            12 Sea Dragons-SE       1:26.65    1:20.21  
                  37.65     1:20.21 (42.56)                                        
 30 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE              1:24.31    1:20.24  
                  37.60     1:20.24 (42.64)                                        
 31 Russell, Kennedy N        12 SAC-SE               1:25.17    1:21.33  
                  36.84     1:21.33 (44.49)                                        
 32 Hetherington, Olivia L    11 XCEL-SE              1:58.81    1:22.23  
                  38.59     1:22.23 (43.64)                                        
 33 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               1:23.78    1:22.62  
                  36.95     1:22.62 (45.67)                                        
 34 Lewis, Emma N             11 XCEL-SE              1:32.39    1:23.25  
                  36.54     1:23.25 (46.71)                                        
 35 Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE       1:22.88    1:23.32  
                  39.31     1:23.32 (44.01)                                        
 36 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE               1:22.43    1:23.44  
                  37.95     1:23.44 (45.49)                                        
 37 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE               1:20.42    1:23.86  
                  39.53     1:23.86 (44.33)                                        
 38 Watke, Katie S            11 NAC-SE               1:26.15    1:24.09  
                  38.62     1:24.09 (45.47)                                        
 39 Tudor, Megan E            12 RRST-SE                   NT    1:24.38  
                  39.51     1:24.38 (44.87)                                        
 40 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE               1:28.96    1:24.94  
                  40.19     1:24.94 (44.75)                                        
 41 Simmons, Victoria R       11 XCEL-SE                   NT    1:25.31  
                  38.38     1:25.31 (46.93)                                        
 42 Grant, Izzy E             11 UN-NA-SE             1:32.16    1:25.56  
                  40.19     1:25.56 (45.37)                                        
 43 Dukes, Tia E              11 Atomic City-SE       1:31.02    1:26.24  
                  39.38     1:26.24 (46.86)                                        
 44 McGinty, Ella G           11 NAC-SE               1:25.58    1:26.72  
                  39.21     1:26.72 (47.51)                                        
 45 Martin, Sarah-Catherine   11 NAC-SE                    NT    1:28.25  
                  41.19     1:28.25 (47.06)                                        
 46 Scott, Heather N          11 MTSC-SE              1:27.65    1:29.02  
                  42.92     1:29.02 (46.10)                                        
 47 O'Connor, Haley A         11 MTSC-SE              1:38.50    1:29.98  
                  39.99     1:29.98 (49.99)                                        
 48 Perrone, Elizabeth G      11 XCEL-SE                   NT    1:30.70  
                  39.66     1:30.70 (51.04)                                        
 49 Blaylock, Taylor L        11 XCEL-SE                   NT    1:31.12  
                  44.08     1:31.12 (47.04)                                        
 50 Justice, Amanda C         11 XCEL-SE              1:34.17    1:31.54  
                  42.32     1:31.54 (49.22)                                        
 51 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT    1:31.55  
                  45.02     1:31.55 (46.53)                                        
 52 Rheins, Kristin T         11 NAC-SE               1:30.63    1:31.75  
                  40.08     1:31.75 (51.67)                                        
 53 Stanley, Elizabeth A      12 MTSC-SE                   NT    1:32.62  
                  43.41     1:32.62 (49.21)                                        
 54 Staats, Cari G            11 NAC-SE               1:33.14    1:32.66  
                  46.45     1:32.66 (46.21)                                        
 55 Brandon, Grace E          11 HSA-SE                    NT    1:33.75  
                  42.72     1:33.75 (51.03)                                        
 56 Putman, Kayla M           11 XCEL-SE                   NT    1:34.03  
                  43.54     1:34.03 (50.49)                                        
 57 Hopkins, Julia E          11 XCEL-SE              1:36.66    1:35.09  
                  44.81     1:35.09 (50.28)                                        
 58 Davis, Whitney N          11 HSA-SE                    NT    1:36.51  
                  45.84     1:36.51 (50.67)                                        
 59 Skelton, Kyndall P        11 HSA-SE                    NT    1:37.75  
                  47.48     1:37.75 (50.27)                                        
 60 Phillips, Ansley h        12 PCA-SE                    NT    1:38.00  
                  46.28     1:38.00 (51.72)                                        
 61 Jordan, Elizabeth A       12 PCA-SE                    NT    1:38.32  
                  45.28     1:38.32 (53.04)                                        
 62 Eaton, Jessie A           11 XCEL-SE              1:43.95    1:38.83  
                  48.18     1:38.83 (50.65)                                        
 63 Quintero, Anny C          11 NAC-SE                    NT    1:40.79  
                  48.40     1:40.79 (52.39)                                        
 64 Bouldin, MaryGrace M      11 PCA-SE                    NT    1:40.82  
                  47.71     1:40.82 (53.11)                                        
 65 Griswold, Sharayah L      11 XCEL-SE              1:49.68    1:42.72  
                  50.83     1:42.72 (51.89)                                        
 66 Griswold, Madison N       11 XCEL-SE              1:55.40    1:42.73  
                  49.51     1:42.73 (53.22)                                        
 67 Welcher, Victorian V      11 HSA-SE               1:45.24    1:43.10  
                  49.79     1:43.10 (53.31)                                        
 68 Goode, Hayden M           11 HSA-SE                    NT    1:49.83  
                  49.49   1:49.83 (1:00.34)                                        
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               1:07.94         NS  
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE               1:08.56         NS  
 -- Decker, Grayce A          11 MTSC-SE              1:52.65         NS  
 -- Wade, Taryn R             11 NAC-SE               1:18.06         NS  
 -- Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              1:09.98         NS  
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE               1:39.40         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE               1:05.74         NS  
 -- Tooley, Natalie N         11 Mfy-SE               1:47.08         NS  
 
Women 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE               2:14.13    2:18.74  
                  30.04     1:06.51 (36.47)     1:45.40 (38.89)     2:18.74 (33.34)
  2 Giuse, Erika M            12 NAC-SE               2:18.77    2:22.57  
                  30.82     1:05.55 (34.73)     1:50.17 (44.62)     2:22.57 (32.40)
  3 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             2:25.00    2:24.15  
                  31.58     1:07.25 (35.67)     1:51.11 (43.86)     2:24.15 (33.04)
  4 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               2:21.05    2:26.21  
                  31.78     1:09.01 (37.23)     1:52.69 (43.68)     2:26.21 (33.52)
  5 Underwood, Mallory A      11 HSA-SE               2:26.47    2:28.36  
                  33.18     1:11.62 (38.44)     1:55.37 (43.75)     2:28.36 (32.99)
  6 Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              2:30.98    2:29.54  
                  33.32     1:11.53 (38.21)     1:55.76 (44.23)     2:29.54 (33.78)
  7 Logan, Brenna R           12 NAC-SE               2:28.26    2:34.31  
                  32.85     1:11.40 (38.55)     1:58.23 (46.83)     2:34.31 (36.08)
  8 Case, LaraBeth E          12 NAC-SE               2:45.61    2:37.57  
                  35.78     1:16.24 (40.46)     2:03.45 (47.21)     2:37.57 (34.12)
  9 Young, Lexi E             12 XCEL-SE              2:35.27    2:38.11  
                  34.98     1:15.12 (40.14)     2:03.85 (48.73)     2:38.11 (34.26)
 10 Loh, Sage S               12 NAC-SE               2:43.30    2:39.38  
                  34.59     1:15.97 (41.38)     2:02.43 (46.46)     2:39.38 (36.95)
 11 Patterson, Charlsi Jayne  11 NAC-SE               2:45.79    2:39.46  
                  34.01     1:14.96 (40.95)     2:03.61 (48.65)     2:39.46 (35.85)
 12 Young, Ariana             12 Unattached-SE        2:29.98    2:43.30  
                  36.13     1:14.32 (38.19)     2:06.21 (51.89)     2:43.30 (37.09)
 13 Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE              2:47.72    2:43.53  
                  37.06     1:18.24 (41.18)     2:08.82 (50.58)     2:43.53 (34.71)
 14 Morello, McKenna E        11 XCEL-SE              2:51.95    2:43.70  
                  36.04     1:18.85 (42.81)     2:08.71 (49.86)     2:43.70 (34.99)
 15 Robbins, J.C. C           12 NAC-SE               2:54.11    2:43.79  
                  36.33     1:18.98 (42.65)     2:06.40 (47.42)     2:43.79 (37.39)
 16 Capizzi, Kathryn M        12 NAC-SE               2:52.20    2:45.76  
                  37.49     1:22.65 (45.16)     2:07.85 (45.20)     2:45.76 (37.91)
 17 Gabel, Reilly C           11 NAC-SE               2:58.01    2:46.37  
                  38.65     1:21.43 (42.78)     2:10.70 (49.27)     2:46.37 (35.67)
 18 Nik, Nadia N              11 NAC-SE               2:52.49    2:46.47  
                  35.95     1:20.34 (44.39)     2:11.55 (51.21)     2:46.47 (34.92)
 19 Krause, Alex N            11 HSA-SE                    NT    2:48.63  
                  38.65     1:22.05 (43.40)     2:09.87 (47.82)     2:48.63 (38.76)
 20 Ragsdale, Sydney T        11 Atomic City-SE       2:49.69    2:48.71  
                  36.10     1:16.44 (40.34)     2:08.50 (52.06)     2:48.71 (40.21)
 21 Watts, Rachel E           12 SAC-SE               2:55.11    2:51.60  
                  38.44     1:22.35 (43.91)     2:12.81 (50.46)     2:51.60 (38.79)
 22 Flynn, Bailey K           12 NAC-SE               2:46.00    2:53.05  
                  36.03     1:20.08 (44.05)     2:15.68 (55.60)     2:53.05 (37.37)
 23 Biegl, Zsozso H           11 NAC-SE               2:47.41    2:53.28  
                  42.17     1:25.13 (42.96)     2:13.68 (48.55)     2:53.28 (39.60)
 24 Collinsworth, Lindsey K   12 MTSC-SE              3:09.58    2:56.42  
                  40.44     1:24.69 (44.25)     2:16.73 (52.04)     2:56.42 (39.69)
 25 Muraskin, Allysa L        12 Atomic City-SE            NT    2:57.74  
                  38.48     1:20.81 (42.33)     2:16.74 (55.93)     2:57.74 (41.00)
 26 Hopkins, Jenna E          12 XCEL-SE                   NT    2:58.86  
                  43.02     1:27.16 (44.14)     2:19.87 (52.71)     2:58.86 (38.99)
 27 Pirolo, Andrea J          12 NAC-SE               3:25.29    2:58.88  
                  41.10     1:26.00 (44.90)     2:20.44 (54.44)     2:58.88 (38.44)
 28 Herline, Anna Clare C     12 NAC-SE               2:56.97    2:59.48  
                  41.33     1:27.29 (45.96)     2:21.60 (54.31)     2:59.48 (37.88)
 29 McGinty, Ella G           11 NAC-SE               3:00.98    3:07.15  
                  44.04     1:30.24 (46.20)     2:24.35 (54.11)     3:07.15 (42.80)
 30 Embretson, Holly D        11 NAC-SE                    NT    3:15.14  
                  46.23     1:36.84 (50.61)     2:32.89 (56.05)     3:15.14 (42.25)
 -- Watke, Katie S            11 NAC-SE               3:06.00         DQ  
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  42.76     1:29.23 (46.47)     2:26.25 (57.02)          DQ (39.03)
 -- Prince, Lily N            11 NAC-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
                1:03.47   2:12.06 (1:08.59)   3:25.48 (1:13.42)          DQ (54.23)
 -- Zhang, Chen Chen          12 Atomic City-SE       2:50.46        DNF  
      62 Did not finish - Misc
 -- Vernon, Bailey A          12 NAC-SE               2:30.62         NS  
 -- Staats, Cari G            11 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               2:24.76         NS  
 -- Rheins, Kristin T         11 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Wade, Tatum C             12 NAC-SE               2:21.78         NS  
 -- Escalas, Marina J         11 NAC-SE                    NT         NS  
 
Women 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Annie         12 NAC-SE               5:00.07    4:50.32  
                  32.33     1:08.28 (35.95)     1:46.61 (38.33)     2:24.18 (37.57)
        3:06.21 (42.03)     3:45.57 (39.36)     4:18.88 (33.31)     4:50.32 (31.44)
  2 Giuse, Erika M            12 NAC-SE               5:05.76    4:50.79  
                  31.85     1:07.40 (35.55)     1:42.57 (35.17)     2:18.27 (35.70)
        3:01.52 (43.25)     3:45.03 (43.51)     4:19.01 (33.98)     4:50.79 (31.78)
  3 Hui, Chloe H              11 HSA-SE               5:22.89    5:03.00  
                  32.16     1:11.08 (38.92)     1:50.58 (39.50)     2:29.17 (38.59)
        3:12.16 (42.99)     3:56.07 (43.91)     4:30.24 (34.17)     5:03.00 (32.76)
  4 Cole, Kathryn E           12 UN-NA-SE             5:15.00    5:07.48  
                  31.86     1:08.86 (37.00)   2:27.50 (1:18.64)                    
            3:13.10 ( )     3:57.35 (44.25)     4:32.62 (35.27)     5:07.48 (34.86)
  5 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              5:28.60    5:09.30  
                  33.10     1:13.58 (40.48)     1:52.74 (39.16)     2:32.15 (39.41)
        3:14.45 (42.30)     3:57.40 (42.95)     4:35.07 (37.67)     5:09.30 (34.23)
  6 Hughes, Emily E           12 XCEL-SE              5:22.98    5:09.62  
                  32.53     1:09.75 (37.22)     1:50.77 (41.02)     2:30.02 (39.25)
        3:15.43 (45.41)     4:00.48 (45.05)     4:36.13 (35.65)     5:09.62 (33.49)
  7 Massaro, Rachel E         11 XCEL-SE              5:25.51    5:20.90  
                  33.51     1:14.98 (41.47)   2:35.54 (1:20.56)                    
            3:21.01 ( )     4:07.25 (46.24)     4:45.12 (37.87)     5:20.90 (35.78)
  8 Riley, Allie L            12 XCEL-SE                   NT    5:22.71  
                  34.41     1:16.63 (42.22)     1:59.12 (42.49)     2:39.91 (40.79)
        3:24.62 (44.71)     4:09.83 (45.21)     4:46.83 (37.00)     5:22.71 (35.88)
  9 Horne, Chandler L         12 SAC-SE                    NT    5:30.78  
                  33.73     1:13.76 (40.03)     1:55.52 (41.76)     2:36.24 (40.72)
        3:24.20 (47.96)     4:14.54 (50.34)     4:53.35 (38.81)     5:30.78 (37.43)
 -- Yao, Xiuya                12 NAC-SE               5:15.51        SCR  
 
Women 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huntsville Swim Association-SE  'A'               1:52.28    1:56.08  
     1) Hui, Chloe H 11                 2) Scheler, Rachel J 12           
     3) Paul, Erin M 12                 4)                                
                  27.43       57.42 (29.99)     1:26.10 (28.68)     1:56.08 (29.98)
  2 Excel Aquatics-SE  'A'                            1:52.17    2:02.48  
     1) Riley, Allie L 12               2) Morello, McKenna E 11          
     3) Young, Lexi E 12                4) Wingo, Jessica F 12            
                  32.10     1:02.45 (30.35)     1:34.61 (32.16)     2:02.48 (27.87)
  3 Excel Aquatics-SE  'C'                            2:03.16    2:07.31  
     1) Hetherington, Olivia L 11       2) Hopkins, Jenna E 12            
     3) Wen, Jennifer Z 11              4) Lewis, Emma N 11               
                  33.16     1:04.90 (31.74)     1:36.32 (31.42)     2:07.31 (30.99)
  4 Atomic City Aquatic Club-SE  'A'                  2:14.77    2:11.00  
     1) Ragsdale, Sydney T 11           2) Zhang, Chen Chen 12            
     3) Muraskin, Allysa L 12           4) Dukes, Tia E 11                
                  31.52     1:05.83 (34.31)     1:36.98 (31.15)     2:11.00 (34.02)
  5 Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                2:17.71    2:18.02  
     1) David, Talon O 11               2) Lounsbury, Cassidy E 11        
     3) Scott, Heather N 11             4) Collinsworth, Lindsey K 12     
                  34.52     1:09.58 (35.06)     1:44.69 (35.11)     2:18.02 (33.33)
  6 Middle Tennessee Swim Club-SE  'B'                     NT    2:23.47  
     1) O'Connor, Haley A 11            2) Poore, Kirsten M 12            
     3) Nave, Natalee J 12              4) Eatman, Grace L 11             
                  35.70     1:12.31 (36.61)     1:53.77 (41.46)     2:23.47 (29.70)
  7 Excel Aquatics-SE  'D'                            2:26.73    2:27.20  
     1) Hopkins, Julia E 11             2) Eaton, Jessie A 11             
     3) Justice, Amanda C 11            4) Kenney, Kirsten R 11           
                  38.68     1:15.88 (37.20)     1:51.86 (35.98)     2:27.20 (35.34)
  8 Pca SeaLions-SE  'A'                                   NT    2:27.32  
     1) Bouldin, MaryGrace M 11         2) Phillips, Ansley h 12          
     3) Sweetman, Kaira L 11            4) Jordan, Elizabeth A 12         
                  34.68     1:13.00 (38.32)     1:53.20 (40.20)     2:27.32 (34.12)
  9 Huntsville Swim Association-SE  'B'                    NT    2:29.03  
     1) Skelton, Kyndall P 11           2) Davis, Whitney N 11            
     3) Welcher, Victorian V 11         4) Northcutt, Mary A 12           
                  37.50     1:14.78 (37.28)     1:56.28 (41.50)     2:29.03 (32.75)
 10 Excel Aquatics-SE  'E'                                 NT    2:39.42  
     1) Griswold, Sharayah L 11         2) Griswold, Madison N 11         
     3) Van Solingen, Amber M 12        4) Perrone, Elizabeth G 11        
                  42.52     1:26.79 (44.27)     1:38.51 (11.72)   2:39.42 (1:00.91)
 11 Middle Tennessee Swim Club-SE  'C'                     NT    2:49.94  
     1) Lam, Allison H 11               2) Childress, Sarah A 11          
     3) Ferrell, Brittany E 11          4) Reese, Bekah D 11              
                  52.23     1:30.23 (38.00)     2:10.56 (40.33)     2:49.94 (39.38)
 -- Excel Aquatics-SE  'B'                            1:58.90         NS  
     1) Burke, Lilly Ann P 11           2) Daniel, Schuyler R 12          
     3) Massaro, Rachel E 11            4) Gibbons, Elizabeth M 12        
 -- Excel Aquatics-SE  'F'                                 NT         NS  
 
Women 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huntsville Swim Association-SE  'A'               2:06.88    2:11.72  
                  35.73     1:12.08 (36.35)     1:42.68 (30.60)     2:11.72 (29.04)
  2 Excel Aquatics-SE  'B'                            2:09.12    2:14.18  
                  32.73     1:13.83 (41.10)     1:44.82 (30.99)     2:14.18 (29.36)
  3 Excel Aquatics-SE  'A'                            2:02.89    2:14.31  
                  36.43     1:16.28 (39.85)     1:46.65 (30.37)     2:14.31 (27.66)
  4 Atomic City Aquatic Club-SE  'A'                  2:26.62    2:25.64  
     1) Ragsdale, Sydney T 11           2) Zhang, Chen Chen 12            
     3) Muraskin, Allysa L 12           4) Dukes, Tia E 11                
                  33.93     1:17.39 (43.46)     1:51.44 (34.05)     2:25.64 (34.20)
  5 Excel Aquatics-SE  'C'                            2:20.44    2:27.80  
                  39.76     1:24.31 (44.55)     1:55.60 (31.29)     2:27.80 (32.20)
  6 Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                     NT    2:38.47  
                  41.46     1:24.93 (43.47)     2:01.75 (36.82)     2:38.47 (36.72)
  7 Excel Aquatics-SE  'D'                            2:45.65    2:52.98  
                  43.93     1:33.51 (49.58)     2:17.81 (44.30)     2:52.98 (35.17)
  8 Huntsville Swim Association-SE  'B'                    NT    3:06.77  
                  49.12     1:36.98 (47.86)     2:30.29 (53.31)     3:06.77 (36.48)
 -- Excel Aquatics-SE  'E'                                 NT         DQ  
                  48.85     1:43.95 (55.10)     2:18.05 (34.10)          DQ (44.10)
 -- Excel Aquatics-SE  'F'                                 NT         NS  
 
Girls 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Young, Ariana             12 Unattached-SE          28.68      27.22  
  2 Riley, Allie L            12 XCEL-SE                27.60      28.61  
  3 Reynolds, Ashley D        10 ECS-SE                 29.72      29.96  
  4 Scheler, Rachel J         12 HSA-SE                    NT      30.13  
 
Girls 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              1:01.19    1:00.24  
                  29.83     1:00.24 (30.41)                                        
  2 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              1:01.14    1:03.41  
                  30.54     1:03.41 (32.87)                                        
  3 Spiller, Ashley M         11 RACE-KY              1:05.75    1:05.75  
                  32.01     1:05.75 (33.74)                                        
 
Girls 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Micaela M         12 SST-SE               2:08.13    2:08.03  
                  30.08     1:02.95 (32.87)     1:36.07 (33.12)     2:08.03 (31.96)
  2 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              2:16.67    2:12.19  
                  30.97     1:04.55 (33.58)     1:38.62 (34.07)     2:12.19 (33.57)
 
Girls 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Micaela M         12 SST-SE               5:32.78    5:29.31  
                  31.50                                                 2:13.58 ( )
        2:47.78 (34.20)     3:21.62 (33.84)     3:55.80 (34.18)     4:30.47 (34.67)
        5:04.75 (34.28)     5:29.31 (24.56)                                        
  2 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              6:09.14    5:58.14  
 
Girls 12 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Micaela M         12 SST-SE              11:16.87   11:23.53  
                  31.09     1:05.12 (34.03)     1:39.47 (34.35)     2:13.67 (34.20)
        2:48.07 (34.40)     3:21.96 (33.89)     3:56.37 (34.41)     4:30.84 (34.47)
        5:04.88 (34.04)     5:39.22 (34.34)     6:13.56 (34.34)     6:47.74 (34.18)
        7:21.99 (34.25)     7:56.38 (34.39)     8:31.15 (34.77)     9:05.93 (34.78)
        9:40.66 (34.73)    10:15.54 (34.88)    10:50.11 (34.57)    11:23.53 (33.42)
 
Girls 12 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Micaela M         12 SST-SE              18:45.41   18:32.75  
                  30.32     1:03.46 (33.14)     1:37.29 (33.83)     2:10.81 (33.52)
        2:44.51 (33.70)     3:18.40 (33.89)     3:52.41 (34.01)     4:26.46 (34.05)
        5:00.40 (33.94)     5:33.79 (33.39)     6:07.79 (34.00)     6:41.80 (34.01)
        7:15.44 (33.64)     7:49.16 (33.72)     8:22.24 (33.08)     8:56.13 (33.89)
        9:30.04 (33.91)    10:03.84 (33.80)    10:37.75 (33.91)    11:12.05 (34.30)
       11:46.17 (34.12)    12:20.22 (34.05)    12:54.41 (34.19)    13:28.94 (34.53)
       14:03.60 (34.66)    14:37.83 (34.23)    15:11.73 (33.90)    15:46.30 (34.57)
       16:19.88 (33.58)    16:53.87 (33.99)    17:27.63 (33.76)    18:01.36 (33.73)
       18:32.75 (31.39)
  2 Riley, Allie L            12 XCEL-SE                   NT   20:34.60  
                  32.25     1:08.43 (36.18)     1:45.57 (37.14)     2:22.34 (36.77)
        2:59.31 (36.97)     3:36.82 (37.51)     4:14.47 (37.65)     4:51.81 (37.34)
        5:30.16 (38.35)     6:08.07 (37.91)     6:45.93 (37.86)     7:23.34 (37.41)
        8:00.82 (37.48)     8:38.47 (37.65)     9:16.45 (37.98)     9:54.47 (38.02)
       10:31.80 (37.33)    11:09.75 (37.95)    11:47.16 (37.41)    12:25.36 (38.20)
       13:02.82 (37.46)    13:40.25 (37.43)    14:18.15 (37.90)    14:55.84 (37.69)
       15:33.86 (38.02)    16:11.32 (37.46)    16:49.57 (38.25)    17:27.61 (38.04)
       18:06.12 (38.51)    18:43.81 (37.69)    19:21.87 (38.06)    19:58.63 (36.76)
       20:34.60 (35.97)
  3 Reynolds, Ashley D        10 ECS-SE                    NT   21:24.43  
                  34.26     1:12.63 (38.37)     1:51.13 (38.50)     2:29.57 (38.44)
        3:08.75 (39.18)     3:48.30 (39.55)     4:27.60 (39.30)     5:06.70 (39.10)
        5:46.11 (39.41)     6:25.44 (39.33)     7:04.88 (39.44)     7:44.01 (39.13)
        8:23.26 (39.25)     9:01.15 (37.89)     9:40.91 (39.76)    10:20.32 (39.41)
       11:00.85 (40.53)    11:39.47 (38.62)    12:19.01 (39.54)    12:58.62 (39.61)
       13:36.78 (38.16)    14:17.60 (40.82)    14:57.56 (39.96)    15:38.34 (40.78)
       16:18.67 (40.33)    16:57.73 (39.06)    17:36.26 (38.53)    18:15.26 (39.00)
       18:54.56 (39.30)    19:33.17 (38.61)    20:12.47 (39.30)    20:49.77 (37.30)
       21:24.43 (34.66)
 
Girls 12 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              1:07.82    1:11.55  
                  35.04     1:11.55 (36.51)                                        
  2 Duncan, Micaela M         12 SST-SE               1:10.05    1:11.74  
                  35.34     1:11.74 (36.40)                                        
 
Girls 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giuse, Erika M            12 NAC-SE               2:21.23    2:12.98  
                  30.01     1:04.21 (34.20)     1:39.61 (35.40)     2:12.98 (33.37)
  2 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              2:24.21    2:30.17  
                  36.73     1:15.79 (39.06)     1:53.35 (37.56)     2:30.17 (36.82)
  3 Duncan, Micaela M         12 SST-SE                    NT    2:32.26  
                  36.27     1:15.04 (38.77)     1:54.12 (39.08)     2:32.26 (38.14)
  4 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              2:32.81    2:36.95  
                  37.41     1:17.27 (39.86)     1:58.61 (41.34)     2:36.95 (38.34)
 -- Burke, Lilly Ann P        11 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Girls 12 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              1:16.26    1:19.54  
                  37.89     1:19.54 (41.65)                                        
  2 Duncan, Micaela M         12 SST-SE               1:28.69    1:23.82  
                  40.32     1:23.82 (43.50)                                        
  3 Eatman, Grace L           11 MTSC-SE              1:30.17    1:27.20  
                  41.78     1:27.20 (45.42)                                        
 
Girls 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              2:36.72    2:32.70  
                  35.90     1:15.08 (39.18)     1:54.09 (39.01)     2:32.70 (38.61)
  2 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              2:43.79    2:50.82  
                  38.86     1:22.43 (43.57)     2:06.76 (44.33)     2:50.82 (44.06)
  3 Duncan, Micaela M         12 SST-SE                    NT    2:56.10  
                  40.28     1:25.63 (45.35)     2:10.87 (45.24)     2:56.10 (45.23)
  4 Spiller, Ashley M         11 RACE-KY              2:52.50    2:56.45  
                  40.73     1:26.22 (45.49)     2:13.06 (46.84)     2:56.45 (43.39)
  5 Harvey, Madelyn S         12 NAC-SE               3:28.24    3:19.44  
                  46.05     1:36.02 (49.97)     2:28.40 (52.38)     3:19.44 (51.04)
 
Girls 12 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              1:21.29    1:14.97  
  2 Spiller, Ashley M         11 RACE-KY              1:22.50    1:26.80  
 
Girls 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Allie L            12 XCEL-SE                   NT    2:53.73  
                  36.75     1:20.62 (43.87)     2:06.62 (46.00)     2:53.73 (47.11)
 
Girls 12 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gibbons, Elizabeth M      12 XCEL-SE              2:26.54    2:24.61  
                  32.18     1:10.43 (38.25)     1:50.50 (40.07)     2:24.61 (34.11)
  2 Duncan, Micaela M         12 SST-SE               2:37.51    2:27.10  
                  32.70     1:10.73 (38.03)     1:54.51 (43.78)     2:27.10 (32.59)
  3 Riley, Allie L            12 XCEL-SE              2:29.64    2:33.32  
                  33.70     1:13.21 (39.51)     1:57.72 (44.51)     2:33.32 (35.60)
  4 Spiller, Ashley M         11 RACE-KY              2:39.50    2:41.72  
                  38.29     1:20.62 (42.33)     2:06.07 (45.45)     2:41.72 (35.65)
 
Girls 12 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Reynolds, Ashley D        10 ECS-SE               5:21.74         NS  
 
Girls 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE                27.44      26.47  
  2 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE                26.62      26.94  
  3 Hinely, Megan K           14 HSA-SE                 26.62      27.01  
  4 Cole, Caroline C          13 NAC-SE                 29.00      28.01  
  4 Sinard, Rebecca N         14 XCEL-SE                28.14      28.01  
  6 Phillips, Sierra S        14 XCEL-SE                28.98      28.90  
  7 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT      28.92  
  8 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE                29.93      29.02  
  9 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE                29.79      29.15  
 10 Dover, Rachel             14 Unattached-SE          30.87      29.27  
 11 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE                30.98      29.61  
 12 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE         30.33      29.79  
 13 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE               29.74      29.94  
 14 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE                31.38      30.29  
 15 Anderson, Hannah E        13 MTSC-SE                29.75      30.40  
 16 Feely, Sarah A            13 NAC-SE                 35.63      32.59  
 17 Brumfield, Melanie R      13 RRST-SE                34.36      33.54  
 18 Gorman, Kendall K         13 XCEL-SE                   NT      35.29  
 19 Colombo, Zoe C            13 XCEL-SE                29.67      42.53  
 -- Page, Bailey M            14 XCEL-SE                25.56         DQ  
      60 False start
 -- Tinker, Jodie L           14 HSA-SE                    NT         NS  
 
Girls 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE                 55.87      56.41  
                  27.43       56.41 (28.98)                                        
  2 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE                56.83      56.84  
                  27.76       56.84 (29.08)                                        
  3 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE                 56.92      58.08  
                  28.70       58.08 (29.38)                                        
  4 Kemp, Katie G             13 NAC-SE                 57.33      58.26  
                  28.56       58.26 (29.70)                                        
  5 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE         57.29      58.29  
                  28.44       58.29 (29.85)                                        
  6 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE                 58.11      58.53  
                  28.57       58.53 (29.96)                                        
  7 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE                58.45      58.58  
                  28.59       58.58 (29.99)                                        
  8 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE                59.88      59.67  
                  29.16       59.67 (30.51)                                        
  9 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               1:01.18    1:00.15  
                  28.65     1:00.15 (31.50)                                        
 10 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE                 56.92    1:00.95  
                  29.52     1:00.95 (31.43)                                        
 11 Cole, Caroline C          13 NAC-SE               1:06.00    1:01.14  
                  28.96     1:01.14 (32.18)                                        
 12 Sinard, Rebecca N         14 XCEL-SE              1:00.08    1:01.99  
                  29.69     1:01.99 (32.30)                                        
 13 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE             1:20.52    1:02.01  
                  30.18     1:02.01 (31.83)                                        
 14 Pethers, Courtney A       14 Atomic City-SE       1:00.20    1:02.03  
                  29.85     1:02.03 (32.18)                                        
 15 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    1:02.68  
                  30.12     1:02.68 (32.56)                                        
 16 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT    1:02.81  
                  30.28     1:02.81 (32.53)                                        
 17 Staats, Sara E            14 NAC-SE                 59.39    1:02.91  
                  30.36     1:02.91 (32.55)                                        
 18 Sipos, Ililnca            14 MTSC-SE              1:06.29    1:03.86  
                  30.43     1:03.86 (33.43)                                        
 19 Phillips, Sierra S        14 XCEL-SE              1:03.18    1:03.94  
                  31.29     1:03.94 (32.65)                                        
 20 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              1:04.13    1:04.23  
                  31.83     1:04.23 (32.40)                                        
 21 Dimmick, Aspen J          14 NAC-SE               1:01.21    1:04.63  
                  30.22     1:04.63 (34.41)                                        
 22 Cline, Rachel M           13 RACE-KY              1:04.77    1:04.78  
                  31.18     1:04.78 (33.60)                                        
 23 Lett, Madeline G          14 MTSC-SE              1:04.67    1:04.81  
                  30.65     1:04.81 (34.16)                                        
 24 Dedert, Becca C           13 NAC-SE                 59.23    1:04.87  
                  30.91     1:04.87 (33.96)                                        
 25 McGinty, Mary Lauren L    13 NAC-SE               1:04.65    1:04.97  
                  31.32     1:04.97 (33.65)                                        
 26 Colombo, Zoe C            13 XCEL-SE              1:08.00    1:05.09  
                  30.18     1:05.09 (34.91)                                        
 27 Melvin, Anna C            14 MTSC-SE                   NT    1:05.45  
                  32.15     1:05.45 (33.30)                                        
 28 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              1:07.84    1:05.82  
                  32.40     1:05.82 (33.42)                                        
 29 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       1:07.99    1:05.84  
                  31.25     1:05.84 (34.59)                                        
 30 Rollins, Leah N           13 SAC-SE               1:08.33    1:05.90  
                  31.59     1:05.90 (34.31)                                        
 31 Jones, Austen G           13 UN-NA-SE             1:07.28    1:06.12  
                  31.91     1:06.12 (34.21)                                        
 32 Malchow, Maria T          13 XCEL-SE              1:09.88    1:06.65  
                  32.25     1:06.65 (34.40)                                        
 33 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE              1:07.88    1:06.70  
                  31.74     1:06.70 (34.96)                                        
 34 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE              1:07.67    1:06.73  
                  32.69     1:06.73 (34.04)                                        
 35 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE               1:10.65    1:06.89  
                  32.05     1:06.89 (34.84)                                        
 36 Tungate, Morgan R         13 MTSC-SE              1:09.64    1:07.19  
                  32.66     1:07.19 (34.53)                                        
 37 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              1:04.18    1:08.57  
                  33.11     1:08.57 (35.46)                                        
 38 Campbell, Carlie T        13 MTSC-SE              1:14.18    1:08.71  
                  32.67     1:08.71 (36.04)                                        
 39 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        1:10.68    1:09.01  
                  33.85     1:09.01 (35.16)                                        
 40 Case, Alexis V            14 NAC-SE               1:06.30    1:09.09  
                  32.79     1:09.09 (36.30)                                        
 41 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE             1:08.73    1:10.12  
                  32.98     1:10.12 (37.14)                                        
 42 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                1:22.87    1:11.03  
                  33.24     1:11.03 (37.79)                                        
 43 Brumfield, Melanie R      13 RRST-SE              1:16.13    1:12.36  
                  35.13     1:12.36 (37.23)                                        
 44 Van Solingen, Lieselotte  13 XCEL-SE              1:27.59    1:12.57  
                  33.34     1:12.57 (39.23)                                        
 45 Araque, Paola C           13 XCEL-SE              1:18.77    1:12.72  
                  34.50     1:12.72 (38.22)                                        
 46 Feely, Sarah A            13 NAC-SE                    NT    1:13.76  
                  34.91     1:13.76 (38.85)                                        
 47 Shifflett, Claryssa L     13 MTSC-SE                   NT    1:15.34  
                  35.03     1:15.34 (40.31)                                        
 48 Contreras, Kristen M      13 Sea Dragons-SE       1:15.92    1:15.48  
                  35.45     1:15.48 (40.03)                                        
 -- Hach, Liza B              14 NAC-SE               1:03.13         NS  
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE               1:03.94        SCR  
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              2:02.51    1:59.62  
                  27.58       57.90 (30.32)     1:29.22 (31.32)     1:59.62 (30.40)
  2 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              2:04.55    2:03.85  
                  28.08       59.15 (31.07)     1:31.55 (32.40)     2:03.85 (32.30)
  3 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE               1:58.25    2:03.97  
                  28.84       59.86 (31.02)     1:32.23 (32.37)     2:03.97 (31.74)
  4 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE       2:06.77    2:04.85  
                  28.72       59.71 (30.99)     1:32.71 (33.00)     2:04.85 (32.14)
  5 Hinely, Megan K           14 HSA-SE               2:08.76    2:05.65  
                  28.84     1:00.40 (31.56)     1:33.37 (32.97)     2:05.65 (32.28)
  6 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              2:09.16    2:05.92  
                  29.28     1:01.74 (32.46)     1:34.27 (32.53)     2:05.92 (31.65)
  7 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               2:05.03    2:06.41  
                  29.57     1:01.57 (32.00)     1:34.22 (32.65)     2:06.41 (32.19)
  8 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE               2:01.03    2:07.15  
                  28.62     1:00.65 (32.03)   2:07.15 (1:06.50)                    
  9 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              2:11.03    2:07.37  
                  29.27     1:01.06 (31.79)     1:34.06 (33.00)     2:07.37 (33.31)
 10 Kemp, Katie G             13 NAC-SE               2:04.68    2:07.89  
                  29.17     1:01.38 (32.21)     1:34.20 (32.82)     2:07.89 (33.69)
 11 Smith, Theresa M          14 NAC-SE               2:08.59    2:08.42  
                  30.25     1:02.43 (32.18)     1:35.41 (32.98)     2:08.42 (33.01)
 12 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              2:08.73    2:08.67  
                  30.10     1:02.87 (32.77)     1:36.27 (33.40)     2:08.67 (32.40)
 13 Staats, Sara E            14 NAC-SE               2:08.20    2:09.54  
                  31.00     1:03.50 (32.50)     1:36.51 (33.01)     2:09.54 (33.03)
 14 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               2:09.98    2:11.88  
                  30.64     1:03.60 (32.96)     1:38.25 (34.65)     2:11.88 (33.63)
 15 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE               2:01.87    2:12.40  
                  30.79     1:03.58 (32.79)     1:37.73 (34.15)     2:12.40 (34.67)
 16 Waller, Carissa M         14 NAC-SE               2:06.07    2:13.74  
                  31.36     1:05.37 (34.01)     1:39.84 (34.47)     2:13.74 (33.90)
 17 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE              2:10.03    2:13.76  
                  30.48     1:04.76 (34.28)     1:39.73 (34.97)     2:13.76 (34.03)
 18 Dedert, Becca C           13 NAC-SE               2:08.54    2:13.82  
                  30.78     1:03.76 (32.98)     1:38.45 (34.69)     2:13.82 (35.37)
 19 Cole, Caroline C          13 NAC-SE               2:25.00    2:15.10  
                  30.98     1:05.21 (34.23)     1:40.36 (35.15)     2:15.10 (34.74)
 20 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              2:13.97    2:16.37  
                  32.08     1:07.32 (35.24)     1:43.05 (35.73)     2:16.37 (33.32)
 21 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    2:16.61  
                  30.87     1:05.41 (34.54)     1:41.09 (35.68)     2:16.61 (35.52)
 22 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE             3:21.45    2:17.63  
                  30.64     1:05.61 (34.97)     1:41.40 (35.79)     2:17.63 (36.23)
 23 Cline, Rachel M           13 RACE-KY              2:22.32    2:17.98  
                  32.07     1:06.58 (34.51)     1:42.88 (36.30)     2:17.98 (35.10)
 24 Walker, Sophie B          13 NAC-SE               2:15.66    2:19.16  
                  31.56     1:06.94 (35.38)     1:43.80 (36.86)     2:19.16 (35.36)
 25 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT    2:19.66  
                  31.16     1:07.13 (35.97)     1:44.58 (37.45)     2:19.66 (35.08)
 26 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              2:28.22    2:19.80  
                  31.86     1:06.85 (34.99)     1:44.08 (37.23)     2:19.80 (35.72)
 27 Phillips, Sierra S        14 XCEL-SE              2:15.34    2:19.96  
                  32.16     1:07.85 (35.69)     1:44.94 (37.09)     2:19.96 (35.02)
 28 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE                   NT    2:22.25  
                  32.44     1:08.20 (35.76)     1:45.30 (37.10)     2:22.25 (36.95)
 29 Tungate, Morgan R         13 MTSC-SE                   NT    2:23.28  
                  32.52     1:08.04 (35.52)     1:46.51 (38.47)     2:23.28 (36.77)
 30 Lett, Madeline G          14 MTSC-SE              2:25.09    2:24.13  
                  31.85     1:07.60 (35.75)     1:46.12 (38.52)     2:24.13 (38.01)
 31 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE              2:29.77    2:24.24  
                  32.25     1:09.34 (37.09)     1:47.62 (38.28)     2:24.24 (36.62)
 32 McGinty, Mary Lauren L    13 NAC-SE               2:23.11    2:24.74  
                  34.42     1:10.97 (36.55)     1:48.74 (37.77)     2:24.74 (36.00)
 33 Jones, Austen G           13 UN-NA-SE             2:28.00    2:25.04  
                  34.08     1:11.73 (37.65)     1:48.97 (37.24)     2:25.04 (36.07)
 34 Rollins, Leah N           13 SAC-SE               2:31.15    2:26.13  
                  33.51     1:10.26 (36.75)     1:48.71 (38.45)     2:26.13 (37.42)
 35 Colombo, Zoe C            13 XCEL-SE              2:30.03    2:26.74  
                  32.17     1:08.74 (36.57)     1:48.58 (39.84)     2:26.74 (38.16)
 36 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE               2:32.61    2:27.57  
                  32.74     1:10.49 (37.75)     1:49.54 (39.05)     2:27.57 (38.03)
 37 Melvin, Anna C            14 MTSC-SE              2:17.84    2:28.43  
                  33.21     1:10.63 (37.42)     1:49.62 (38.99)     2:28.43 (38.81)
 38 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              2:20.12    2:28.66  
                  34.09     1:11.45 (37.36)     1:51.00 (39.55)     2:28.66 (37.66)
 39 Case, Alexis V            14 NAC-SE               2:23.96    2:28.75  
                  32.83     1:10.33 (37.50)     1:49.77 (39.44)     2:28.75 (38.98)
 40 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE                  NT    2:28.91  
                  32.69     1:10.50 (37.81)     1:50.06 (39.56)     2:28.91 (38.85)
 41 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       2:31.67    2:30.25  
                  33.26     1:11.97 (38.71)     1:53.07 (41.10)     2:30.25 (37.18)
 42 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        2:39.56    2:30.34  
                  35.21     1:15.29 (40.08)     1:55.37 (40.08)     2:30.34 (34.97)
 43 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                2:57.00    2:34.70  
                  35.23     1:15.49 (40.26)     1:56.15 (40.66)     2:34.70 (38.55)
 44 Stone, Jacquelyn I        13 MTSC-SE                   NT    2:38.34  
                  34.47     1:14.95 (40.48)     1:58.05 (43.10)     2:38.34 (40.29)
 45 Araque, Paola C           13 XCEL-SE                   NT    2:38.37  
                  34.26     1:15.48 (41.22)     1:58.35 (42.87)     2:38.37 (40.02)
 46 Contreras, Kristen M      13 Sea Dragons-SE       2:51.88    2:43.83  
                  35.48     1:16.43 (40.95)     1:59.16 (42.73)     2:43.83 (44.67)
 47 Tinker, Jodie L           14 HSA-SE                    NT    2:46.05  
                  35.07     1:15.26 (40.19)   2:46.05 (1:30.79)         2:46.05 ( )
 48 Shifflett, Claryssa L     13 MTSC-SE                   NT    2:54.22  
                1:20.28                             2:54.22 ( )         2:54.22 ( )
 49 Gatlin, Hannah R          13 MTSC-SE              3:22.22    3:18.34  
                1:33.16                             3:18.34 ( )         3:18.34 ( )
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE               2:16.01         NS  
 
Girls 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE               5:07.13    5:25.05  
                  29.31     1:01.65 (32.34)     1:35.01 (33.36)     2:08.57 (33.56)
        2:41.69 (33.12)     3:15.02 (33.33)     3:48.19 (33.17)     4:21.30 (33.11)
        4:53.80 (32.50)     5:25.05 (31.25)                                        
  2 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              5:40.85    5:25.34  
                  29.29     1:01.46 (32.17)     1:34.72 (33.26)     2:08.60 (33.88)
        2:42.01 (33.41)     3:14.97 (32.96)     3:48.04 (33.07)     4:21.02 (32.98)
        4:53.76 (32.74)     5:25.34 (31.58)                                        
  3 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              5:36.76    5:38.93  
                  30.77     1:04.77 (34.00)     1:38.99 (34.22)     2:13.21 (34.22)
        2:47.83 (34.62)     3:22.66 (34.83)     3:57.16 (34.50)     4:31.53 (34.37)
        5:06.21 (34.68)     5:38.93 (32.72)                                        
  4 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              5:51.53    5:41.10  
  5 Hinely, Megan K           14 HSA-SE               5:44.16    5:42.99  
                  31.30     1:05.60 (34.30)     1:40.76 (35.16)     2:15.69 (34.93)
        2:50.84 (35.15)     3:26.03 (35.19)     4:01.07 (35.04)     4:36.15 (35.08)
        5:10.37 (34.22)     5:42.99 (32.62)                                        
  6 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              5:41.58    5:43.12  
                  31.17     1:05.64 (34.47)                                        
            2:50.58 ( )     3:25.93 (35.35)     4:01.32 (35.39)     4:36.39 (35.07)
        5:11.01 (34.62)     5:43.12 (32.11)                                        
  7 Smith, Theresa M          14 NAC-SE               5:35.00    5:46.71  
                  30.28     1:02.99 (32.71)     1:36.94 (33.95)     2:11.91 (34.97)
        2:47.59 (35.68)     3:23.86 (36.27)     4:00.13 (36.27)     4:36.07 (35.94)
        5:11.91 (35.84)     5:46.71 (34.80)                                        
  8 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE               5:28.91    5:52.33  
                  31.73     1:05.55 (33.82)     1:39.99 (34.44)     2:14.98 (34.99)
        2:50.71 (35.73)     3:26.66 (35.95)     4:02.95 (36.29)     4:39.56 (36.61)
        5:16.12 (36.56)     5:52.33 (36.21)                                        
  9 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE              5:48.69    5:52.70  
                  43.04   5:52.70 (5:09.66)                                        
 10 Staats, Sara E            14 NAC-SE               6:12.57    5:52.80  
                  32.15     1:07.04 (34.89)     1:42.63 (35.59)     2:18.33 (35.70)
        2:54.00 (35.67)     3:29.96 (35.96)     4:06.07 (36.11)     4:42.42 (36.35)
        5:18.28 (35.86)     5:52.80 (34.52)                                        
 11 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              5:50.78    5:53.35  
                  37.79   5:53.35 (5:15.56)                                        
 12 Waller, Carissa M         14 NAC-SE               5:35.01    5:55.31  
                  32.67     1:08.04 (35.37)     1:44.15 (36.11)     2:19.90 (35.75)
        2:55.93 (36.03)     3:31.91 (35.98)     4:08.22 (36.31)     4:44.00 (35.78)
        5:19.87 (35.87)     5:55.31 (35.44)                                        
 13 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              6:08.12    6:02.11  
 14 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               6:59.02    6:04.12  
                  34.21     1:10.72 (36.51)     1:48.11 (37.39)     2:25.10 (36.99)
        3:01.56 (36.46)     3:38.95 (37.39)     4:16.17 (37.22)     4:52.63 (36.46)
        5:28.59 (35.96)     6:04.12 (35.53)                                        
 15 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              9:11.03    6:14.02  
                  33.76     1:10.42 (36.66)     1:48.23 (37.81)     2:25.53 (37.30)
        3:03.03 (37.50)     3:41.70 (38.67)     4:20.36 (38.66)     4:59.34 (38.98)
        5:38.10 (38.76)     6:14.02 (35.92)                                        
 16 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE                    NT    6:32.08  
                  34.62     1:12.59 (37.97)     1:52.19 (39.60)     2:32.62 (40.43)
        3:13.01 (40.39)     3:53.27 (40.26)     4:33.68 (40.41)     5:14.49 (40.81)
        5:53.95 (39.46)     6:32.08 (38.13)                                        
 17 Rollins, Leah N           13 SAC-SE               6:48.74    6:36.23  
                  34.85     1:13.95 (39.10)     1:53.64 (39.69)     2:32.98 (39.34)
        3:13.38 (40.40)     3:53.44 (40.06)     4:34.01 (40.57)     5:14.41 (40.40)
        5:56.34 (41.93)     6:36.23 (39.89)                                        
 18 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       6:44.03    6:48.90  
                  35.58     1:15.61 (40.03)     1:57.18 (41.57)     2:39.73 (42.55)
        3:21.86 (42.13)     4:05.05 (43.19)     4:47.21 (42.16)     5:29.81 (42.60)
        6:11.64 (41.83)     6:48.90 (37.26)                                        
 19 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE             6:30.00    6:51.95  
                  35.44     1:15.91 (40.47)     1:57.47 (41.56)     2:40.23 (42.76)
        3:22.56 (42.33)     4:05.53 (42.97)     4:48.74 (43.21)     5:31.43 (42.69)
        6:13.59 (42.16)     6:51.95 (38.36)                                        
 20 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                     NT    6:55.45  
                  36.43     1:18.79 (42.36)     2:01.19 (42.40)     2:42.99 (41.80)
        3:26.05 (43.06)     4:09.91 (43.86)     4:52.91 (43.00)     5:34.25 (41.34)
        6:16.77 (42.52)     6:55.45 (38.68)                                        
 21 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        7:35.15    6:55.81  
                  39.18     1:22.08 (42.90)     2:04.83 (42.75)     2:47.85 (43.02)
        3:31.79 (43.94)     4:15.61 (43.82)     4:58.56 (42.95)     5:39.98 (41.42)
        6:20.62 (40.64)     6:55.81 (35.19)                                        
 22 Stone, Jacquelyn I        13 MTSC-SE              8:23.90    7:06.44  
                  37.09     1:19.99 (42.90)     2:02.72 (42.73)     2:45.48 (42.76)
        3:29.14 (43.66)     4:13.23 (44.09)     4:57.68 (44.45)     5:40.93 (43.25)
        6:24.50 (43.57)     7:06.44 (41.94)                                        
 -- Dedert, Becca C           13 NAC-SE               5:41.08        SCR  
 
Girls 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waller, Carissa M         14 NAC-SE              11:38.08   11:48.31  
                  32.67     1:08.61 (35.94)     1:44.29 (35.68)     2:20.15 (35.86)
        2:56.11 (35.96)     3:31.28 (35.17)     4:06.89 (35.61)     4:42.20 (35.31)
        5:17.46 (35.26)     5:53.18 (35.72)     6:29.13 (35.95)     7:04.31 (35.18)
        7:40.12 (35.81)     8:14.96 (34.84)     8:50.57 (35.61)     9:26.27 (35.70)
       10:02.03 (35.76)    10:37.44 (35.41)    11:12.81 (35.37)    11:48.31 (35.50)
  2 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE                   NT   11:56.62  
                  31.40     1:06.29 (34.89)     1:41.62 (35.33)     2:17.20 (35.58)
        2:53.24 (36.04)     3:29.13 (35.89)     4:05.46 (36.33)     4:41.49 (36.03)
        5:17.85 (36.36)     5:54.47 (36.62)     6:30.87 (36.40)     7:07.02 (36.15)
        7:43.33 (36.31)     8:19.44 (36.11)     8:56.34 (36.90)     9:32.72 (36.38)
       10:09.51 (36.79)    10:45.96 (36.45)    11:21.82 (35.86)    11:56.62 (34.80)
 
Girls 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Bailey M            14 XCEL-SE                   NT   18:52.37  
                  28.97     1:01.66 (32.69)     1:35.37 (33.71)     2:09.17 (33.80)
        2:43.00 (33.83)     3:17.26 (34.26)     3:51.30 (34.04)     4:25.75 (34.45)
        4:59.51 (33.76)     5:33.48 (33.97)     6:08.02 (34.54)     6:42.36 (34.34)
        7:16.38 (34.02)     7:50.89 (34.51)     8:25.35 (34.46)     8:59.98 (34.63)
        9:34.86 (34.88)    10:09.75 (34.89)    10:44.49 (34.74)    11:19.29 (34.80)
       11:54.07 (34.78)    12:28.79 (34.72)    13:03.85 (35.06)    13:38.89 (35.04)
       14:13.84 (34.95)    14:48.88 (35.04)    15:23.88 (35.00)    15:58.66 (34.78)
       16:33.38 (34.72)    17:08.15 (34.77)    17:43.24 (35.09)    18:18.35 (35.11)
       18:52.37 (34.02)
  2 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE                   NT   19:28.64  
                  31.76     1:06.72 (34.96)     1:41.95 (35.23)     2:17.23 (35.28)
        2:52.46 (35.23)     3:27.84 (35.38)     4:03.33 (35.49)     4:38.97 (35.64)
        5:15.07 (36.10)     5:50.92 (35.85)     6:06.58 (15.66)     6:26.72 (20.14)
        7:02.06 (35.34)     7:37.57 (35.51)     8:12.94 (35.37)     8:48.27 (35.33)
        9:24.13 (35.86)    10:00.27 (36.14)    10:35.83 (35.56)    11:11.45 (35.62)
       11:47.29 (35.84)    12:23.01 (35.72)    12:58.45 (35.44)    13:34.07 (35.62)
       14:09.70 (35.63)    14:25.66 (15.96)    14:45.61 (19.95)    14:59.68 (14.07)
       15:21.17 (21.49)    15:57.18 (36.01)    16:32.98 (35.80)  18:55.21 (2:22.23)
       19:28.64 (33.43)
  3 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE                   NT   19:40.32  
                  31.12     1:05.72 (34.60)     1:40.65 (34.93)     2:16.36 (35.71)
        2:51.81 (35.45)     3:27.50 (35.69)     4:03.65 (36.15)     4:39.45 (35.80)
        5:15.78 (36.33)     5:51.69 (35.91)     6:27.55 (35.86)     7:03.82 (36.27)
        7:39.81 (35.99)     8:15.85 (36.04)     8:51.84 (35.99)     9:28.36 (36.52)
       10:04.68 (36.32)    10:41.19 (36.51)    11:17.37 (36.18)    11:54.04 (36.67)
       12:30.44 (36.40)    13:06.82 (36.38)    13:43.35 (36.53)    14:19.65 (36.30)
       14:55.87 (36.22)    15:32.12 (36.25)    16:07.04 (34.92)    16:43.55 (36.51)
       17:19.72 (36.17)    17:55.05 (35.33)    18:30.75 (35.70)    19:06.32 (35.57)
       19:40.32 (34.00)
  4 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE                   NT   20:13.52  
                  30.97     1:05.71 (34.74)     1:41.93 (36.22)     2:17.61 (35.68)
        2:53.38 (35.77)     3:29.60 (36.22)     4:06.18 (36.58)     4:43.39 (37.21)
        5:20.89 (37.50)     5:57.84 (36.95)     6:34.98 (37.14)     7:12.51 (37.53)
        7:50.06 (37.55)     8:27.36 (37.30)     9:05.03 (37.67)     9:42.05 (37.02)
       10:19.61 (37.56)    10:57.10 (37.49)  12:12.25 (1:15.15)    12:49.16 (36.91)
       13:26.41 (37.25)    14:03.99 (37.58)    14:41.92 (37.93)    15:19.43 (37.51)
       15:56.38 (36.95)    16:33.69 (37.31)  17:48.18 (1:14.49)    18:25.47 (37.29)
       19:02.48 (37.01)    19:38.80 (36.32)    20:13.52 (34.72)    20:59.46 (45.94)
           20:13.52 ( )
  5 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE                   NT   20:15.13  
                  32.47     1:07.98 (35.51)     1:44.93 (36.95)     2:22.39 (37.46)
        2:59.81 (37.42)     3:36.48 (36.67)     4:13.29 (36.81)     4:50.24 (36.95)
        5:26.98 (36.74)     6:03.93 (36.95)     6:40.85 (36.92)     7:17.79 (36.94)
        7:54.80 (37.01)     8:31.48 (36.68)     9:08.26 (36.78)     9:45.19 (36.93)
       10:22.43 (37.24)    10:59.70 (37.27)    11:36.84 (37.14)    12:14.00 (37.16)
       12:51.03 (37.03)    13:28.27 (37.24)    14:05.69 (37.42)    14:42.64 (36.95)
       15:20.02 (37.38)    15:57.22 (37.20)    16:34.44 (37.22)    17:11.59 (37.15)
       17:48.49 (36.90)    18:25.51 (37.02)    19:02.61 (37.10)    19:39.41 (36.80)
       20:15.13 (35.72)
  6 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE             20:52.24   20:45.45  
                  32.49     1:08.42 (35.93)     1:45.41 (36.99)     2:22.61 (37.20)
        2:59.97 (37.36)     3:37.17 (37.20)     4:14.92 (37.75)     4:52.13 (37.21)
        5:29.03 (36.90)     6:06.73 (37.70)     6:44.99 (38.26)     7:22.48 (37.49)
        8:00.92 (38.44)     8:38.58 (37.66)     9:17.00 (38.42)     9:55.29 (38.29)
       10:33.41 (38.12)    11:11.40 (37.99)    11:50.00 (38.60)    12:28.32 (38.32)
       13:06.55 (38.23)    13:44.77 (38.22)    14:23.29 (38.52)    15:02.12 (38.83)
       15:40.35 (38.23)    16:19.51 (39.16)    16:58.32 (38.81)    17:36.83 (38.51)
       18:15.89 (39.06)    18:54.51 (38.62)    19:32.06 (37.55)    20:11.13 (39.07)
       20:45.45 (34.32)
  7 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE                   NT   22:30.62  
                  35.18     1:14.43 (39.25)     1:55.34 (40.91)     2:35.96 (40.62)
        3:17.34 (41.38)     3:58.56 (41.22)     4:39.67 (41.11)     5:20.69 (41.02)
        6:02.42 (41.73)     6:43.76 (41.34)     7:25.00 (41.24)     8:05.82 (40.82)
        8:46.94 (41.12)     9:27.95 (41.01)    10:09.19 (41.24)    10:50.06 (40.87)
       11:31.61 (41.55)    12:13.14 (41.53)    12:53.85 (40.71)    13:35.78 (41.93)
       14:17.33 (41.55)    14:59.35 (42.02)    15:41.35 (42.00)    16:22.98 (41.63)
       17:05.11 (42.13)    17:46.35 (41.24)    18:29.05 (42.70)    19:10.43 (41.38)
       19:51.41 (40.98)    20:32.20 (40.79)    21:13.23 (41.03)    21:53.26 (40.03)
       22:30.62 (37.36)
  8 Brumfield, Melanie R      13 RRST-SE                   NT   23:18.28  
                  37.25     1:18.09 (40.84)     1:59.58 (41.49)     2:40.77 (41.19)
        3:23.50 (42.73)     4:06.25 (42.75)     4:48.30 (42.05)     5:31.39 (43.09)
        6:15.23 (43.84)     6:58.25 (43.02)     7:39.00 (40.75)     8:20.99 (41.99)
        9:02.81 (41.82)     9:46.20 (43.39)    10:28.83 (42.63)    11:11.55 (42.72)
       11:54.23 (42.68)    12:38.73 (44.50)    13:22.82 (44.09)    14:05.10 (42.28)
       14:46.61 (41.51)    15:30.35 (43.74)    16:14.90 (44.55)    16:59.21 (44.31)
       17:42.15 (42.94)    18:25.69 (43.54)    19:08.53 (42.84)    19:51.29 (42.76)
       20:32.91 (41.62)    21:14.94 (42.03)    21:57.27 (42.33)    22:39.48 (42.21)
       23:18.28 (38.80)
 
Girls 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              1:03.55    1:04.12  
                  31.45     1:04.12 (32.67)                                        
  2 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE       1:05.66    1:05.38  
                  32.05     1:05.38 (33.33)                                        
  3 Kemp, Katie G             13 NAC-SE               1:06.00    1:05.99  
                  32.82     1:05.99 (33.17)                                        
  4 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               1:04.60    1:06.29  
                  32.92     1:06.29 (33.37)                                        
  5 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              1:04.70    1:06.71  
                  32.73     1:06.71 (33.98)                                        
  6 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               1:05.92    1:07.16  
                  33.05     1:07.16 (34.11)                                        
  7 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE              1:02.04    1:07.27  
                  32.19     1:07.27 (35.08)                                        
  8 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE               1:05.81    1:07.34  
                  33.20     1:07.34 (34.14)                                        
  9 Smith, Theresa M          14 NAC-SE               1:07.27    1:07.76  
                  33.54     1:07.76 (34.22)                                        
 10 Cline, Rachel M           13 RACE-KY              1:09.72    1:09.82  
                  34.07     1:09.82 (35.75)                                        
 11 Staats, Sara E            14 NAC-SE               1:05.47    1:09.91  
                  34.46     1:09.91 (35.45)                                        
 12 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE               1:10.51    1:10.09  
                  34.43     1:10.09 (35.66)                                        
 13 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              1:12.44    1:10.14  
                  34.65     1:10.14 (35.49)                                        
 14 Phillips, Sierra S        14 XCEL-SE              1:17.01    1:10.57  
                  34.39     1:10.57 (36.18)                                        
 15 Cole, Caroline C          13 NAC-SE               1:15.00    1:11.38  
                  34.80     1:11.38 (36.58)                                        
 16 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE             1:27.03    1:11.93  
                  34.41     1:11.93 (37.52)                                        
 17 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    1:12.24  
                  34.66     1:12.24 (37.58)                                        
 18 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              1:11.17    1:12.35  
                  35.59     1:12.35 (36.76)                                        
 19 Sinard, Rebecca N         14 XCEL-SE              1:11.37    1:12.60  
                  35.41     1:12.60 (37.19)                                        
 20 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE               1:08.23    1:12.62  
                  35.72     1:12.62 (36.90)                                        
 21 Walker, Sophie B          13 NAC-SE               1:12.00    1:12.70  
                  33.55     1:12.70 (39.15)                                        
 22 Lett, Madeline G          14 MTSC-SE              1:14.71    1:14.43  
                  36.44     1:14.43 (37.99)                                        
 23 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE               1:17.14    1:15.08  
                  35.83     1:15.08 (39.25)                                        
 24 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              1:16.33    1:15.39  
                  37.08     1:15.39 (38.31)                                        
 25 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT    1:15.70  
                  37.12     1:15.70 (38.58)                                        
 26 Dedert, Becca C           13 NAC-SE               1:15.42    1:16.05  
                  37.03     1:16.05 (39.02)                                        
 27 Jones, Austen G           13 UN-NA-SE             1:18.94    1:16.09  
                  37.64     1:16.09 (38.45)                                        
 28 Case, Alexis V            14 NAC-SE               1:14.64    1:16.76  
                  37.03     1:16.76 (39.73)                                        
 29 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              1:12.93    1:17.06  
                  37.97     1:17.06 (39.09)                                        
 30 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE              1:20.15    1:17.65  
                  37.86     1:17.65 (39.79)                                        
 31 McGinty, Mary Lauren L    13 NAC-SE               1:16.90    1:18.26  
                  38.63     1:18.26 (39.63)                                        
 32 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE                   NT    1:18.43  
                  38.49     1:18.43 (39.94)                                        
 33 Rollins, Leah N           13 SAC-SE               1:19.59    1:19.16  
                  39.15     1:19.16 (40.01)                                        
 34 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       1:18.72    1:19.93  
                  39.18     1:19.93 (40.75)                                        
 35 Van Solingen, Lieselotte  13 XCEL-SE              1:21.87    1:19.96  
                  39.19     1:19.96 (40.77)                                        
 36 Tungate, Morgan R         13 MTSC-SE              1:27.98    1:20.32  
                  39.85     1:20.32 (40.47)                                        
 37 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        1:20.12    1:20.72  
                  39.67     1:20.72 (41.05)                                        
 38 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE                  NT    1:21.21  
                  39.40     1:21.21 (41.81)                                        
 39 Brumfield, Melanie R      13 RRST-SE              1:29.06    1:21.48  
 40 Stone, Jacquelyn I        13 MTSC-SE                   NT    1:22.08  
                  38.39     1:22.08 (43.69)                                        
 41 Araque, Paola C           13 XCEL-SE              1:29.43    1:23.79  
                  40.74     1:23.79 (43.05)                                        
 42 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                1:38.37    1:26.02  
                  40.79     1:26.02 (45.23)                                        
 43 Tinker, Jodie L           14 HSA-SE                    NT    1:26.56  
                  42.87     1:26.56 (43.69)                                        
 44 Contreras, Kristen M      13 Sea Dragons-SE       1:28.47    1:27.83  
                  43.52     1:27.83 (44.31)                                        
 45 Shifflett, Claryssa L     13 MTSC-SE                   NT    1:35.94  
                  44.73     1:35.94 (51.21)                                        
 46 Gatlin, Hannah R          13 MTSC-SE              1:39.18    1:41.30  
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE                    NT         NS  
 
Girls 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE       2:24.11    2:20.59  
                  33.12     1:08.43 (35.31)     1:44.99 (36.56)     2:20.59 (35.60)
  2 Swift, Lexi N             13 XCEL-SE              2:18.20    2:20.90  
                  32.87     1:08.51 (35.64)     1:44.91 (36.40)     2:20.90 (35.99)
  3 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              2:17.38    2:21.11  
                  33.15     1:08.81 (35.66)     1:45.56 (36.75)     2:21.11 (35.55)
  4 Kemp, Katie G             13 NAC-SE               2:25.40    2:22.18  
                  34.43     1:10.49 (36.06)   2:22.18 (1:11.69)                    
  5 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               2:26.80    2:23.61  
                  34.77     1:11.19 (36.42)     1:47.72 (36.53)     2:23.61 (35.89)
  6 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE                    NT    2:24.38  
                  35.17     1:11.62 (36.45)     1:49.17 (37.55)     2:24.38 (35.21)
  7 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE                    NT    2:24.43  
                  34.84     1:12.16 (37.32)     1:49.30 (37.14)     2:24.43 (35.13)
  8 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              2:32.13    2:24.48  
                  34.89     1:11.61 (36.72)     1:48.49 (36.88)     2:24.48 (35.99)
  9 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE                  NT    2:30.78  
                  34.27     1:12.12 (37.85)     1:51.98 (39.86)     2:30.78 (38.80)
 10 Cline, Rachel M           13 RACE-KY              2:33.50    2:31.60  
                  35.25     1:12.86 (37.61)     1:51.68 (38.82)     2:31.60 (39.92)
 11 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              2:31.38    2:32.42  
                  36.75     1:15.99 (39.24)     1:55.70 (39.71)     2:32.42 (36.72)
 12 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              2:29.44    2:32.55  
                  36.44     1:15.45 (39.01)     1:55.00 (39.55)     2:32.55 (37.55)
 13 Dimmick, Aspen J          14 NAC-SE               2:20.61    2:32.92  
                  37.56     1:16.60 (39.04)     1:54.76 (38.16)     2:32.92 (38.16)
 14 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    2:35.79  
                  36.47     1:16.63 (40.16)     1:57.46 (40.83)     2:35.79 (38.33)
 15 Sinard, Rebecca N         14 XCEL-SE              2:31.72    2:36.86  
                  37.54     1:17.67 (40.13)     1:58.07 (40.40)     2:36.86 (38.79)
 16 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE                   NT    2:38.22  
                  38.55     1:18.69 (40.14)     1:59.38 (40.69)     2:38.22 (38.84)
 17 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE                    NT    2:39.74  
                  36.63     1:17.58 (40.95)     1:59.24 (41.66)     2:39.74 (40.50)
 18 Case, Alexis V            14 NAC-SE               2:37.06    2:44.72  
                  38.84     1:20.34 (41.50)     2:03.25 (42.91)     2:44.72 (41.47)
 19 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       2:53.39    2:46.44  
                  39.28     1:21.80 (42.52)     2:05.47 (43.67)     2:46.44 (40.97)
 20 Brumfield, Melanie R      13 RRST-SE                   NT    2:52.66  
                  41.91     1:26.14 (44.23)     2:11.00 (44.86)     2:52.66 (41.66)
 21 Eidson, Dallas D          13 MTSC-SE              3:00.60    2:56.66  
                  40.17     1:25.04 (44.87)     2:11.31 (46.27)     2:56.66 (45.35)
 22 Araque, Paola C           13 XCEL-SE                   NT    2:59.60  
                  41.92     1:27.26 (45.34)     2:14.41 (47.15)     2:59.60 (45.19)
 23 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                     NT    3:00.96  
                  41.62     1:30.35 (48.73)     2:20.11 (49.76)     3:00.96 (40.85)
 -- Staats, Sara E            14 NAC-SE               2:21.92         NS  
 -- Hach, Liza B              14 NAC-SE               2:37.77         NS  
 
Girls 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              1:07.41    1:08.74  
                  32.42     1:08.74 (36.32)                                        
  1 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE               1:08.02    1:08.74  
                  32.59     1:08.74 (36.15)                                        
  3 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              1:09.07    1:12.38  
                  33.82     1:12.38 (38.56)                                        
  4 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              1:14.56    1:13.37  
                  34.66     1:13.37 (38.71)                                        
  5 Sinard, Rebecca N         14 XCEL-SE              1:13.05    1:13.80  
                  34.73     1:13.80 (39.07)                                        
  6 Hinely, Megan K           14 HSA-SE               1:11.41    1:14.72  
                  34.91     1:14.72 (39.81)                                        
  7 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE       1:13.95    1:14.85  
                  35.39     1:14.85 (39.46)                                        
  8 Smith, Theresa M          14 NAC-SE               1:10.30    1:15.47  
                  36.23     1:15.47 (39.24)                                        
  9 Kemp, Katie G             13 NAC-SE               1:14.68    1:18.40  
                  36.94     1:18.40 (41.46)                                        
 10 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    1:18.50  
                  36.74     1:18.50 (41.76)                                        
 11 Dedert, Becca C           13 NAC-SE               1:12.00    1:19.63  
                  37.03     1:19.63 (42.60)                                        
 12 Walker, Sophie B          13 NAC-SE               1:17.42    1:19.70  
                  37.70     1:19.70 (42.00)                                        
 13 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              1:24.39    1:22.13  
                  39.04     1:22.13 (43.09)                                        
 14 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE               1:15.04    1:22.23  
                  38.89     1:22.23 (43.34)                                        
 15 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               1:26.35    1:22.57  
                  40.68     1:22.57 (41.89)                                        
 16 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE              1:25.35    1:22.98  
                  39.29     1:22.98 (43.69)                                        
 17 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE              1:24.53    1:23.07  
                  40.07     1:23.07 (43.00)                                        
 18 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE             1:26.00    1:25.34  
                  40.09     1:25.34 (45.25)                                        
 19 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE             1:49.03    1:25.40  
                  40.56     1:25.40 (44.84)                                        
 20 Cole, Caroline C          13 NAC-SE               1:30.00    1:25.54  
                  40.34     1:25.54 (45.20)                                        
 21 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               1:29.16    1:25.71  
                  40.44     1:25.71 (45.27)                                        
 22 Cline, Rachel M           13 RACE-KY              1:29.50    1:26.44  
                  41.06     1:26.44 (45.38)                                        
 23 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              1:22.90    1:26.72  
                  41.10     1:26.72 (45.62)                                        
 24 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT    1:27.21  
                  41.58     1:27.21 (45.63)                                        
 25 Melvin, Anna C            14 MTSC-SE              1:22.12    1:27.28  
                  41.21     1:27.28 (46.07)                                        
 26 Case, Alexis V            14 NAC-SE               1:26.74    1:27.32  
                  42.16     1:27.32 (45.16)                                        
 27 Lett, Madeline G          14 MTSC-SE              1:34.21    1:29.86  
                  42.38     1:29.86 (47.48)                                        
 28 McGinty, Mary Lauren L    13 NAC-SE               1:33.27    1:30.79  
                  43.66     1:30.79 (47.13)                                        
 29 Van Solingen, Lieselotte  13 XCEL-SE              1:37.48    1:31.25  
                  42.95     1:31.25 (48.30)                                        
 30 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              1:40.40    1:31.56  
                  43.42     1:31.56 (48.14)                                        
 31 Rollins, Leah N           13 SAC-SE               1:31.88    1:32.27  
                  43.70     1:32.27 (48.57)                                        
 32 Colombo, Zoe C            13 XCEL-SE              1:35.65    1:32.42  
                  43.91     1:32.42 (48.51)                                        
 33 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       1:31.01    1:32.91  
                  44.07     1:32.91 (48.84)                                        
 34 Jones, Austen G           13 UN-NA-SE             1:37.21    1:32.98  
                  45.11     1:32.98 (47.87)                                        
 35 Tungate, Morgan R         13 MTSC-SE              1:36.62    1:33.05  
                  44.27     1:33.05 (48.78)                                        
 36 Feely, Sarah A            13 NAC-SE                    NT    1:33.17  
                  42.73     1:33.17 (50.44)                                        
 37 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        1:47.76    1:34.27  
                  44.04     1:34.27 (50.23)                                        
 38 Contreras, Kristen M      13 Sea Dragons-SE       1:42.10    1:37.81  
                  45.44     1:37.81 (52.37)                                        
 39 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE               1:38.36    1:38.14  
                  46.13     1:38.14 (52.01)                                        
 40 Araque, Paola C           13 XCEL-SE              1:42.33    1:38.71  
                  46.62     1:38.71 (52.09)                                        
 41 Brumfield, Melanie R      13 RRST-SE              1:47.80    1:39.77  
                  46.63     1:39.77 (53.14)                                        
 42 Shifflett, Claryssa L     13 MTSC-SE                   NT    1:41.57  
                  49.36     1:41.57 (52.21)                                        
 43 Tinker, Jodie L           14 HSA-SE                    NT    1:42.95  
                  46.44     1:42.95 (56.51)                                        
 44 Stone, Jacquelyn I        13 MTSC-SE                   NT    1:43.85  
                  48.00     1:43.85 (55.85)                                        
 45 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                     NT    1:46.32  
                  48.77     1:46.32 (57.55)                                        
 46 Gatlin, Hannah R          13 MTSC-SE              1:51.65    1:52.13  
                  50.38   1:52.13 (1:01.75)                                        
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE               1:11.71         NS  
 
Girls 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              2:27.48    2:26.00  
                  33.47     1:10.33 (36.86)     1:47.99 (37.66)     2:26.00 (38.01)
  2 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE               2:28.59    2:32.66  
                  34.74     1:12.73 (37.99)     1:52.06 (39.33)     2:32.66 (40.60)
  3 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              2:30.08    2:39.61  
                  36.65     1:17.04 (40.39)     1:58.43 (41.39)     2:39.61 (41.18)
  4 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              2:40.25    2:40.48  
                  35.78     1:16.54 (40.76)     1:58.02 (41.48)     2:40.48 (42.46)
  5 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              2:43.29    2:41.42  
                  36.37     1:17.22 (40.85)     2:00.15 (42.93)     2:41.42 (41.27)
  6 Sinard, Rebecca N         14 XCEL-SE              2:38.14    2:42.46  
                  36.44     1:17.72 (41.28)     1:59.64 (41.92)     2:42.46 (42.82)
  7 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE            NT    2:45.72  
                  37.46     1:19.55 (42.09)     2:03.51 (43.96)     2:45.72 (42.21)
  8 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE                   NT    2:52.46  
                  39.80     1:24.30 (44.50)     2:08.19 (43.89)     2:52.46 (44.27)
  9 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              3:02.10    2:53.98  
                  39.40     1:24.09 (44.69)     2:09.58 (45.49)     2:53.98 (44.40)
 10 Dedert, Becca C           13 NAC-SE               2:35.10    2:55.38  
                  38.70     1:22.83 (44.13)     2:08.93 (46.10)     2:55.38 (46.45)
 11 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE                   NT    2:57.19  
                  41.17     1:27.03 (45.86)     2:13.74 (46.71)     2:57.19 (43.45)
 12 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE              3:08.49    3:02.58  
                  41.01     1:27.98 (46.97)     2:16.18 (48.20)     3:02.58 (46.40)
 13 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              2:55.93    3:09.29  
                  43.32     1:31.20 (47.88)     2:20.42 (49.22)     3:09.29 (48.87)
 14 Colombo, Zoe C            13 XCEL-SE                   NT    3:11.80  
                  42.71     1:32.11 (49.40)     2:23.00 (50.89)     3:11.80 (48.80)
 15 Van Solingen, Lieselotte  13 XCEL-SE              3:25.24    3:13.00  
                  43.72     1:32.46 (48.74)     2:23.78 (51.32)     3:13.00 (49.22)
 16 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE                   NT    3:15.81  
                  45.19     1:36.03 (50.84)     2:26.63 (50.60)     3:15.81 (49.18)
 17 Mathews, Tiffany R        14 Sea Dragons-SE       3:15.97    3:22.40  
                   7.34       46.55 (39.21)   2:31.94 (1:45.39)     3:22.40 (50.46)
 18 Araque, Paola C           13 XCEL-SE                   NT    3:31.51  
                  47.81     1:42.50 (54.69)     2:38.37 (55.87)     3:31.51 (53.14)
 19 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                     NT    3:43.91  
                  50.46     1:48.41 (57.95)     2:46.60 (58.19)     3:43.91 (57.31)
 20 Gatlin, Hannah R          13 MTSC-SE                   NT    3:48.72  
                  50.82     1:49.16 (58.34)   2:49.63 (1:00.47)     3:48.72 (59.09)
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE               2:37.96         NS  
 -- Melvin, Anna C            14 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Hach, Liza B              14 NAC-SE                    NT         NS  
 
Girls 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Waller, Carissa M         14 NAC-SE               1:03.48    1:04.00  
                  30.18     1:04.00 (33.82)                                        
  2 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               1:01.54    1:04.04  
                  30.86     1:04.04 (33.18)                                        
  3 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              1:06.37    1:04.90  
                  30.13     1:04.90 (34.77)                                        
  4 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              1:07.73    1:05.04  
                  30.84     1:05.04 (34.20)                                        
  5 Dimmick, Aspen J          14 NAC-SE               1:02.35    1:06.51  
                  31.10     1:06.51 (35.41)                                        
  6 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              1:08.56    1:07.63  
                  32.01     1:07.63 (35.62)                                        
  7 Staats, Sara E            14 NAC-SE               1:03.95    1:09.54  
                  31.66     1:09.54 (37.88)                                        
  8 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE                  NT    1:10.12  
                  32.66     1:10.12 (37.46)                                        
  9 Pethers, Courtney A       14 Atomic City-SE       1:09.32    1:10.19  
                  32.20     1:10.19 (37.99)                                        
 10 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE               1:12.81    1:10.66  
                  32.56     1:10.66 (38.10)                                        
 11 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              1:12.38    1:11.75  
                  32.80     1:11.75 (38.95)                                        
 12 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE               1:03.23    1:11.96  
                  33.29     1:11.96 (38.67)                                        
 13 Dedert, Becca C           13 NAC-SE               1:13.51    1:12.00  
                  33.98     1:12.00 (38.02)                                        
 14 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    1:12.40  
                  33.22     1:12.40 (39.18)                                        
 15 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              1:12.62    1:12.85  
                  33.64     1:12.85 (39.21)                                        
 16 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE                    NT    1:12.88  
                  33.05     1:12.88 (39.83)                                        
 17 Phillips, Sierra S        14 XCEL-SE              1:17.07    1:14.74  
                  35.12     1:14.74 (39.62)                                        
 18 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               1:14.77    1:14.95  
                  35.18     1:14.95 (39.77)                                        
 19 Malchow, Maria T          13 XCEL-SE              1:21.81    1:15.59  
 20 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT    1:16.67  
                  35.12     1:16.67 (41.55)                                        
 21 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE                   NT    1:16.83  
                  36.30     1:16.83 (40.53)                                        
 22 Lett, Madeline G          14 MTSC-SE                   NT    1:18.25  
                  35.57     1:18.25 (42.68)                                        
 23 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              1:17.52    1:18.57  
                  36.55     1:18.57 (42.02)                                        
 24 Case, Alexis V            14 NAC-SE               1:21.99    1:19.67  
                   8.17   1:19.67 (1:11.50)                                        
 25 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              1:28.59    1:21.02  
                  36.45     1:21.02 (44.57)                                        
 26 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              1:15.81    1:21.27  
                  37.64     1:21.27 (43.63)                                        
 27 Rollins, Leah N           13 SAC-SE               1:29.32    1:24.90  
                  36.25     1:24.90 (48.65)                                        
 28 McGinty, Mary Lauren L    13 NAC-SE               1:25.01    1:25.71  
 29 Jones, Austen G           13 UN-NA-SE             1:20.00    1:26.21  
                   6.52   1:26.21 (1:19.69)                                        
 30 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE                  NT    1:26.86  
                  37.30     1:26.86 (49.56)                                        
 31 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        1:18.98    1:26.92  
                   5.92   1:26.92 (1:21.00)                                        
 32 Gatlin, Hannah R          13 MTSC-SE              2:12.30    2:11.02  
                  56.20   2:11.02 (1:14.82)                                        
 -- Shifflett, Claryssa L     13 MTSC-SE                   NT         DQ  
      23 One hand touch
                  42.51          DQ (51.60)                                        
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE               1:09.87         NS  
 -- Hach, Liza B              14 NAC-SE               1:12.31         NS  
 -- Contreras, Kristen M      13 Sea Dragons-SE       1:53.66         NS  
 
Girls 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              2:38.10    2:22.18  
                  30.82     1:06.62 (35.80)     1:44.62 (38.00)     2:22.18 (37.56)
  2 Waller, Carissa M         14 NAC-SE               2:15.25    2:24.74  
                  31.39     1:07.37 (35.98)     1:45.53 (38.16)     2:24.74 (39.21)
  3 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              2:28.93    2:29.81  
                  33.21     1:11.60 (38.39)     1:51.34 (39.74)     2:29.81 (38.47)
  4 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              2:36.67    2:34.03  
                  34.42     1:13.59 (39.17)     1:53.91 (40.32)     2:34.03 (40.12)
  5 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               2:32.38    2:34.40  
                  33.65     1:13.36 (39.71)     1:54.38 (41.02)     2:34.40 (40.02)
  6 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              2:55.38    2:51.75  
                  33.68     1:15.61 (41.93)     2:03.81 (48.20)     2:51.75 (47.94)
  7 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE                   NT    2:55.68  
                  37.25     1:21.28 (44.03)     2:10.64 (49.36)     2:55.68 (45.04)
  8 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE                   NT    3:06.86  
                  39.07     1:26.76 (47.69)     2:18.78 (52.02)     3:06.86 (48.08)
 -- Walker, Sophie B          13 NAC-SE                    NT         NS  
           321:23:20.00                                                            
 
Girls 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoff, Maddie C            13 NAC-SE               2:14.81    2:14.89  
                  31.05     1:05.18 (34.13)     1:43.68 (38.50)     2:14.89 (31.21)
  2 Page, Bailey M            14 XCEL-SE              2:15.63    2:15.40  
                  29.71     1:03.76 (34.05)     1:44.64 (40.88)     2:15.40 (30.76)
  3 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              2:17.70    2:16.70  
                  31.30     1:07.02 (35.72)     1:45.05 (38.03)     2:16.70 (31.65)
  4 Isom, Abigail F           13 Mt.  Valley-SE       2:19.96    2:20.25  
                  30.97     1:05.66 (34.69)     1:47.63 (41.97)     2:20.25 (32.62)
  5 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              2:26.31    2:21.90  
                  32.22     1:09.11 (36.89)     1:49.51 (40.40)     2:21.90 (32.39)
  6 Kemp, Katie G             13 NAC-SE               2:21.78    2:24.51  
                  32.94     1:08.71 (35.77)     1:52.29 (43.58)     2:24.51 (32.22)
  7 Stinson, Elizabeth E      13 NAC-SE               2:26.07    2:24.63  
                  31.91     1:08.33 (36.42)     1:53.63 (45.30)     2:24.63 (31.00)
  8 Johnson, Carrie E         13 NAC-SE               2:22.79    2:24.90  
                  30.80     1:07.20 (36.40)     1:52.82 (45.62)     2:24.90 (32.08)
  9 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              2:29.04    2:25.25  
                  31.87     1:07.91 (36.04)     1:52.79 (44.88)     2:25.25 (32.46)
 10 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              2:24.84    2:25.65  
                  32.24     1:08.99 (36.75)     1:52.63 (43.64)     2:25.65 (33.02)
 11 Darken, Jane Anne A       14 NAC-SE               2:21.59    2:31.80  
                  33.12     1:11.08 (37.96)     1:56.24 (45.16)     2:31.80 (35.56)
 12 Staats, Sara E            14 NAC-SE               2:22.98    2:32.56  
                  32.65     1:10.87 (38.22)     1:58.52 (47.65)     2:32.56 (34.04)
 13 Symmes, Priscilla N       14 UN-SE                     NT    2:32.63  
                  32.56     1:11.80 (39.24)     1:55.81 (44.01)     2:32.63 (36.82)
 14 Dimmick, Aspen J          14 NAC-SE               2:24.74    2:32.90  
                  29.75     1:07.67 (37.92)     1:56.97 (49.30)     2:32.90 (35.93)
 15 Waller, Carissa M         14 NAC-SE               2:25.77    2:32.96  
                  31.55     1:12.24 (40.69)     1:57.69 (45.45)     2:32.96 (35.27)
 16 Phillips, Sierra S        14 XCEL-SE              2:32.02    2:33.92  
                  33.74     1:12.36 (38.62)     1:59.67 (47.31)     2:33.92 (34.25)
 17 Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              2:38.61    2:34.54  
                  34.68     1:14.10 (39.42)     1:58.36 (44.26)     2:34.54 (36.18)
 18 Colaberdino, Paige E      13 NAC-SE               2:28.72    2:34.64  
                  34.37     1:11.95 (37.58)     2:00.52 (48.57)     2:34.64 (34.12)
 19 Loftis, Emily F           13 UN-NA-SE                  NT    2:35.23  
                  32.13     1:10.40 (38.27)     1:58.98 (48.58)     2:35.23 (36.25)
 20 Dedert, Becca C           13 NAC-SE               2:22.18    2:35.40  
                  33.67     1:15.70 (42.03)     1:59.08 (43.38)     2:35.40 (36.32)
 21 Cline, Rachel M           13 RACE-KY              2:45.50    2:35.53  
                  35.27     1:11.86 (36.59)     2:00.04 (48.18)     2:35.53 (35.49)
 22 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              2:38.53    2:37.07  
                  34.23     1:12.02 (37.79)     2:03.03 (51.01)     2:37.07 (34.04)
 23 Clemmer, Kaori N          13 XCEL-SE              2:45.45    2:38.08  
                  34.24     1:16.07 (41.83)     2:02.21 (46.14)     2:38.08 (35.87)
 24 Cole, Caroline C          13 NAC-SE                    NT    2:40.61  
                  33.96     1:14.18 (40.22)     2:05.03 (50.85)     2:40.61 (35.58)
 25 Pethers, Courtney A       14 Atomic City-SE       2:31.10    2:41.36  
                  32.66     1:10.50 (37.84)     2:01.77 (51.27)     2:41.36 (39.59)
 26 Malchow, Maria T          13 XCEL-SE              2:48.96    2:43.20  
                  35.11     1:15.35 (40.24)     2:05.72 (50.37)     2:43.20 (37.48)
 27 Byrn, Emily A             14 XCEL-SE              3:04.12    2:43.21  
                  37.09     1:19.17 (42.08)     2:07.71 (48.54)     2:43.21 (35.50)
 28 McGinty, Mary Lauren L    13 NAC-SE               2:45.46    2:43.88  
                  37.31     1:19.05 (41.74)     2:08.36 (49.31)     2:43.88 (35.52)
 29 Case, Alexis V            14 NAC-SE               2:38.71    2:44.42  
                  36.24     1:16.59 (40.35)     2:06.98 (50.39)     2:44.42 (37.44)
 30 Campbell, Carlie T        13 MTSC-SE              3:01.87    2:44.55  
                  35.28     1:16.23 (40.95)     2:07.96 (51.73)     2:44.55 (36.59)
 31 Elekes, Maria E           14 XCEL-SE              2:37.09    2:46.41  
                  36.08     1:18.50 (42.42)     2:07.47 (48.97)     2:46.41 (38.94)
 32 Rollins, Leah N           13 SAC-SE                    NT    2:47.26  
                  36.87     1:19.07 (42.20)     2:09.61 (50.54)     2:47.26 (37.65)
 33 Dover, Rachel             14 Unattached-SE        3:24.91    2:49.54  
                  38.69     1:21.85 (43.16)     2:12.42 (50.57)     2:49.54 (37.12)
 34 Jones, Austen G           13 UN-NA-SE                  NT    2:50.30  
                  39.02     1:19.38 (40.36)     2:11.38 (52.00)     2:50.30 (38.92)
 35 Sisler, Hannah L          13 UN-NA-SE                  NT    2:53.54  
                  36.89     1:22.06 (45.17)     2:12.67 (50.61)     2:53.54 (40.87)
 36 Hatcher, Morgan P         13 SAC-SE               3:01.44    2:55.48  
                  38.47     1:20.39 (41.92)     2:17.10 (56.71)     2:55.48 (38.38)
 37 Araque, Paola C           13 XCEL-SE              3:22.64    3:04.29  
                  42.61     1:27.44 (44.83)     2:24.19 (56.75)     3:04.29 (40.10)
 38 Contreras, Kristen M      13 Sea Dragons-SE       3:26.49    3:05.68  
                  38.20     1:26.20 (48.00)     2:20.11 (53.91)     3:05.68 (45.57)
 39 Keylor, Sierra D          13 UN-SE                     NT    3:07.83  
                  41.20     1:26.35 (45.15)   2:27.85 (1:01.50)     3:07.83 (39.98)
 40 Gatlin, Hannah R          13 MTSC-SE              3:44.43    3:48.48  
                  57.46     1:54.14 (56.68)   2:55.39 (1:01.25)     3:48.48 (53.09)
 -- Tungate, Morgan R         13 MTSC-SE                   NT         DQ  
      23 One hand touch - fly
                  40.29     1:23.86 (43.57)     2:15.83 (51.97)          DQ (39.50)
 -- Eidson, Dallas D          13 MTSC-SE              3:07.14         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  41.73     1:28.78 (47.05)   2:28.86 (1:00.08)          DQ (40.68)
 -- Hach, Liza B              14 NAC-SE               2:36.04         NS  
 -- Escalas, Elena L          13 NAC-SE               2:29.93         NS  
 -- Feely, Sarah A            13 NAC-SE                    NT         NS  
 
Girls 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scheriger, Paige P        14 XCEL-SE              4:57.37    4:50.66  
                  31.31     1:08.24 (36.93)     1:45.72 (37.48)     2:23.15 (37.43)
        3:03.02 (39.87)     3:43.72 (40.70)     4:17.89 (34.17)     4:50.66 (32.77)
  2 Kimmet, Danielle N        13 XCEL-SE              5:08.28    5:06.83  
                  32.72     1:10.52 (37.80)     1:49.80 (39.28)     2:27.38 (37.58)
        3:12.86 (45.48)     3:58.97 (46.11)     4:33.68 (34.71)     5:06.83 (33.15)
  3 Massaro, Lainey E         14 XCEL-SE              5:15.90    5:07.13  
                  34.12     1:14.80 (40.68)   2:32.88 (1:18.08)                    
            3:15.16 ( )     3:59.01 (43.85)     4:33.39 (34.38)     5:07.13 (33.74)
  4 Kolbe, Madison G          14 XCEL-SE              5:22.50    5:16.61  
                  33.34     1:13.66 (40.32)     1:55.09 (41.43)     2:35.48 (40.39)
        3:19.44 (43.96)     4:04.90 (45.46)     4:41.71 (36.81)     5:16.61 (34.90)
  5 Minatra, Katherine A      13 XCEL-SE              5:30.15    5:29.54  
                  35.87     1:19.33 (43.46)   2:38.04 (1:18.71)                    
            3:29.07 ( )     4:17.29 (48.22)     4:53.71 (36.42)     5:29.54 (35.83)
  6 Pahlavan, Tiffany Joy J   14 XCEL-SE                   NT    5:37.17  
                  35.76     1:18.86 (43.10)     2:01.77 (42.91)     2:43.88 (42.11)
        3:32.20 (48.32)     4:22.46 (50.26)     5:00.89 (38.43)     5:37.17 (36.28)
 -- Minatra, Mary Lane L      13 XCEL-SE              5:57.93         DQ  
      15 One hand touch - breast
                  37.34     1:22.12 (44.78)     2:03.76 (41.64)     2:45.29 (41.53)
        3:29.70 (44.41)     4:15.59 (45.89)     4:53.83 (38.24)          DQ (35.52)
 
Girls 13-14 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Middle Tennessee Swim Club-SE  'A'                2:10.00    2:02.15  
                  30.17       45.72 (15.55)     1:00.46 (14.74)   2:02.15 (1:01.69)
 
Women 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE                25.03      25.35  
  2 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE                25.14      25.58  
  3 Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE                25.41      25.87  
  4 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE                26.89      26.42  
  5 Hicks, Jeorgia            15 Unattached-SE          27.13      27.10  
  6 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                  27.33      27.22  
  7 Jackson, Kaitlynn E       16 XCEL-SE                26.66      27.49  
  8 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE                26.47      27.69  
  9 Frye, Kylie J             15 XCEL-SE                27.11      28.02  
 10 Painter, Alex L           17 XCEL-SE                28.85      29.79  
 11 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE          33.84      32.39  
 -- Henderson, Sara E         16 HSA-SE                 28.01         NS  
 -- Colombo, Diane M          16 XCEL-SE                27.36         NS  
 -- Bogard, Cassidy L         16 XCEL-SE                27.74         NS  
 -- Sessions, Allison P       17 MTSC-SE                26.35         NS  
 
Women 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE                 52.34      53.85  
                  26.37       53.85 (27.48)                                        
  2 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE                 55.00      55.43  
                  26.81       55.43 (28.62)                                        
  3 Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE                54.86      55.83  
                  26.86       55.83 (28.97)                                        
  4 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE                54.65      56.16  
                  27.06       56.16 (29.10)                                        
  5 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE                54.16      56.59  
                  26.94       56.59 (29.65)                                        
  6 Menke, Sara E             16 XCEL-SE                54.37      56.68  
                  27.74       56.68 (28.94)                                        
  7 Page, Kierstin M          15 Decatur-SE             56.67      57.01  
                  27.35       57.01 (29.66)                                        
  8 Grainger, Anna L          16 NAC-SE                 55.07      57.04  
                  27.52       57.04 (29.52)                                        
  9 Clayton, Christina B      16 NAC-SE               1:01.33      57.53  
                  27.26       57.53 (30.27)                                        
 10 Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE                 52.65      57.68  
                  27.93       57.68 (29.75)                                        
 11 Mokry, Darby M            15 HSA-SE                 56.40      58.24  
                  27.80       58.24 (30.44)                                        
 12 Neil, Erin A              16 HSA-SE                 57.12      58.26  
                  28.68       58.26 (29.58)                                        
 13 Maher, Allison K          17 NAC-SE                 55.83      58.54  
                  28.58       58.54 (29.96)                                        
 14 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE                 58.58      58.80  
                  28.84       58.80 (29.96)                                        
 15 Ray, Sarah Allen A        16 NAC-SE                 58.83      58.86  
                  28.22       58.86 (30.64)                                        
 16 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE                58.46      58.96  
                  29.21       58.96 (29.75)                                        
 17 Toth, Katie G             16 HSA-SE                 59.22      59.73  
                  28.58       59.73 (31.15)                                        
 18 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                  58.66      59.88  
                  28.91       59.88 (30.97)                                        
 19 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE                56.00      59.95  
                  28.38       59.95 (31.57)                                        
 20 Killian, Bridget R        17 NAC-SE                 55.73    1:00.18  
                  28.89     1:00.18 (31.29)                                        
 21 Henderson, Sara E         16 HSA-SE                 57.29    1:00.26  
                  29.23     1:00.26 (31.03)                                        
 22 Wholley, Grace M          16 XCEL-SE              1:00.14    1:00.89  
                  29.48     1:00.89 (31.41)                                        
 23 Hicks, Jeorgia            15 Unattached-SE        1:01.37    1:01.13  
                  29.81     1:01.13 (31.32)                                        
 24 Perkins, Natalie M        16 RACE-KY              1:02.45    1:02.28  
                  30.42     1:02.28 (31.86)                                        
 25 Bogard, Cassidy L         16 XCEL-SE                59.20    1:02.57  
                  29.75     1:02.57 (32.82)                                        
 26 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               1:06.05    1:02.80  
                  29.86     1:02.80 (32.94)                                        
 27 Colombo, Diane M          16 XCEL-SE                59.88    1:03.27  
                  30.13     1:03.27 (33.14)                                        
 28 Herring, Mallory L        15 MTSC-SE              1:04.20    1:03.79  
                  30.19     1:03.79 (33.60)                                        
 29 Frye, Kylie J             15 XCEL-SE              1:01.15    1:03.86  
                  30.07     1:03.86 (33.79)                                        
 30 Painter, Alex L           17 XCEL-SE              1:03.42    1:07.33  
                  32.79     1:07.33 (34.54)                                        
 31 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE        1:19.62    1:15.86  
                  36.95     1:15.86 (38.91)                                        
 -- Morris, Emma E            16 XCEL-SE                55.11         NS  
 -- Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               1:00.08         NS  
 -- Henry, Abigail L          17 NAC-SE               1:01.80         NS  
 -- D'Adamio, Giuliana I      15 RACE-KY              1:02.03         NS  
 -- Wagster, Mary Ann A       17 NAC-SE                 59.79         NS  
 
Women 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               1:52.50    1:54.45  
                  26.68       55.57 (28.89)     1:24.91 (29.34)     1:54.45 (29.54)
  2 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               1:55.90    1:56.42  
                  27.95       57.26 (29.31)     1:26.79 (29.53)     1:56.42 (29.63)
  3 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              1:55.66    1:58.76  
                  27.53       57.78 (30.25)     1:28.79 (31.01)     1:58.76 (29.97)
  4 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              1:53.44    1:58.85  
                  27.59       57.61 (30.02)     1:28.48 (30.87)     1:58.85 (30.37)
  5 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              1:59.67    1:59.62  
                  27.86       58.70 (30.84)     1:29.79 (31.09)     1:59.62 (29.83)
  6 Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE               1:54.26    2:00.33  
                  27.82       58.44 (30.62)     1:29.53 (31.09)     2:00.33 (30.80)
  7 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              1:57.50    2:01.25  
                  27.90       57.80 (29.90)     1:29.46 (31.66)     2:01.25 (31.79)
  8 Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE              1:59.32    2:02.61  
                  27.89       58.38 (30.49)     1:30.82 (32.44)     2:02.61 (31.79)
  9 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE               1:59.71    2:02.76  
                  28.44       59.76 (31.32)     1:31.77 (32.01)     2:02.76 (30.99)
 10 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE              1:59.49    2:05.95  
                  28.78     1:00.50 (31.72)     1:33.19 (32.69)     2:05.95 (32.76)
 11 Killian, Bridget R        17 NAC-SE               1:56.05    2:06.28  
                  29.45     1:00.12 (30.67)     1:34.52 (34.40)     2:06.28 (31.76)
 12 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE              2:41.18    2:06.60  
                  29.05     1:01.18 (32.13)     1:34.41 (33.23)     2:06.60 (32.19)
 13 Neil, Erin A              16 HSA-SE               2:08.19    2:07.50  
                  29.43     1:01.77 (32.34)     1:35.05 (33.28)     2:07.50 (32.45)
 14 Clayton, Christina B      16 NAC-SE                    NT    2:07.64  
                  29.26     1:01.25 (31.99)     1:34.95 (33.70)     2:07.64 (32.69)
 15 Maher, Allison K          17 NAC-SE               2:00.13    2:08.28  
                  30.59     1:02.94 (32.35)     1:35.88 (32.94)     2:08.28 (32.40)
 16 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              2:06.12    2:08.32  
                  30.21     1:02.78 (32.57)     1:35.73 (32.95)     2:08.32 (32.59)
 17 Mokry, Darby M            15 HSA-SE               2:08.33    2:08.45  
                  29.74     1:01.72 (31.98)     1:35.15 (33.43)     2:08.45 (33.30)
 18 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                2:08.27    2:09.12  
                  29.44     1:01.57 (32.13)     1:35.37 (33.80)     2:09.12 (33.75)
 19 Henderson, Sara E         16 HSA-SE               2:05.01    2:09.46  
                  29.72     1:01.69 (31.97)     1:34.91 (33.22)     2:09.46 (34.55)
 20 Wedde, Katelyn M          15 RACE-KY              2:12.50    2:10.87  
                  28.89     1:01.64 (32.75)     1:35.80 (34.16)     2:10.87 (35.07)
 21 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               2:19.26    2:11.25  
                  30.56     1:03.91 (33.35)     1:37.92 (34.01)     2:11.25 (33.33)
 22 Wholley, Grace M          16 XCEL-SE              2:12.92    2:11.40  
                  30.01     1:02.86 (32.85)     1:37.19 (34.33)     2:11.40 (34.21)
 23 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE              2:14.22    2:12.28  
                  30.09     1:03.28 (33.19)     1:37.81 (34.53)     2:12.28 (34.47)
 24 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              2:09.68    2:13.00  
                  30.15     1:03.72 (33.57)     1:38.45 (34.73)     2:13.00 (34.55)
 25 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              2:06.97    2:14.18  
                  30.80     1:04.49 (33.69)     1:39.34 (34.85)     2:14.18 (34.84)
 26 Colombo, Diane M          16 XCEL-SE              2:11.15    2:15.98  
                  30.72     1:04.49 (33.77)     1:40.64 (36.15)     2:15.98 (35.34)
 27 Alexander, Blaike S       16 MTSC-SE              2:15.00    2:16.92  
                  30.70     1:05.76 (35.06)     1:42.67 (36.91)     2:16.92 (34.25)
 28 Gallerani, Kylie A        16 MTSC-SE              2:13.94    2:17.18  
                  29.24     1:03.86 (34.62)     1:40.89 (37.03)     2:17.18 (36.29)
 29 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               2:23.59    2:18.89  
                  30.34     1:05.29 (34.95)     1:42.60 (37.31)     2:18.89 (36.29)
 30 Bogard, Cassidy L         16 XCEL-SE              2:17.53    2:21.06  
                  29.95     1:03.54 (33.59)     1:41.63 (38.09)     2:21.06 (39.43)
 31 Siekmeyer-Salvan, Maria   15 HSA-SE                    NT    2:41.14  
                  33.09     1:13.35 (40.26)     1:57.80 (44.45)     2:41.14 (43.34)
 32 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE        2:55.38    2:53.88  
                  36.23     1:18.85 (42.62)     2:05.31 (46.46)     2:53.88 (48.57)
 
Women 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               5:05.24    5:07.72  
                  28.26       59.15 (30.89)     1:31.56 (32.41)     2:04.02 (32.46)
        2:36.15 (32.13)     3:05.77 (29.62)     3:36.40 (30.63)     4:07.93 (31.53)
        4:39.11 (31.18)     5:07.72 (28.61)                                        
  2 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              4:54.99    5:13.87  
                  28.80       59.57 (30.77)     1:31.66 (32.09)     2:04.15 (32.49)
        2:36.52 (32.37)     3:07.64 (31.12)     3:39.20 (31.56)     4:11.03 (31.83)
        4:42.78 (31.75)     5:13.87 (31.09)                                        
  3 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               5:10.52    5:16.94  
                  29.42     1:01.35 (31.93)     1:33.28 (31.93)     2:05.29 (32.01)
        2:37.27 (31.98)     3:09.54 (32.27)     3:41.45 (31.91)     4:13.99 (32.54)
        4:45.77 (31.78)     5:16.94 (31.17)                                        
  4 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              5:25.40    5:21.47  
                  29.57     1:01.34 (31.77)     1:33.71 (32.37)     2:06.58 (32.87)
        2:39.30 (32.72)     3:12.09 (32.79)     3:45.00 (32.91)     4:17.78 (32.78)
        4:50.22 (32.44)     5:21.47 (31.25)                                        
  5 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE               5:16.14    5:24.62  
                  30.30     1:03.29 (32.99)     1:36.26 (32.97)     2:09.65 (33.39)
        2:42.88 (33.23)     3:15.96 (33.08)     3:48.69 (32.73)     4:21.46 (32.77)
        4:53.93 (32.47)     5:24.62 (30.69)                                        
  6 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              5:29.92    5:27.39  
                  30.55     1:03.68 (33.13)     1:36.85 (33.17)     2:11.19 (34.34)
        2:44.54 (33.35)     3:18.27 (33.73)     3:51.29 (33.02)     4:24.50 (33.21)
        4:56.83 (32.33)     5:27.39 (30.56)                                        
  7 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE              5:20.69    5:27.43  
                  30.25     1:02.74 (32.49)     1:35.81 (33.07)     2:08.97 (33.16)
        2:42.50 (33.53)     3:15.92 (33.42)     3:49.12 (33.20)     4:22.71 (33.59)
        4:55.48 (32.77)     5:27.43 (31.95)                                        
  8 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              5:23.61    5:28.79  
                  30.31     1:03.11 (32.80)     1:35.95 (32.84)     2:09.29 (33.34)
        2:42.65 (33.36)     3:16.49 (33.84)     3:50.05 (33.56)     4:23.21 (33.16)
        4:56.49 (33.28)     5:28.79 (32.30)                                        
  9 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              5:19.99    5:31.62  
                  29.72     1:01.61 (31.89)     1:34.19 (32.58)     2:07.28 (33.09)
        2:40.68 (33.40)     3:14.75 (34.07)     3:48.93 (34.18)     4:23.67 (34.74)
        4:58.04 (34.37)     5:31.62 (33.58)                                        
 10 Killian, Bridget R        17 NAC-SE               5:08.78    5:35.73  
                  30.87     1:04.29 (33.42)     1:37.98 (33.69)     2:12.24 (34.26)
        2:46.54 (34.30)     3:20.72 (34.18)     3:54.80 (34.08)     4:28.64 (33.84)
        5:02.82 (34.18)     5:35.73 (32.91)                                        
 11 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE              6:32.84    5:40.89  
                  30.95     1:05.12 (34.17)     1:38.89 (33.77)     2:13.20 (34.31)
        2:47.78 (34.58)     3:22.64 (34.86)     3:57.60 (34.96)     4:32.38 (34.78)
        5:07.04 (34.66)     5:40.89 (33.85)                                        
 12 Wood, Abbie A             17 XCEL-SE              5:39.15    5:43.07  
                  31.05     1:05.21 (34.16)     1:39.27 (34.06)     2:14.06 (34.79)
        2:49.00 (34.94)     3:24.07 (35.07)     3:59.26 (35.19)     4:34.36 (35.10)
        5:09.25 (34.89)     5:43.07 (33.82)                                        
 13 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              5:44.08    5:52.51  
                  32.28     1:08.77 (36.49)     1:45.38 (36.61)     2:21.28 (35.90)
        2:57.50 (36.22)     3:33.08 (35.58)     4:08.70 (35.62)     4:43.89 (35.19)
        5:18.23 (34.34)     5:52.51 (34.28)                                        
 14 Jackson, Kaitlynn E       16 XCEL-SE              5:38.93    5:53.68  
                  31.38     1:06.20 (34.82)     1:41.71 (35.51)     2:18.52 (36.81)
        2:55.19 (36.67)     3:31.29 (36.10)     4:07.97 (36.68)     4:44.36 (36.39)
        5:20.25 (35.89)     5:53.68 (33.43)                                        
 15 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              5:36.92    5:53.91  
                  33.04     1:09.23 (36.19)     1:45.64 (36.41)     2:21.60 (35.96)
        2:57.79 (36.19)     3:33.54 (35.75)     4:09.39 (35.85)     4:44.87 (35.48)
        5:20.34 (35.47)     5:53.91 (33.57)                                        
 16 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE              6:29.00    5:56.81  
                  31.49     1:06.49 (35.00)     1:42.47 (35.98)     2:19.15 (36.68)
        2:55.73 (36.58)     3:32.34 (36.61)     4:09.39 (37.05)     4:46.09 (36.70)
        5:22.45 (36.36)     5:56.81 (34.36)                                        
 17 Wholley, Grace M          16 XCEL-SE              5:55.91    5:58.12  
 18 Toth, Katie G             16 HSA-SE               6:18.28    5:59.22  
                  31.73     1:07.16 (35.43)     1:43.10 (35.94)     2:19.28 (36.18)
        2:56.31 (37.03)     3:33.48 (37.17)     4:10.88 (37.40)     4:48.14 (37.26)
        5:24.65 (36.51)     5:59.22 (34.57)                                        
 19 Painter, Alex L           17 XCEL-SE              6:00.35    6:24.32  
 20 Hicks, Jeorgia            15 Unattached-SE        6:43.93    6:32.94  
                  35.30     1:14.59 (39.29)     1:54.13 (39.54)     2:33.69 (39.56)
        3:13.63 (39.94)     3:53.10 (39.47)     4:33.49 (40.39)     5:13.64 (40.15)
        5:54.32 (40.68)     6:32.94 (38.62)                                        
 -- Gallerani, Kylie A        16 MTSC-SE              5:58.12         NS  
 -- Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE              5:26.14         NS  
 
Women 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menke, Sara E             16 XCEL-SE             10:10.78   10:43.88  
                  29.53     1:01.62 (32.09)     1:33.84 (32.22)     2:06.13 (32.29)
        2:38.38 (32.25)     3:11.06 (32.68)     3:43.76 (32.70)     4:16.22 (32.46)
        4:49.03 (32.81)     5:22.06 (33.03)     5:54.53 (32.47)     6:26.71 (32.18)
        6:59.35 (32.64)     7:31.69 (32.34)     8:03.78 (32.09)     8:35.95 (32.17)
        9:08.44 (32.49)     9:40.71 (32.27)    10:12.87 (32.16)    10:43.88 (31.01)
  2 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE              10:52.28   10:58.51  
                  30.13     1:03.03 (32.90)     1:36.24 (33.21)     2:09.93 (33.69)
        2:43.49 (33.56)     3:16.66 (33.17)     3:50.01 (33.35)     4:23.56 (33.55)
        4:56.70 (33.14)     5:29.82 (33.12)     6:02.77 (32.95)     6:36.12 (33.35)
        7:09.56 (33.44)     7:43.02 (33.46)     8:16.29 (33.27)     8:49.04 (32.75)
        9:22.12 (33.08)     9:55.34 (33.22)    10:27.99 (32.65)    10:58.51 (30.52)
  3 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE                   NT   11:00.95  
                  29.41     1:02.16 (32.75)     1:35.27 (33.11)     2:07.77 (32.50)
        2:41.35 (33.58)     3:15.03 (33.68)     3:48.60 (33.57)     4:21.98 (33.38)
        4:55.35 (33.37)     5:28.76 (33.41)     6:02.55 (33.79)     6:36.49 (33.94)
        7:09.82 (33.33)     7:43.08 (33.26)     8:16.98 (33.90)     8:50.12 (33.14)
        9:23.25 (33.13)     9:56.27 (33.02)    10:29.27 (33.00)    11:00.95 (31.68)
  4 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE             11:13.26   11:11.93  
                  30.07     1:02.82 (32.75)     1:35.54 (32.72)     2:08.87 (33.33)
        2:42.25 (33.38)     3:15.49 (33.24)     3:48.80 (33.31)     4:22.23 (33.43)
        4:56.06 (33.83)     5:29.91 (33.85)     6:03.73 (33.82)     6:38.74 (35.01)
        7:13.23 (34.49)     7:47.08 (33.85)     8:22.39 (35.31)     8:57.23 (34.84)
        9:32.01 (34.78)    10:05.81 (33.80)    10:39.75 (33.94)    11:11.93 (32.18)
  5 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE             11:06.32   11:13.28  
                  31.36     1:04.82 (33.46)     1:38.92 (34.10)     2:13.12 (34.20)
        2:47.36 (34.24)     3:21.64 (34.28)     3:55.91 (34.27)     4:30.21 (34.30)
        5:04.22 (34.01)     5:38.29 (34.07)     6:11.86 (33.57)     6:45.76 (33.90)
        7:19.43 (33.67)     7:53.36 (33.93)     8:27.29 (33.93)     9:00.89 (33.60)
        9:34.52 (33.63)    10:08.14 (33.62)    10:41.19 (33.05)    11:13.28 (32.09)
  6 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE                   NT   11:43.57  
                  29.98     1:02.98 (33.00)     1:37.30 (34.32)     2:12.22 (34.92)
        2:47.51 (35.29)     3:22.21 (34.70)     3:57.70 (35.49)     4:33.31 (35.61)
        5:08.91 (35.60)     5:45.16 (36.25)     6:21.44 (36.28)     6:57.90 (36.46)
        7:34.25 (36.35)     8:10.23 (35.98)     8:46.71 (36.48)     9:22.38 (35.67)
        9:57.62 (35.24)    10:33.93 (36.31)    11:09.52 (35.59)    11:43.57 (34.05)
  7 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE             11:33.75   12:06.32  
                  33.33     1:09.57 (36.24)     1:46.19 (36.62)     2:23.12 (36.93)
        2:59.45 (36.33)     3:36.41 (36.96)     4:13.03 (36.62)     4:50.27 (37.24)
        5:27.18 (36.91)     6:03.81 (36.63)     6:39.34 (35.53)     7:14.75 (35.41)
        7:50.82 (36.07)     8:27.27 (36.45)     9:04.35 (37.08)     9:40.82 (36.47)
       10:17.71 (36.89)    10:55.02 (37.31)    11:31.25 (36.23)    12:06.32 (35.07)
  8 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE             11:42.44   12:26.94  
                  32.98     1:10.19 (37.21)     1:48.07 (37.88)     2:25.69 (37.62)
        3:03.94 (38.25)     3:41.84 (37.90)     4:19.78 (37.94)     4:57.29 (37.51)
        5:35.35 (38.06)     6:13.40 (38.05)     6:51.13 (37.73)     7:29.06 (37.93)
        8:06.94 (37.88)     8:45.15 (38.21)     9:22.58 (37.43)     9:59.23 (36.65)
       10:36.43 (37.20)    11:13.56 (37.13)    11:50.12 (36.56)    12:26.94 (36.82)
 -- D'Adamio, Giuliana I      15 RACE-KY             11:56.17        SCR  
 
Women 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE                   NT   18:22.31  
                  30.31     1:04.08 (33.77)     1:38.08 (34.00)     2:12.55 (34.47)
        2:46.98 (34.43)     3:21.05 (34.07)     3:54.65 (33.60)     4:28.57 (33.92)
        5:02.39 (33.82)     5:35.62 (33.23)     6:09.30 (33.68)     6:43.10 (33.80)
        7:16.32 (33.22)     7:49.51 (33.19)     8:22.94 (33.43)     8:56.13 (33.19)
        9:29.92 (33.79)    10:03.43 (33.51)    10:36.99 (33.56)    11:10.34 (33.35)
       11:44.34 (34.00)    12:17.86 (33.52)    12:51.03 (33.17)    13:24.34 (33.31)
       13:57.81 (33.47)    14:30.98 (33.17)    15:03.87 (32.89)    15:37.00 (33.13)
       16:10.10 (33.10)    16:43.23 (33.13)    17:16.50 (33.27)    17:49.34 (32.84)
       18:22.31 (32.97)
  2 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE             18:53.59   18:29.12  
                  29.61     1:02.21 (32.60)     1:35.19 (32.98)     2:08.46 (33.27)
        2:41.83 (33.37)     3:15.18 (33.35)     3:48.32 (33.14)     4:22.29 (33.97)
        4:55.97 (33.68)     5:29.94 (33.97)     6:03.72 (33.78)     6:37.47 (33.75)
        7:11.23 (33.76)     7:45.06 (33.83)     8:19.01 (33.95)     8:53.30 (34.29)
        9:26.89 (33.59)    10:00.54 (33.65)    10:34.14 (33.60)    11:07.81 (33.67)
       11:41.78 (33.97)    12:15.96 (34.18)    12:49.88 (33.92)    13:23.75 (33.87)
       13:57.78 (34.03)    14:31.79 (34.01)    15:05.48 (33.69)    15:39.36 (33.88)
       16:14.11 (34.75)    16:48.11 (34.00)    17:22.14 (34.03)    17:56.20 (34.06)
       18:29.12 (32.92)
  3 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE             18:26.43   18:32.74  
                  30.37     1:03.47 (33.10)     1:37.01 (33.54)     2:10.18 (33.17)
        2:44.19 (34.01)     3:18.06 (33.87)     3:51.98 (33.92)     4:26.12 (34.14)
        4:59.96 (33.84)     5:33.28 (33.32)     6:07.26 (33.98)     6:41.30 (34.04)
        7:14.79 (33.49)     7:48.44 (33.65)     8:22.15 (33.71)     8:55.54 (33.39)
        9:29.16 (33.62)    10:02.93 (33.77)    10:36.27 (33.34)    11:10.09 (33.82)
       11:44.62 (34.53)    12:18.25 (33.63)    12:52.15 (33.90)    13:26.43 (34.28)
       14:00.53 (34.10)    14:34.85 (34.32)    15:09.30 (34.45)    15:43.70 (34.40)
       16:18.90 (35.20)    16:53.16 (34.26)    17:27.27 (34.11)    18:01.06 (33.79)
       18:32.74 (31.68)
 -- Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Women 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE                 58.48      58.31  
                  28.47       58.31 (29.84)                                        
  2 Melton, Taylor D          16 NAC-SE                 59.08    1:00.35  
                  30.08     1:00.35 (30.27)                                        
  3 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE                58.14    1:01.15  
                  29.31     1:01.15 (31.84)                                        
  4 Page, Kierstin M          15 Decatur-SE             59.68    1:03.16  
                  30.68     1:03.16 (32.48)                                        
  5 Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE               1:00.78    1:04.75  
                  31.98     1:04.75 (32.77)                                        
  6 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE               1:09.36    1:06.00  
                  32.31     1:06.00 (33.69)                                        
  7 Mokry, Darby M            15 HSA-SE               1:04.19    1:06.33  
                  32.76     1:06.33 (33.57)                                        
  8 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              1:07.13    1:06.69  
                  33.23     1:06.69 (33.46)                                        
  9 Maher, Allison K          17 NAC-SE               1:03.62    1:08.58  
                  33.80     1:08.58 (34.78)                                        
 10 Guo, Melissa M            15 NAC-SE                    NT    1:08.70  
                  33.51     1:08.70 (35.19)                                        
 11 Wedde, Katelyn M          15 RACE-KY              1:09.50    1:09.31  
                  33.55     1:09.31 (35.76)                                        
 12 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              1:09.28    1:09.89  
                  35.01     1:09.89 (34.88)                                        
 13 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               1:09.55    1:09.94  
                  32.24     1:09.94 (37.70)                                        
 14 Colombo, Diane M          16 XCEL-SE              1:07.63    1:10.45  
                  34.77     1:10.45 (35.68)                                        
 15 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE                   NT    1:10.77  
                  34.31     1:10.77 (36.46)                                        
 16 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              1:05.07    1:10.80  
                  34.93     1:10.80 (35.87)                                        
 17 Killian, Bridget R        17 NAC-SE               1:08.12    1:11.16  
                  35.00     1:11.16 (36.16)                                        
 18 Hicks, Jeorgia            15 Unattached-SE        1:12.78    1:11.50  
                  34.57     1:11.50 (36.93)                                        
 19 Toth, Katie G             16 HSA-SE               1:10.12    1:11.84  
                  35.72     1:11.84 (36.12)                                        
 20 Wood, Abbie A             17 XCEL-SE              1:09.86    1:11.91  
                  35.52     1:11.91 (36.39)                                        
 21 Henderson, Sara E         16 HSA-SE               1:08.67    1:13.00  
                  35.65     1:13.00 (37.35)                                        
 22 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                1:12.02    1:13.16  
                  36.05     1:13.16 (37.11)                                        
 22 Clayton, Christina B      16 NAC-SE                    NT    1:13.16  
                  35.29     1:13.16 (37.87)                                        
 24 Frye, Kylie J             15 XCEL-SE              1:08.24    1:13.27  
 25 Lim, Addie M              15 MTSC-SE              1:19.78    1:17.47  
                  36.76     1:17.47 (40.71)                                        
 26 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               1:23.32    1:20.24  
                  39.78     1:20.24 (40.46)                                        
 27 Siekmeyer-Salvan, Maria   15 HSA-SE                    NT    1:27.88  
 28 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE        1:35.44    1:30.83  
                  43.83     1:30.83 (47.00)                                        
 -- Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE              1:00.43         NS  
 
Women 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               2:04.98    2:07.38  
                  30.18     1:02.27 (32.09)     1:35.39 (33.12)     2:07.38 (31.99)
  2 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               2:07.23    2:08.48  
                  31.47     1:04.04 (32.57)     1:36.99 (32.95)     2:08.48 (31.49)
  3 Page, Kierstin M          15 Decatur-SE           2:11.44    2:15.86  
                  30.72     1:04.87 (34.15)     1:40.67 (35.80)     2:15.86 (35.19)
  4 Grainger, Anna L          16 NAC-SE               2:02.87    2:16.46  
                  32.38     1:06.81 (34.43)     1:42.02 (35.21)     2:16.46 (34.44)
  5 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              2:07.71    2:16.72  
                  32.22     1:06.70 (34.48)     1:41.88 (35.18)     2:16.72 (34.84)
  6 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              2:22.05    2:23.08  
                  34.07     1:10.09 (36.02)     1:46.38 (36.29)     2:23.08 (36.70)
  7 Mokry, Darby M            15 HSA-SE               2:22.06    2:24.28  
                  34.20     1:10.33 (36.13)     1:47.26 (36.93)     2:24.28 (37.02)
  8 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              2:22.16    2:27.33  
                  34.31     1:11.68 (37.37)     1:50.01 (38.33)     2:27.33 (37.32)
  9 Guo, Melissa M            15 NAC-SE                    NT    2:30.37  
                  35.95     1:14.15 (38.20)     1:53.06 (38.91)     2:30.37 (37.31)
 10 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE              2:39.27    2:33.71  
                  37.09     1:15.35 (38.26)     1:54.84 (39.49)     2:33.71 (38.87)
 11 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              2:29.83    2:34.02  
                  37.29     1:17.07 (39.78)     1:56.41 (39.34)     2:34.02 (37.61)
 12 Toth, Katie G             16 HSA-SE               2:28.49    2:34.27  
                  37.18     1:15.65 (38.47)     1:55.30 (39.65)     2:34.27 (38.97)
 13 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE                   NT    2:37.27  
                  38.01     1:17.99 (39.98)     1:58.23 (40.24)     2:37.27 (39.04)
 14 Kindy, Catherine R        15 XCEL-SE                   NT    2:38.96  
                  36.98     1:17.45 (40.47)     1:59.34 (41.89)     2:38.96 (39.62)
 -- D'Adamio, Giuliana I      15 RACE-KY              2:39.50         NS  
 -- Henry, Abigail L          17 NAC-SE               2:35.19         NS  
 -- Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              2:33.77         NS  
 -- Killian, Bridget R        17 NAC-SE               2:20.22         NS  
 -- Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               2:30.25         NS  
 -- Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE              2:11.20         NS  
 -- Wagster, Mary Ann A       17 NAC-SE               2:23.73         NS  
 -- Morris, Emma E            16 XCEL-SE              2:10.14         NS  
 -- Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE               2:19.04         NS  
 
Women 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               1:12.07    1:09.83  
                  33.28     1:09.83 (36.55)                                        
  2 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              1:08.51    1:10.73  
                  33.41     1:10.73 (37.32)                                        
  3 Guo, Melissa M            15 NAC-SE               1:08.75    1:10.90  
                  33.59     1:10.90 (37.31)                                        
  4 Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE               1:05.83    1:11.87  
                  34.17     1:11.87 (37.70)                                        
  5 Maher, Allison K          17 NAC-SE               1:04.51    1:11.93  
                  34.10     1:11.93 (37.83)                                        
  6 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               1:13.35    1:12.33  
                  33.97     1:12.33 (38.36)                                        
  7 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE              1:07.89    1:12.74  
                  34.74     1:12.74 (38.00)                                        
  8 Toth, Katie G             16 HSA-SE               1:08.93    1:12.86  
                  34.37     1:12.86 (38.49)                                        
  9 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE              1:09.72    1:13.07  
                  34.82     1:13.07 (38.25)                                        
 10 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              1:10.40    1:13.23  
                  34.77     1:13.23 (38.46)                                        
 11 Mokry, Darby M            15 HSA-SE               1:11.18    1:14.28  
                  35.58     1:14.28 (38.70)                                        
 12 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                1:14.46    1:14.87  
                  34.88     1:14.87 (39.99)                                        
 13 Neil, Erin A              16 HSA-SE               1:12.59    1:15.08  
                  35.85     1:15.08 (39.23)                                        
 14 Jackson, Kaitlynn E       16 XCEL-SE              1:11.86    1:15.39  
                  35.61     1:15.39 (39.78)                                        
 15 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              1:15.61    1:16.03  
                  36.40     1:16.03 (39.63)                                        
 16 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              1:16.90    1:16.58  
                  36.19     1:16.58 (40.39)                                        
 17 Page, Kierstin M          15 Decatur-SE           1:17.11    1:16.61  
                  36.02     1:16.61 (40.59)                                        
 18 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               1:12.92    1:16.77  
                  36.85     1:16.77 (39.92)                                        
 19 Wedde, Katelyn M          15 RACE-KY              1:19.50    1:16.93  
                  36.51     1:16.93 (40.42)                                        
 20 Zobl, Brittany R          17 XCEL-SE              1:15.09    1:17.15  
                  36.42     1:17.15 (40.73)                                        
 21 Alexander, Blaike S       16 MTSC-SE              1:18.00    1:17.78  
                  36.44     1:17.78 (41.34)                                        
 22 Clayton, Christina B      16 NAC-SE               1:20.75    1:18.56  
                  37.62     1:18.56 (40.94)                                        
 23 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              1:15.69    1:19.82  
                  38.06     1:19.82 (41.76)                                        
 24 Herring, Mallory L        15 MTSC-SE              1:20.68    1:20.62  
                  38.44     1:20.62 (42.18)                                        
 25 Wholley, Grace M          16 XCEL-SE              1:18.28    1:20.64  
                  37.84     1:20.64 (42.80)                                        
 26 Colombo, Diane M          16 XCEL-SE              1:16.54    1:20.77  
                  38.14     1:20.77 (42.63)                                        
 27 Henderson, Sara E         16 HSA-SE               1:17.04    1:20.80  
                  38.23     1:20.80 (42.57)                                        
 28 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              1:14.47    1:21.24  
                  38.45     1:21.24 (42.79)                                        
 29 Wood, Abbie A             17 XCEL-SE              1:23.05    1:21.79  
                  38.16     1:21.79 (43.63)                                        
 30 Frye, Kylie J             15 XCEL-SE              1:19.32    1:22.42  
                  38.03     1:22.42 (44.39)                                        
 31 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               1:23.54    1:23.05  
                  39.64     1:23.05 (43.41)                                        
 32 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              1:17.22    1:23.30  
                  39.11     1:23.30 (44.19)                                        
 33 Kenney, Christina L       16 XCEL-SE              1:28.58    1:25.80  
                  39.77     1:25.80 (46.03)                                        
 34 Bogard, Cassidy L         16 XCEL-SE              1:30.01    1:25.89  
                  40.93     1:25.89 (44.96)                                        
 35 Painter, Alex L           17 XCEL-SE              1:26.02    1:27.42  
                  41.22     1:27.42 (46.20)                                        
 36 Lim, Addie M              15 MTSC-SE              1:36.06    1:29.96  
                  42.02     1:29.96 (47.94)                                        
 37 Siekmeyer-Salvan, Maria   15 HSA-SE                    NT    1:36.02  
                  44.23     1:36.02 (51.79)                                        
 38 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE        2:04.63    1:52.18  
                  51.38   1:52.18 (1:00.80)                                        
 
Women 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               2:28.79    2:29.94  
                  34.17     1:12.10 (37.93)     1:50.60 (38.50)     2:29.94 (39.34)
  2 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              2:27.21    2:31.54  
                  34.70     1:12.68 (37.98)     1:52.37 (39.69)     2:31.54 (39.17)
  3 Guo, Melissa M            15 NAC-SE               2:31.32    2:31.87  
                  35.03     1:13.98 (38.95)     1:53.40 (39.42)     2:31.87 (38.47)
  4 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               2:41.95    2:35.03  
                  36.22     1:15.81 (39.59)     1:55.59 (39.78)     2:35.03 (39.44)
  5 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              2:38.90    2:35.39  
                  36.42     1:16.01 (39.59)     1:55.88 (39.87)     2:35.39 (39.51)
  6 Maher, Allison K          17 NAC-SE               2:18.26    2:37.52  
                  36.12     1:15.88 (39.76)     1:56.37 (40.49)     2:37.52 (41.15)
  7 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               2:33.05    2:37.60  
                  36.76     1:17.18 (40.42)     1:57.51 (40.33)     2:37.60 (40.09)
  8 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE              2:30.93    2:38.25  
                  36.28     1:16.89 (40.61)     1:57.86 (40.97)     2:38.25 (40.39)
  9 Perkins, Natalie M        16 RACE-KY              2:38.89    2:38.76  
                  36.68     1:17.11 (40.43)     1:58.26 (41.15)     2:38.76 (40.50)
 10 Mokry, Darby M            15 HSA-SE               2:38.09    2:43.48  
                  36.43     1:17.47 (41.04)     2:00.34 (42.87)     2:43.48 (43.14)
 11 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              2:43.00    2:44.84  
                  37.94     1:19.54 (41.60)     2:02.12 (42.58)     2:44.84 (42.72)
 12 Jackson, Kaitlynn E       16 XCEL-SE              2:36.95    2:46.78  
                  37.91     1:21.51 (43.60)     2:03.51 (42.00)     2:46.78 (43.27)
 13 Wholley, Grace M          16 XCEL-SE              2:42.65    2:47.31  
                  38.11     1:20.92 (42.81)     2:03.83 (42.91)     2:47.31 (43.48)
 14 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              2:38.96    2:49.98  
                  39.59     1:23.29 (43.70)     2:06.96 (43.67)     2:49.98 (43.02)
 15 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              2:51.96    2:52.32  
                  39.35     1:24.01 (44.66)     2:08.63 (44.62)     2:52.32 (43.69)
 16 Herring, Mallory L        15 MTSC-SE              2:59.60    2:54.78  
                  39.80     1:24.86 (45.06)     2:10.68 (45.82)     2:54.78 (44.10)
 17 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              2:48.33    2:55.35  
                  39.73     1:25.00 (45.27)     2:11.11 (46.11)     2:55.35 (44.24)
 18 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               2:57.65    2:55.70  
                  40.52     1:26.09 (45.57)     2:10.75 (44.66)     2:55.70 (44.95)
 19 Cooksey, Lauren E         15 MTSC-SE              2:56.70    2:56.07  
                  41.08     1:26.43 (45.35)     2:11.45 (45.02)     2:56.07 (44.62)
 20 Henderson, Sara E         16 HSA-SE               2:46.88    2:56.27  
                  40.28     1:25.70 (45.42)     2:10.96 (45.26)     2:56.27 (45.31)
 21 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE                   NT    2:59.11  
                  41.00     1:26.53 (45.53)     2:13.38 (46.85)     2:59.11 (45.73)
 -- Browne, Hailey A          16 XCEL-SE              2:27.67         NS  
 -- Pilcher, Michelle         16 UN-SE                2:47.21         NS  
 -- Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE               2:27.04         NS  
 
Women 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE                 57.28      58.75  
                  27.93       58.75 (30.82)                                        
  2 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE                57.70    1:01.50  
                  29.13     1:01.50 (32.37)                                        
  3 Grainger, Anna L          16 NAC-SE                 57.19    1:01.59  
                  29.24     1:01.59 (32.35)                                        
  4 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               1:06.84    1:01.77  
                  29.35     1:01.77 (32.42)                                        
  5 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE                59.82    1:03.15  
                  29.30     1:03.15 (33.85)                                        
  6 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              1:00.30    1:03.58  
                  12.17     1:03.58 (51.41)                                        
  7 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              1:00.47    1:04.02  
                  30.04     1:04.02 (33.98)                                        
  8 Neil, Erin A              16 HSA-SE               1:01.69    1:04.20  
                  30.79     1:04.20 (33.41)                                        
  9 Ray, Sarah Allen A        16 NAC-SE                 59.54    1:04.31  
                  30.09     1:04.31 (34.22)                                        
 10 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               1:02.70    1:05.22  
                  30.97     1:05.22 (34.25)                                        
 11 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE               1:06.97    1:05.38  
                  31.04     1:05.38 (34.34)                                        
 12 Guo, Melissa M            15 NAC-SE               1:05.99    1:06.91  
                  31.25     1:06.91 (35.66)                                        
 13 Clayton, Christina B      16 NAC-SE                    NT    1:07.11  
                  30.57     1:07.11 (36.54)                                        
 14 Bogard, Cassidy L         16 XCEL-SE                   NT    1:07.75  
                  31.15     1:07.75 (36.60)                                        
 15 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                     NT    1:08.81  
                  31.71     1:08.81 (37.10)                                        
 16 Killian, Bridget R        17 NAC-SE               1:05.01    1:09.09  
                  32.58     1:09.09 (36.51)                                        
 17 Hicks, Jeorgia            15 Unattached-SE        1:11.37    1:11.75  
                  33.65     1:11.75 (38.10)                                        
 18 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              1:06.64    1:12.42  
                  32.82     1:12.42 (39.60)                                        
 19 Painter, Alex L           17 XCEL-SE              1:09.60    1:14.51  
                  34.76     1:14.51 (39.75)                                        
 20 Cooksey, Lauren E         15 MTSC-SE              1:14.18    1:14.76  
                  33.77     1:14.76 (40.99)                                        
 21 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               1:24.47    1:17.21  
                   5.66   1:17.21 (1:11.55)                                        
 22 Perkins, Natalie M        16 RACE-KY              1:17.45    1:19.08  
                  37.03     1:19.08 (42.05)                                        
 23 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE        1:35.65    1:31.10  
                  41.90     1:31.10 (49.20)                                        
 -- Morris, Emma E            16 XCEL-SE              1:02.70         NS  
 -- Wagster, Mary Ann A       17 NAC-SE               1:00.78         NS  
 -- Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              1:03.72         NS  
 
Women 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               2:09.23    2:08.80  
                  28.93     1:02.14 (33.21)     1:35.74 (33.60)     2:08.80 (33.06)
  2 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE              2:05.91    2:11.25  
                  29.85     1:03.05 (33.20)     1:37.13 (34.08)     2:11.25 (34.12)
  3 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               2:27.02    2:13.60  
                  29.79     1:04.15 (34.36)     1:38.71 (34.56)     2:13.60 (34.89)
  4 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE               2:18.34    2:20.02  
                  31.66     1:07.20 (35.54)     1:43.95 (36.75)     2:20.02 (36.07)
  5 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              2:11.88    2:20.31  
                  31.54     1:07.40 (35.86)     1:43.82 (36.42)     2:20.31 (36.49)
  6 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              2:14.14    2:21.08  
                  31.10     1:07.43 (36.33)     1:44.95 (37.52)     2:21.08 (36.13)
  7 Neil, Erin A              16 HSA-SE               2:18.10    2:21.60  
                  31.25     1:06.62 (35.37)     1:20.81 (14.19)   2:21.60 (1:00.79)
  8 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               2:18.20    2:23.54  
                  32.34     1:08.39 (36.05)     1:45.79 (37.40)     2:23.54 (37.75)
  9 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              2:20.82    2:24.79  
                  30.65     1:06.14 (35.49)     1:45.12 (38.98)     2:24.79 (39.67)
 10 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              2:37.04    2:24.91  
                  31.17     1:08.36 (37.19)     1:47.23 (38.87)     2:24.91 (37.68)
 11 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              2:23.52    2:27.41  
                  32.47     1:10.53 (38.06)     1:49.37 (38.84)     2:27.41 (38.04)
 12 Guo, Melissa M            15 NAC-SE               2:29.16    2:30.44  
                  33.05     1:11.17 (38.12)     1:50.60 (39.43)     2:30.44 (39.84)
 13 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE                   NT    2:42.02  
                  34.66     1:15.74 (41.08)     1:59.77 (44.03)     2:42.02 (42.25)
 14 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              2:30.60    2:44.74  
                  36.51     1:19.19 (42.68)     1:56.77 (37.58)     2:44.74 (47.97)
 15 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE                   NT    2:45.10  
                  35.56     1:17.61 (42.05)     2:01.00 (43.39)     2:45.10 (44.10)
 16 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              2:45.83    2:45.78  
                  36.83     1:20.01 (43.18)     2:04.44 (44.43)     2:45.78 (41.34)
 
Women 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Melton, Taylor D          16 NAC-SE               2:06.46    2:07.41  
                  27.76     1:00.11 (32.35)     1:38.05 (37.94)     2:07.41 (29.36)
  2 Chintanaphol, Michelle    15 NAC-SE               2:07.92    2:11.55  
                  29.09     1:00.24 (31.15)     1:40.76 (40.52)     2:11.55 (30.79)
  3 Runyon-Hass, Hannah R     18 NAC-SE               2:05.34    2:13.43  
                  29.65     1:03.31 (33.66)     1:41.83 (38.52)     2:13.43 (31.60)
  4 Smith, Nancy Claire C     15 XCEL-SE              2:09.37    2:15.68  
                  29.98     1:05.98 (36.00)     1:44.52 (38.54)     2:15.68 (31.16)
  5 Klinsky, Logan M          15 XCEL-SE              2:15.65    2:16.93  
                  29.92     1:06.29 (36.37)     1:46.11 (39.82)     2:16.93 (30.82)
  6 Janowicz, Lissa D         17 XCEL-SE              2:12.04    2:18.06  
                  29.18     1:04.57 (35.39)     1:45.88 (41.31)     2:18.06 (32.18)
  7 Flynn, Morgan E           15 NAC-SE               2:23.39    2:19.30  
                  30.59     1:05.43 (34.84)     1:47.75 (42.32)     2:19.30 (31.55)
  8 Maher, Allison K          17 NAC-SE               2:09.25    2:19.87  
                  31.64     1:07.10 (35.46)     1:46.37 (39.27)     2:19.87 (33.50)
  9 Grainger, Anna L          16 NAC-SE               2:08.87    2:20.53  
                  30.13     1:05.78 (35.65)     1:48.34 (42.56)     2:20.53 (32.19)
 10 Page, Kierstin M          15 Decatur-SE           2:15.27    2:20.61  
                  29.85     1:02.69 (32.84)     1:46.44 (43.75)     2:20.61 (34.17)
 11 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              2:11.97    2:20.65  
                  29.48     1:03.87 (34.39)     1:49.12 (45.25)     2:20.65 (31.53)
 12 Piranian, Taylor F        16 NAC-SE               2:17.10    2:21.42  
                  29.92     1:06.86 (36.94)     1:47.84 (40.98)     2:21.42 (33.58)
 13 Guo, Melissa M            15 NAC-SE               2:21.40    2:21.46  
                  31.21     1:09.21 (38.00)     1:48.02 (38.81)     2:21.46 (33.44)
 14 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE              2:19.12    2:22.92  
                  30.69     1:08.58 (37.89)     1:49.35 (40.77)     2:22.92 (33.57)
 15 Neil, Erin A              16 HSA-SE               2:22.75    2:23.12  
                  31.19     1:09.00 (37.81)     1:50.31 (41.31)     2:23.12 (32.81)
 16 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              2:22.03    2:23.97  
                  31.91     1:08.72 (36.81)     1:51.52 (42.80)     2:23.97 (32.45)
 17 Menke, Sara E             16 XCEL-SE              2:15.67    2:25.78  
                  32.84     1:10.13 (37.29)     1:54.81 (44.68)     2:25.78 (30.97)
 18 Kaegi, Rachel E           16 XCEL-SE              2:21.84    2:26.80  
                  30.47     1:09.09 (38.62)     1:53.53 (44.44)     2:26.80 (33.27)
 19 Perkins, Natalie M        16 RACE-KY              2:29.28    2:28.05  
                  34.62     1:13.72 (39.10)     1:54.13 (40.41)     2:28.05 (33.92)
 20 Killian, Bridget R        17 NAC-SE               2:22.18    2:28.97  
                  31.85     1:10.70 (38.85)     1:55.28 (44.58)     2:28.97 (33.69)
 21 Clayton, Christina B      16 NAC-SE                    NT    2:29.02  
                  29.71     1:08.05 (38.34)     1:53.98 (45.93)     2:29.02 (35.04)
 22 Toth, Katie G             16 HSA-SE               2:24.61    2:29.18  
                  32.61     1:11.09 (38.48)     1:54.13 (43.04)     2:29.18 (35.05)
 23 Pilcher, Michelle         16 UN-SE                2:24.84    2:29.22  
                  31.84     1:10.39 (38.55)     1:53.95 (43.56)     2:29.22 (35.27)
 24 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              2:26.47    2:31.60  
                  33.67     1:14.18 (40.51)     1:57.10 (42.92)     2:31.60 (34.50)
 25 Colombo, Diane M          16 XCEL-SE              2:26.85    2:32.13  
                  32.29     1:10.85 (38.56)     1:57.15 (46.30)     2:32.13 (34.98)
 26 Henderson, Sara E         16 HSA-SE               2:27.14    2:32.63  
                  33.96     1:13.15 (39.19)     1:56.78 (43.63)     2:32.63 (35.85)
 27 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE              2:33.30    2:33.32  
                  33.16     1:11.32 (38.16)     1:58.34 (47.02)     2:33.32 (34.98)
 28 Jackson, Kaitlynn E       16 XCEL-SE              2:29.82    2:33.83  
                  33.48     1:12.93 (39.45)     1:58.43 (45.50)     2:33.83 (35.40)
 29 Bogard, Cassidy L         16 XCEL-SE              2:33.52    2:37.30  
                  30.61     1:10.16 (39.55)     1:59.18 (49.02)     2:37.30 (38.12)
 30 Hicks, Jeorgia            15 Unattached-SE        2:42.78    2:38.53  
                  32.05     1:12.08 (40.03)     2:04.13 (52.05)     2:38.53 (34.40)
 31 Embretson, Beth C         16 NAC-SE               2:48.57    2:38.68  
                  34.60     1:17.63 (43.03)     2:03.35 (45.72)     2:38.68 (35.33)
 32 Frye, Kylie J             15 XCEL-SE              2:31.86    2:39.27  
                  32.43     1:13.77 (41.34)     1:59.49 (45.72)     2:39.27 (39.78)
 33 Cooksey, Lauren E         15 MTSC-SE              2:42.31    2:40.18  
                  33.74     1:17.08 (43.34)     2:02.93 (45.85)     2:40.18 (37.25)
 34 Kindy, Catherine R        15 XCEL-SE              2:56.03    2:45.53  
                  34.89     1:15.47 (40.58)     2:04.51 (49.04)     2:45.53 (41.02)
 35 Tourigny, Julie L         17 Unattached-SE        3:52.76    3:18.35  
                  40.31     1:31.57 (51.26)   2:33.92 (1:02.35)     3:18.35 (44.43)
 -- Henry, Abigail L          17 NAC-SE               2:39.62         NS  
 -- Morris, Emma E            16 XCEL-SE              2:17.51         NS  
 -- D'Adamio, Giuliana I      15 RACE-KY              2:37.19        SCR  
 
Women 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pope, Maggie T            15 XCEL-SE              4:44.21    4:48.94  
                  30.52     1:05.77 (35.25)     1:42.08 (36.31)     2:17.66 (35.58)
        3:02.54 (44.88)     3:44.99 (42.45)     4:17.35 (32.36)     4:48.94 (31.59)
  2 Page, Kierstin M          15 Decatur-SE           4:48.20    5:01.56  
                  30.27     1:06.21 (35.94)     1:41.46 (35.25)     2:17.48 (36.02)
        3:02.30 (44.82)     3:48.31 (46.01)     4:25.21 (36.90)     5:01.56 (36.35)
  3 Van Ryckeghem, Grace E    16 XCEL-SE              4:59.63    5:03.23  
                  32.33     1:10.47 (38.14)     1:50.56 (40.09)     2:28.46 (37.90)
        3:13.46 (45.00)     3:56.25 (42.79)     4:30.57 (34.32)     5:03.23 (32.66)
  4 Browne, Hailey A          16 XCEL-SE              5:51.24    5:10.54  
                  33.30     1:13.03 (39.73)     1:54.89 (41.86)     2:34.98 (40.09)
        3:17.63 (42.65)     4:01.58 (43.95)     4:37.10 (35.52)     5:10.54 (33.44)
  5 Luetzow, Karla E          16 XCEL-SE              5:01.41    5:16.25  
                  35.11     1:15.66 (40.55)     1:56.67 (41.01)     2:37.60 (40.93)
        3:20.78 (43.18)     4:05.31 (44.53)     4:41.41 (36.10)     5:16.25 (34.84)
  6 Weathers, Savannah K      17 XCEL-SE                   NT    5:24.69  
                  33.83     1:13.68 (39.85)     1:55.39 (41.71)     2:36.94 (41.55)
        3:24.44 (47.50)     4:12.79 (48.35)     4:49.60 (36.81)     5:24.69 (35.09)
 -- Morris, Emma E            16 XCEL-SE              4:49.53        SCR  
 -- Henderson, Sara E         16 HSA-SE               5:20.10        SCR  
 
Men 8 & Under 25 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE                17.05      17.01  
  2 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT      17.67  
  3 Amos, Carson P             8 HSA-SE                    NT      18.03  
  4 Browne, Jake R             8 XCEL-SE                16.79      18.23  
  5 Windley, John M            8 NAC-SE                 18.81      18.37  
  6 Amos, Ethan M              7 HSA-SE                 18.01      18.50  
  7 Brash, Ian S               8 XCEL-SE                21.51      19.50  
  8 Tate, Levi A               7 XCEL-SE                   NT      19.67  
  9 Wolfram, Neal T            8 RACE-KY                20.68      19.76  
 10 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      19.89  
 11 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                21.54      20.11  
 12 Grissom, Andrew A          7 NAC-SE                    NT      20.30  
 13 Clemmer, Justin N          7 XCEL-SE                   NT      21.03  
 14 Glennon, Joseph D          8 XCEL-SE                21.50      21.33  
 15 Campbell, Patrick J        8 MTSC-SE                22.02      21.57  
 16 Carter, Levi R             7 NAC-SE                    NT      22.48  
 17 Wolfram, Drew K            7 RACE-KY                23.38      22.74  
 18 Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT      24.85  
 19 Shih, Austin W             8 XCEL-SE                   NT      25.15  
 20 McDonnell, Brendan T       8 MTSC-SE                45.91      28.79  
 21 Lambert, Harrison G        8 XCEL-SE                   NT      29.00  
 -- Ulery, Graham R            7 XCEL-SE                   NT         DQ  
      60 False start
 -- McDaniel, Jackson D        6 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Luken, Ford W              7 Mfy-SE                 23.01         NS  
 -- Williamson, Jack           6 Mfy-SE                 22.44         NS  
 -- Barkley, Zach R            8 XCEL-SE                25.28         NS  
 
Men 8 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE                39.34      36.82  
  2 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT      39.20  
  3 Amos, Carson P             8 HSA-SE                 39.76      39.84  
  4 Windley, John M            8 NAC-SE                 44.39      39.90  
  5 Ronne, Andrew B            8 Sea Dragons-SE         42.77      42.28  
  6 Tate, Levi A               7 XCEL-SE                   NT      42.34  
  7 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      43.41  
  8 Brash, Ian S               8 XCEL-SE                50.05      43.98  
  9 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                55.88      44.75  
 10 Amos, Ethan M              7 HSA-SE                 55.51      45.39  
 11 Clemmer, Justin N          7 XCEL-SE                   NT      46.82  
 12 Holtschlag, Jaden T        8 XCEL-SE                52.78      48.08  
 12 Zuazua, Alejandro          7 RRST-SE                   NT      48.08  
 14 Carter, Levi R             7 NAC-SE                    NT      50.29  
 15 Newport, Evan T            8 PCA-SE                    NT      54.54  
 16 Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT      59.77  
 17 Shih, Austin W             8 XCEL-SE                   NT    1:03.43  
 18 McDonnell, Brendan T       8 MTSC-SE                   NT    1:15.98  
 19 Shetkar, Kanu              8 UN-SE                     NT    1:18.96  
 -- Luken, Ford W              7 Mfy-SE                    NT         NS  
 -- Browne, Jake R             8 XCEL-SE                37.59         NS  
 
Men 8 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE              1:28.09    1:17.61  
                  36.87     1:17.61 (40.74)                                        
  2 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT    1:24.88  
                  39.13     1:24.88 (45.75)                                        
  3 Browne, Jake R             8 XCEL-SE              1:27.56    1:27.48  
                  39.86     1:27.48 (47.62)                                        
  4 Amos, Carson P             8 HSA-SE               1:36.66    1:32.08  
                  41.32     1:32.08 (50.76)                                        
  5 Wolfram, Neal T            8 RACE-KY              2:04.12    1:37.72  
                  46.02     1:37.72 (51.70)                                        
  6 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                   NT    1:38.10  
                  46.58     1:38.10 (51.52)                                        
  7 Brash, Ian S               8 XCEL-SE              1:51.17    1:40.29  
                  44.65     1:40.29 (55.64)                                        
  8 Campbell, Patrick J        8 MTSC-SE                   NT    1:42.69  
                  47.43     1:42.69 (55.26)                                        
  9 Amos, Ethan M              7 HSA-SE               2:06.74    1:42.90  
                  45.14     1:42.90 (57.76)                                        
 10 Wolfram, Drew K            7 RACE-KY                   NT    1:51.00  
                  49.68   1:51.00 (1:01.32)                                        
 -- Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT         NS  
                  58.05                                                            
 
Men 8 & Under 25 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Carson P             8 HSA-SE                 20.18      19.93  
  2 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE                20.07      19.98  
  3 Tate, Levi A               7 XCEL-SE                   NT      21.54  
  4 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      22.29  
  5 Windley, John M            8 NAC-SE                 23.21      22.30  
  6 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT      22.93  
  7 Brash, Ian S               8 XCEL-SE                27.89      23.13  
  8 Amos, Ethan M              7 HSA-SE                 21.92      23.25  
  9 Ronne, Andrew B            8 Sea Dragons-SE         24.86      23.35  
 10 Grissom, Andrew A          7 NAC-SE                    NT      23.46  
 11 Holtschlag, Jaden T        8 XCEL-SE                22.76      24.42  
 12 Carter, Levi R             7 NAC-SE                 37.06      26.04  
 13 Zuazua, Alejandro          7 RRST-SE                   NT      26.32  
 14 Clemmer, Justin N          7 XCEL-SE                   NT      26.82  
 15 Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT      27.29  
 16 Ulery, Graham R            7 XCEL-SE                   NT      28.28  
 17 Newport, Evan T            8 PCA-SE                    NT      29.40  
 18 Shih, Austin W             8 XCEL-SE                   NT      30.55  
 19 Shetkar, Kanu              8 UN-SE                     NT      34.75  
 20 Murphy, Zephan             6 Mfy-SE                 33.91      36.72  
 21 McDaniel, Jackson D        6 XCEL-SE                   NT      39.06  
 -- Hutt, Henry E              7 MTSC-SE                37.61         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- McDonnell, Brendan T       8 MTSC-SE                45.24         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
 -- Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                25.28         DQ  
      30 Toes curled over gutter after the start
 -- Luken, Ford W              7 Mfy-SE                 24.46         NS  
 -- Williamson, Jack           6 Mfy-SE                 25.83         NS  
 -- Swanson, Ethan S           8 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Browne, Jake R             8 XCEL-SE                25.01         NS  
 
Men 8 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE                41.77      42.55  
  2 Amos, Carson P             8 HSA-SE                 46.94      44.56  
  3 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT      46.60  
  4 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                56.29      46.71  
  5 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      47.08  
  6 Windley, John M            8 NAC-SE                 49.98      47.46  
  7 Brash, Ian S               8 XCEL-SE                57.62      48.43  
  8 Wolfram, Neal T            8 RACE-KY              1:03.74      52.78  
  9 Glennon, Joseph D          8 XCEL-SE              1:02.38      53.72  
 10 Campbell, Patrick J        8 MTSC-SE                56.75      54.54  
 11 Clemmer, Justin N          7 XCEL-SE                   NT      56.19  
 12 Wolfram, Drew K            7 RACE-KY                   NT      59.11  
 13 Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT    1:04.68  
 -- Shih, Austin W             8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      34 Delay initiating arm pull at turn
 -- Browne, Jake R             8 XCEL-SE                54.70         NS  
 
Men 8 & Under 25 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browne, Jake R             8 XCEL-SE                25.10      24.88  
  2 Windley, John M            8 NAC-SE                 25.88      25.47  
  3 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE                28.02      25.52  
  4 Brash, Ian S               8 XCEL-SE                28.03      25.86  
  5 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      26.87  
  6 Amos, Carson P             8 HSA-SE                    NT      28.06  
  7 Tate, Levi A               7 XCEL-SE                   NT      28.23  
  8 Lambert, Harrison G        8 XCEL-SE                   NT      30.07  
  9 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                35.28      35.20  
 10 Ulery, Graham R            7 XCEL-SE                   NT      37.80  
 -- Barkley, Zach R            8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Scissors kick
 -- Carter, Levi R             7 NAC-SE                    NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- McDonnell, Brendan T       8 MTSC-SE                42.77         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Hutt, Henry E              7 MTSC-SE                   NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Ronne, Andrew B            8 Sea Dragons-SE         27.28         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT         DQ  
      11 Non-simultaneous arms
 -- Zuazua, Alejandro          7 RRST-SE                   NT         DQ  
      10 Scissors kick
 -- Grissom, Andrew A          7 NAC-SE                    NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Newport, Evan T            8 PCA-SE                    NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Luken, Ford W              7 Mfy-SE                 29.59         NS  
 -- Swanson, Ethan S           8 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Men 8 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE              1:25.80      52.91  
  2 Windley, John M            8 NAC-SE                 58.88      53.60  
  3 Browne, Jake R             8 XCEL-SE                53.02      54.81  
  4 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      57.16  
  5 Glennon, Joseph D          8 XCEL-SE                   NT      59.11  
  6 Amos, Carson P             8 HSA-SE                    NT    1:05.10  
  7 Wolfram, Neal T            8 RACE-KY                   NT    1:08.79  
 -- Brash, Ian S               8 XCEL-SE                   NT         DQ  
      11 Arms two strokes underwater
 -- Campbell, Patrick J        8 MTSC-SE              1:02.33         DQ  
      15 One hand touch
 -- Treesh, Michael R          7 NAC-SE                    NT         NS  
 
Men 8 & Under 25 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Carson P             8 HSA-SE                 18.35      19.21  
  2 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE                20.72      20.18  
  3 Windley, John M            8 NAC-SE                 22.90      20.32  
  4 Browne, Jake R             8 XCEL-SE                19.83      21.12  
  5 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT      22.12  
  6 Tate, Levi A               7 XCEL-SE                   NT      22.43  
  7 Brash, Ian S               8 XCEL-SE                   NT      23.58  
  8 Burke, Brenden D           8 NAC-SE                    NT      24.64  
  9 Wolfram, Neal T            8 RACE-KY                22.53      24.92  
 10 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                26.57      25.11  
 11 Amos, Ethan M              7 HSA-SE                 28.68      26.69  
 12 Wolfram, Drew K            7 RACE-KY                28.53      26.76  
 13 Glennon, Joseph D          8 XCEL-SE                27.72      27.01  
 14 Grissom, Andrew A          7 NAC-SE                    NT      28.81  
 15 Ulery, Graham R            7 XCEL-SE                   NT      35.43  
 -- Campbell, Patrick J        8 MTSC-SE                28.70         DQ  
      21 Arms underwater recovery
 -- Carter, Levi R             7 NAC-SE                    NT         DQ  
      21 Non-simultaneous arms
 -- McDonnell, Brendan T       8 MTSC-SE              1:02.25         DQ  
      21 Arms underwater recovery
 -- Luken, Ford W              7 Mfy-SE                 23.71         NS  
 -- Williamson, Jack           6 Mfy-SE                 27.32         NS  
 
Men 8 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stewart, Samuel E          8 Mt.  Valley-SE            NT      47.24  
 -- Ronne, Andrew B            8 Sea Dragons-SE            NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery
 -- Browne, Jake R             8 XCEL-SE                49.18         NS  
 
Men 8 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Amos, Carson P             8 HSA-SE               1:49.13    1:40.20  
                  43.38     1:40.20 (56.82)                                        
  2 Windley, John M            8 NAC-SE               1:50.37    1:40.23  
                  46.87     1:40.23 (53.36)                                        
  3 Tiblier, Samuel H          8 XCEL-SE              1:43.54    1:44.48  
                  50.22     1:44.48 (54.26)                                        
  4 Todd, Zachary N            8 XCEL-SE                   NT    1:59.50  
                  50.71   1:59.50 (1:08.79)                                        
  5 Holtschlag, Jaden T        8 XCEL-SE                   NT    2:16.74  
                  55.11   2:16.74 (1:21.63)                                        
 -- Ulery, Graham R            7 XCEL-SE                   NT         DQ  
      20 Alternating Kick - fly
                1:11.40        DQ (1:24.58)                                        
 -- Clemmer, Justin N          7 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick - breast
                  55.11        DQ (1:09.58)                                        
 -- Amos, Ethan M              7 HSA-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
                  57.53        DQ (1:04.47)                                        
 -- Ronne, Andrew B            8 Sea Dragons-SE       2:11.30         DQ  
      15 One hand touch - breast
                  51.98        DQ (1:06.98)                                        
 -- Grissom, Andrew A          7 NAC-SE                    NT         DQ  
      10 Alternating Kick - breast
                  57.27          DQ (59.48)                                        
 -- Luken, Ford W              7 Mfy-SE               2:22.93         NS  
 -- Williamson, Jack           6 Mfy-SE               2:24.45         NS  
 -- Browne, Jake R             8 XCEL-SE              1:39.41         NS  
 
Men 8 & Under 100 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'A'                            1:16.89    1:15.17  
     1) Tiblier, Samuel H 8             2) Todd, Zachary N 8              
     3) Brash, Ian S 8                  4) Browne, Jake R 8               
                  37.43     1:15.17 (37.74)                                        
  2 Excel Aquatics-SE  'B'                                 NT    1:34.30  
 -- Excel Aquatics-SE  'C'                                 NT         NS  
                  51.27                                                            
 
Men 8 & Under 100 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'A'                            1:29.43    1:30.98  
     1) Tiblier, Samuel H 8             2) Brash, Ian S 8                 
     3) Browne, Jake R 8                4) Todd, Zachary N 8              
           312:13:20.00                                                   48.99 ( )
        1:30.98 (41.99)                                                            
  2 Excel Aquatics-SE  'B'                                 NT    1:45.87  
     1) Tate, Levi A 7                  2) Glennon, Joseph D 8            
     3) Ulery, Graham R 7               4) Clemmer, Justin N 7            
 -- Excel Aquatics-SE  'C'                                 NT         NS  
               20:00.00                                                            
 
Men 10 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE                28.14      28.33  
  2 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE                30.25      28.95  
  3 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE                30.46      29.78  
  4 Mullins, Hayden C         10 XCEL-SE                   NT      33.83  
  5 Cusick, Brady A            9 SAC-SE                 35.42      34.28  
  6 Swing, Joe C              10 HSA-SE                 34.70      34.29  
  7 Nik, Adam N               10 NAC-SE                 37.47      34.80  
  8 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE                39.90      34.93  
  9 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE                 35.09      35.35  
 10 Naftel, James W           10 NAC-SE                 37.57      35.38  
 11 Anderson, Logan W          9 SSA-SE                 33.33      35.70  
 12 Harvey, Will J            10 NAC-SE                 36.61      36.41  
 13 Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT      36.61  
 14 Perrone, Jonathan M        9 XCEL-SE                   NT      36.79  
 15 Stafford, Harry A         10 XCEL-SE                   NT      36.88  
 16 Jewell, Oliver P          10 XCEL-SE                37.97      38.48  
 17 Shin, Hyungtaek            9 XCEL-SE                   NT      39.14  
 18 Devaney, Collier G        10 HSA-SE                 44.75      39.18  
 19 Burke, Camden L            9 XCEL-SE                44.39      39.20  
 20 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE                50.66      39.39  
 21 Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT      40.60  
 22 Florey, Trent A           10 XCEL-SE                   NT      42.52  
 23 King, Daniel R            10 XCEL-SE                51.55      44.84  
 24 Kent, Joseph A            10 XCEL-SE                   NT      45.45  
 25 Carter, Noah G            10 NAC-SE               1:08.91      45.72  
 26 Horner, Sam L              9 XCEL-SE                   NT      47.59  
 27 Thomason, Nicholas S      10 XCEL-SE                   NT      51.92  
 28 Davenport, Chance C       10 XCEL-SE                   NT      52.17  
 29 Offutt, Colby A            9 XCEL-SE                   NT      53.82  
 -- Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE               29.62         NS  
 -- Fortuna, Raphael A         9 XCEL-SE                40.55         NS  
 -- Walker, Sam M             10 NAC-SE                 39.18         NS  
 -- Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE                35.42         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE                 33.40         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE              1:01.10    1:00.24  
                  29.72     1:00.24 (30.52)                                        
  2 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE              1:06.20    1:04.05  
                  30.85     1:04.05 (33.20)                                        
  3 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE              1:14.11    1:05.14  
                  31.53     1:05.14 (33.61)                                        
  4 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE              1:08.96    1:05.65  
                  31.66     1:05.65 (33.99)                                        
  5 Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             1:06.03    1:07.00  
                  32.09     1:07.00 (34.91)                                        
  6 Cusick, Brady A            9 SAC-SE               1:19.08    1:13.40  
                  36.03     1:13.40 (37.37)                                        
  7 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE               1:18.12    1:14.81  
                  35.90     1:14.81 (38.91)                                        
  8 Swing, Joe C              10 HSA-SE               1:17.02    1:15.97  
                  35.40     1:15.97 (40.57)                                        
  9 Mullins, Hayden C         10 XCEL-SE                   NT    1:16.04  
                  35.05     1:16.04 (40.99)                                        
 10 Harvey, Will J            10 NAC-SE               1:21.94    1:17.56  
                  36.04     1:17.56 (41.52)                                        
 11 Cobb, Jacob D              9 XCEL-SE              1:52.27    1:18.41  
                  36.82     1:18.41 (41.59)                                        
 12 Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE              1:16.87    1:18.91  
                  37.14     1:18.91 (41.77)                                        
 13 Holmes, Bradley T         10 TSC-SE                    NT    1:18.93  
                  35.58     1:18.93 (43.35)                                        
 14 Werth, Benjamin L          9 HSA-SE               1:28.29    1:19.17  
                  36.82     1:19.17 (42.35)                                        
 15 Naftel, James W           10 NAC-SE               1:26.08    1:20.68  
                  37.44     1:20.68 (43.24)                                        
 16 Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT    1:21.19  
                  37.42     1:21.19 (43.77)                                        
 17 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE                   NT    1:21.52  
                  37.00     1:21.52 (44.52)                                        
 18 Blankstrom, Garrett M     10 TSC-SE               1:21.67    1:22.88  
                  37.32     1:22.88 (45.56)                                        
 19 Zuazua, Diego              9 RRST-SE              1:20.00    1:23.92  
                  38.70     1:23.92 (45.22)                                        
 20 Walker, Sam M             10 NAC-SE               1:27.24    1:26.53  
                  39.22     1:26.53 (47.31)                                        
 21 Piyaket, Paris            10 Mfy-SE                    NT    1:27.68  
                  40.27     1:27.68 (47.41)                                        
 22 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE                   NT    1:28.85  
                  44.09     1:28.85 (44.76)                                        
 23 Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT    1:30.20  
                  41.36     1:30.20 (48.84)                                        
 24 Devaney, Collier G        10 HSA-SE               1:40.73    1:30.44  
                  40.34     1:30.44 (50.10)                                        
 25 Burke, Camden L            9 XCEL-SE              1:37.38    1:30.72  
                  42.80     1:30.72 (47.92)                                        
 26 Stafford, Harry A         10 XCEL-SE                   NT    1:30.98  
                  39.36     1:30.98 (51.62)                                        
 27 Freels, Zach C            10 XCEL-SE                   NT    1:34.72  
                  43.90     1:34.72 (50.82)                                        
 28 Carter, Noah G            10 NAC-SE                    NT    1:37.86  
                  42.61     1:37.86 (55.25)                                        
 29 Kent, Joseph A            10 XCEL-SE                   NT    1:41.33  
                  47.00     1:41.33 (54.33)                                        
 30 Davenport, Chance C       10 XCEL-SE                   NT    1:51.22  
                  48.23   1:51.22 (1:02.99)                                        
 31 Thomason, Nicholas S      10 XCEL-SE                   NT    1:56.85  
                  51.33   1:56.85 (1:05.52)                                        
 -- Horner, Sam L              9 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Shin, Hyungtaek            9 XCEL-SE                   NT         NS  
                  44.57                                                            
 -- Reyes, Ian D              10 PCA-SE                    NT         NS  
 -- Fortuna, Raphael A         9 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE               1:13.89         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE              2:12.25    2:11.19  
                  31.47     1:04.82 (33.35)     1:39.55 (34.73)     2:11.19 (31.64)
  2 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                   NT    2:21.64  
                  33.04     1:09.48 (36.44)     1:46.24 (36.76)     2:21.64 (35.40)
  3 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE                   NT    2:25.71  
                  32.78     1:09.96 (37.18)     1:47.59 (37.63)     2:25.71 (38.12)
  4 Russell, Colin A          10 SAC-SE               2:43.42    2:33.37  
                  34.53     1:14.04 (39.51)     1:54.60 (40.56)     2:33.37 (38.77)
  5 Cusick, Brady A            9 SAC-SE               2:52.92    2:46.12  
                  38.24     1:20.09 (41.85)     2:03.24 (43.15)     2:46.12 (42.88)
  6 Swing, Joe C              10 HSA-SE               2:53.55    2:46.76  
                                1:20.82 ( )     2:06.39 (45.57)     2:46.76 (40.37)
  7 Harvey, Will J            10 NAC-SE               3:11.89    2:56.07  
                  39.23     1:23.69 (44.46)     2:10.31 (46.62)     2:56.07 (45.76)
  8 Naftel, James W           10 NAC-SE                    NT    2:58.45  
                  37.60     1:24.87 (47.27)     2:14.15 (49.28)     2:58.45 (44.30)
  9 Anderson, Logan W          9 SSA-SE               2:52.68    2:59.66  
                  37.80     1:25.85 (48.05)     2:14.50 (48.65)     2:59.66 (45.16)
 10 Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT    3:11.03  
                  42.56     1:32.54 (49.98)     2:22.78 (50.24)     3:11.03 (48.25)
 11 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE                   NT    3:12.55  
                  44.45     1:34.71 (50.26)     2:25.27 (50.56)     3:12.55 (47.28)
 12 Burke, Camden L            9 XCEL-SE                   NT    3:28.93  
                  47.91     1:41.61 (53.70)     2:36.08 (54.47)     3:28.93 (52.85)
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE               2:56.14         NS  
 -- Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             2:18.53         NS  
 
Men 10 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE              5:59.88    5:52.49  
                  32.31     1:07.66 (35.35)     1:43.81 (36.15)     2:20.75 (36.94)
        2:56.40 (35.65)     3:32.90 (36.50)     4:09.16 (36.26)     4:45.20 (36.04)
        5:19.98 (34.78)     5:52.49 (32.51)                                        
  2 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                   NT    6:18.99  
                  34.63     1:12.91 (38.28)     1:51.59 (38.68)     2:30.31 (38.72)
        3:09.29 (38.98)     3:48.38 (39.09)     4:27.17 (38.79)     5:05.91 (38.74)
        5:43.83 (37.92)     6:18.99 (35.16)                                        
  3 Russell, Colin A          10 SAC-SE               7:16.92    6:50.50  
                  37.15     1:18.43 (41.28)     1:59.53 (41.10)     2:40.41 (40.88)
        3:21.80 (41.39)     4:03.92 (42.12)     4:46.37 (42.45)     5:27.66 (41.29)
        6:10.04 (42.38)     6:50.50 (40.46)                                        
  4 Horne, Thomas R            8 SAC-SE               7:02.02    7:04.90  
                  36.72     1:19.78 (43.06)     2:04.07 (44.29)     2:48.40 (44.33)
        3:32.60 (44.20)   4:59.33 (1:26.73)     5:42.68 (43.35)     6:24.79 (42.11)
        7:05.10 (40.31)         7:04.90 ( )                                        
  5 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE                    NT    7:28.33  
                  37.43     1:19.97 (42.54)     2:06.14 (46.17)     2:52.73 (46.59)
        3:39.58 (46.85)     4:25.88 (46.30)     5:13.06 (47.18)     5:59.45 (46.39)
        6:45.65 (46.20)     7:28.33 (42.68)                                        
  6 Harvey, Will J            10 NAC-SE                    NT    7:44.17  
                  39.49     1:24.87 (45.38)     2:11.72 (46.85)     3:00.06 (48.34)
        3:46.40 (46.34)     4:34.92 (48.52)     5:22.09 (47.17)     6:10.04 (47.95)
        6:58.67 (48.63)     7:44.17 (45.50)                                        
 
Men 10 & Under 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE                33.27      33.41  
  2 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE                34.98      34.57  
  3 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                39.19      35.98  
  4 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE                37.76      36.33  
  5 Horne, Thomas R            8 SAC-SE                 38.60      36.81  
  6 Russell, Colin A          10 SAC-SE                 38.84      37.02  
  7 Swing, Joe C              10 HSA-SE                 38.35      39.78  
  8 Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE               33.54      40.05  
  9 Cusick, Brady A            9 SAC-SE                 42.41      40.26  
 10 Zuazua, Diego              9 RRST-SE                44.22      41.33  
 11 Naftel, James W           10 NAC-SE                 41.25      41.48  
 12 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE                 39.91      41.59  
 13 Harvey, Will J            10 NAC-SE                 41.50      42.14  
 14 Jewell, Oliver P          10 XCEL-SE                43.66      43.09  
 15 Blankstrom, Garrett M     10 TSC-SE                 45.13      43.95  
 16 Cobb, Jacob D              9 XCEL-SE                43.41      44.06  
 17 Piyaket, Paris            10 Mfy-SE                 53.03      44.46  
 18 Freels, Zach C            10 XCEL-SE                52.05      44.80  
 19 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE                   NT      45.12  
 20 Werth, Benjamin L          9 HSA-SE                 46.75      45.32  
 21 Grana, Will A             10 NAC-SE                 45.18      46.31  
 22 Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT      46.56  
 23 Holmes, Bradley T         10 TSC-SE                    NT      46.60  
 24 Devaney, Collier G        10 HSA-SE                 44.54      47.74  
 25 Florey, Trent A           10 XCEL-SE                   NT      47.89  
 26 Burke, Camden L            9 XCEL-SE                52.40      47.98  
 27 Shin, Hyungtaek            9 XCEL-SE                   NT      48.78  
 28 Perrone, Jonathan M        9 XCEL-SE                   NT      49.52  
 29 Carter, Noah G            10 NAC-SE               1:06.54      51.48  
 30 Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT      51.60  
 31 Offutt, Colby A            9 XCEL-SE                   NT      56.24  
 32 Thomason, Nicholas S      10 XCEL-SE                   NT    1:00.14  
 -- Horner, Sam L              9 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Walker, Sam M             10 NAC-SE                 45.37         NS  
 -- Reyes, Ian D              10 PCA-SE                    NT         NS  
 -- Fortuna, Raphael A         9 XCEL-SE                49.96         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE                 40.71         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE              1:13.85    1:09.32  
                  34.27     1:09.32 (35.05)                                        
  2 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE              1:14.16    1:13.65  
                  37.05     1:13.65 (36.60)                                        
  3 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                   NT    1:17.48  
                  38.01     1:17.48 (39.47)                                        
  4 Russell, Colin A          10 SAC-SE               1:20.36    1:19.60  
                  38.47     1:19.60 (41.13)                                        
  5 Horne, Thomas R            8 SAC-SE                    NT    1:22.31  
                  39.73     1:22.31 (42.58)                                        
  6 Nik, Adam N               10 NAC-SE               1:31.64    1:25.01  
                  41.84     1:25.01 (43.17)                                        
  7 Cusick, Brady A            9 SAC-SE                    NT    1:25.09  
                  41.79     1:25.09 (43.30)                                        
  8 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE               1:31.00    1:28.19  
                  42.38     1:28.19 (45.81)                                        
  9 Swing, Joe C              10 HSA-SE               1:25.52    1:28.94  
                  43.24     1:28.94 (45.70)                                        
 10 Naftel, James W           10 NAC-SE               1:31.95    1:30.12  
                  42.60     1:30.12 (47.52)                                        
 11 Harvey, Will J            10 NAC-SE               1:27.51    1:30.78  
                  44.07     1:30.78 (46.71)                                        
 12 Anderson, Logan W          9 SSA-SE               1:33.05    1:33.97  
                  45.98     1:33.97 (47.99)                                        
 13 Grana, Will A             10 NAC-SE               1:40.57    1:35.56  
                  46.64     1:35.56 (48.92)                                        
 14 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE              1:48.81    1:37.00  
                  47.71     1:37.00 (49.29)                                        
 15 Shin, Hyungtaek            9 XCEL-SE                   NT    1:39.04  
                  46.22     1:39.04 (52.82)                                        
 16 Walker, Sam M             10 NAC-SE               1:41.97    1:39.86  
                  48.86     1:39.86 (51.00)                                        
 17 Devaney, Collier G        10 HSA-SE               1:39.26    1:41.52  
 18 Horner, Sam L              9 XCEL-SE                   NT    1:49.48  
                  50.19     1:49.48 (59.29)                                        
 -- Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             1:13.02         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE               1:29.64         NS  
 -- Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Fortuna, Raphael A         9 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Men 10 & Under 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE                41.32      38.43  
  2 Russell, Colin A          10 SAC-SE                 42.52      40.41  
  3 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE                44.39      40.57  
  4 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                45.85      40.76  
  5 Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE               40.63      44.91  
  6 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE                46.73      44.99  
  7 Horne, Thomas R            8 SAC-SE                 50.26      46.33  
  8 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE                49.25      46.72  
  9 Werth, Benjamin L          9 HSA-SE                 49.19      47.57  
 10 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE                 47.24      47.87  
 11 Cusick, Brady A            9 SAC-SE                 47.12      48.29  
 12 Holmes, Bradley T         10 TSC-SE                    NT      48.30  
 13 Naftel, James W           10 NAC-SE                 47.99      48.48  
 14 Grana, Will A             10 NAC-SE                 48.60      49.47  
 15 King, Daniel R            10 XCEL-SE                56.66      49.71  
 16 Jewell, Oliver P          10 XCEL-SE                49.23      50.41  
 17 Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT      51.10  
 18 Zuazua, Diego              9 RRST-SE                   NT      51.78  
 19 Piyaket, Paris            10 Mfy-SE                 52.34      52.07  
 20 Harvey, Will J            10 NAC-SE                 54.00      52.13  
 21 Mullins, Hayden C         10 XCEL-SE                   NT      52.29  
 22 Devaney, Collier G        10 HSA-SE                 54.63      53.23  
 23 Florey, Trent A           10 XCEL-SE                   NT      53.88  
 24 Perrone, Jonathan M        9 XCEL-SE                   NT      53.93  
 25 Cobb, Jacob D              9 XCEL-SE                56.22      54.52  
 26 Shin, Hyungtaek            9 XCEL-SE                   NT      55.01  
 27 Dillard, Jarel A          10 XCEL-SE                   NT      55.61  
 28 Kent, Joseph A            10 XCEL-SE                   NT      58.37  
 29 Burke, Camden L            9 XCEL-SE                   NT      58.53  
 30 Blankstrom, Garrett M     10 TSC-SE               1:04.17    1:01.81  
 31 Freels, Zach C            10 XCEL-SE              1:08.15    1:02.61  
 -- Davenport, Chance C       10 XCEL-SE                   NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Carter, Noah G            10 NAC-SE                    NT         DQ  
      15 One hand touch
 -- Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT         DQ  
      11 Hands brought beyond the hipline during stroke
 -- Reyes, Ian D              10 PCA-SE                    NT         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE                 45.90         NS  
 -- Fortuna, Raphael A         9 XCEL-SE              1:01.52         NS  
 -- Walker, Sam M             10 NAC-SE                 47.19         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE              1:40.30    1:25.45  
                  41.00     1:25.45 (44.45)                                        
  2 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE              1:30.53    1:25.90  
                  40.56     1:25.90 (45.34)                                        
  3 Russell, Colin A          10 SAC-SE               1:33.28    1:28.91  
                  42.81     1:28.91 (46.10)                                        
  4 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE                   NT    1:40.30  
                  48.38     1:40.30 (51.92)                                        
  5 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE               1:46.96    1:40.41  
                  47.02     1:40.41 (53.39)                                        
  6 Nik, Adam N               10 NAC-SE               1:51.89    1:43.42  
                  50.54     1:43.42 (52.88)                                        
  7 Walker, Sam M             10 NAC-SE               1:51.68    1:45.67  
                  48.14     1:45.67 (57.53)                                        
  8 Grana, Will A             10 NAC-SE               1:43.87    1:46.80  
                  49.73     1:46.80 (57.07)                                        
  9 Devaney, Collier G        10 HSA-SE               1:56.01    1:50.17  
                  51.68     1:50.17 (58.49)                                        
 10 Anderson, Logan W          9 SSA-SE               1:49.31    1:50.22  
                  53.17     1:50.22 (57.05)                                        
 11 King, Daniel R            10 XCEL-SE              1:59.78    1:51.09  
                  53.17     1:51.09 (57.92)                                        
 12 Florey, Trent A           10 XCEL-SE                   NT    1:52.43  
                  52.76     1:52.43 (59.67)                                        
 13 Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT    1:58.37  
                  55.18   1:58.37 (1:03.19)                                        
 -- Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT         NS  
 -- Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE                   NT         NS  
 -- Fortuna, Raphael A         9 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Men 10 & Under 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE                32.10      31.09  
  2 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE                33.63      33.03  
  3 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE                35.50      33.11  
  4 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                37.20      34.06  
  5 Horne, Thomas R            8 SAC-SE                 34.29      34.11  
  6 Cusick, Brady A            9 SAC-SE                 38.59      39.16  
  7 Naftel, James W           10 NAC-SE                 42.45      39.65  
  8 Mullins, Hayden C         10 XCEL-SE                   NT      39.82  
  9 Swing, Joe C              10 HSA-SE                 41.79      40.83  
 10 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE              1:05.93      41.12  
 11 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE                 44.34      41.17  
 12 Nik, Adam N               10 NAC-SE                 48.42      41.38  
 13 Walker, Sam M             10 NAC-SE                 50.40      47.34  
 14 Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT      47.35  
 15 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE                   NT      49.51  
 16 Perrone, Jonathan M        9 XCEL-SE                   NT      49.97  
 17 Harvey, Will J            10 NAC-SE                 51.65      53.13  
 18 Carter, Noah G            10 NAC-SE                    NT      59.75  
 -- Thomason, Nicholas S      10 XCEL-SE                   NT         DQ  
      23 One hand touch
 -- Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT         DQ  
      23 One hand touch
 -- Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE               32.78         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE                 39.29         NS  
 -- Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE                43.02         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horne, Thomas R            8 SAC-SE               1:16.35    1:14.94  
                  34.68     1:14.94 (40.26)                                        
  2 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                   NT    1:17.36  
                  37.15     1:17.36 (40.21)                                        
  3 Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             1:11.42    1:20.60  
                  36.49     1:20.60 (44.11)                                        
  4 Swing, Joe C              10 HSA-SE               1:40.25    1:43.01  
                  45.96     1:43.01 (57.05)                                        
  5 Keathley, Anderson A      10 RRST-SE                   NT    1:52.91  
                  50.87   1:52.91 (1:02.04)                                        
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Cobb, Jacob D              9 XCEL-SE              1:36.51         NS  
 -- Naftel, James W           10 NAC-SE               1:39.16         NS  
 
Men 10 & Under 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE              1:14.41    1:09.07  
                  31.60     1:09.07 (37.47)                                        
  2 Carbone, Anthony J        10 XCEL-SE              1:15.59    1:13.87  
                  34.40     1:13.87 (39.47)                                        
  3 Kazay, Brendan P          10 XCEL-SE              1:20.89    1:17.84  
                  35.79     1:17.84 (42.05)                                        
  4 Russell, Colin A          10 SAC-SE               1:22.14    1:18.00  
  5 Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             1:13.62    1:24.25  
                  37.68     1:24.25 (46.57)                                        
  6 Cusick, Brady A            9 SAC-SE               1:27.15    1:26.15  
                  39.90     1:26.15 (46.25)                                        
  7 Swing, Joe C              10 HSA-SE               1:32.60    1:27.04  
                  39.08     1:27.04 (47.96)                                        
  8 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE               1:32.67    1:28.47  
                  41.44     1:28.47 (47.03)                                        
  9 Mullins, Hayden C         10 XCEL-SE                   NT    1:29.69  
                  40.40     1:29.69 (49.29)                                        
 10 Werth, Benjamin L          9 HSA-SE               1:35.13    1:29.94  
                  42.34     1:29.94 (47.60)                                        
 11 Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE              1:27.58    1:30.94  
                  43.21     1:30.94 (47.73)                                        
 12 Naftel, James W           10 NAC-SE               1:37.05    1:32.14  
                  41.60     1:32.14 (50.54)                                        
 13 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE              1:48.25    1:32.46  
                  43.62     1:32.46 (48.84)                                        
 14 Holmes, Bradley T         10 TSC-SE                    NT    1:32.91  
                  43.88     1:32.91 (49.03)                                        
 15 Zuazua, Diego              9 RRST-SE              1:35.82    1:33.30  
                  43.13     1:33.30 (50.17)                                        
 16 Harvey, Will J            10 NAC-SE               1:35.57    1:34.54  
                  45.28     1:34.54 (49.26)                                        
 17 Cobb, Jacob D              9 XCEL-SE              1:39.68    1:35.58  
                  43.12     1:35.58 (52.46)                                        
 18 Walker, Sam M             10 NAC-SE               1:39.17    1:37.68  
                  46.44     1:37.68 (51.24)                                        
 19 Grana, Will A             10 NAC-SE               1:43.03    1:38.55  
                  45.39     1:38.55 (53.16)                                        
 20 Perrone, Jonathan M        9 XCEL-SE                   NT    1:41.09  
                  48.59     1:41.09 (52.50)                                        
 21 Florey, Trent A           10 XCEL-SE                   NT    1:43.49  
                  46.53     1:43.49 (56.96)                                        
 22 Burke, Camden L            9 XCEL-SE              1:59.97    1:44.17  
                  49.58     1:44.17 (54.59)                                        
 23 King, Daniel R            10 XCEL-SE                   NT    1:46.79  
                  48.92     1:46.79 (57.87)                                        
 24 Kent, Joseph A            10 XCEL-SE                   NT    1:49.77  
                  51.23     1:49.77 (58.54)                                        
 -- Blankstrom, Garrett M     10 TSC-SE               1:40.11         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
                  49.44          DQ (54.32)                                        
 -- Dillard, Jarel A          10 XCEL-SE                   NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
                1:01.69          DQ (56.19)                                        
 -- Capizzi, Jack S           10 NAC-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery - fly
                  48.32          DQ (56.46)                                        
 -- Headlee, Joshua A         10 HSA-SE                    NT         DQ  
      15 One hand touch - breast
                  46.61        DQ (1:07.71)                                        
 -- Offutt, Colby A            9 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick - breast
                1:01.67        DQ (1:25.50)                                        
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE               1:25.01         NS  
                  42.12                                                            
 -- Piyaket, Paris            10 Mfy-SE               1:48.05         NS  
                1:43.55                                                            
 
Men 10 & Under 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE              2:37.45    2:31.60  
                  32.69     1:10.11 (37.42)     1:59.11 (49.00)     2:31.60 (32.49)
  2 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE              3:00.88    2:37.45  
                  35.42     1:16.72 (41.30)     2:02.94 (46.22)     2:37.45 (34.51)
  3 Russell, Colin A          10 SAC-SE               2:55.98    2:51.26  
                  40.28     1:22.52 (42.24)     2:10.99 (48.47)     2:51.26 (40.27)
  4 Horne, Thomas R            8 SAC-SE               2:53.32    3:03.80  
                  38.56     1:25.97 (47.41)     2:22.99 (57.02)     3:03.80 (40.81)
  5 Nik, Adam N               10 NAC-SE               3:25.78    3:10.81  
                  45.44     1:31.42 (45.98)     2:28.25 (56.83)     3:10.81 (42.56)
  6 Naftel, James W           10 NAC-SE                    NT    3:12.64  
                  42.65     1:31.06 (48.41)     2:28.71 (57.65)     3:12.64 (43.93)
  7 Schiedemeyer, Daniel D    10 NAC-SE               3:19.31    3:15.58  
                  44.95     1:33.50 (48.55)     2:31.96 (58.46)     3:15.58 (43.62)
  8 Kullmar, Paul D           10 XCEL-SE                   NT    3:16.03  
                  43.81     1:38.96 (55.15)     2:33.79 (54.83)     3:16.03 (42.24)
 -- Harvey, Will J            10 NAC-SE               2:55.12         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  53.16     1:40.69 (47.53)     2:38.87 (58.18)          DQ (46.35)
 -- Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             2:36.69         NS  
 -- Brooks, David J           10 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Kinsler, Austin M          9 MTSC-SE                   NT         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'A'                            2:01.40    2:14.15  
     1) Carbone, Anthony J 10           2) Jewell, Oliver P 10            
     3) Kullmar, Paul D 10              4) Freeman, Trey P 10             
                  30.97     1:09.76 (38.79)     1:45.44 (35.68)     2:14.15 (28.71)
 -- Excel Aquatics-SE  'B'                            2:30.30         DQ  
      71 Early take-off swimmer #4
     1) Kazay, Brendan P 10             2) Burke, Camden L 9              
     3) Cobb, Jacob D 9                 4) Clemmer, Joey H 10             
                  29.37     1:10.49 (41.12)     1:47.61 (37.12)          DQ (28.60)
 -- Excel Aquatics-SE  'E'                            3:45.00         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'F'                            3:50.00         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'C'                            2:52.01         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'D'                            3:30.26         NS  
 
Men 10 & Under 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'A'                            2:20.95    2:23.88  
                  35.27     1:15.02 (39.75)     1:45.45 (30.43)     2:23.88 (38.43)
  2 Excel Aquatics-SE  'B'                            2:53.00    3:01.13  
                  51.77                             2:10.96 ( )     3:01.13 (50.17)
  3 Excel Aquatics-SE  'C'                            3:35.19    3:06.44  
                  47.55     1:39.76 (52.21)     2:19.01 (39.25)     3:06.44 (47.43)
 -- Excel Aquatics-SE  'D'                                 NT         DQ  
      70 Stroke Infraction swimmer #3: 21 Non-simultaneous arms - fly
                  56.99     1:48.43 (51.44)   2:49.67 (1:01.24)          DQ (35.87)
 -- Excel Aquatics-SE  'F'                                 NT         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'E'                                 NT         NS  
 
Men 11-12 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE                24.52      24.52  
  2 Abu-Shanab, Samad T       12 RRST-SE                27.42      26.94  
  3 McCall, Will W            12 NAC-SE                 27.69      27.59  
  4 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE         31.03      28.43  
  4 Pilcher, Eric             12 UN-SE                  29.30      28.43  
  6 Simmons, Jack T           12 XCEL-SE                   NT      28.56  
  7 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE                 28.77      29.19  
  8 Charles, Casey M          11 NAC-SE                 29.08      29.26  
  9 Welch, Matthew M          11 XCEL-SE                   NT      29.45  
 10 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE         31.01      29.59  
 11 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT      29.76  
 12 Blasingame, Ian I         11 HSA-SE                 30.95      30.70  
 12 Rollins, Grant G          12 SAC-SE                 31.68      30.70  
 14 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE                29.89      30.82  
 15 May, Jackson R            12 Mfy-SE                 29.93      31.46  
 16 Elekes, Daniel G          12 XCEL-SE                34.54      31.68  
 17 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE                34.27      31.73  
 18 Morris, Eamon M           11 NAC-SE                 29.85      32.03  
 19 Bailey, Weston W          11 NAC-SE                 32.19      32.08  
 20 Cooper, Simon L           12 NAC-SE                 35.03      32.23  
 21 Prince, Beau S            11 NAC-SE                 31.79      32.95  
 22 Jones, Barrett W          11 NAC-SE                 32.10      32.97  
 23 Windley, David L          11 NAC-SE                 35.29      33.58  
 24 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE                37.85      33.85  
 25 Raynaud, Ethan S          11 XCEL-SE                   NT      34.45  
 26 Harrison, Cainan C        11 XCEL-SE                   NT      34.67  
 27 Cuthbertson, Will J       12 XCEL-SE              1:00.38      34.85  
 28 Chang, Steven             12 XCEL-SE                38.22      35.89  
 29 Gammons, Zac J            11 NAC-SE                 36.96      37.14  
 30 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE         37.13      37.43  
 31 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT      37.51  
 32 Zahrir, Nassim R          11 XCEL-SE                   NT      37.60  
 33 Antic, Stefan G           11 XCEL-SE                36.79      38.03  
 34 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT      39.35  
 35 Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE                29.31      39.87  
 36 Vazin, Grant C            11 XCEL-SE                   NT      44.00  
 37 Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE         44.47      44.76  
 38 Croft, Nathaniel L        11 XCEL-SE                44.19      45.06  
 -- Cho, Andrew M             11 XCEL-SE                37.55         NS  
 -- Davis, Bryson             11 Mfy-SE                 42.87         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE                54.61      52.42  
                  24.99       52.42 (27.43)                                        
  2 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE               58.33      59.91  
                  28.68       59.91 (31.23)                                        
  3 Vasquez, Sam E            11 HSA-SE               1:03.15    1:00.03  
                  28.96     1:00.03 (31.07)                                        
  4 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               1:03.85    1:01.70  
                  29.93     1:01.70 (31.77)                                        
  5 Simmons, Jack T           12 XCEL-SE                   NT    1:02.72  
                  29.27     1:02.72 (33.45)                                        
  6 Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE              1:03.08    1:02.94  
                  30.18     1:02.94 (32.76)                                        
  7 Pilcher, Eric             12 UN-SE                1:06.30    1:02.96  
                  30.01     1:02.96 (32.95)                                        
  8 Charles, Casey M          11 NAC-SE               1:04.86    1:03.07  
                  30.45     1:03.07 (32.62)                                        
  9 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE               1:05.25    1:03.21  
                  30.71     1:03.21 (32.50)                                        
 10 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT    1:04.34  
                  30.70     1:04.34 (33.64)                                        
 10 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       1:08.35    1:04.34  
                  29.69     1:04.34 (34.65)                                        
 12 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              1:07.41    1:06.46  
                  31.66     1:06.46 (34.80)                                        
 13 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE       1:09.96    1:06.75  
                  31.53     1:06.75 (35.22)                                        
 14 Welch, Matthew M          11 XCEL-SE                   NT    1:06.96  
                  32.75     1:06.96 (34.21)                                        
 15 Rollins, Grant G          12 SAC-SE               1:08.21    1:07.00  
                  34.28     1:07.00 (32.72)                                        
 16 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE              1:14.83    1:07.39  
                  33.01     1:07.39 (34.38)                                        
 17 Blasingame, Ian I         11 HSA-SE               1:12.62    1:08.43  
                  32.17     1:08.43 (36.26)                                        
 18 May, Jackson R            12 Mfy-SE               1:15.63    1:09.13  
                  33.31     1:09.13 (35.82)                                        
 19 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE       1:16.35    1:09.39  
                  33.13     1:09.39 (36.26)                                        
 20 Bailey, Weston W          11 NAC-SE               1:11.85    1:09.86  
                  33.20     1:09.86 (36.66)                                        
 21 Morris, Eamon M           11 NAC-SE               1:05.24    1:10.04  
                  33.29     1:10.04 (36.75)                                        
 22 Windley, David L          11 NAC-SE               1:19.23    1:10.34  
                  33.52     1:10.34 (36.82)                                        
 23 Asadsangabi, Arman        12 Mfy-SE                    NT    1:10.99  
                  32.64     1:10.99 (38.35)                                        
 24 Lim, Ethan E              12 MTSC-SE              1:17.94    1:11.11  
                  32.22     1:11.11 (38.89)                                        
 25 Prince, Beau S            11 NAC-SE               1:12.50    1:11.13  
                  34.67     1:11.13 (36.46)                                        
 26 Morgan, Luke L            12 XCEL-SE              1:39.98    1:12.05  
                  33.50     1:12.05 (38.55)                                        
 27 Cooper, Simon L           12 NAC-SE                    NT    1:12.79  
                  33.68     1:12.79 (39.11)                                        
 28 Hill, Ashton C            11 UN-NA-SE                  NT    1:14.22  
                  34.48     1:14.22 (39.74)                                        
 29 Sherrer, Logan N          12 TSC-SE               1:33.18    1:14.41  
                  33.48     1:14.41 (40.93)                                        
 30 Harrison, Cainan C        11 XCEL-SE                   NT    1:15.99  
                  35.18     1:15.99 (40.81)                                        
 31 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE              1:23.12    1:18.76  
                  36.36     1:18.76 (42.40)                                        
 32 Cuthbertson, Will J       12 XCEL-SE              1:51.58    1:19.19  
                  37.35     1:19.19 (41.84)                                        
 33 Gammons, Zac J            11 NAC-SE               1:24.09    1:19.55  
                  37.30     1:19.55 (42.25)                                        
 34 Chang, Steven             12 XCEL-SE              1:25.13    1:19.84  
                  36.87     1:19.84 (42.97)                                        
 35 Meier, Sean P             11 MTSC-SE              1:41.83    1:22.45  
                  38.80     1:22.45 (43.65)                                        
 36 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT    1:22.54  
                1:22.84         1:22.54 ( )                                        
 37 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE       1:26.55    1:25.58  
                  39.38     1:25.58 (46.20)                                        
 38 Antic, Stefan G           11 XCEL-SE              1:30.47    1:25.62  
                  38.06     1:25.62 (47.56)                                        
 39 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT    1:32.90  
                  43.44     1:32.90 (49.46)                                        
 40 Kee, Matthew H            11 PCA-SE                    NT    1:32.99  
                  43.28     1:32.99 (49.71)                                        
 41 Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE       1:43.26    1:35.21  
                  42.80     1:35.21 (52.41)                                        
 -- Jones, Barrett W          11 NAC-SE               1:08.03         NS  
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE              1:55.93    1:55.83  
                  26.32       55.66 (29.34)     1:26.04 (30.38)     1:55.83 (29.79)
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              2:08.23    2:06.81  
                  29.22     1:01.57 (32.35)     1:34.41 (32.84)     2:06.81 (32.40)
  3 Abu-Shanab, Samad T       12 RRST-SE              2:21.81    2:11.56  
                  29.07     1:02.39 (33.32)     1:38.12 (35.73)     2:11.56 (33.44)
  4 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               2:14.96    2:12.18  
                  30.38     1:04.37 (33.99)     1:39.05 (34.68)     2:12.18 (33.13)
  5 Charles, Casey M          11 NAC-SE               2:17.19    2:16.58  
                  31.38     1:06.05 (34.67)     1:41.91 (35.86)     2:16.58 (34.67)
  6 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE               2:18.51    2:20.93  
                  35.26     1:10.72 (35.46)     1:46.74 (36.02)     2:20.93 (34.19)
  7 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE       2:24.81    2:22.92  
                  31.97     1:08.81 (36.84)     1:47.15 (38.34)     2:22.92 (35.77)
  8 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              2:25.35    2:24.72  
                  32.06     1:10.63 (38.57)     1:48.43 (37.80)     2:24.72 (36.29)
  9 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       2:34.79    2:29.52  
                  32.86     1:11.38 (38.52)     1:51.12 (39.74)     2:29.52 (38.40)
 10 Welch, Matthew M          11 XCEL-SE                   NT    2:32.16  
                  34.92     1:14.49 (39.57)     1:54.96 (40.47)     2:32.16 (37.20)
 11 Morris, Austin R          11 NAC-SE               2:41.39    2:32.42  
                  35.16     1:14.63 (39.47)     1:54.88 (40.25)     2:32.42 (37.54)
 12 Morris, Eamon M           11 NAC-SE               2:22.60    2:33.21  
                  33.90     1:11.84 (37.94)     1:52.17 (40.33)     2:33.21 (41.04)
 13 Bailey, Weston W          11 NAC-SE               2:31.93    2:33.58  
                  35.33     1:14.78 (39.45)     1:54.78 (40.00)     2:33.58 (38.80)
 14 May, Jackson R            12 Mfy-SE               2:54.74    2:43.91  
                  35.90     1:17.40 (41.50)     2:01.44 (44.04)     2:43.91 (42.47)
 15 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE              3:00.56    2:44.20  
                  36.74     1:20.50 (43.76)     2:03.86 (43.36)     2:44.20 (40.34)
 16 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE              2:34.06    2:46.40  
                  34.32     1:11.12 (36.80)     1:45.22 (34.10)   2:46.40 (1:01.18)
 17 Chang, Steven             12 XCEL-SE              2:56.96    2:51.21  
                  38.27     1:22.94 (44.67)     2:08.07 (45.13)     2:51.21 (43.14)
 18 Gammons, Zac J            11 NAC-SE                    NT    2:54.77  
                  38.56     1:23.53 (44.97)     2:10.19 (46.66)     2:54.77 (44.58)
 19 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT    3:06.39  
                  41.75     1:29.80 (48.05)     2:16.37 (46.57)     3:06.39 (50.02)
 20 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE       3:07.53    3:14.31  
                  41.67     1:29.47 (47.80)   3:14.20 (1:44.73)      3:14.31 (0.11)
 21 Croft, Nathaniel L        11 XCEL-SE                   NT    3:35.75  
                  49.22     1:44.02 (54.80)     2:41.05 (57.03)     3:35.75 (54.70)
 -- Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             2:03.87         NS  
 -- Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE              2:17.13         NS  
 
Men 11-12 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE              5:09.97    5:06.53  
                  27.27       57.76 (30.49)     1:29.04 (31.28)     2:00.10 (31.06)
        2:31.31 (31.21)     3:02.54 (31.23)     3:33.98 (31.44)     4:05.31 (31.33)
        4:36.32 (31.01)     5:06.53 (30.21)                                        
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              5:34.88    5:30.91  
                  29.79     1:02.78 (32.99)     1:36.07 (33.29)     2:09.26 (33.19)
        2:43.12 (33.86)     3:17.10 (33.98)     3:50.76 (33.66)     4:24.92 (34.16)
        4:58.37 (33.45)     5:30.91 (32.54)                                        
  3 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             5:26.92    5:37.25  
                  30.13     1:03.24 (33.11)     1:36.96 (33.72)     2:11.38 (34.42)
        2:45.82 (34.44)     3:20.10 (34.28)     3:54.50 (34.40)     4:29.01 (34.51)
        5:03.45 (34.44)     5:37.25 (33.80)                                        
  4 Charles, Casey M          11 NAC-SE               6:06.91    6:06.19  
                  34.32     1:11.18 (36.86)     1:48.89 (37.71)     2:26.46 (37.57)
        3:03.69 (37.23)     3:41.30 (37.61)     4:18.94 (37.64)     4:55.71 (36.77)
        5:31.34 (35.63)     6:06.19 (34.85)                                        
  5 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE       6:07.20    6:13.20  
                  32.27     1:09.27 (37.00)     1:45.45 (36.18)     2:23.22 (37.77)
        3:01.48 (38.26)     3:39.58 (38.10)     4:18.42 (38.84)     4:57.43 (39.01)
        5:36.04 (38.61)     6:13.20 (37.16)                                        
  6 Rollins, Grant G          12 SAC-SE               6:22.75    6:20.54  
                  35.22     1:14.37 (39.15)     1:52.87 (38.50)     2:30.79 (37.92)
        3:09.13 (38.34)     3:47.18 (38.05)     4:25.48 (38.30)     5:03.84 (38.36)
        5:42.61 (38.77)     6:20.54 (37.93)                                        
  7 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE                    NT    6:22.17  
                  36.46     1:16.59 (40.13)     1:56.42 (39.83)     2:36.43 (40.01)
        3:15.70 (39.27)     3:54.57 (38.87)     4:33.22 (38.65)     5:10.22 (37.00)
        5:47.32 (37.10)     6:22.17 (34.85)                                        
  8 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              6:23.92    6:23.10  
                  32.83     1:11.96 (39.13)     1:50.98 (39.02)     2:30.86 (39.88)
        3:11.21 (40.35)     3:50.22 (39.01)     4:29.78 (39.56)     5:08.30 (38.52)
        5:47.05 (38.75)     6:23.10 (36.05)                                        
  9 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE                   NT    6:24.41  
                  35.55     1:13.84 (38.29)     1:52.91 (39.07)     2:32.46 (39.55)
        3:12.15 (39.69)     3:51.62 (39.47)     4:31.46 (39.84)     5:09.89 (38.43)
        5:48.59 (38.70)     6:24.41 (35.82)                                        
 10 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       6:53.09    6:24.98  
                  34.69     1:13.90 (39.21)     1:54.19 (40.29)     2:33.90 (39.71)
        3:13.63 (39.73)     3:53.05 (39.42)     4:32.41 (39.36)     5:11.57 (39.16)
        5:50.12 (38.55)     6:24.98 (34.86)                                        
 11 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE            NT    6:37.01  
                  34.69     1:14.07 (39.38)     1:54.25 (40.18)     2:35.14 (40.89)
        3:15.37 (40.23)     3:55.71 (40.34)     4:36.83 (41.12)     5:17.98 (41.15)
        5:58.46 (40.48)     6:37.01 (38.55)                                        
 12 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE                   NT    7:12.43  
                  37.77     1:20.85 (43.08)     2:05.61 (44.76)     2:49.41 (43.80)
        3:33.66 (44.25)     4:18.50 (44.84)     5:03.33 (44.83)     5:47.37 (44.04)
        6:31.42 (44.05)     7:12.43 (41.01)                                        
 
Men 11-12 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE            11:18.00   11:27.07  
                  30.49     1:04.72 (34.23)     1:39.03 (34.31)     2:13.62 (34.59)
        2:47.83 (34.21)     3:22.36 (34.53)     3:57.09 (34.73)     4:31.45 (34.36)
        5:05.85 (34.40)     5:40.75 (34.90)     6:15.19 (34.44)     6:49.99 (34.80)
        7:24.63 (34.64)     7:59.37 (34.74)     8:33.78 (34.41)     9:08.65 (34.87)
        9:43.70 (35.05)    10:18.52 (34.82)    10:53.32 (34.80)    11:27.07 (33.75)
  2 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE                    NT   12:23.06  
                  33.55     1:10.42 (36.87)     1:47.76 (37.34)     2:25.10 (37.34)
        3:02.63 (37.53)     3:40.72 (38.09)     4:17.94 (37.22)     4:55.04 (37.10)
        5:32.74 (37.70)     6:10.09 (37.35)     6:47.46 (37.37)     7:25.04 (37.58)
        8:02.77 (37.73)     8:40.41 (37.64)     9:17.95 (37.54)     9:55.14 (37.19)
       10:32.49 (37.35)    11:10.04 (37.55)    11:47.09 (37.05)    12:23.06 (35.97)
  3 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE                   NT   14:43.62  
                  36.25     1:18.59 (42.34)     2:03.33 (44.74)     2:47.49 (44.16)
        3:32.82 (45.33)     4:18.78 (45.96)     5:04.27 (45.49)     5:50.02 (45.75)
        6:35.01 (44.99)     7:20.38 (45.37)     8:06.26 (45.88)     8:52.61 (46.35)
        9:37.55 (44.94)    10:23.68 (46.13)    11:08.21 (44.53)    11:52.13 (43.92)
       12:37.33 (45.20)    13:19.03 (41.70)    14:02.33 (43.30)    14:43.62 (41.29)
 
Men 11-12 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE                 30.42      31.02  
  2 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE                 31.87      32.21  
  3 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE         36.57      33.85  
  4 Vasquez, Sam E            11 HSA-SE                 36.47      34.14  
  5 Pilcher, Eric             12 UN-SE                  35.63      34.65  
  6 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE         37.67      35.07  
  7 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT      35.09  
  8 Bailey, Weston W          11 NAC-SE                 37.51      36.55  
  9 May, Jackson R            12 Mfy-SE                 36.67      36.56  
 10 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE                39.04      36.70  
 11 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE                38.25      37.08  
 12 Windley, David L          11 NAC-SE                 41.91      37.20  
 13 Lim, Ethan E              12 MTSC-SE                37.97      37.72  
 14 Jones, Barrett W          11 NAC-SE                 38.34      38.04  
 15 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE         39.45      38.08  
 16 Cooper, Simon L           12 NAC-SE                 40.33      38.50  
 17 Morris, Eamon M           11 NAC-SE                 35.55      38.56  
 18 Asadsangabi, Arman        12 Mfy-SE                 44.31      38.76  
 19 Blasingame, Ian I         11 HSA-SE                 36.74      38.79  
 20 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE                42.74      38.87  
 21 Elekes, Daniel G          12 XCEL-SE                43.88      39.42  
 22 Prince, Beau S            11 NAC-SE                 40.08      39.61  
 23 Martin, Clark A           12 RRST-SE                38.13      40.13  
 24 Gammons, Zac J            11 NAC-SE                 38.57      40.45  
 25 Sherrer, Logan N          12 TSC-SE                 45.57      42.63  
 26 Chang, Steven             12 XCEL-SE                43.95      42.92  
 27 Sheng, Richard            11 XCEL-SE              1:07.01      43.05  
 28 Harrison, Cainan C        11 XCEL-SE                   NT      43.14  
 29 Meier, Sean P             11 MTSC-SE                47.32      43.27  
 30 Antic, Stefan G           11 XCEL-SE                43.61      43.52  
 31 Zahrir, Nassim R          11 XCEL-SE                   NT      44.62  
 32 Raynaud, Ethan S          11 XCEL-SE                   NT      44.84  
 33 Cho, Andrew M             11 XCEL-SE                46.69      46.69  
 34 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT      48.18  
 35 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE         47.71      48.38  
 36 Kee, Matthew H            11 PCA-SE                    NT      49.16  
 37 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT      49.49  
 38 Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE         47.94      51.24  
 -- Vazin, Grant C            11 XCEL-SE                   NT         DQ  
      33 No touch at turn
 -- Davis, Bryson             11 Mfy-SE                 51.12         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE              1:01.57      59.63  
                  28.80       59.63 (30.83)                                        
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              1:08.11    1:08.37  
                  33.69     1:08.37 (34.68)                                        
  3 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE               1:09.53    1:09.14  
                  33.89     1:09.14 (35.25)                                        
  4 McCall, Will W            12 NAC-SE               1:09.19    1:10.43  
                  35.03     1:10.43 (35.40)                                        
  5 Abu-Shanab, Samad T       12 RRST-SE              1:14.25    1:11.98  
                  34.18     1:11.98 (37.80)                                        
  6 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               1:11.11    1:12.95  
                  36.37     1:12.95 (36.58)                                        
  7 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE       1:15.24    1:13.55  
                  35.93     1:13.55 (37.62)                                        
  8 Charles, Casey M          11 NAC-SE               1:12.42    1:14.62  
                  36.36     1:14.62 (38.26)                                        
  9 Pilcher, Eric             12 UN-SE                1:14.57    1:14.78  
                  36.93     1:14.78 (37.85)                                        
 10 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT    1:15.62  
                  37.09     1:15.62 (38.53)                                        
 11 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE              1:23.04    1:17.28  
                  38.43     1:17.28 (38.85)                                        
 12 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              1:17.97    1:18.61  
                  38.53     1:18.61 (40.08)                                        
 13 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       1:23.41    1:18.70  
                  38.10     1:18.70 (40.60)                                        
 14 Bailey, Weston W          11 NAC-SE               1:20.00    1:19.65  
                  39.21     1:19.65 (40.44)                                        
 15 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE       1:22.21    1:19.99  
                  39.16     1:19.99 (40.83)                                        
 16 Windley, David L          11 NAC-SE               1:29.17    1:20.02  
                  38.96     1:20.02 (41.06)                                        
 17 Morris, Eamon M           11 NAC-SE               1:14.54    1:21.34  
                  39.92     1:21.34 (41.42)                                        
 18 Cooper, Simon L           12 NAC-SE               1:28.10    1:21.78  
                  39.53     1:21.78 (42.25)                                        
 19 Martin, Clark A           12 RRST-SE                   NT    1:23.44  
                  40.97     1:23.44 (42.47)                                        
 20 Morris, Austin R          11 NAC-SE               1:15.78    1:23.95  
                  40.90     1:23.95 (43.05)                                        
 21 May, Jackson R            12 Mfy-SE               1:32.48    1:24.55  
                  42.02     1:24.55 (42.53)                                        
 22 Prince, Beau S            11 NAC-SE               1:22.80    1:25.78  
                  43.48     1:25.78 (42.30)                                        
 23 Jones, Barrett W          11 NAC-SE               1:23.39    1:26.19  
                  43.38     1:26.19 (42.81)                                        
 24 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE              1:36.48    1:26.31  
                  42.04     1:26.31 (44.27)                                        
 25 Gammons, Zac J            11 NAC-SE               1:25.15    1:27.40  
 26 Hill, Ashton C            11 UN-NA-SE                  NT    1:28.87  
                  44.03     1:28.87 (44.84)                                        
 27 Chang, Steven             12 XCEL-SE              1:33.15    1:32.01  
 28 Harrison, Cainan C        11 XCEL-SE                   NT    1:32.63  
 29 Raynaud, Ethan S          11 XCEL-SE                   NT    1:34.08  
                  45.92     1:34.08 (48.16)                                        
 30 Antic, Stefan G           11 XCEL-SE              2:05.64    1:34.73  
                  45.97     1:34.73 (48.76)                                        
 31 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT    1:42.29  
 32 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT    1:45.64  
 33 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE       1:43.86    1:47.66  
 34 Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE       1:46.35    1:47.71  
 -- Croft, Nathaniel L        11 XCEL-SE                   NT         DQ  
      34 Delay initiating turn after past vertical
                1:00.84        DQ (1:03.11)                                        
 -- Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             1:05.91         NS  
 
Men 11-12 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE               33.20      36.15  
  2 Pilcher, Eric             12 UN-SE                  38.04      36.16  
  3 Simmons, Jack T           12 XCEL-SE                   NT      36.23  
  4 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE                 35.73      36.81  
  5 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT      37.05  
  6 Asadsangabi, Arman        12 Mfy-SE                 40.70      38.04  
  7 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE                 39.07      38.26  
  8 Lim, Ethan E              12 MTSC-SE                42.66      38.47  
  9 May, Jackson R            12 Mfy-SE                 39.69      39.36  
 10 Welch, Matthew M          11 XCEL-SE                   NT      39.65  
 11 Morris, Austin R          11 NAC-SE                 38.71      39.89  
 12 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE         41.85      40.13  
 13 Charles, Casey M          11 NAC-SE                 46.12      40.16  
 14 Vasquez, Sam E            11 HSA-SE                 42.00      40.22  
 15 Blasingame, Ian I         11 HSA-SE                 42.13      40.32  
 16 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE         45.78      41.53  
 17 Windley, David L          11 NAC-SE                 43.26      41.66  
 18 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE                 43.11      42.38  
 19 Elekes, Daniel G          12 XCEL-SE                46.79      42.89  
 20 Jones, Barrett W          11 NAC-SE                 41.08      43.04  
 21 Martin, Clark A           12 RRST-SE                42.42      43.10  
 22 Morgan, Luke L            12 XCEL-SE                   NT      44.12  
 23 Prince, Beau S            11 NAC-SE                 43.38      44.17  
 24 Hill, Ashton C            11 UN-NA-SE                  NT      45.51  
 25 Morris, Eamon M           11 NAC-SE                 44.49      46.04  
 26 Sheng, Richard            11 XCEL-SE              1:07.68      46.99  
 27 Bailey, Weston W          11 NAC-SE                 48.45      47.22  
 28 Chang, Steven             12 XCEL-SE                49.94      47.95  
 29 Cho, Andrew M             11 XCEL-SE                50.83      48.15  
 30 Raynaud, Ethan S          11 XCEL-SE                   NT      48.19  
 31 Sherrer, Logan N          12 TSC-SE               1:00.15      48.27  
 32 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE                53.76      51.01  
 33 Gammons, Zac J            11 NAC-SE                 53.68      51.93  
 34 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT      53.83  
 35 Vazin, Grant C            11 XCEL-SE                   NT      54.01  
 36 Davis, Bryson             11 Mfy-SE               1:00.06      58.79  
 37 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE         58.19      59.11  
 38 Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE       1:02.81    1:07.09  
 -- Meier, Sean P             11 MTSC-SE              1:01.47         DQ  
      10 Scissors kick
 -- Zahrir, Nassim R          11 XCEL-SE                   NT         DQ  
      10 Alternating Kick
 
Men 11-12 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               1:18.47    1:17.18  
                  36.45     1:17.18 (40.73)                                        
  2 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT    1:20.14  
                  38.41     1:20.14 (41.73)                                        
  3 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE               1:24.74    1:22.63  
                  40.12     1:22.63 (42.51)                                        
  4 Pilcher, Eric             12 UN-SE                1:25.04    1:23.46  
                  37.97     1:23.46 (45.49)                                        
  5 McCall, Will W            12 NAC-SE               1:35.66    1:23.83  
                  39.69     1:23.83 (44.14)                                        
  6 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE       1:28.55    1:24.21  
                  39.78     1:24.21 (44.43)                                        
  7 Windley, David L          11 NAC-SE               1:36.58    1:31.36  
                  42.87     1:31.36 (48.49)                                        
  8 May, Jackson R            12 Mfy-SE               1:31.38    1:32.33  
                  43.85     1:32.33 (48.48)                                        
  9 Morris, Austin R          11 NAC-SE               1:27.74    1:32.40  
                  43.47     1:32.40 (48.93)                                        
 10 Blasingame, Ian I         11 HSA-SE               1:33.29    1:32.54  
                  43.80     1:32.54 (48.74)                                        
 11 Jones, Barrett W          11 NAC-SE               1:32.58    1:33.92  
                  44.73     1:33.92 (49.19)                                        
 12 Prince, Beau S            11 NAC-SE               1:33.22    1:36.13  
                  45.51     1:36.13 (50.62)                                        
 13 Chang, Steven             12 XCEL-SE              1:49.30    1:41.36  
                  47.33     1:41.36 (54.03)                                        
 14 Hill, Ashton C            11 UN-NA-SE                  NT    1:41.53  
                  47.21     1:41.53 (54.32)                                        
 15 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT    1:55.06  
                  52.48   1:55.06 (1:02.58)                                        
 16 Croft, Nathaniel L        11 XCEL-SE              1:59.65    2:10.19  
                1:00.41   2:10.19 (1:09.78)                                        
 17 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE       2:15.46    2:14.43  
                1:01.51   2:14.43 (1:12.92)                                        
 -- Cho, Andrew M             11 XCEL-SE              1:47.49         NS  
 -- Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             1:13.67         NS  
 
Men 11-12 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abu-Shanab, Samad T       12 RRST-SE                31.63      29.25  
  2 McCall, Will W            12 NAC-SE                 29.34      29.29  
  3 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE                 29.97      29.85  
  4 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE                30.84      29.99  
  5 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE         31.17      30.18  
  6 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE                 31.01      31.12  
  7 Charles, Casey M          11 NAC-SE                 31.18      31.32  
  8 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT      31.49  
  9 Simmons, Jack T           12 XCEL-SE                   NT      31.82  
 10 Pilcher, Eric             12 UN-SE                  34.98      32.04  
 11 Welch, Matthew M          11 XCEL-SE                   NT      33.44  
 12 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE                34.89      33.68  
 13 Rollins, Grant G          12 SAC-SE                 35.87      33.80  
 13 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE                 33.63      33.80  
 15 Bailey, Weston W          11 NAC-SE                 35.26      34.34  
 16 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE         38.18      34.99  
 17 Morris, Austin R          11 NAC-SE                 33.46      35.04  
 18 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE         38.40      35.07  
 19 Blasingame, Ian I         11 HSA-SE                 38.93      35.25  
 20 Cooper, Simon L           12 NAC-SE                 41.86      35.57  
 21 Prince, Beau S            11 NAC-SE                 36.93      36.37  
 22 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE                41.07      36.57  
 23 Hill, Ashton C            11 UN-NA-SE                  NT      36.80  
 24 Windley, David L          11 NAC-SE                 42.94      37.43  
 25 Martin, Clark A           12 RRST-SE                37.03      38.20  
 25 Jones, Barrett W          11 NAC-SE                 34.80      38.20  
 27 Morris, Eamon M           11 NAC-SE                 40.26      41.83  
 28 Harrison, Cainan C        11 XCEL-SE                   NT      42.69  
 29 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT      43.53  
 30 Chang, Steven             12 XCEL-SE                47.22      44.42  
 31 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE                45.37      44.43  
 32 Antic, Stefan G           11 XCEL-SE                53.84      44.84  
 33 Gammons, Zac J            11 NAC-SE                 45.42      45.44  
 34 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT      49.09  
 35 Zahrir, Nassim R          11 XCEL-SE                   NT      49.57  
 36 Vazin, Grant C            11 XCEL-SE                   NT      58.58  
 -- Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE            NT         DQ  
      21 Non-simultaneous arms
 -- Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE                29.80         NS  
 -- Cho, Andrew M             11 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE               30.35         NS  
 
Men 11-12 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE                59.56    1:00.31  
                  28.19     1:00.31 (32.12)                                        
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              1:06.66    1:05.37  
                  31.19     1:05.37 (34.18)                                        
  3 Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE              1:05.09    1:05.90  
                  31.68     1:05.90 (34.22)                                        
  4 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             1:07.43    1:08.44  
                  32.09     1:08.44 (36.35)                                        
  5 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               1:08.37    1:09.33  
                  31.84     1:09.33 (37.49)                                        
  6 Charles, Casey M          11 NAC-SE               1:11.55    1:09.37  
                  33.28     1:09.37 (36.09)                                        
  7 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE       1:11.41    1:11.08  
                  33.02     1:11.08 (38.06)                                        
  8 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT    1:11.50  
                  33.03     1:11.50 (38.47)                                        
  9 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE               1:05.36    1:12.92  
                  34.17     1:12.92 (38.75)                                        
 10 Bailey, Weston W          11 NAC-SE               1:20.34    1:18.30  
                  36.01     1:18.30 (42.29)                                        
 11 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              1:20.06    1:18.58  
                  35.16     1:18.58 (43.42)                                        
 12 Rollins, Grant G          12 SAC-SE               1:20.61    1:20.11  
                  38.14     1:20.11 (41.97)                                        
 13 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       1:28.27    1:21.25  
                  37.72     1:21.25 (43.53)                                        
 14 Jones, Barrett W          11 NAC-SE               1:23.21    1:27.99  
                  40.72     1:27.99 (47.27)                                        
 15 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT    1:43.94  
                  47.95     1:43.94 (55.99)                                        
 16 Chang, Steven             12 XCEL-SE              1:51.60    1:47.55  
                  51.32     1:47.55 (56.23)                                        
 17 Meier, Sean P             11 MTSC-SE              2:22.82    1:52.36  
                  51.58   1:52.36 (1:00.78)                                        
 -- Kee, Matthew H            11 PCA-SE                    NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery
                1:01.44        DQ (1:12.62)                                        
 -- Morris, Austin R          11 NAC-SE               1:13.87         NS  
 -- Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE       1:38.00        SCR  
 
Men 11-12 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             1:09.53    1:07.56  
                  30.83     1:07.56 (36.73)                                        
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              1:10.39    1:08.16  
                  30.78     1:08.16 (37.38)                                        
  3 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               1:11.56    1:10.05  
                  32.80     1:10.05 (37.25)                                        
  4 Vasquez, Sam E            11 HSA-SE               1:15.94    1:12.18  
                  34.34     1:12.18 (37.84)                                        
  5 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT    1:12.55  
                  33.86     1:12.55 (38.69)                                        
  6 Charles, Casey M          11 NAC-SE               1:16.67    1:12.57  
                  33.95     1:12.57 (38.62)                                        
  7 Pilcher, Eric             12 UN-SE                1:15.60    1:12.65  
                  33.90     1:12.65 (38.75)                                        
  8 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE               1:14.50    1:13.05  
                  32.50     1:13.05 (40.55)                                        
  9 Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE              1:12.26    1:13.64  
                  33.53     1:13.64 (40.11)                                        
 10 Rollins, Grant G          12 SAC-SE               1:15.88    1:13.86  
                  34.64     1:13.86 (39.22)                                        
 11 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE               1:14.77    1:14.09  
                  35.72     1:14.09 (38.37)                                        
 12 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       1:25.19    1:16.21  
                  34.58     1:16.21 (41.63)                                        
 13 Welch, Matthew M          11 XCEL-SE                   NT    1:16.81  
                  35.62     1:16.81 (41.19)                                        
 14 May, Jackson R            12 Mfy-SE               1:17.38    1:17.66  
                  36.76     1:17.66 (40.90)                                        
 15 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              1:21.31    1:17.76  
                  33.76     1:17.76 (44.00)                                        
 16 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE       1:22.62    1:18.73  
                  37.86     1:18.73 (40.87)                                        
 17 Windley, David L          11 NAC-SE               1:29.31    1:19.28  
                  36.13     1:19.28 (43.15)                                        
 18 Lim, Ethan E              12 MTSC-SE              1:23.30    1:19.38  
                  39.17     1:19.38 (40.21)                                        
 19 Martin, Clark A           12 RRST-SE              1:18.66    1:19.61  
                  36.18     1:19.61 (43.43)                                        
 20 Asadsangabi, Arman        12 Mfy-SE               1:22.61    1:20.52  
                  37.98     1:20.52 (42.54)                                        
 21 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE              1:28.76    1:21.01  
                  39.39     1:21.01 (41.62)                                        
 22 Morris, Eamon M           11 NAC-SE               1:20.32    1:21.84  
                  38.87     1:21.84 (42.97)                                        
 23 Prince, Beau S            11 NAC-SE               1:20.91    1:22.16  
                  39.59     1:22.16 (42.57)                                        
 24 Morgan, Luke L            12 XCEL-SE                   NT    1:22.36  
                  36.65     1:22.36 (45.71)                                        
 25 Bailey, Weston W          11 NAC-SE               1:24.16    1:22.43  
                  36.76     1:22.43 (45.67)                                        
 26 Hill, Ashton C            11 UN-NA-SE                  NT    1:24.56  
                  38.22     1:24.56 (46.34)                                        
 27 Cooper, Simon L           12 NAC-SE               1:31.89    1:24.74  
                  37.35     1:24.74 (47.39)                                        
 28 Elekes, Daniel G          12 XCEL-SE              1:32.85    1:26.08  
                  39.08     1:26.08 (47.00)                                        
 29 Sherrer, Logan N          12 TSC-SE                    NT    1:28.23  
                  41.20     1:28.23 (47.03)                                        
 30 Gammons, Zac J            11 NAC-SE               1:34.48    1:30.85  
                  43.03     1:30.85 (47.82)                                        
 31 Chang, Steven             12 XCEL-SE              1:36.69    1:31.29  
                  44.86     1:31.29 (46.43)                                        
 32 Raynaud, Ethan S          11 XCEL-SE                   NT    1:33.03  
                  43.86     1:33.03 (49.17)                                        
 33 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE              1:35.64    1:33.41  
                  40.92     1:33.41 (52.49)                                        
 34 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT    1:37.05  
                  45.71     1:37.05 (51.34)                                        
 35 Zahrir, Nassim R          11 XCEL-SE                   NT    1:37.29  
                  45.63     1:37.29 (51.66)                                        
 36 Antic, Stefan G           11 XCEL-SE              1:45.54    1:38.34  
                  44.76     1:38.34 (53.58)                                        
 37 Cho, Andrew M             11 XCEL-SE                   NT    1:39.46  
                  46.70     1:39.46 (52.76)                                        
 38 Burke, Jack S             11 NAC-SE                    NT    1:40.81  
                  48.36     1:40.81 (52.45)                                        
 39 Mathews, Josh S           12 Sea Dragons-SE       1:48.32    1:49.93  
                1:49.86      1:49.93 (0.07)                                        
 40 Vazin, Grant C            11 XCEL-SE                   NT    1:50.55  
                  55.31     1:50.55 (55.24)                                        
 41 Kee, Matthew H            11 PCA-SE                    NT    1:56.37  
                  50.27   1:56.37 (1:06.10)                                        
 -- Meier, Sean P             11 MTSC-SE                   NT         DQ  
      10 Scissors kick - breast
                  45.49          DQ (54.51)                                        
 -- Turner, Cass A            11 Sea Dragons-SE       2:00.56         DQ  
      21 Non-simultaneous arms - fly
                  52.46        DQ (1:03.82)                                        
 -- Davis, Bryson             11 Mfy-SE               1:57.62         DQ  
      15 One hand touch - breast
                  51.78          DQ (59.79)                                        
 -- Jones, Barrett W          11 NAC-SE               1:18.44        SCR  
 
Men 11-12 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE              2:13.52    2:12.30  
                  28.42     1:01.39 (32.97)     1:42.29 (40.90)     2:12.30 (30.01)
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              2:26.92    2:26.06  
                  31.72     1:07.86 (36.14)     1:52.62 (44.76)     2:26.06 (33.44)
  3 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE               2:29.54    2:31.88  
                  32.37     1:12.46 (40.09)     1:55.97 (43.51)     2:31.88 (35.91)
  4 Dunkley, Joshua M         12 XCEL-SE                   NT    2:32.69  
                  32.02     1:11.43 (39.41)     1:57.62 (46.19)     2:32.69 (35.07)
  5 McCall, Will W            12 NAC-SE               2:27.21    2:34.31  
                  33.32     1:12.13 (38.81)     2:01.49 (49.36)     2:34.31 (32.82)
  6 Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE               2:37.81    2:35.15  
                  34.91     1:16.07 (41.16)     2:01.44 (45.37)     2:35.15 (33.71)
  7 Charles, Casey M          11 NAC-SE               2:37.65    2:35.45  
                  33.12     1:13.33 (40.21)     2:01.42 (48.09)     2:35.45 (34.03)
  8 Benko, Nathan J           11 Atomic City-SE       2:38.41    2:36.43  
                  33.43     1:14.54 (41.11)     2:02.72 (48.18)     2:36.43 (33.71)
  9 Rollins, Grant G          12 SAC-SE               2:44.29    2:36.54  
                  36.24     1:15.58 (39.34)     2:02.74 (47.16)     2:36.54 (33.80)
 10 Pilcher, Eric             12 UN-SE                2:39.81    2:36.77  
                  34.73     1:14.96 (40.23)     2:02.12 (47.16)     2:36.77 (34.65)
 11 Dobbs, Hudson C           12 NAC-SE               2:41.12    2:37.01  
                  34.32     1:12.99 (38.67)     2:01.98 (48.99)     2:37.01 (35.03)
 12 Abu-Shanab, Samad T       12 RRST-SE                   NT    2:37.53  
                  31.31     1:10.22 (38.91)     2:00.87 (50.65)     2:37.53 (36.66)
 13 Wallace, Connor P         12 XCEL-SE              2:55.25    2:45.82  
                  35.16     1:18.27 (43.11)     2:11.34 (53.07)     2:45.82 (34.48)
 14 Schechter, Paul C         12 Atomic City-SE       2:55.58    2:46.22  
                  36.45     1:19.81 (43.36)     2:10.71 (50.90)     2:46.22 (35.51)
 15 Groscost, Grant D         11 Atomic City-SE       2:54.66    2:46.87  
                  36.95     1:20.52 (43.57)     2:08.05 (47.53)     2:46.87 (38.82)
 16 Byrd, Jake J              12 XCEL-SE              3:03.67    2:52.37  
                  40.48     1:22.76 (42.28)     2:16.99 (54.23)     2:52.37 (35.38)
 17 Bailey, Weston W          11 NAC-SE               3:00.22    2:53.10  
                  36.53     1:19.83 (43.30)     2:14.52 (54.69)     2:53.10 (38.58)
 18 Morris, Austin R          11 NAC-SE               2:41.09    2:55.17  
                  37.53     1:23.26 (45.73)     2:15.30 (52.04)     2:55.17 (39.87)
 19 Martin, Clark A           12 RRST-SE              2:55.01    2:56.18  
                  41.02     1:26.59 (45.57)     2:16.83 (50.24)     2:56.18 (39.35)
 20 Prince, Beau S            11 NAC-SE               2:51.66    2:58.48  
                  40.32     1:26.41 (46.09)     2:20.58 (54.17)     2:58.48 (37.90)
 21 Morris, Eamon M           11 NAC-SE               2:59.87    3:01.08  
                  43.39     1:27.88 (44.49)     2:21.44 (53.56)     3:01.08 (39.64)
 22 Jones, Barrett W          11 NAC-SE               2:48.64    3:01.60  
                  42.39     1:26.43 (44.04)     2:21.26 (54.83)     3:01.60 (40.34)
 23 Ulery, Harrison R         11 XCEL-SE              3:22.51    3:21.80  
                  47.62     1:34.61 (46.99)   2:40.13 (1:05.52)     3:21.80 (41.67)
 24 Gammons, Zac J            11 NAC-SE                    NT    3:24.51  
                  47.64     1:35.98 (48.34)   2:38.47 (1:02.49)     3:24.51 (46.04)
 25 Howe, Riley R             11 Unattached-SE             NT    3:50.15  
                  50.83   1:54.97 (1:04.14)   3:04.61 (1:09.64)     3:50.15 (45.54)
 -- Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE              2:35.23         NS  
 -- Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             2:18.76         NS  
 
Men 11-12 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeFore, Jackson N         11 UNXL-SE              4:45.86    4:36.85  
                  28.27     1:01.31 (33.04)     1:36.43 (35.12)     2:10.41 (33.98)
        2:51.88 (41.47)     3:34.25 (42.37)     4:06.59 (32.34)     4:36.85 (30.26)
  2 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              5:08.99    4:58.58  
                  32.11     1:08.89 (36.78)     1:46.77 (37.88)     2:23.64 (36.87)
        3:08.44 (44.80)     3:52.27 (43.83)     4:25.66 (33.39)     4:58.58 (32.92)
  3 Stopkotte, Noah M         12 UN-NA-SE             4:45.00    5:03.02  
                  32.65     1:11.80 (39.15)     1:50.34 (38.54)     2:28.44 (38.10)
        3:11.56 (43.12)     3:55.05 (43.49)     4:29.14 (34.09)     5:03.02 (33.88)
  4 Kyriakidis, Seth S        12 NAC-SE                    NT    5:15.39  
                  32.66     1:11.64 (38.98)     1:52.55 (40.91)     2:33.37 (40.82)
        3:17.94 (44.57)     4:02.93 (44.99)     4:39.80 (36.87)     5:15.39 (35.59)
  5 Charles, Casey M          11 NAC-SE                    NT    5:25.13  
                  33.85     1:13.71 (39.86)     1:55.19 (41.48)     2:36.34 (41.15)
        3:25.75 (49.41)     4:13.78 (48.03)     4:49.42 (35.64)     5:25.13 (35.71)
  6 Klinsky, Spencer A        11 XCEL-SE              5:41.54    5:29.17  
                  33.45     1:13.23 (39.78)     1:55.33 (42.10)     2:37.64 (42.31)
        3:25.87 (48.23)     4:15.03 (49.16)     4:53.21 (38.18)     5:29.17 (35.96)
  7 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE                   NT    5:30.51  
                  31.75     1:10.36 (38.61)     1:52.88 (42.52)     2:36.06 (43.18)
        3:23.60 (47.54)     4:14.75 (51.15)     4:53.41 (38.66)     5:30.51 (37.10)
 
Men 11-12 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'B'                            2:15.49    2:15.08  
     1) Wallace, Connor P 12            2) Sheng, Richard 11              
     3) Antic, Stefan G 11              4) Ulery, Harrison R 11           
                  31.09     1:05.94 (34.85)     1:19.74 (13.80)     2:15.08 (55.34)
  2 Excel Aquatics-SE  'C'                            2:34.62    2:17.84  
     1) Byrd, Jake J 12                 2) Elekes, Daniel G 12            
     3) Cho, Andrew M 11                4) Chang, Steven 12               
                  31.38     1:03.79 (32.41)     1:40.32 (36.53)     2:17.84 (37.52)
 -- Excel Aquatics-SE  'A'                            1:49.11   X1:53.54  
     1)                                 2) Moseley, Curtis M 12           
     3) Klinsky, Spencer A 11           4) Welch, Matthew M 11            
                  24.47       36.08 (11.61)       54.41 (18.33)     1:53.54 (59.13)
 -- Excel Aquatics-SE  'D'                                 NT         NS  
 
Men 11-12 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Excel Aquatics-SE  'A'                            2:05.53    2:28.03  
                  40.06     1:26.93 (46.87)     1:56.90 (29.97)     2:28.03 (31.13)
  2 Excel Aquatics-SE  'B'                            2:37.51    2:48.37  
                  45.33     1:28.24 (42.91)     2:20.24 (52.00)     2:48.37 (28.13)
 -- Excel Aquatics-SE  'E'                                 NT         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'F'                                 NT         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'C'                            3:01.15         NS  
 -- Excel Aquatics-SE  'D'                                 NT         NS  
 
Men 12 & Under 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE                27.15      26.62  
  2 Freeman, Trey P           10 XCEL-SE                28.14      27.99  
  3 Pilcher, Eric             12 UN-SE                  29.30      28.11  
  4 Clemmer, Joey H           10 XCEL-SE                32.55      29.62  
  5 Horne, Thomas R            8 SAC-SE                 31.39      32.52  
  6 Sheng, Richard            11 XCEL-SE                56.42      34.08  
  7 Anderson, Logan W          9 SSA-SE                 33.33      34.73  
 
Men 12 & Under 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE              1:04.04      58.67  
                  28.51       58.67 (30.16)                                        
 
Men 12 & Under 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE              2:18.05    2:12.54  
                  30.81     1:04.65 (33.84)     1:39.93 (35.28)     2:12.54 (32.61)
 
Men 12 & Under 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Claiborne, Cannon H       11 SAC-SE                    NT        SCR  
 
Men 12 & Under 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Logan W          9 SSA-SE              18:15.02   16:51.27  
                  41.55     1:33.08 (51.53)     2:27.15 (54.07)     3:20.16 (53.01)
        4:13.18 (53.02)     5:05.28 (52.10)     5:57.25 (51.97)     6:49.07 (51.82)
        7:42.29 (53.22)     8:35.51 (53.22)     9:29.50 (53.99)    10:22.41 (52.91)
       11:12.37 (49.96)    12:03.06 (50.69)    12:53.68 (50.62)    13:43.91 (50.23)
       14:32.62 (48.71)    15:21.82 (49.20)    16:10.59 (48.77)    16:51.27 (40.68)
 
Men 12 & Under 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE                   NT   23:03.60  
                  39.08     1:22.33 (43.25)     2:05.55 (43.22)     2:49.11 (43.56)
      4:17.73 (1:28.62)     5:01.34 (43.61)                             5:45.79 ( )
        6:29.17 (43.38)     7:13.38 (44.21)     7:58.81 (45.43)     8:42.29 (43.48)
        9:23.87 (41.58)    10:06.43 (42.56)    10:48.59 (42.16)    11:31.76 (43.17)
       12:12.97 (41.21)    12:55.72 (42.75)    13:40.26 (44.54)    14:24.92 (44.66)
       15:07.30 (42.38)    15:47.80 (40.50)    16:27.58 (39.78)    17:08.47 (40.89)
       17:49.94 (41.47)    18:30.13 (40.19)    19:11.08 (40.95)    19:50.66 (39.58)
       20:30.44 (39.78)    21:11.36 (40.92)    21:50.11 (38.75)    22:29.01 (38.90)
       23:03.60 (34.59)
  2 Anderson, Logan W          9 SSA-SE              29:36.72   29:07.45  
                  41.83     1:32.95 (51.12)     2:24.73 (51.78)     3:16.95 (52.22)
        4:10.11 (53.16)     5:01.56 (51.45)     5:54.63 (53.07)     6:47.00 (52.37)
        7:39.89 (52.89)     8:30.70 (50.81)     9:23.47 (52.77)    10:15.38 (51.91)
       11:09.38 (54.00)    12:01.28 (51.90)    12:53.86 (52.58)    13:47.00 (53.14)
       14:39.56 (52.56)  16:26.29 (1:46.73)    17:18.39 (52.10)    18:10.13 (51.74)
       19:02.01 (51.88)    19:54.28 (52.27)    20:43.91 (49.63)    21:36.50 (52.59)
       22:28.29 (51.79)    23:18.61 (50.32)    24:09.14 (50.53)    24:58.18 (49.04)
       25:49.37 (51.19)    26:42.82 (53.45)    27:35.25 (52.43)    28:25.01 (49.76)
       29:07.45 (42.44)
 
Men 12 & Under 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE                   NT    2:38.21  
                  37.39     1:18.67 (41.28)     1:58.68 (40.01)     2:38.21 (39.53)
 
Men 12 & Under 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Ammon, Evan N             12 XCEL-SE                   NT         DQ  
      11 Arms two strokes underwater
                  42.27     1:31.83 (49.56)     2:21.44 (49.61)          DQ (48.49)
 
Men 12 & Under 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moseley, Curtis M         12 XCEL-SE              2:28.41    2:23.89  
                  32.50     1:09.19 (36.69)     1:47.05 (37.86)     2:23.89 (36.84)
  2 Ammon, Evan N             12 XCEL-SE                   NT    2:40.35  
                  33.59     1:14.26 (40.67)     1:56.42 (42.16)     2:40.35 (43.93)
 
Men 12 & Under 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stopkotte, Jacob D        10 UN-NA-SE             6:00.33    6:06.35  
                  39.53     1:25.52 (45.99)     2:13.93 (48.41)     3:00.97 (47.04)
        3:55.97 (55.00)     4:50.53 (54.56)     5:28.38 (37.85)     6:06.35 (37.97)
 
Men 13-14 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE                22.80      23.28  
  2 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE                23.82      24.07  
  3 McCrary, Ben T            14 RRST-SE                24.92      24.12  
  4 Rusznak, Mark             14 XCEL-SE                26.10      25.04  
  5 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE                 25.52      25.16  
  6 Larsen, Dan R             13 UN-SE                  26.94      25.76  
  7 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE                 26.70      25.82  
  8 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE                27.01      26.18  
  9 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE                27.36      26.68  
 10 Frantzen, Gavin R         14 XCEL-SE                29.71      26.95  
 11 Pracht, Caleb A           14 MTSC-SE                29.53      27.39  
 12 Rowland, Mark E           14 XCEL-SE                30.36      27.57  
 13 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT      27.91  
 14 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE                29.34      27.95  
 15 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE                28.72      27.99  
 16 Osteen, Nicholas R        13 XCEL-SE                29.22      28.13  
 17 Powell, Will S            14 XCEL-SE                29.28      28.17  
 18 Skoda, Clay D             13 NAC-SE                 31.36      29.97  
 19 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE                31.74      30.53  
 20 Koenig, Mitchell H        14 XCEL-SE                   NT      30.74  
 -- Shin, Myeonggi            13 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Men 13-14 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE                49.41      50.76  
                  24.19       50.76 (26.57)                                        
  2 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE                51.62      51.88  
                  25.38       51.88 (26.50)                                        
  3 McCrary, Ben T            14 RRST-SE                53.61      52.56  
                  25.98       52.56 (26.58)                                        
  4 Dupuis, Andrew P          14 NAC-SE                 52.04      53.30  
                  26.27       53.30 (27.03)                                        
  5 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE                55.04      53.43  
                  25.78       53.43 (27.65)                                        
  6 Schott, Cole W            14 NAC-SE                 55.03      54.53  
                  26.60       54.53 (27.93)                                        
  7 Gray, Alex S              13 NAC-SE                 56.46      54.67  
                  26.53       54.67 (28.14)                                        
  8 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE         55.10      55.05  
                  26.05       55.05 (29.00)                                        
  9 Rawls, Eli C              13 NAC-SE                 55.75      55.08  
                  26.72       55.08 (28.36)                                        
 10 Spiller, Eric T           14 RACE-KY                57.00      56.55  
                  27.25       56.55 (29.30)                                        
 11 Larsen, Dan R             13 UN-SE                  58.90      56.63  
                  27.38       56.63 (29.25)                                        
 12 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE                 59.47      56.80  
                  27.32       56.80 (29.48)                                        
 13 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE                 59.23      56.99  
                  27.25       56.99 (29.74)                                        
 14 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE              1:00.02      58.93  
                  27.80       58.93 (31.13)                                        
 15 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              1:00.34      59.08  
                  28.36       59.08 (30.72)                                        
 16 Cantrell, Daulton D       14 XCEL-SE              1:02.74      59.72  
                  29.44       59.72 (30.28)                                        
 17 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              1:06.67      59.80  
                  29.20       59.80 (30.60)                                        
 18 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE               1:02.10    1:00.10  
                  29.04     1:00.10 (31.06)                                        
 19 Rowland, Mark E           14 XCEL-SE              1:07.01    1:00.36  
                  29.87     1:00.36 (30.49)                                        
 20 Powell, Will S            14 XCEL-SE              1:04.33    1:01.14  
                  29.50     1:01.14 (31.64)                                        
 21 Pracht, Caleb A           14 MTSC-SE              1:04.28    1:01.32  
                  29.65     1:01.32 (31.67)                                        
 22 Osteen, Nicholas R        13 XCEL-SE              1:05.23    1:01.66  
                  30.10     1:01.66 (31.56)                                        
 23 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              1:03.82    1:02.10  
                  30.67     1:02.10 (31.43)                                        
 24 Frantzen, Gavin R         14 XCEL-SE              1:08.17    1:02.74  
                  29.68     1:02.74 (33.06)                                        
 25 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE              1:06.70    1:04.64  
                  31.46     1:04.64 (33.18)                                        
 26 Skoda, Clay D             13 NAC-SE               1:08.19    1:05.03  
                  31.29     1:05.03 (33.74)                                        
 27 Runyon-Hass, Jack         13 NAC-SE               1:08.64    1:05.56  
                  31.49     1:05.56 (34.07)                                        
 28 Walls, Nic A              13 RRST-SE              1:11.05    1:05.73  
                  31.74     1:05.73 (33.99)                                        
 29 Robbins, Matthew W        13 NAC-SE               1:02.60    1:05.86  
                  31.75     1:05.86 (34.11)                                        
 30 Sanders, Joseph C         13 XCEL-SE                   NT    1:06.70  
                  32.22     1:06.70 (34.48)                                        
 31 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE              1:11.62    1:06.90  
                  32.05     1:06.90 (34.85)                                        
 32 McReynolds, Charlie B     14 XCEL-SE              1:08.02    1:06.99  
                  30.59     1:06.99 (36.40)                                        
 33 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT    1:07.57  
                  31.58     1:07.57 (35.99)                                        
 34 Koenig, Mitchell H        14 XCEL-SE                   NT    1:11.33  
                  32.51     1:11.33 (38.82)                                        
 35 Winfree, Gabe A           13 MTSC-SE                   NT    1:14.48  
                  34.32     1:14.48 (40.16)                                        
 36 Sanders, Richard C        13 XCEL-SE                   NT    1:14.97  
                  36.53     1:14.97 (38.44)                                        
 37 Chambers, Tai X           13 NAC-SE                    NT    1:29.46  
                  41.09     1:29.46 (48.37)                                        
 38 Langford, Tristan B       13 Sea Dragons-SE       1:30.37    1:32.06  
                  41.54     1:32.06 (50.52)                                        
 -- Oesterle, Brett K         14 MTSC-SE              1:15.38         DQ  
      50 No touch on turn
 -- Davis, Evan               13 Mfy-SE                    NT         NS  
 -- Shin, Myeonggi            13 XCEL-SE                   NT         NS  
 -- Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE                 52.02         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE              1:47.77    1:49.83  
                  25.55       53.41 (27.86)     1:21.77 (28.36)     1:49.83 (28.06)
  2 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              1:53.13    1:52.46  
                  26.72       55.55 (28.83)     1:24.68 (29.13)     1:52.46 (27.78)
  3 McCrary, Ben T            14 RRST-SE              1:54.59    1:52.53  
                  26.10       54.55 (28.45)     1:24.11 (29.56)     1:52.53 (28.42)
  4 Dupuis, Andrew P          14 NAC-SE               1:50.64    1:54.46  
                  27.02       55.77 (28.75)     1:25.67 (29.90)     1:54.46 (28.79)
  5 Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE               1:55.96    1:55.90  
                  26.61       56.72 (30.11)     1:27.13 (30.41)     1:55.90 (28.77)
  6 Schott, Cole W            14 NAC-SE               1:59.05    1:58.09  
                  27.46       57.37 (29.91)     1:27.96 (30.59)     1:58.09 (30.13)
  7 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE              2:01.25    2:00.54  
                  27.52       57.87 (30.35)     1:29.00 (31.13)     2:00.54 (31.54)
  8 Gray, Alex S              13 NAC-SE               2:11.06    2:00.58  
                  27.60       58.28 (30.68)     1:29.58 (31.30)     2:00.58 (31.00)
  9 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              2:36.68    2:00.71  
                  27.37       57.50 (30.13)     1:29.47 (31.97)     2:00.71 (31.24)
 10 Larsen, Dan R             13 UN-SE                2:06.73    2:01.29  
                  27.18       57.91 (30.73)     1:30.64 (32.73)     2:01.29 (30.65)
 11 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       2:02.38    2:01.36  
                  27.04       58.22 (31.18)     1:30.08 (31.86)     2:01.36 (31.28)
 12 Spiller, Eric T           14 RACE-KY              2:05.05    2:02.82  
                  27.96       59.13 (31.17)     1:31.12 (31.99)     2:02.82 (31.70)
 13 Rawls, Eli C              13 NAC-SE               2:08.89    2:03.22  
                  27.13       57.61 (30.48)     1:30.40 (32.79)     2:03.22 (32.82)
 14 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              2:03.72    2:04.13  
                  28.41       59.92 (31.51)     1:32.20 (32.28)     2:04.13 (31.93)
 15 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              2:12.33    2:08.51  
                  29.13     1:02.15 (33.02)     1:36.37 (34.22)     2:08.51 (32.14)
 16 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              2:19.82    2:09.32  
                  30.05     1:03.02 (32.97)     1:36.66 (33.64)     2:09.32 (32.66)
 17 Tattersfield, Ben R       14 XCEL-SE              2:12.82    2:12.01  
                  30.07     1:03.07 (33.00)     1:37.84 (34.77)     2:12.01 (34.17)
 18 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              2:14.16    2:13.49  
                  31.20     1:04.37 (33.17)     1:38.75 (34.38)     2:13.49 (34.74)
 19 Cantrell, Daulton D       14 XCEL-SE              2:14.55    2:14.43  
                  30.42     1:04.21 (33.79)     1:40.32 (36.11)     2:14.43 (34.11)
 20 Osteen, Nicholas R        13 XCEL-SE              2:22.48    2:14.86  
                  31.52     1:06.47 (34.95)     1:42.88 (36.41)     2:14.86 (31.98)
 21 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE              2:18.25    2:15.07  
                  29.88     1:03.75 (33.87)     1:39.47 (35.72)     2:15.07 (35.60)
 22 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE               2:14.75    2:15.73  
                  31.87     1:06.32 (34.45)     1:41.82 (35.50)     2:15.73 (33.91)
 23 Farmer, Jonathan S        14 TSC-SE               2:22.29    2:16.96  
                  31.57     1:06.58 (35.01)     1:42.70 (36.12)     2:16.96 (34.26)
 24 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE              2:24.03    2:18.50  
                  31.84     1:07.67 (35.83)     1:44.58 (36.91)     2:18.50 (33.92)
 25 Powell, Will S            14 XCEL-SE                   NT    2:18.54  
                  31.11     1:05.39 (34.28)     1:41.85 (36.46)     2:18.54 (36.69)
 26 Walls, Nic A              13 RRST-SE              2:31.35    2:19.07  
                  30.62     1:05.76 (35.14)     1:43.37 (37.61)     2:19.07 (35.70)
 27 Runyon-Hass, Jack         13 NAC-SE               2:16.87    2:19.33  
                  31.21     1:07.48 (36.27)     1:44.31 (36.83)     2:19.33 (35.02)
 28 Skoda, Clay D             13 NAC-SE               2:21.25    2:19.55  
                  31.41     1:07.40 (35.99)     1:44.59 (37.19)     2:19.55 (34.96)
 29 Hinely, Joe M             13 HSA-SE               2:22.06    2:22.45  
                  32.66     1:09.24 (36.58)     1:46.74 (37.50)     2:22.45 (35.71)
 30 Robbins, Matthew W        13 NAC-SE               2:14.96    2:25.93  
                  32.17     1:08.92 (36.75)     1:47.58 (38.66)     2:25.93 (38.35)
 31 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT    2:26.76  
                  35.12     1:14.06 (38.94)     1:52.92 (38.86)     2:26.76 (33.84)
 32 Sanders, Joseph C         13 XCEL-SE                   NT    2:28.26  
                  33.46     1:10.62 (37.16)     1:50.18 (39.56)     2:28.26 (38.08)
 33 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE              2:45.37    2:28.81  
                  32.02     1:09.19 (37.17)     1:48.65 (39.46)     2:28.81 (40.16)
 34 Bergin, Nick R            14 MTSC-SE                   NT    2:38.70  
                  32.95     1:11.73 (38.78)     1:57.39 (45.66)     2:38.70 (41.31)
 35 Oesterle, Brett K         14 MTSC-SE              2:41.36    2:48.35  
                  36.79     1:21.66 (44.87)     2:06.19 (44.53)     2:48.35 (42.16)
 36 Striker, Ryan K           13 Sea Dragons-SE            NT    2:52.13  
                  32.28     1:11.66 (39.38)     2:01.53 (49.87)     2:52.13 (50.60)
 37 Lalani, Navin N           13 PCA-SE                    NT    3:09.57  
                  36.38     1:21.93 (45.55)   3:09.57 (1:47.64)                    
 38 Chambers, Tai X           13 NAC-SE                    NT    3:13.43  
                  39.46     1:29.94 (50.48)     2:23.40 (53.46)     3:13.43 (50.03)
 
Men 13-14 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              4:58.55    4:59.15  
                  28.33       59.43 (31.10)     1:30.38 (30.95)     2:01.12 (30.74)
        2:31.30 (30.18)     3:01.43 (30.13)     3:31.34 (29.91)     4:01.33 (29.99)
        4:30.99 (29.66)     4:59.15 (28.16)                                        
  2 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE              5:00.53    5:05.72  
                  27.53       57.19 (29.66)     1:28.03 (30.84)     1:59.37 (31.34)
        2:30.81 (31.44)     3:02.34 (31.53)     3:33.95 (31.61)     4:05.30 (31.35)
        4:35.94 (30.64)     5:05.72 (29.78)                                        
  3 Schott, Cole W            14 NAC-SE               5:21.57    5:27.36  
                  29.51     1:02.09 (32.58)     1:35.06 (32.97)     2:08.11 (33.05)
        2:41.16 (33.05)     3:14.52 (33.36)     3:47.63 (33.11)     4:20.93 (33.30)
        4:54.45 (33.52)     5:27.36 (32.91)                                        
  4 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              5:29.41    5:32.01  
                  30.35     1:03.11 (32.76)     1:36.81 (33.70)     2:09.99 (33.18)
        2:42.67 (32.68)     3:16.12 (33.45)     3:50.08 (33.96)     4:24.35 (34.27)
        4:59.23 (34.88)     5:32.01 (32.78)                                        
  6 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE               5:43.24    5:35.32  
                  30.72     1:03.79 (33.07)     1:37.63 (33.84)     2:12.15 (34.52)
        2:46.70 (34.55)     3:21.11 (34.41)     3:55.01 (33.90)     4:28.99 (33.98)
        5:02.83 (33.84)     5:35.32 (32.49)                                        
  7 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       5:40.78    5:35.35  
                  28.26     1:00.94 (32.68)     1:34.68 (33.74)     2:08.65 (33.97)
        2:42.99 (34.34)     3:17.48 (34.49)     3:52.61 (35.13)     4:27.30 (34.69)
        5:01.69 (34.39)     5:35.35 (33.66)                                        
  8 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE                   NT    5:37.78  
                  30.11     1:03.94 (33.83)     1:38.73 (34.79)     2:13.77 (35.04)
        2:47.89 (34.12)     3:22.41 (34.52)     3:56.52 (34.11)     4:30.84 (34.32)
        5:05.14 (34.30)     5:37.78 (32.64)                                        
  9 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              5:57.05    5:43.21  
                  30.99     1:04.93 (33.94)     1:39.58 (34.65)     2:14.98 (35.40)
        2:50.21 (35.23)     3:25.16 (34.95)     4:00.39 (35.23)     4:35.51 (35.12)
        5:10.40 (34.89)     5:43.21 (32.81)                                        
 10 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              6:07.23    5:48.92  
                  31.36     1:05.97 (34.61)     1:41.56 (35.59)     2:17.28 (35.72)
        2:53.51 (36.23)     3:28.92 (35.41)     4:04.79 (35.87)     4:40.08 (35.29)
        5:15.33 (35.25)     5:48.92 (33.59)                                        
 11 Rowland, Mark E           14 XCEL-SE              6:41.87    5:55.96  
                  32.44     1:07.97 (35.53)     1:44.69 (36.72)     2:22.25 (37.56)
        3:00.37 (38.12)     3:38.53 (38.16)     4:14.82 (36.29)     4:49.56 (34.74)
        5:23.86 (34.30)     5:55.96 (32.10)                                        
 12 Osteen, Nicholas R        13 XCEL-SE              6:06.64    5:56.91  
                  32.25     1:07.74 (35.49)     1:43.99 (36.25)     2:20.70 (36.71)
        2:57.76 (37.06)     3:34.06 (36.30)     4:10.43 (36.37)     4:47.27 (36.84)
        5:22.96 (35.69)     5:56.91 (33.95)                                        
 13 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE               6:14.30    5:57.42  
                  28.96     1:01.99 (33.03)     1:37.23 (35.24)     2:14.09 (36.86)
        2:52.08 (37.99)     3:29.93 (37.85)     4:08.15 (38.22)     4:46.04 (37.89)
        5:24.29 (38.25)     5:57.42 (33.13)                                        
 14 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE                   NT    5:58.95  
                  31.35     1:06.20 (34.85)     1:41.87 (35.67)     2:17.89 (36.02)
        2:55.46 (37.57)     3:32.70 (37.24)     4:09.61 (36.91)     4:46.69 (37.08)
        5:23.78 (37.09)     5:58.95 (35.17)                                        
 15 Tattersfield, Ben R       14 XCEL-SE              5:59.02    6:06.30  
                  33.34     1:09.97 (36.63)     1:47.63 (37.66)     2:25.32 (37.69)
        3:03.45 (38.13)     3:41.10 (37.65)     4:18.36 (37.26)     4:54.68 (36.32)
        5:31.02 (36.34)     6:06.30 (35.28)                                        
 15 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE               6:06.77    6:06.30  
                  32.74     1:09.65 (36.91)     1:47.78 (38.13)     2:25.67 (37.89)
        3:03.61 (37.94)     3:40.68 (37.07)     4:17.99 (37.31)     4:55.77 (37.78)
        5:31.89 (36.12)     6:06.30 (34.41)                                        
 17 Hinely, Joe M             13 HSA-SE               6:12.53    6:07.10  
                  32.84     1:10.10 (37.26)     1:48.17 (38.07)     2:26.41 (38.24)
        3:04.59 (38.18)     3:42.29 (37.70)     4:19.24 (36.95)     4:56.08 (36.84)
        5:32.62 (36.54)     6:07.10 (34.48)                                        
 18 Skoda, Clay D             13 NAC-SE               6:10.44    6:11.41  
                  32.28     1:09.24 (36.96)     1:47.83 (38.59)     2:26.13 (38.30)
        3:04.83 (38.70)     3:43.32 (38.49)     4:21.20 (37.88)     4:59.06 (37.86)
        5:35.85 (36.79)     6:11.41 (35.56)                                        
 19 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              6:28.80    6:12.74  
                  34.15     1:11.83 (37.68)     1:50.04 (38.21)     2:28.18 (38.14)
        3:06.89 (38.71)     3:45.44 (38.55)     4:24.24 (38.80)     5:00.65 (36.41)
        5:36.89 (36.24)     6:12.74 (35.85)                                        
 20 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE                   NT    6:43.61  
                  34.46     1:13.71 (39.25)     1:53.52 (39.81)     2:34.33 (40.81)
        3:16.45 (42.12)   4:39.92 (1:23.47)     5:22.04 (42.12)   6:43.61 (1:21.57)
        7:38.93 (55.32)         6:43.61 ( )                                        
 21 Bergin, Nick R            14 MTSC-SE                   NT    7:29.49  
                  33.37     1:13.91 (40.54)                             2:49.06 ( )
        3:37.26 (48.20)     4:26.07 (48.81)     5:13.77 (47.70)     5:59.94 (46.17)
        6:44.80 (44.86)     7:29.49 (44.69)                                        
 22 Woods, Gavin C            13 PCA-SE                    NT    7:58.16  
                  34.78     1:21.34 (46.56)     2:10.70 (49.36)     2:59.72 (49.02)
        3:50.33 (50.61)     4:41.59 (51.26)     5:33.53 (51.94)     6:24.55 (51.02)
        7:13.21 (48.66)     7:58.16 (44.95)                                        
 
Men 13-14 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE             10:24.82   10:05.27  
                  28.32       59.50 (31.18)     1:30.30 (30.80)     2:01.25 (30.95)
        2:31.82 (30.57)     3:02.51 (30.69)     3:32.91 (30.40)     4:03.22 (30.31)
        4:33.78 (30.56)     5:04.27 (30.49)     5:34.40 (30.13)     6:04.81 (30.41)
        6:35.25 (30.44)     7:05.80 (30.55)     7:35.90 (30.10)     8:06.57 (30.67)
        8:36.83 (30.26)     9:07.01 (30.18)     9:36.76 (29.75)    10:05.27 (28.51)
  2 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE             10:33.83   10:33.95  
                  28.61       59.94 (31.33)     1:31.76 (31.82)     2:03.16 (31.40)
        2:35.00 (31.84)     3:07.66 (32.66)     3:40.16 (32.50)     4:12.65 (32.49)
        4:45.28 (32.63)     5:18.05 (32.77)     5:50.49 (32.44)     6:22.93 (32.44)
        6:55.11 (32.18)     7:27.78 (32.67)     7:59.94 (32.16)     8:30.95 (31.01)
        9:01.83 (30.88)     9:32.55 (30.72)    10:03.14 (30.59)    10:33.95 (30.81)
  3 Spiller, Eric T           14 RACE-KY             11:23.50   11:29.54  
                  29.64     1:02.42 (32.78)     1:36.77 (34.35)     2:11.52 (34.75)
        2:46.47 (34.95)     3:21.72 (35.25)     3:57.04 (35.32)     4:32.12 (35.08)
        5:07.20 (35.08)     5:42.28 (35.08)     6:17.33 (35.05)     6:52.55 (35.22)
        7:27.70 (35.15)     8:02.60 (34.90)     8:37.32 (34.72)     9:12.09 (34.77)
        9:46.91 (34.82)    10:21.55 (34.64)    10:56.22 (34.67)    11:29.54 (33.32)
  4 Betts, Sam P              14 XCEL-SE                   NT   11:52.14  
                  31.78     1:06.88 (35.10)     1:42.16 (35.28)     2:18.00 (35.84)
        2:53.61 (35.61)     3:29.63 (36.02)     4:05.57 (35.94)     4:41.70 (36.13)
        5:17.95 (36.25)     5:55.09 (37.14)     6:31.28 (36.19)     7:07.67 (36.39)
        7:44.45 (36.78)     8:20.67 (36.22)     8:56.58 (35.91)     9:32.38 (35.80)
       10:08.10 (35.72)    10:43.54 (35.44)    11:18.75 (35.21)    11:52.14 (33.39)
  5 Skoda, Clay D             13 NAC-SE                    NT   12:54.42  
                  33.13     1:10.28 (37.15)     1:48.40 (38.12)     2:27.41 (39.01)
        3:06.53 (39.12)     3:46.42 (39.89)     4:26.40 (39.98)     5:06.74 (40.34)
        5:46.15 (39.41)     6:25.48 (39.33)     7:04.33 (38.85)     7:43.13 (38.80)
        8:21.31 (38.18)     9:00.54 (39.23)     9:39.71 (39.17)    10:19.04 (39.33)
       10:58.34 (39.30)    11:38.05 (39.71)    12:16.14 (38.09)    12:54.42 (38.28)
 
Men 13-14 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE                   NT   16:58.59  
                  28.23       59.84 (31.61)     1:31.13 (31.29)     2:02.23 (31.10)
        2:33.75 (31.52)     3:05.02 (31.27)     3:36.71 (31.69)     4:07.96 (31.25)
        4:39.17 (31.21)     5:10.51 (31.34)     5:42.06 (31.55)     6:12.98 (30.92)
        6:44.08 (31.10)     7:15.14 (31.06)     7:46.38 (31.24)     8:17.46 (31.08)
        8:48.71 (31.25)     9:19.79 (31.08)     9:50.90 (31.11)    10:21.67 (30.77)
       10:52.21 (30.54)    11:22.87 (30.66)    11:53.61 (30.74)    12:24.55 (30.94)
       12:55.38 (30.83)    13:26.64 (31.26)    13:57.06 (30.42)    14:27.32 (30.26)
       14:58.08 (30.76)    15:28.83 (30.75)    15:59.38 (30.55)    16:29.66 (30.28)
       16:58.59 (28.93)
  2 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE             17:10.97   17:31.26  
                  29.03     1:00.02 (30.99)     1:32.26 (32.24)     2:04.31 (32.05)
        2:36.19 (31.88)     3:08.29 (32.10)     3:40.64 (32.35)     4:12.84 (32.20)
        4:45.11 (32.27)     5:17.64 (32.53)     5:49.83 (32.19)     6:21.87 (32.04)
        6:54.33 (32.46)     7:26.40 (32.07)     7:58.18 (31.78)     8:30.21 (32.03)
        9:02.58 (32.37)     9:34.64 (32.06)    10:06.74 (32.10)    10:38.94 (32.20)
       11:11.23 (32.29)    11:43.60 (32.37)    12:15.24 (31.64)    12:47.12 (31.88)
       13:19.08 (31.96)    13:51.33 (32.25)    14:23.19 (31.86)    14:55.02 (31.83)
       15:27.00 (31.98)    15:58.77 (31.77)    16:30.69 (31.92)    17:01.96 (31.27)
       17:31.26 (29.30)
  3 Rusznak, Mark             14 XCEL-SE                   NT   18:19.07  
                  29.00     1:01.52 (32.52)     1:34.59 (33.07)     2:07.41 (32.82)
        2:40.57 (33.16)     3:13.86 (33.29)     3:46.97 (33.11)     4:20.67 (33.70)
        4:54.00 (33.33)     5:27.95 (33.95)     6:01.46 (33.51)     6:35.40 (33.94)
        7:09.18 (33.78)     7:42.85 (33.67)     8:16.13 (33.28)     8:49.26 (33.13)
        9:22.79 (33.53)     9:56.16 (33.37)    10:29.84 (33.68)    11:03.22 (33.38)
       11:37.13 (33.91)    12:10.47 (33.34)    12:43.84 (33.37)    13:17.52 (33.68)
       13:51.22 (33.70)    14:25.25 (34.03)    14:59.62 (34.37)    15:33.09 (33.47)
       16:07.08 (33.99)    16:41.37 (34.29)    17:14.13 (32.76)    17:47.33 (33.20)
       18:19.07 (31.74)
  4 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE             19:45.67   19:13.76  
                  30.55     1:02.92 (32.37)     1:36.44 (33.52)     2:10.40 (33.96)
        2:44.80 (34.40)     3:18.83 (34.03)     3:53.67 (34.84)     4:28.90 (35.23)
        5:04.09 (35.19)     5:39.54 (35.45)     6:15.39 (35.85)     6:51.28 (35.89)
        7:26.21 (34.93)     8:02.04 (35.83)     8:37.56 (35.52)     9:13.34 (35.78)
        9:48.38 (35.04)    10:23.65 (35.27)    10:58.90 (35.25)    11:34.40 (35.50)
       12:09.16 (34.76)    12:44.25 (35.09)    13:19.86 (35.61)    13:55.81 (35.95)
       14:31.55 (35.74)    15:06.91 (35.36)    15:42.61 (35.70)    16:18.23 (35.62)
       16:54.49 (36.26)    17:29.70 (35.21)    18:04.70 (35.00)    18:39.89 (35.19)
       19:13.76 (33.87)
  5 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE                   NT   19:54.80  
                  31.72     1:07.19 (35.47)     1:43.39 (36.20)     2:19.44 (36.05)
        2:56.13 (36.69)     3:32.34 (36.21)     4:08.20 (35.86)     4:43.98 (35.78)
        5:20.66 (36.68)     5:56.60 (35.94)     6:33.02 (36.42)     7:09.33 (36.31)
        7:46.40 (37.07)     8:21.89 (35.49)     8:58.31 (36.42)     9:35.15 (36.84)
       10:11.19 (36.04)    10:47.81 (36.62)    11:23.96 (36.15)    12:00.34 (36.38)
       12:37.35 (37.01)    13:13.77 (36.42)    13:50.53 (36.76)    14:27.45 (36.92)
       15:03.50 (36.05)    15:40.24 (36.74)    16:17.53 (37.29)    16:54.04 (36.51)
       17:30.74 (36.70)    18:07.84 (37.10)    18:44.50 (36.66)    19:20.52 (36.02)
       19:54.80 (34.28)
  6 Hinely, Joe M             13 HSA-SE                    NT   20:57.58  
                  34.22     1:11.65 (37.43)     1:49.92 (38.27)     2:28.41 (38.49)
        3:05.88 (37.47)     3:44.28 (38.40)     4:23.51 (39.23)     5:02.39 (38.88)
        5:41.27 (38.88)     6:20.61 (39.34)     6:59.55 (38.94)     7:39.23 (39.68)
        8:18.75 (39.52)     8:57.63 (38.88)     9:36.53 (38.90)    10:15.45 (38.92)
       10:54.17 (38.72)    11:32.84 (38.67)    12:11.15 (38.31)    12:50.38 (39.23)
       13:29.47 (39.09)    14:07.55 (38.08)    14:45.80 (38.25)    15:23.55 (37.75)
       16:01.87 (38.32)    16:39.98 (38.11)    17:17.80 (37.82)    17:54.88 (37.08)
       18:32.32 (37.44)    19:09.69 (37.37)    19:46.69 (37.00)    20:23.39 (36.70)
       20:57.58 (34.19)
 
Men 13-14 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE                 56.42      56.63  
                  27.57       56.63 (29.06)                                        
  2 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE                58.11      58.81  
                  29.00       58.81 (29.81)                                        
  3 Gray, Alex S              13 NAC-SE               1:01.60    1:00.28  
                  29.53     1:00.28 (30.75)                                        
  4 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE                59.63    1:01.58  
                  30.23     1:01.58 (31.35)                                        
  5 McCrary, Ben T            14 RRST-SE              1:01.36    1:01.99  
                  30.27     1:01.99 (31.72)                                        
  6 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE               1:03.54    1:02.79  
                  30.90     1:02.79 (31.89)                                        
  7 Dupuis, Andrew P          14 NAC-SE               1:04.93    1:03.78  
                  31.45     1:03.78 (32.33)                                        
  8 Spiller, Eric T           14 RACE-KY              1:04.30    1:03.86  
                  31.44     1:03.86 (32.42)                                        
  9 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              1:06.10    1:03.96  
                  31.00     1:03.96 (32.96)                                        
 10 Larsen, Dan R             13 UN-SE                1:04.92    1:03.98  
                  31.00     1:03.98 (32.98)                                        
 11 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       1:03.29    1:04.01  
                  30.88     1:04.01 (33.13)                                        
 12 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              1:05.82    1:05.69  
                  31.92     1:05.69 (33.77)                                        
 13 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE              1:05.98    1:05.82  
                  32.58     1:05.82 (33.24)                                        
 14 Schott, Cole W            14 NAC-SE               1:08.96    1:06.59  
                  32.71     1:06.59 (33.88)                                        
 15 Rawls, Eli C              13 NAC-SE               1:31.38    1:08.68  
                  33.97     1:08.68 (34.71)                                        
 16 Farmer, Jonathan S        14 TSC-SE               1:09.31    1:08.70  
                  33.29     1:08.70 (35.41)                                        
 17 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE              1:15.88    1:10.61  
                  34.03     1:10.61 (36.58)                                        
 18 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              1:10.00    1:10.95  
                  35.33     1:10.95 (35.62)                                        
 19 Powell, Will S            14 XCEL-SE              1:12.68    1:12.03  
                  34.82     1:12.03 (37.21)                                        
 20 Frantzen, Gavin R         14 XCEL-SE              1:23.18    1:12.83  
                  35.00     1:12.83 (37.83)                                        
 21 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              1:15.83    1:12.93  
                  36.06     1:12.93 (36.87)                                        
 22 Skoda, Clay D             13 NAC-SE               1:16.82    1:13.39  
                  35.73     1:13.39 (37.66)                                        
 23 Robbins, Matthew W        13 NAC-SE               1:11.73    1:13.53  
                  35.55     1:13.53 (37.98)                                        
 24 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE              1:16.66    1:14.57  
                  36.44     1:14.57 (38.13)                                        
 25 Walls, Nic A              13 RRST-SE              1:18.74    1:15.79  
                  36.93     1:15.79 (38.86)                                        
 26 Tattersfield, Ben R       14 XCEL-SE              1:15.03    1:16.52  
                  37.00     1:16.52 (39.52)                                        
 27 Runyon-Hass, Jack         13 NAC-SE               1:22.54    1:17.12  
                  36.87     1:17.12 (40.25)                                        
 28 Osteen, Nicholas R        13 XCEL-SE              1:25.07    1:17.56  
                  38.49     1:17.56 (39.07)                                        
 29 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT    1:18.74  
                  37.29     1:18.74 (41.45)                                        
 30 Hinely, Joe M             13 HSA-SE               1:19.27    1:20.08  
                  39.61     1:20.08 (40.47)                                        
 31 Bergin, Nick R            14 MTSC-SE                   NT    1:21.99  
                  39.19     1:21.99 (42.80)                                        
 32 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE                   NT    1:23.26  
                  40.66     1:23.26 (42.60)                                        
 33 Davis, Evan               13 Mfy-SE                    NT    1:23.48  
                  40.47     1:23.48 (43.01)                                        
 34 Shin, Myeonggi            13 XCEL-SE                   NT    1:26.07  
 35 Oesterle, Brett K         14 MTSC-SE              1:19.94    1:26.58  
                  42.16     1:26.58 (44.42)                                        
 36 Woods, Gavin C            13 PCA-SE                    NT    1:33.19  
                  43.89     1:33.19 (49.30)                                        
 37 Chambers, Tai X           13 NAC-SE                    NT    1:43.71  
                  49.18     1:43.71 (54.53)                                        
 -- Striker, Ryan K           13 Sea Dragons-SE       1:26.21         DQ  
 -- Winfree, Gabe A           13 MTSC-SE                   NT         NS  
           423:20:00.00                                                            
 -- Lalani, Navin N           13 PCA-SE                    NT         NS  
             1:38:40.00                                                            
 
Men 13-14 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gray, Alex S              13 NAC-SE               2:13.01    2:11.04  
                  30.83     1:04.64 (33.81)     1:38.57 (33.93)     2:11.04 (32.47)
  2 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE              2:15.99    2:12.51  
                  32.36     1:06.81 (34.45)     1:40.11 (33.30)     2:12.51 (32.40)
  3 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              2:15.03    2:15.65  
                  32.51     1:07.32 (34.81)     1:42.43 (35.11)     2:15.65 (33.22)
  4 Spiller, Eric T           14 RACE-KY              2:21.27    2:15.97  
                  32.80     1:06.79 (33.99)     1:41.56 (34.77)     2:15.97 (34.41)
  5 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              2:13.11    2:16.05  
                  33.27     1:08.30 (35.03)     1:43.54 (35.24)     2:16.05 (32.51)
  6 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       2:16.53    2:16.33  
                  32.20     1:06.44 (34.24)     1:41.62 (35.18)     2:16.33 (34.71)
  7 Dupuis, Andrew P          14 NAC-SE               2:15.05    2:17.04  
                  32.62     1:06.35 (33.73)     1:42.20 (35.85)     2:17.04 (34.84)
  8 Schott, Cole W            14 NAC-SE               2:22.64    2:19.87  
                  33.86     1:09.09 (35.23)     1:44.57 (35.48)     2:19.87 (35.30)
  9 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE                    NT    2:20.80  
                  32.46     1:08.15 (35.69)     1:44.78 (36.63)     2:20.80 (36.02)
 10 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              2:22.04    2:23.20  
                  33.61     1:09.69 (36.08)     1:46.60 (36.91)     2:23.20 (36.60)
 11 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              2:24.03    2:28.51  
                  36.60     1:13.81 (37.21)     1:52.42 (38.61)     2:28.51 (36.09)
 12 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              2:30.40    2:30.77  
                  35.82     1:13.85 (38.03)     1:53.00 (39.15)     2:30.77 (37.77)
 13 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              2:51.54    2:30.79  
                  36.54     1:14.74 (38.20)     1:53.33 (38.59)     2:30.79 (37.46)
 14 Skoda, Clay D             13 NAC-SE               2:47.82    2:36.85  
                  36.98     1:17.00 (40.02)     1:57.84 (40.84)     2:36.85 (39.01)
 15 Runyon-Hass, Jack         13 NAC-SE                    NT    2:38.38  
                  36.71     1:17.93 (41.22)     1:59.13 (41.20)     2:38.38 (39.25)
 16 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE                   NT    2:40.19  
                  37.38     1:17.95 (40.57)     1:59.72 (41.77)     2:40.19 (40.47)
 17 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT    2:53.41  
                  40.99     1:26.65 (45.66)     2:11.58 (44.93)     2:53.41 (41.83)
 18 Oesterle, Brett K         14 MTSC-SE              2:55.00    2:57.38  
                  41.62     1:27.18 (45.56)     2:13.74 (46.56)     2:57.38 (43.64)
 -- Langford, Tristan B       13 Sea Dragons-SE       3:49.99         DQ  
      34 Delay initiating arm pull at turn
                  54.14   1:55.50 (1:01.36)   2:56.94 (1:01.44)        DQ (1:01.14)
 -- Robbins, Matthew W        13 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE               2:02.15         NS  
 -- Koenig, Mitchell H        14 XCEL-SE                   NT        SCR  
 
Men 13-14 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       1:06.85    1:05.59  
                  31.12     1:05.59 (34.47)                                        
  2 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              1:09.72    1:07.11  
                  32.33     1:07.11 (34.78)                                        
  3 Gray, Alex S              13 NAC-SE               1:11.66    1:11.24  
                  33.89     1:11.24 (37.35)                                        
  4 Rawls, Eli C              13 NAC-SE               1:09.81    1:11.26  
                  33.86     1:11.26 (37.40)                                        
  5 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              1:09.86    1:11.36  
                  33.52     1:11.36 (37.84)                                        
  6 McCrary, Ben T            14 RRST-SE              1:13.67    1:11.63  
                  34.18     1:11.63 (37.45)                                        
  7 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              1:13.94    1:12.13  
                  34.15     1:12.13 (37.98)                                        
  8 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE               1:18.08    1:13.01  
                  34.83     1:13.01 (38.18)                                        
  9 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE               1:14.21    1:13.41  
                  34.42     1:13.41 (38.99)                                        
 10 Larsen, Dan R             13 UN-SE                1:19.72    1:13.97  
                  35.17     1:13.97 (38.80)                                        
 11 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE              1:13.87    1:14.97  
                  35.51     1:14.97 (39.46)                                        
 12 Schott, Cole W            14 NAC-SE               1:16.27    1:15.47  
                  35.90     1:15.47 (39.57)                                        
 13 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE               1:18.82    1:17.46  
                  36.33     1:17.46 (41.13)                                        
 14 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              1:22.89    1:17.63  
 15 Spiller, Eric T           14 RACE-KY              1:19.64    1:18.07  
                  36.96     1:18.07 (41.11)                                        
 16 Rowland, Mark E           14 XCEL-SE              1:26.81    1:18.75  
 17 Frantzen, Gavin R         14 XCEL-SE              1:33.64    1:19.07  
                  36.61     1:19.07 (42.46)                                        
 18 Cantrell, Daulton D       14 XCEL-SE              1:18.66    1:19.14  
                  37.43     1:19.14 (41.71)                                        
 19 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE              1:23.32    1:20.34  
                  37.50     1:20.34 (42.84)                                        
 20 Tattersfield, Ben R       14 XCEL-SE              1:22.27    1:22.43  
                  38.52     1:22.43 (43.91)                                        
 21 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              1:26.33    1:25.52  
                  40.35     1:25.52 (45.17)                                        
 22 Powell, Will S            14 XCEL-SE              1:32.57    1:26.41  
                  40.48     1:26.41 (45.93)                                        
 23 Robbins, Matthew W        13 NAC-SE               1:33.07    1:26.79  
                  41.04     1:26.79 (45.75)                                        
 24 Farmer, Jonathan S        14 TSC-SE               1:27.53    1:26.99  
                  40.99     1:26.99 (46.00)                                        
 25 Walls, Nic A              13 RRST-SE              1:38.97    1:27.59  
                  41.51     1:27.59 (46.08)                                        
 26 Shin, Myeonggi            13 XCEL-SE                   NT    1:28.37  
                  40.72     1:28.37 (47.65)                                        
 27 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE              1:27.64    1:28.60  
                  41.42     1:28.60 (47.18)                                        
 28 Sanders, Richard C        13 XCEL-SE                   NT    1:29.38  
                  41.31     1:29.38 (48.07)                                        
 29 Hinely, Joe M             13 HSA-SE               1:41.89    1:30.08  
                  41.64     1:30.08 (48.44)                                        
 -- Woods, Gavin C            13 PCA-SE                    NT         DQ  
      12 Elbows recovered over water
                  48.68        DQ (1:02.70)                                        
 -- Bergin, Nick R            14 MTSC-SE                   NT         DQ  
      10 Downward butterfly kick
                  45.33          DQ (52.98)                                        
 -- Lalani, Navin N           13 PCA-SE                    NT         DQ  
      15 One hand touch
                  48.38          DQ (59.73)                                        
 -- Runyon-Hass, Jack         13 NAC-SE               1:30.84         NS  
 -- Chambers, Tai X           13 NAC-SE                    NT         NS  
 -- Winfree, Gabe A           13 MTSC-SE                   NT         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              2:30.19    2:26.83  
                  33.78     1:11.30 (37.52)     1:49.57 (38.27)     2:26.83 (37.26)
  2 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       2:25.04    2:28.38  
                  32.63     1:10.34 (37.71)     1:49.38 (39.04)     2:28.38 (39.00)
  3 Gray, Alex S              13 NAC-SE               2:34.61    2:31.15  
                  34.83     1:13.79 (38.96)     1:52.98 (39.19)     2:31.15 (38.17)
  4 Rawls, Eli C              13 NAC-SE               2:40.77    2:34.14  
                  34.64     1:13.40 (38.76)     1:53.28 (39.88)     2:34.14 (40.86)
  5 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              2:31.55    2:36.68  
                  34.62     1:14.53 (39.91)     1:55.87 (41.34)     2:36.68 (40.81)
  6 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              2:44.29    2:40.68  
                  37.45     1:18.88 (41.43)     2:01.00 (42.12)     2:40.68 (39.68)
  7 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE              2:41.98    2:42.28  
                  36.67     1:19.06 (42.39)     2:01.59 (42.53)     2:42.28 (40.69)
  8 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE               2:44.70    2:42.79  
                  36.72     1:18.04 (41.32)     2:00.96 (42.92)     2:42.79 (41.83)
  9 Betts, Sam P              14 XCEL-SE              2:59.32    2:45.19  
                  37.87     1:20.00 (42.13)     2:02.75 (42.75)     2:45.19 (42.44)
 10 Cantrell, Daulton D       14 XCEL-SE              2:49.97    2:45.53  
                  38.07     1:20.52 (42.45)     2:03.74 (43.22)     2:45.53 (41.79)
 11 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              2:52.97    2:49.84  
                  37.85     1:20.73 (42.88)     2:05.37 (44.64)     2:49.84 (44.47)
 12 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE                   NT    2:51.62  
                  38.42     1:23.21 (44.79)     2:08.99 (45.78)     2:51.62 (42.63)
 13 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE                    NT    2:51.73  
                  40.06     1:24.03 (43.97)     2:10.05 (46.02)     2:51.73 (41.68)
 14 Rowland, Mark E           14 XCEL-SE              3:00.71    2:59.64  
                  40.12     1:25.51 (45.39)     2:12.94 (47.43)     2:59.64 (46.70)
 15 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE                   NT    3:12.16  
                  41.96     1:30.95 (48.99)     2:21.72 (50.77)     3:12.16 (50.44)
 -- Langford, Tristan B       13 Sea Dragons-SE       5:04.68         DQ  
      10 Alternating Kick
                1:00.37   2:11.18 (1:10.81)   3:22.44 (1:11.26)        DQ (1:12.75)
 -- McReynolds, Charlie B     14 XCEL-SE                   NT         NS  
 
Men 13-14 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE                55.41      55.83  
                  26.07       55.83 (29.76)                                        
  2 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE                58.22      58.80  
                  27.54       58.80 (31.26)                                        
  3 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE              1:01.50    1:00.11  
                  28.04     1:00.11 (32.07)                                        
  4 Dupuis, Andrew P          14 NAC-SE                 59.92    1:00.85  
                  28.81     1:00.85 (32.04)                                        
  5 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       1:02.78    1:03.47  
                  29.15     1:03.47 (34.32)                                        
  6 McCrary, Ben T            14 RRST-SE              1:05.14    1:03.58  
                  29.98     1:03.58 (33.60)                                        
  7 Larsen, Dan R             13 UN-SE                     NT    1:03.63  
                  29.65     1:03.63 (33.98)                                        
  8 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE               1:12.61    1:04.27  
                  30.26     1:04.27 (34.01)                                        
  9 Rawls, Eli C              13 NAC-SE               1:04.05    1:05.83  
                  30.36     1:05.83 (35.47)                                        
 10 Schott, Cole W            14 NAC-SE               1:12.35    1:07.02  
                  31.34     1:07.02 (35.68)                                        
 11 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE                   NT    1:10.90  
                  33.56     1:10.90 (37.34)                                        
 12 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE                   NT    1:15.80  
                  34.49     1:15.80 (41.31)                                        
 13 Osteen, Nicholas R        13 XCEL-SE                   NT    1:16.72  
                  35.79     1:16.72 (40.93)                                        
 14 Skoda, Clay D             13 NAC-SE                    NT    1:19.02  
                  36.34     1:19.02 (42.68)                                        
 15 McReynolds, Charlie B     14 XCEL-SE              1:22.00    1:19.38  
                  36.05     1:19.38 (43.33)                                        
 16 Pracht, Caleb A           14 MTSC-SE                   NT    1:20.12  
                  34.42     1:20.12 (45.70)                                        
 17 Robbins, Matthew W        13 NAC-SE               1:15.00    1:21.04  
                  36.25     1:21.04 (44.79)                                        
 18 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE                   NT    1:24.61  
                  39.34     1:24.61 (45.27)                                        
 19 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT    1:25.03  
                  38.36     1:25.03 (46.67)                                        
 20 Sanders, Joseph C         13 XCEL-SE                   NT    1:27.14  
                  38.18     1:27.14 (48.96)                                        
 -- Langford, Tristan B       13 Sea Dragons-SE            NT         DQ  
      21 Arms underwater recovery
                  54.12        DQ (1:05.04)                                        
 -- Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE                 56.15         NS  
 -- Davis, Evan               13 Mfy-SE                    NT         NS  
 -- Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              1:18.72         NS  
 
Men 13-14 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE              1:59.17    2:01.56  
                  27.46       58.38 (30.92)     1:30.04 (31.66)     2:01.56 (31.52)
  2 Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE               2:07.98    2:09.42  
                  29.74     1:02.80 (33.06)     1:36.23 (33.43)     2:09.42 (33.19)
  3 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              2:10.06    2:10.59  
                  30.11     1:04.24 (34.13)     1:37.80 (33.56)     2:10.59 (32.79)
  4 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              2:06.27    2:12.48  
                  28.88     1:02.72 (33.84)     1:37.53 (34.81)     2:12.48 (34.95)
  5 Dupuis, Andrew P          14 NAC-SE               2:12.91    2:15.81  
                  29.89     1:04.62 (34.73)     1:39.91 (35.29)     2:15.81 (35.90)
  6 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       2:28.22    2:22.16  
                  29.98     1:05.57 (35.59)     1:44.16 (38.59)     2:22.16 (38.00)
  7 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE                    NT    2:23.61  
                  31.69     1:08.34 (36.65)     1:46.37 (38.03)     2:23.61 (37.24)
  8 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE                   NT    2:40.72  
                  35.93     1:16.67 (40.74)     1:59.35 (42.68)     2:40.72 (41.37)
  9 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE                   NT    2:48.00  
                  34.75     1:17.31 (42.56)     2:01.90 (44.59)     2:48.00 (46.10)
 10 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE                    NT    2:59.11  
                  36.81     1:22.39 (45.58)     2:10.93 (48.54)     2:59.11 (48.18)
 11 Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT    3:05.06  
                  39.42     1:28.08 (48.66)     2:16.78 (48.70)     3:05.06 (48.28)
 
Men 13-14 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              2:08.96    2:10.23  
                  27.98     1:00.98 (33.00)     1:41.78 (40.80)     2:10.23 (28.45)
  2 McCrary, Ben T            14 RRST-SE              2:11.99    2:11.01  
                  28.28     1:01.86 (33.58)     1:40.88 (39.02)     2:11.01 (30.13)
  3 Zhang, Gaibo              14 Atomic City-SE       2:15.59    2:13.41  
                  28.78     1:02.80 (34.02)     1:41.13 (38.33)     2:13.41 (32.28)
  3 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              2:15.01    2:13.41  
                  28.50     1:02.14 (33.64)     1:41.95 (39.81)     2:13.41 (31.46)
  5 Schott, Cole W            14 NAC-SE               2:26.64    2:16.27  
                  30.34     1:04.79 (34.45)     1:45.35 (40.56)     2:16.27 (30.92)
  6 Rawls, Eli C              13 NAC-SE               2:18.97    2:16.42  
                  29.61     1:05.39 (35.78)     1:44.67 (39.28)     2:16.42 (31.75)
  7 Larsen, Dan R             13 UN-SE                2:27.82    2:16.63  
                  29.59     1:04.72 (35.13)     1:46.18 (41.46)     2:16.63 (30.45)
  8 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              2:28.36    2:16.97  
                  31.33     1:07.96 (36.63)     1:45.88 (37.92)     2:16.97 (31.09)
  9 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE               2:28.93    2:17.05  
                  29.63     1:06.33 (36.70)     1:47.22 (40.89)     2:17.05 (29.83)
 10 Gray, Alex S              13 NAC-SE               2:17.47    2:17.10  
                  30.89     1:07.00 (36.11)     1:45.69 (38.69)     2:17.10 (31.41)
 11 Waldecker, Seth D         14 XCEL-SE              2:15.86    2:17.73  
                  28.25     1:03.77 (35.52)     1:46.07 (42.30)     2:17.73 (31.66)
 12 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE               2:22.95    2:21.11  
                  32.69     1:06.23 (33.54)     1:49.46 (43.23)     2:21.11 (31.65)
 13 Harry, Matthew S          14 XCEL-SE              2:37.89    2:25.52  
                  32.40     1:07.96 (35.56)     1:53.37 (45.41)     2:25.52 (32.15)
 14 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE              2:33.92    2:26.10  
                  33.06     1:08.63 (35.57)     1:54.07 (45.44)     2:26.10 (32.03)
 15 Rowland, Mark E           14 XCEL-SE              2:42.62    2:28.28  
                  31.71     1:10.66 (38.95)     1:54.49 (43.83)     2:28.28 (33.79)
 16 Claiborne, Tyson L        13 SAC-SE               2:49.03    2:28.49  
                  34.08     1:11.32 (37.24)     1:54.55 (43.23)     2:28.49 (33.94)
 17 Cantrell, Daulton D       14 XCEL-SE              2:46.10    2:30.27  
                  33.19     1:13.05 (39.86)     1:57.72 (44.67)     2:30.27 (32.55)
 18 Biller, Christopher T     13 XCEL-SE              2:43.45    2:30.73  
                  33.67     1:10.36 (36.69)     1:55.93 (45.57)     2:30.73 (34.80)
 19 Frantzen, Gavin R         14 XCEL-SE                   NT    2:37.46  
                  35.68     1:16.58 (40.90)     2:02.18 (45.60)     2:37.46 (35.28)
 20 Powell, Will S            14 XCEL-SE              2:47.28    2:37.72  
                  33.43     1:12.51 (39.08)     2:00.64 (48.13)     2:37.72 (37.08)
 21 Fischer, Cole H           13 XCEL-SE              2:45.38    2:40.24  
                  37.26     1:18.55 (41.29)     2:05.24 (46.69)     2:40.24 (35.00)
 22 Robbins, Matthew W        13 NAC-SE               2:36.08    2:40.55  
                  33.99     1:12.85 (38.86)     2:03.28 (50.43)     2:40.55 (37.27)
 23 Runyon-Hass, Jack         13 NAC-SE                    NT    2:41.28  
                  35.48     1:17.16 (41.68)     2:06.31 (49.15)     2:41.28 (34.97)
 24 Wood, Jonas S             13 XCEL-SE              3:00.13    2:51.62  
                  41.28     1:25.93 (44.65)     2:14.40 (48.47)     2:51.62 (37.22)
 25 Oesterle, Brett K         14 MTSC-SE              3:14.46    3:10.07  
                  41.47     1:24.15 (42.68)   2:29.17 (1:05.02)     3:10.07 (40.90)
 -- Winfree, Gabe A           13 MTSC-SE                   NT         DQ  
      20 Alternating Kick - fly
                  43.75     1:38.17 (54.42)   2:46.16 (1:07.99)          DQ (42.29)
 -- Walls, Nic A              13 RRST-SE              3:00.73         DQ  
      11 Non-simultaneous arms - breast
                  34.92     1:15.80 (40.88)     2:05.49 (49.69)          DQ (40.26)
 -- Chambers, Tai X           13 NAC-SE                    NT         DQ  
      20 Alternating Kick - fly
                  47.04     1:43.29 (56.25)   2:50.60 (1:07.31)          DQ (46.41)
 -- Marshall, Jack A          13 Unattached-SE             NT         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.65     1:20.13 (41.48)     2:17.55 (57.42)          DQ (37.56)
 -- Dobbs, Chatham J          14 NAC-SE               2:11.79         NS  
 -- Spiller, Eric T           14 RACE-KY              2:23.84        SCR  
 
Men 13-14 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carbone, Joey J           13 XCEL-SE              4:20.06    4:28.98  
                  27.95       59.45 (31.50)     1:35.55 (36.10)     2:10.53 (34.98)
        2:51.01 (40.48)     3:30.28 (39.27)     4:00.34 (30.06)     4:28.98 (28.64)
  2 Beach, Matthew G          13 XCEL-SE              4:41.60    4:33.12  
                  28.53     1:00.84 (32.31)     1:37.88 (37.04)     2:12.70 (34.82)
        2:53.54 (40.84)     3:34.16 (40.62)     4:03.94 (29.78)     4:33.12 (29.18)
  3 McCrary, Ben T            14 RRST-SE              4:44.15    4:39.02  
                  29.38     1:03.92 (34.54)     1:39.12 (35.20)     2:15.13 (36.01)
        2:55.07 (39.94)     3:35.69 (40.62)     4:08.07 (32.38)     4:39.02 (30.95)
  4 Ng, Nicholas D            14 XCEL-SE              4:38.88    4:41.87  
                  28.47     1:01.86 (33.39)     1:38.77 (36.91)     2:14.99 (36.22)
        2:54.99 (40.00)     3:35.95 (40.96)     4:09.20 (33.25)     4:41.87 (32.67)
  5 Rusznak, Mark             14 XCEL-SE              5:12.05    4:52.29  
                  31.37     1:09.19 (37.82)     1:46.23 (37.04)     2:22.00 (35.77)
        3:03.97 (41.97)     3:47.16 (43.19)     4:20.74 (33.58)     4:52.29 (31.55)
  6 Larsen, Dan R             13 UN-SE                     NT    4:57.83  
                  29.66     1:06.49 (36.83)     1:44.59 (38.10)     2:22.02 (37.43)
        3:05.66 (43.64)     3:50.06 (44.40)     4:25.74 (35.68)     4:57.83 (32.09)
  7 Sutphin, Jared W          14 HSA-SE                    NT    5:00.91  
                  31.78     1:08.83 (37.05)     1:48.60 (39.77)     2:27.82 (39.22)
        3:09.24 (41.42)     3:52.72 (43.48)     4:27.31 (34.59)     5:00.91 (33.60)
  8 Browne, Ethan M           14 XCEL-SE              5:01.01    5:01.10  
                  32.87     1:11.28 (38.41)     1:51.36 (40.08)     2:30.23 (38.87)
        3:11.00 (40.77)     3:53.63 (42.63)     4:28.57 (34.94)     5:01.10 (32.53)
  9 Devaney, Isaac G          13 HSA-SE                    NT    5:09.02  
                  34.33     1:14.76 (40.43)     1:54.35 (39.59)     2:33.86 (39.51)
        3:18.69 (44.83)     4:04.22 (45.53)     4:38.39 (34.17)     5:09.02 (30.63)
 10 Jewell, Jordan K          13 XCEL-SE                   NT    5:10.12  
                  33.66     1:15.30 (41.64)     1:54.46 (39.16)     2:31.92 (37.46)
        3:18.40 (46.48)     4:03.52 (45.12)     4:37.61 (34.09)     5:10.12 (32.51)
 
Men 15 & Over 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Carter M           17 XCEL-SE                22.16      22.85  
  2 Martin, Rick W            17 RRST-SE                23.81      23.40  
  3 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE                22.85      23.58  
  4 Watson, Tripp E           16 XCEL-SE                24.32      23.66  
  5 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE                24.26      23.70  
  6 Russell, Derek T          15 UN-SE                  24.27      24.21  
  7 Best, Bailey C            15 XCEL-SE                25.10      24.39  
  8 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE                25.14      24.48  
  9 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE                24.38      24.88  
 10 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE         25.45      25.70  
 11 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE                25.72      25.71  
 12 Lotshaw, James R          15 XCEL-SE                26.48      25.72  
 13 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE         27.22      26.29  
 14 Baker, Ian M              15 RRST-SE                27.45      26.32  
 15 Schueler, Michael K       15 XCEL-SE                   NT      26.69  
 
Men 15 & Over 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fossee, Philip N          16 NAC-SE                 49.30      49.51  
                  24.14       49.51 (25.37)                                        
  2 Clark, Carter M           17 XCEL-SE                49.13      49.64  
                  24.01       49.64 (25.63)                                        
  3 Davis, Maclin M           16 NAC-SE                 46.29      49.91  
                  24.46       49.91 (25.45)                                        
  4 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE                 50.64      50.75  
                  24.60       50.75 (26.15)                                        
  4 Ramsden, Tate N           16 NAC-SE                 49.62      50.75  
                  24.77       50.75 (25.98)                                        
  6 Boyd, Reece A             15 NAC-SE                 54.62      50.82  
                  24.95       50.82 (25.87)                                        
  7 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE         50.23      50.88  
                  24.94       50.88 (25.94)                                        
  8 Stinson, Nathan R         16 NAC-SE                 48.60      51.20  
                  25.02       51.20 (26.18)                                        
  9 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE         49.02      51.34  
                  24.73       51.34 (26.61)                                        
 10 Sloan, Sam J              17 NAC-SE                 50.57      51.70  
                  25.41       51.70 (26.29)                                        
 11 Martin, Rick W            17 RRST-SE                51.90      51.93  
                  24.79       51.93 (27.14)                                        
 12 Russell, Derek T          15 UN-SE                  51.35      52.15  
                  25.28       52.15 (26.87)                                        
 13 Parsons, Andrew B         16 MTSC-SE                53.70      52.36  
                  25.20       52.36 (27.16)                                        
 14 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE                 50.31      52.47  
                  25.18       52.47 (27.29)                                        
 15 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE                50.64      52.88  
                  25.46       52.88 (27.42)                                        
 16 Watson, Tripp E           16 XCEL-SE                52.60      53.62  
                  26.11       53.62 (27.51)                                        
 17 Curtiss, Ted R            15 NAC-SE                 51.01      53.66  
                  25.91       53.66 (27.75)                                        
 18 Anderson, Bryce W         16 XCEL-SE                52.74      53.78  
                  25.93       53.78 (27.85)                                        
 19 Werkhaven, Falkner N      15 NAC-SE                 52.84      53.98  
                  26.19       53.98 (27.79)                                        
 20 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE                54.79      54.11  
                  26.23       54.11 (27.88)                                        
 21 Gordon, KC C              16 NAC-SE                 52.95      54.41  
                  26.05       54.41 (28.36)                                        
 22 McPherson, Matt F         15 NAC-SE                 53.43      54.75  
                  26.47       54.75 (28.28)                                        
 23 Pavlichenko, Artyom D     15 NAC-SE                 56.27      54.81  
                  26.73       54.81 (28.08)                                        
 24 Mainland, John C          17 XCEL-SE                54.60      55.04  
                  26.12       55.04 (28.92)                                        
 25 Lundy, Rhett A            15 NAC-SE                 55.78      55.08  
                  27.28       55.08 (27.80)                                        
 25 Best, Bailey C            15 XCEL-SE                55.78      55.08  
                  26.67       55.08 (28.41)                                        
 27 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE         56.73      55.20  
                  26.65       55.20 (28.55)                                        
 28 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE                54.75      55.81  
                  26.92       55.81 (28.89)                                        
 29 Liang, Alan H             15 UN-NA-SE               53.79      56.68  
                  27.29       56.68 (29.39)                                        
 30 Gormsen, Dylan J          17 NAC-SE                    NT      56.76  
                  27.28       56.76 (29.48)                                        
 31 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE                52.08      57.22  
                  27.27       57.22 (29.95)                                        
 32 Prince, Jack I            15 NAC-SE                 57.92      57.53  
                  27.77       57.53 (29.76)                                        
 33 Smith, Nicholas S         16 XCEL-SE                   NT      58.01  
                  28.06       58.01 (29.95)                                        
 34 Baker, Ian M              15 RRST-SE              1:02.14      59.26  
                  28.21       59.26 (31.05)                                        
 35 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       1:01.20      59.69  
                  28.60       59.69 (31.09)                                        
 36 Smith, Nick M             16 XCEL-SE              1:05.41    1:00.23  
                  28.10     1:00.23 (32.13)                                        
 37 Schueler, Michael K       15 XCEL-SE                   NT    1:01.16  
                  29.13     1:01.16 (32.03)                                        
 -- Kent, Zach M              16 XCEL-SE                50.96         NS  
 -- Leckenby, Phil M          16 UN-NA-SE               57.00         NS  
 -- Deaton, Phillip G         17 HSA-SE                 48.17         NS  
 
Men 15 & Over 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE              1:46.51    1:45.28  
                  24.72       51.70 (26.98)     1:18.97 (27.27)     1:45.28 (26.31)
  2 Deaton, Phillip G         17 HSA-SE               1:45.64    1:48.31  
                  25.15       52.80 (27.65)     1:20.78 (27.98)     1:48.31 (27.53)
  3 Ramsden, Tate N           16 NAC-SE               1:46.07    1:48.64  
                  25.82       53.51 (27.69)     1:21.02 (27.51)     1:48.64 (27.62)
  4 Russell, Derek T          15 UN-SE                1:50.20    1:49.15  
                  25.40       52.91 (27.51)     1:21.71 (28.80)     1:49.15 (27.44)
  5 Davis, Maclin M           16 NAC-SE               1:44.43    1:50.53  
                  25.85       54.46 (28.61)     1:23.08 (28.62)     1:50.53 (27.45)
  6 Stinson, Nathan R         16 NAC-SE               1:45.51    1:50.73  
                  26.42       54.45 (28.03)     1:23.00 (28.55)     1:50.73 (27.73)
  7 Fossee, Philip N          16 NAC-SE               1:51.37    1:51.06  
                  25.66       53.61 (27.95)     1:22.34 (28.73)     1:51.06 (28.72)
  8 Clark, Carter M           17 XCEL-SE              1:48.47    1:51.11  
                  26.09       54.85 (28.76)     1:24.33 (29.48)     1:51.11 (26.78)
  9 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              1:52.79    1:51.40  
                  25.69       54.28 (28.59)     1:23.16 (28.88)     1:51.40 (28.24)
 10 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE               1:47.31    1:51.85  
                  26.00       53.94 (27.94)     1:22.72 (28.78)     1:51.85 (29.13)
 11 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE               1:52.40    1:52.44  
                  25.59       54.67 (29.08)     1:23.67 (29.00)     1:52.44 (28.77)
 12 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE       1:53.74    1:52.72  
                  25.89       54.48 (28.59)     1:24.18 (29.70)     1:52.72 (28.54)
 13 Anderson, Bryce W         16 XCEL-SE              1:48.93    1:52.74  
                  25.83       54.10 (28.27)     1:23.65 (29.55)     1:52.74 (29.09)
 14 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE              1:52.22    1:52.91  
                  25.80       54.12 (28.32)     1:23.30 (29.18)     1:52.91 (29.61)
 15 Moseley, James R          16 XCEL-SE              1:52.04    1:54.28  
                  26.92       55.59 (28.67)     1:25.39 (29.80)     1:54.28 (28.89)
 16 Goss, Alex A              15 NAC-SE               1:54.93    1:55.51  
                  26.69       56.16 (29.47)     1:26.44 (30.28)     1:55.51 (29.07)
 17 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              1:53.96    1:55.57  
                  26.30       55.83 (29.53)     1:26.04 (30.21)     1:55.57 (29.53)
 18 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE       1:56.47    1:56.93  
                  25.62       54.85 (29.23)     1:26.61 (31.76)     1:56.93 (30.32)
 19 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              1:56.52    1:57.33  
                  26.97       57.05 (30.08)     1:28.09 (31.04)     1:57.33 (29.24)
 20 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              1:57.84    1:58.17  
                  26.89       56.35 (29.46)     1:27.39 (31.04)     1:58.17 (30.78)
 21 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              1:55.36    1:58.52  
                  27.31       56.69 (29.38)     1:28.01 (31.32)     1:58.52 (30.51)
 22 Lundy, Alex C             16 NAC-SE               1:58.10    1:58.57  
                  27.54       58.82 (31.28)     1:28.91 (30.09)     1:58.57 (29.66)
 23 Watson, Tripp E           16 XCEL-SE                   NT    1:59.96  
                  25.42       55.15 (29.73)     1:27.54 (32.39)     1:59.96 (32.42)
 24 Lundy, Rhett A            15 NAC-SE               2:14.93    2:00.04  
                   5.11       27.65 (22.54)   1:29.97 (1:02.32)     2:00.04 (30.07)
 25 Pavlichenko, Artyom D     15 NAC-SE               1:59.56    2:00.29  
                  27.44       57.52 (30.08)     1:29.02 (31.50)     2:00.29 (31.27)
 26 Boyd, Reece A             15 NAC-SE               1:58.28    2:00.90  
                  26.35       55.87 (29.52)     1:28.43 (32.56)     2:00.90 (32.47)
 27 Li, Zhaoqi                17 XCEL-SE              2:08.39    2:02.08  
                  27.18       57.85 (30.67)     1:30.26 (32.41)     2:02.08 (31.82)
 28 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              2:00.00    2:02.13  
                  26.96       57.75 (30.79)     1:30.25 (32.50)     2:02.13 (31.88)
 29 Mainland, John C          17 XCEL-SE              2:01.61    2:02.27  
                  28.38       59.81 (31.43)     1:31.24 (31.43)     2:02.27 (31.03)
 30 Jones, Logan B            17 NAC-SE                    NT    2:02.43  
                  28.24     1:00.34 (32.10)     1:32.11 (31.77)     2:02.43 (30.32)
 31 Moisan, Hunter J          16 RRST-SE              2:09.23    2:03.96  
                  26.84       57.19 (30.35)     1:30.08 (32.89)     2:03.96 (33.88)
 32 Camp, Preston J           16 NAC-SE               2:01.86    2:04.88  
                  28.25       59.77 (31.52)     1:32.63 (32.86)     2:04.88 (32.25)
 33 Gordon, KC C              16 NAC-SE               1:56.96    2:05.46  
                  27.99       59.69 (31.70)     1:33.18 (33.49)     2:05.46 (32.28)
 34 Cook, Austin B            15 MTSC-SE                   NT    2:06.04  
                  28.76     1:01.50 (32.74)     1:35.03 (33.53)     2:06.04 (31.01)
 35 Smith, Nicholas S         16 XCEL-SE                   NT    2:06.15  
                  28.86     1:00.71 (31.85)     1:33.92 (33.21)     2:06.15 (32.23)
 36 Prince, Jack I            15 NAC-SE               2:07.60    2:07.64  
                  28.65     1:00.18 (31.53)     1:33.70 (33.52)     2:07.64 (33.94)
 37 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       2:09.41    2:08.73  
                  28.61     1:01.05 (32.44)     1:35.44 (34.39)     2:08.73 (33.29)
 38 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       2:16.00    2:10.65  
                  29.23     1:02.84 (33.61)     1:37.24 (34.40)     2:10.65 (33.41)
 39 Johnson, Mark W           15 TSC-SE               2:12.07    2:11.12  
                  28.66     1:01.66 (33.00)     1:36.87 (35.21)     2:11.12 (34.25)
 40 Smith, Nick M             16 XCEL-SE              2:36.56    2:26.00  
                  28.67     1:03.02 (34.35)     1:43.39 (40.37)     2:26.00 (42.61)
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              1:44.83         NS  
 -- Leckenby, Phil M          16 UN-NA-SE                  NT         NS  
 -- Curtiss, Ted R            15 NAC-SE               1:49.91         NS  
 -- Senn, Jeremy W            16 NAC-SE               1:55.71        SCR  
 
Men 15 & Over 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE              4:46.77    4:48.57  
                  26.62       55.69 (29.07)     1:25.49 (29.80)     1:54.90 (29.41)
        2:24.48 (29.58)     2:53.66 (29.18)     3:22.67 (29.01)     3:52.20 (29.53)
        4:21.20 (29.00)     4:48.57 (27.37)                                        
  2 Stinson, Nathan R         16 NAC-SE               4:38.78    4:57.75  
                  27.58       57.00 (29.42)     1:27.23 (30.23)     1:57.97 (30.74)
        2:28.63 (30.66)     2:57.63 (29.00)     3:27.84 (30.21)     3:58.21 (30.37)
        4:28.52 (30.31)     4:57.75 (29.23)                                        
  3 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              4:54.23    4:58.80  
                  27.63       58.21 (30.58)     1:28.28 (30.07)     1:58.91 (30.63)
        2:29.00 (30.09)     2:59.08 (30.08)     3:29.36 (30.28)     3:59.63 (30.27)
        4:29.76 (30.13)     4:58.80 (29.04)                                        
  4 Sloan, Sam J              17 NAC-SE               5:02.46    5:00.29  
                  27.44       57.03 (29.59)     1:26.86 (29.83)     1:57.37 (30.51)
        2:27.89 (30.52)     2:58.40 (30.51)     3:29.24 (30.84)     4:00.11 (30.87)
        4:31.10 (30.99)     5:00.29 (29.19)                                        
  5 Clark, Carter M           17 XCEL-SE              4:50.84    5:02.49  
                  27.69       58.24 (30.55)     1:29.47 (31.23)     2:00.75 (31.28)
        2:31.86 (31.11)     3:03.01 (31.15)     3:33.85 (30.84)     4:04.95 (31.10)
        4:35.19 (30.24)     5:02.49 (27.30)                                        
  5 Smith, Nicholas S         16 XCEL-SE                   NT    5:35.26  
                  30.19     1:03.06 (32.87)     1:36.79 (33.73)     2:10.76 (33.97)
        2:44.96 (34.20)     3:19.52 (34.56)     3:54.21 (34.69)     4:28.84 (34.63)
        5:03.12 (34.28)     5:35.26 (32.14)                                        
  6 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE               4:48.23    5:03.28  
                  27.54       57.50 (29.96)     1:28.21 (30.71)     1:58.89 (30.68)
        2:29.91 (31.02)     3:00.88 (30.97)     3:31.85 (30.97)     4:02.71 (30.86)
        4:33.40 (30.69)     5:03.28 (29.88)                                        
  7 Anderson, Bryce W         16 XCEL-SE              4:48.74    5:04.57  
                  27.28       57.51 (30.23)     1:28.34 (30.83)     1:59.28 (30.94)
        2:30.09 (30.81)     3:01.42 (31.33)     3:32.55 (31.13)     4:03.71 (31.16)
        4:34.60 (30.89)     5:04.57 (29.97)                                        
  8 Moseley, James R          16 XCEL-SE              4:57.30    5:05.87  
                  27.78       58.33 (30.55)     1:29.24 (30.91)     2:00.15 (30.91)
        2:31.26 (31.11)     3:02.46 (31.20)     3:33.81 (31.35)     4:05.19 (31.38)
        4:36.07 (30.88)     5:05.87 (29.80)                                        
  9 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE               5:06.31    5:06.93  
                  27.37       57.50 (30.13)     1:28.56 (31.06)     1:59.69 (31.13)
        2:31.08 (31.39)     3:02.84 (31.76)     3:34.37 (31.53)     4:05.85 (31.48)
        4:36.78 (30.93)     5:06.93 (30.15)                                        
 10 Russell, Derek T          15 UN-SE                4:56.47    5:09.28  
                  27.67       58.77 (31.10)     1:30.23 (31.46)     2:01.56 (31.33)
        2:32.89 (31.33)     3:04.22 (31.33)     3:35.98 (31.76)     4:07.55 (31.57)
        4:39.38 (31.83)     5:09.28 (29.90)                                        
 11 Fossee, Philip N          16 NAC-SE               5:09.81    5:09.30  
                  28.22       59.11 (30.89)     1:30.78 (31.67)     2:02.26 (31.48)
        2:34.26 (32.00)     3:05.72 (31.46)     3:37.18 (31.46)     4:08.55 (31.37)
        4:40.10 (31.55)     5:09.30 (29.20)                                        
 12 Lundy, Alex C             16 NAC-SE               5:18.19    5:19.58  
                  28.96     1:01.42 (32.46)     1:34.04 (32.62)     2:07.08 (33.04)
        2:39.75 (32.67)     3:12.37 (32.62)     3:44.12 (31.75)     4:16.74 (32.62)
        4:49.17 (32.43)     5:19.58 (30.41)                                        
 13 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              5:16.98    5:21.86  
                  29.48     1:01.98 (32.50)     1:34.58 (32.60)     2:07.35 (32.77)
        2:40.38 (33.03)     3:13.08 (32.70)     3:45.24 (32.16)     4:18.69 (33.45)
        4:51.62 (32.93)     5:21.86 (30.24)                                        
 14 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              5:08.74    5:25.17  
                  28.28       59.32 (31.04)     1:31.71 (32.39)     2:04.47 (32.76)
        2:38.23 (33.76)     3:12.07 (33.84)     3:45.95 (33.88)     4:19.76 (33.81)
        4:53.12 (33.36)     5:25.17 (32.05)                                        
 15 Liang, Alan H             15 UN-NA-SE             5:15.00    5:25.69  
                  28.24       59.96 (31.72)     1:32.28 (32.32)     2:04.68 (32.40)
        2:37.97 (33.29)     3:11.37 (33.40)     3:45.31 (33.94)     4:19.42 (34.11)
        4:53.94 (34.52)     5:25.69 (31.75)                                        
 16 Lundy, Rhett A            15 NAC-SE               5:49.37    5:29.60  
                  30.52     1:04.05 (33.53)     1:38.11 (34.06)     2:11.95 (33.84)
        2:46.13 (34.18)     3:19.92 (33.79)     3:53.33 (33.41)     4:26.62 (33.29)
        4:59.15 (32.53)     5:29.60 (30.45)                                        
 17 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              5:09.58    5:32.91  
                  28.56     1:01.16 (32.60)     1:35.17 (34.01)     2:08.77 (33.60)
        2:42.48 (33.71)     3:16.91 (34.43)     3:51.88 (34.97)     4:26.45 (34.57)
        5:00.21 (33.76)     5:32.91 (32.70)                                        
 18 Mainland, John C          17 XCEL-SE              5:20.64    5:37.42  
                  30.14     1:03.18 (33.04)     1:37.05 (33.87)     2:11.61 (34.56)
        2:45.80 (34.19)     3:20.82 (35.02)     3:56.16 (35.34)     4:30.69 (34.53)
        5:05.13 (34.44)     5:37.42 (32.29)                                        
 19 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE                   NT    5:37.58  
                  30.52     1:03.48 (32.96)     1:37.56 (34.08)     2:12.01 (34.45)
        2:46.89 (34.88)     3:20.64 (33.75)     3:54.92 (34.28)     4:30.11 (35.19)
        5:04.21 (34.10)     5:37.58 (33.37)                                        
 20 Cook, Austin B            15 MTSC-SE                   NT    5:38.03  
                  29.94     1:03.00 (33.06)     1:37.79 (34.79)     2:11.82 (34.03)
        2:46.47 (34.65)     3:21.29 (34.82)     3:56.28 (34.99)     4:31.18 (34.90)
        5:05.26 (34.08)     5:38.03 (32.77)                                        
 21 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              5:52.20    5:44.98  
                  30.68     1:04.21 (33.53)     1:39.42 (35.21)     2:14.80 (35.38)
        2:50.58 (35.78)     3:26.09 (35.51)     4:01.90 (35.81)     4:37.60 (35.70)
        5:12.58 (34.98)     5:44.98 (32.40)                                        
 22 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       5:55.95    5:48.66  
                  30.26     1:04.95 (34.69)     1:41.18 (36.23)     2:17.39 (36.21)
        2:53.00 (35.61)     3:28.86 (35.86)     4:05.10 (36.24)     4:40.62 (35.52)
        5:16.67 (36.05)     5:48.66 (31.99)                                        
 23 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              5:57.26    5:56.67  
                  32.03     1:07.10 (35.07)     1:43.34 (36.24)     2:19.58 (36.24)
        2:55.57 (35.99)     3:31.53 (35.96)     4:08.68 (37.15)     4:46.08 (37.40)
        5:22.87 (36.79)     5:56.67 (33.80)                                        
 24 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       6:15.13    6:08.86  
                  31.62     1:07.43 (35.81)     1:45.01 (37.58)     2:23.21 (38.20)
        3:02.11 (38.90)     3:40.43 (38.32)     4:18.53 (38.10)     4:56.52 (37.99)
        5:33.79 (37.27)     6:08.86 (35.07)                                        
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              4:35.27        SCR  
 
Men 15 & Over 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE             10:25.31    9:54.68  
                  26.49       55.82 (29.33)     1:25.49 (29.67)     1:55.20 (29.71)
        2:24.90 (29.70)     2:54.45 (29.55)     3:24.27 (29.82)     3:54.52 (30.25)
        4:24.54 (30.02)     4:54.70 (30.16)     5:25.18 (30.48)     5:55.41 (30.23)
        6:25.88 (30.47)     6:56.09 (30.21)     7:26.38 (30.29)     7:56.58 (30.20)
        8:26.78 (30.20)     8:57.03 (30.25)     9:26.98 (29.95)     9:54.68 (27.70)
  2 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE             10:05.05   10:05.51  
                  27.80       58.78 (30.98)     1:29.73 (30.95)     2:00.39 (30.66)
        2:31.24 (30.85)     3:01.76 (30.52)     3:31.66 (29.90)     4:01.97 (30.31)
        4:32.22 (30.25)     5:02.60 (30.38)     5:33.21 (30.61)     6:03.99 (30.78)
        6:35.06 (31.07)     7:05.86 (30.80)     7:36.73 (30.87)     8:07.29 (30.56)
        8:37.84 (30.55)     9:07.72 (29.88)     9:37.34 (29.62)    10:05.51 (28.17)
  3 Moseley, James R          16 XCEL-SE             10:05.08   10:22.57  
                  27.86       58.22 (30.36)     1:29.14 (30.92)     2:00.12 (30.98)
        2:31.26 (31.14)     3:02.30 (31.04)     3:33.47 (31.17)     4:04.47 (31.00)
        4:36.22 (31.75)     5:07.74 (31.52)     5:39.20 (31.46)     6:10.78 (31.58)
        6:42.65 (31.87)     7:14.83 (32.18)     7:46.91 (32.08)     8:18.17 (31.26)
        8:49.82 (31.65)     9:21.39 (31.57)     9:52.44 (31.05)    10:22.57 (30.13)
  4 Fossee, Philip N          16 NAC-SE              10:51.62   10:56.33  
                  29.47     1:01.47 (32.00)     1:34.39 (32.92)     2:07.33 (32.94)
        2:41.03 (33.70)     3:14.54 (33.51)     3:48.09 (33.55)     4:21.67 (33.58)
        4:55.45 (33.78)     5:28.50 (33.05)     6:02.28 (33.78)     6:35.85 (33.57)
        7:09.59 (33.74)     7:43.50 (33.91)     8:16.74 (33.24)     8:49.65 (32.91)
        9:23.14 (33.49)     9:55.40 (32.26)    10:26.73 (31.33)    10:56.33 (29.60)
  5 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE             10:47.52   11:12.11  
                  28.98     1:00.74 (31.76)     1:33.48 (32.74)     2:06.47 (32.99)
        2:40.35 (33.88)     3:14.07 (33.72)     3:47.70 (33.63)     4:21.51 (33.81)
        4:55.89 (34.38)     5:30.19 (34.30)     6:03.39 (33.20)     6:37.77 (34.38)
        7:12.31 (34.54)     7:47.25 (34.94)     8:22.30 (35.05)     8:56.68 (34.38)
        9:31.95 (35.27)    10:06.70 (34.75)    10:40.16 (33.46)    11:12.11 (31.95)
  6 Mainland, John C          17 XCEL-SE             11:49.66   11:38.94  
                  30.07     1:02.80 (32.73)     1:36.56 (33.76)     2:10.79 (34.23)
        2:45.54 (34.75)     3:20.47 (34.93)     3:55.30 (34.83)     4:30.08 (34.78)
        5:04.71 (34.63)     5:37.17 (32.46)     6:14.51 (37.34)     6:51.99 (37.48)
        7:29.08 (37.09)     8:05.41 (36.33)     8:41.81 (36.40)     9:18.06 (36.25)
        9:53.67 (35.61)    10:29.48 (35.81)    11:04.63 (35.15)    11:38.94 (34.31)
  7 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE             11:39.89   11:41.33  
                  30.38     1:04.15 (33.77)     1:38.62 (34.47)     2:13.14 (34.52)
        2:48.16 (35.02)     3:23.86 (35.70)     3:59.49 (35.63)     4:35.46 (35.97)
        5:11.36 (35.90)     5:47.06 (35.70)     6:22.90 (35.84)     6:58.52 (35.62)
        7:34.32 (35.80)     8:10.44 (36.12)     8:46.14 (35.70)     9:21.35 (35.21)
        9:57.02 (35.67)    10:32.68 (35.66)    11:07.87 (35.19)    11:41.33 (33.46)
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              9:21.43        SCR  
 -- Nealy, Wesley W           15 NAC-SE              10:12.19        SCR  
 
Men 15 & Over 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE             17:15.68   16:28.40  
                  27.16       57.92 (30.76)     1:28.44 (30.52)     1:58.84 (30.40)
        2:29.33 (30.49)     2:59.51 (30.18)     3:29.51 (30.00)     3:59.72 (30.21)
        4:30.48 (30.76)     5:00.64 (30.16)     5:31.02 (30.38)     6:01.08 (30.06)
        6:31.56 (30.48)     7:01.54 (29.98)     7:31.98 (30.44)     8:02.21 (30.23)
        8:32.46 (30.25)     9:02.47 (30.01)     9:32.68 (30.21)    10:02.86 (30.18)
       10:32.66 (29.80)    11:02.64 (29.98)    11:32.43 (29.79)    12:02.34 (29.91)
       12:32.25 (29.91)    13:02.10 (29.85)    13:31.80 (29.70)    14:01.57 (29.77)
       14:31.26 (29.69)    15:01.11 (29.85)    15:31.02 (29.91)    16:00.68 (29.66)
       16:28.40 (27.72)
  2 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE             16:44.64   17:17.19  
                  28.24       59.22 (30.98)     1:30.38 (31.16)     2:02.35 (31.97)
        2:34.29 (31.94)     3:05.83 (31.54)     3:37.39 (31.56)     4:08.72 (31.33)
        4:40.80 (32.08)     5:12.43 (31.63)     5:44.19 (31.76)     6:15.82 (31.63)
        6:47.41 (31.59)     7:19.39 (31.98)     7:50.94 (31.55)     8:22.21 (31.27)
        8:53.79 (31.58)     9:25.32 (31.53)     9:57.20 (31.88)    10:28.54 (31.34)
       10:59.63 (31.09)    11:30.31 (30.68)    12:01.89 (31.58)    12:33.81 (31.92)
       13:05.50 (31.69)    13:37.46 (31.96)    14:09.60 (32.14)    14:41.19 (31.59)
       15:12.67 (31.48)    15:44.17 (31.50)    16:15.80 (31.63)    16:47.41 (31.61)
       17:17.19 (29.78)
  3 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE             18:29.33   18:37.06  
                  28.66     1:00.43 (31.77)     1:33.41 (32.98)     2:06.46 (33.05)
        2:40.21 (33.75)     3:13.43 (33.22)     3:46.91 (33.48)     4:20.66 (33.75)
        4:54.52 (33.86)     5:28.73 (34.21)     6:02.95 (34.22)     6:37.84 (34.89)
        7:12.79 (34.95)     7:47.20 (34.41)     8:21.31 (34.11)     8:55.93 (34.62)
        9:30.27 (34.34)    10:04.33 (34.06)    10:38.32 (33.99)    11:12.51 (34.19)
       11:47.21 (34.70)    12:21.96 (34.75)    12:56.27 (34.31)    13:30.87 (34.60)
       14:05.13 (34.26)    14:39.75 (34.62)    15:14.56 (34.81)    15:49.18 (34.62)
       16:23.26 (34.08)    16:57.54 (34.28)    17:31.31 (33.77)    18:04.60 (33.29)
       18:37.06 (32.46)
  4 Best, Bailey C            15 XCEL-SE             19:25.84   19:21.53  
                  29.40     1:02.88 (33.48)     1:36.94 (34.06)     2:11.30 (34.36)
        2:46.12 (34.82)     3:21.42 (35.30)     3:56.62 (35.20)     4:30.90 (34.28)
        5:07.17 (36.27)     5:42.56 (35.39)     6:17.83 (35.27)     6:53.75 (35.92)
        7:30.35 (36.60)     8:06.29 (35.94)     8:42.41 (36.12)     9:18.80 (36.39)
        9:54.22 (35.42)    10:30.16 (35.94)    11:06.60 (36.44)    11:43.86 (37.26)
       12:19.82 (35.96)    12:56.76 (36.94)    13:32.23 (35.47)    14:08.67 (36.44)
       14:44.10 (35.43)    15:20.42 (36.32)    15:56.00 (35.58)    16:31.76 (35.76)
       17:06.98 (35.22)    17:42.48 (35.50)    18:17.56 (35.08)    18:51.00 (33.44)
       19:21.53 (30.53)
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE             15:45.78        SCR  
 
Men 15 & Over 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Maclin M           16 NAC-SE                 51.18      54.02  
                  26.78       54.02 (27.24)                                        
  2 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE                53.52      54.88  
                  27.02       54.88 (27.86)                                        
  3 Deaton, Phillip G         17 HSA-SE                 53.13      55.01  
                  26.77       55.01 (28.24)                                        
  4 Ramsden, Tate N           16 NAC-SE                 59.74      56.65  
  5 Watson, Tripp E           16 XCEL-SE                57.32      58.24  
                  28.64       58.24 (29.60)                                        
  6 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE         57.42      58.53  
                  28.76       58.53 (29.77)                                        
  7 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE                 58.43      58.60  
                  28.63       58.60 (29.97)                                        
  8 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE                57.68      58.90  
                  28.91       58.90 (29.99)                                        
  9 Anderson, Bryce W         16 XCEL-SE                58.49      58.97  
 10 Fossee, Philip N          16 NAC-SE                 58.57      59.83  
                  29.80       59.83 (30.03)                                        
 11 Martin, Rick W            17 RRST-SE              1:01.81    1:00.18  
                  28.79     1:00.18 (31.39)                                        
 12 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE                58.41    1:00.20  
                  29.44     1:00.20 (30.76)                                        
 13 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE                57.56    1:00.64  
                  29.49     1:00.64 (31.15)                                        
 14 Liang, Alan H             15 UN-NA-SE               59.60    1:01.03  
 15 Lundy, Rhett A            15 NAC-SE               1:05.97    1:01.12  
                  30.47     1:01.12 (30.65)                                        
 16 Moseley, James R          16 XCEL-SE                58.10    1:01.34  
                  30.57     1:01.34 (30.77)                                        
 17 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE                 58.52    1:01.38  
 18 Jones, Logan B            17 NAC-SE                    NT    1:01.51  
                  29.98     1:01.51 (31.53)                                        
 19 Lotshaw, James R          15 XCEL-SE              1:02.10    1:01.54  
                  29.74     1:01.54 (31.80)                                        
 20 Moisan, Hunter J          16 RRST-SE                59.91    1:01.71  
                  29.74     1:01.71 (31.97)                                        
 21 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE         56.34    1:02.78  
                  29.94     1:02.78 (32.84)                                        
 22 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              1:04.63    1:02.81  
                  30.89     1:02.81 (31.92)                                        
 23 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       1:01.31    1:04.33  
 24 Pavlichenko, Artyom D     15 NAC-SE               1:06.71    1:04.35  
                  31.60     1:04.35 (32.75)                                        
 25 Goss, Alex A              15 NAC-SE               1:05.04    1:05.33  
                  31.89     1:05.33 (33.44)                                        
 26 Camp, Preston J           16 NAC-SE               1:03.48    1:05.56  
                  31.88     1:05.56 (33.68)                                        
 27 Gordon, KC C              16 NAC-SE               1:06.23    1:06.98  
                  33.19     1:06.98 (33.79)                                        
 28 Prince, Jack I            15 NAC-SE               1:06.45    1:07.77  
                  33.49     1:07.77 (34.28)                                        
 29 Mainland, John C          17 XCEL-SE              1:04.21    1:07.97  
                  33.44     1:07.97 (34.53)                                        
 30 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              1:05.09    1:08.56  
                  33.27     1:08.56 (35.29)                                        
 31 Johnson, Mark W           15 TSC-SE               1:10.93    1:09.81  
                  33.96     1:09.81 (35.85)                                        
 32 Baker, Ian M              15 RRST-SE              1:20.05    1:10.23  
                  33.78     1:10.23 (36.45)                                        
 33 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       1:13.13    1:12.22  
                  35.86     1:12.22 (36.36)                                        
 34 Link, Trey R              16 RRST-SE                   NT    1:15.32  
                  36.07     1:15.32 (39.25)                                        
 -- Smith, Nick M             16 XCEL-SE              1:26.46         DQ  
      35 Shoulders past vertical toward breast
                  37.87          DQ (43.50)                                        
 -- Curtiss, Ted R            15 NAC-SE                 53.88         NS  
 -- Leckenby, Phil M          16 UN-NA-SE             1:10.10         NS  
 -- Kent, Zach M              16 XCEL-SE                54.40         NS  
 -- Boyd, Reece A             15 NAC-SE               1:01.63         NS  
 -- Senn, Jeremy W            16 NAC-SE                 55.15         NS  
 
Men 15 & Over 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE              1:54.93    1:58.36  
                  28.21       58.23 (30.02)     1:28.57 (30.34)     1:58.36 (29.79)
  2 Charles, Taylor T         15 NAC-SE               1:57.66    1:59.57  
                  28.32       58.86 (30.54)     1:29.81 (30.95)     1:59.57 (29.76)
  3 Davis, Maclin M           16 NAC-SE               1:51.28    2:01.09  
                  29.23     1:00.16 (30.93)     1:31.03 (30.87)     2:01.09 (30.06)
  4 Sloan, Sam J              17 NAC-SE               1:54.31    2:01.30  
                  29.21     1:00.18 (30.97)     1:31.26 (31.08)     2:01.30 (30.04)
  5 Curtiss, Ted R            15 NAC-SE               1:55.94    2:05.50  
                  30.47     1:01.62 (31.15)     1:33.73 (32.11)     2:05.50 (31.77)
  6 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              2:10.12    2:05.87  
                  30.24     1:02.21 (31.97)     1:34.55 (32.34)     2:05.87 (31.32)
  7 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE       2:05.43    2:06.26  
                  30.73     1:02.93 (32.20)     1:35.43 (32.50)     2:06.26 (30.83)
  8 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE               2:07.19    2:06.27  
                  29.69     1:01.74 (32.05)     1:34.82 (33.08)     2:06.27 (31.45)
  9 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE              2:03.35    2:08.36  
                  30.96     1:03.17 (32.21)     1:35.85 (32.68)     2:08.36 (32.51)
 10 Lundy, Rhett A            15 NAC-SE               2:26.66    2:10.37  
                  31.37     1:03.79 (32.42)     1:37.34 (33.55)     2:10.37 (33.03)
 11 Martin, Rick W            17 RRST-SE              2:26.12    2:11.02  
                  30.54     1:03.93 (33.39)     1:38.19 (34.26)     2:11.02 (32.83)
 12 Watson, Tripp E           16 XCEL-SE                   NT    2:11.42  
                  30.23     1:03.59 (33.36)     1:38.69 (35.10)     2:11.42 (32.73)
 13 McPherson, Matt F         15 NAC-SE               2:20.88    2:11.46  
                  30.53     1:03.60 (33.07)     1:37.81 (34.21)     2:11.46 (33.65)
 14 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              2:11.04    2:11.64  
                  30.60     1:03.69 (33.09)     1:37.96 (34.27)     2:11.64 (33.68)
 15 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE               2:03.49    2:11.99  
                  31.30     1:04.71 (33.41)     1:39.04 (34.33)     2:11.99 (32.95)
 16 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE       2:06.16    2:12.15  
                  30.79     1:04.29 (33.50)     1:38.31 (34.02)     2:12.15 (33.84)
 17 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE              2:11.56    2:13.22  
                  31.57     1:05.31 (33.74)     1:39.45 (34.14)     2:13.22 (33.77)
 18 Lundy, Alex C             16 NAC-SE               2:11.59    2:13.93  
                  31.56     1:05.13 (33.57)     1:39.91 (34.78)     2:13.93 (34.02)
 19 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              2:12.32    2:17.18  
                  32.72     1:07.63 (34.91)     1:43.29 (35.66)     2:17.18 (33.89)
 20 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              2:23.70    2:17.47  
                  33.11     1:08.53 (35.42)     1:44.40 (35.87)     2:17.47 (33.07)
 21 Gormsen, Dylan J          17 NAC-SE                    NT    2:17.60  
                  32.65     1:07.88 (35.23)     1:43.70 (35.82)     2:17.60 (33.90)
 22 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       2:15.69    2:17.87  
                  32.32     1:07.24 (34.92)     1:43.16 (35.92)     2:17.87 (34.71)
 23 Li, Zhaoqi                17 XCEL-SE              2:26.04    2:18.75  
                  33.65     1:09.21 (35.56)     1:44.85 (35.64)     2:18.75 (33.90)
 24 Goss, Alex A              15 NAC-SE               2:21.03    2:18.78  
                  33.26     1:09.04 (35.78)     1:44.93 (35.89)     2:18.78 (33.85)
 25 Moisan, Hunter J          16 RRST-SE              2:19.51    2:20.40  
                  31.58     1:05.72 (34.14)     1:42.91 (37.19)     2:20.40 (37.49)
 26 Werkhaven, Falkner N      15 NAC-SE               2:09.47    2:20.63  
                  31.22     1:06.74 (35.52)     1:43.51 (36.77)     2:20.63 (37.12)
 -- Mainland, John C          17 XCEL-SE              2:35.85         NS  
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              2:13.80         NS  
 -- Kent, Zach M              16 XCEL-SE              1:58.33         NS  
 -- Deaton, Phillip G         17 HSA-SE               1:59.02         NS  
 
Men 15 & Over 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goss, Alex A              15 NAC-SE               1:00.16    1:01.90  
                  29.46     1:01.90 (32.44)                                        
  2 Clark, Carter M           17 XCEL-SE              1:00.14    1:02.63  
                  29.96     1:02.63 (32.67)                                        
  3 Russell, Derek T          15 UN-SE                1:04.05    1:04.55  
                  30.40     1:04.55 (34.15)                                        
  4 Davis, Maclin M           16 NAC-SE               1:04.44    1:04.67  
                  30.54     1:04.67 (34.13)                                        
  5 Li, Zhaoqi                17 XCEL-SE              1:03.87    1:05.04  
                  31.19     1:05.04 (33.85)                                        
  6 Sloan, Sam J              17 NAC-SE               1:05.85    1:05.40  
                  31.23     1:05.40 (34.17)                                        
  7 Martin, Rick W            17 RRST-SE              1:08.93    1:06.78  
                  31.08     1:06.78 (35.70)                                        
  8 Fossee, Philip N          16 NAC-SE               1:05.48    1:06.84  
                  31.42     1:06.84 (35.42)                                        
  9 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              1:11.49    1:07.50  
                  32.21     1:07.50 (35.29)                                        
 10 Liang, Alan H             15 UN-NA-SE             1:05.12    1:08.26  
                  32.11     1:08.26 (36.15)                                        
 11 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE              1:10.71    1:08.44  
                  32.34     1:08.44 (36.10)                                        
 12 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE       1:06.90    1:09.46  
                  32.54     1:09.46 (36.92)                                        
 13 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              1:06.86    1:09.64  
 14 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE                    NT    1:10.49  
                  32.79     1:10.49 (37.70)                                        
 15 Lundy, Alex C             16 NAC-SE               1:08.01    1:11.37  
                  33.66     1:11.37 (37.71)                                        
 16 Pavlichenko, Artyom D     15 NAC-SE               1:10.78    1:11.75  
                  34.26     1:11.75 (37.49)                                        
 17 Prince, Jack I            15 NAC-SE               1:12.81    1:12.10  
                  34.04     1:12.10 (38.06)                                        
 18 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              1:17.16    1:13.13  
                  34.29     1:13.13 (38.84)                                        
 19 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE       1:09.14    1:13.35  
                  33.47     1:13.35 (39.88)                                        
 20 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              1:07.90    1:13.77  
                  34.44     1:13.77 (39.33)                                        
 21 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              1:16.23    1:14.13  
                  35.28     1:14.13 (38.85)                                        
 22 Smith, Nicholas S         16 XCEL-SE                   NT    1:15.90  
                  35.92     1:15.90 (39.98)                                        
 22 Mainland, John C          17 XCEL-SE              1:20.94    1:15.90  
                  35.98     1:15.90 (39.92)                                        
 24 Johnson, Mark W           15 TSC-SE               1:21.02    1:17.81  
                  36.64     1:17.81 (41.17)                                        
 25 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       1:32.06    1:20.80  
                  37.63     1:20.80 (43.17)                                        
 26 Camp, Preston J           16 NAC-SE               1:23.79    1:20.89  
 27 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       1:21.86    1:20.95  
 28 Smith, Nick M             16 XCEL-SE              1:21.86    1:21.02  
 29 Baker, Ian M              15 RRST-SE                   NT    1:24.04  
                  39.58     1:24.04 (44.46)                                        
 30 Link, Trey R              16 RRST-SE                   NT    1:26.81  
                  40.57     1:26.81 (46.24)                                        
 -- Gordon, KC C              16 NAC-SE               1:15.00         NS  
 -- Curtiss, Ted R            15 NAC-SE               1:08.01         NS  
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              1:06.22         NS  
 
Men 15 & Over 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goss, Alex A              15 NAC-SE               2:10.97    2:13.22  
                  30.38     1:04.65 (34.27)     1:38.86 (34.21)     2:13.22 (34.36)
  2 Charles, Taylor T         15 NAC-SE               2:30.88    2:16.31  
                  31.07     1:05.75 (34.68)     1:41.22 (35.47)     2:16.31 (35.09)
  3 Li, Zhaoqi                17 XCEL-SE              2:20.90    2:23.12  
                  32.84     1:09.39 (36.55)     1:46.26 (36.87)     2:23.12 (36.86)
  4 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              2:29.58    2:25.95  
                  32.64     1:10.52 (37.88)     1:47.81 (37.29)     2:25.95 (38.14)
  5 Clark, Carter M           17 XCEL-SE              2:16.33    2:26.03  
                  31.96     1:09.74 (37.78)     1:48.70 (38.96)     2:26.03 (37.33)
  6 Russell, Derek T          15 UN-SE                2:16.80    2:26.06  
                  33.38     1:11.12 (37.74)     1:49.52 (38.40)     2:26.06 (36.54)
  7 McPherson, Matt F         15 NAC-SE               2:19.86    2:27.52  
                  34.20     1:12.08 (37.88)     1:50.16 (38.08)     2:27.52 (37.36)
  8 Lundy, Alex C             16 NAC-SE               2:31.47    2:31.62  
                  34.10     1:13.11 (39.01)     1:52.93 (39.82)     2:31.62 (38.69)
  9 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              2:24.73    2:33.82  
                  34.87     1:13.36 (38.49)     1:53.37 (40.01)     2:33.82 (40.45)
 10 Pavlichenko, Artyom D     15 NAC-SE               2:34.98    2:38.10  
                  36.11     1:16.73 (40.62)     1:57.82 (41.09)     2:38.10 (40.28)
 11 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              2:38.52    2:39.00  
                  35.96     1:16.01 (40.05)     1:57.67 (41.66)     2:39.00 (41.33)
 12 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              2:40.42    2:40.35  
                  35.75     1:16.49 (40.74)     1:58.04 (41.55)     2:40.35 (42.31)
 13 Prince, Jack I            15 NAC-SE               2:39.57    2:42.02  
                  35.85     1:16.33 (40.48)     1:59.32 (42.99)     2:42.02 (42.70)
 14 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE              2:30.13    2:42.05  
                  36.21     1:17.20 (40.99)     1:59.70 (42.50)     2:42.05 (42.35)
 15 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              2:38.38    2:43.86  
                  37.66     1:19.93 (42.27)     2:02.62 (42.69)     2:43.86 (41.24)
 16 Mainland, John C          17 XCEL-SE              3:11.89    2:53.97  
                  38.73     1:23.49 (44.76)     2:09.31 (45.82)     2:53.97 (44.66)
 17 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       2:59.50    3:00.18  
                  39.85     1:25.27 (45.42)     2:12.41 (47.14)     3:00.18 (47.77)
 -- Dobbs, Andrew M           16 NAC-SE               2:19.28         NS  
 -- Stafford, Grant M         15 XCEL-SE              2:30.33        SCR  
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              2:27.74        SCR  
 
Men 15 & Over 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Maclin M           16 NAC-SE                 48.95      51.84  
                  24.79       51.84 (27.05)                                        
  2 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE                53.39      53.02  
                  25.10       53.02 (27.92)                                        
  3 Boyd, Reece A             15 NAC-SE                 55.00      53.08  
                  24.67       53.08 (28.41)                                        
  4 Sloan, Sam J              17 NAC-SE                 52.17      54.38  
                  25.54       54.38 (28.84)                                        
  5 Charles, Taylor T         15 NAC-SE                 54.88      54.68  
                  25.82       54.68 (28.86)                                        
  6 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE         57.15      56.14  
                  26.32       56.14 (29.82)                                        
  7 Ramsden, Tate N           16 NAC-SE                 55.16      56.73  
                  26.60       56.73 (30.13)                                        
  8 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE                 55.93      57.23  
                  26.41       57.23 (30.82)                                        
  9 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              1:00.44      57.61  
                  26.99       57.61 (30.62)                                        
 10 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE                55.53      57.73  
                  27.19       57.73 (30.54)                                        
 11 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE         57.27      58.93  
                  27.70       58.93 (31.23)                                        
 12 Fossee, Philip N          16 NAC-SE                 56.21      59.47  
                  27.87       59.47 (31.60)                                        
 13 Clark, Carter M           17 XCEL-SE                58.17      59.63  
                  27.88       59.63 (31.75)                                        
 14 Curtiss, Ted R            15 NAC-SE               1:01.16      59.91  
                  28.50       59.91 (31.41)                                        
 15 Goss, Alex A              15 NAC-SE               1:02.67    1:00.12  
                  28.57     1:00.12 (31.55)                                        
 16 Martin, Rick W            17 RRST-SE                58.01    1:00.53  
                  27.44     1:00.53 (33.09)                                        
 17 Liang, Alan H             15 UN-NA-SE               56.62    1:00.76  
                  27.70     1:00.76 (33.06)                                        
 18 McPherson, Matt F         15 NAC-SE                 57.63    1:01.34  
                  28.26     1:01.34 (33.08)                                        
 19 Stinson, Nathan R         16 NAC-SE                 58.93    1:01.37  
                  28.64     1:01.37 (32.73)                                        
 20 Russell, Derek T          15 UN-SE                1:00.44    1:01.45  
                  28.34     1:01.45 (33.11)                                        
 21 Gordon, KC C              16 NAC-SE               1:01.63    1:01.74  
                  28.44     1:01.74 (33.30)                                        
 22 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              1:04.28    1:01.92  
                  29.60     1:01.92 (32.32)                                        
 23 Werkhaven, Falkner N      15 NAC-SE               1:00.69    1:02.09  
                  28.42     1:02.09 (33.67)                                        
 24 Moseley, James R          16 XCEL-SE              1:00.84    1:02.38  
                  28.93     1:02.38 (33.45)                                        
 25 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              1:03.43    1:02.54  
                  28.98     1:02.54 (33.56)                                        
 26 Lotshaw, James R          15 XCEL-SE              1:03.57    1:02.92  
                  29.05     1:02.92 (33.87)                                        
 27 Anderson, Bryce W         16 XCEL-SE                58.82    1:03.10  
                  28.86     1:03.10 (34.24)                                        
 28 Smith, Nicholas S         16 XCEL-SE                   NT    1:07.42  
                  31.47     1:07.42 (35.95)                                        
 29 Prince, Jack I            15 NAC-SE               1:05.22    1:07.47  
                  31.24     1:07.47 (36.23)                                        
 30 Schueler, Michael K       15 XCEL-SE                   NT    1:07.76  
                  30.67     1:07.76 (37.09)                                        
 31 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE               1:10.69    1:07.87  
                  30.57     1:07.87 (37.30)                                        
 32 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       1:08.45    1:08.41  
                  32.15     1:08.41 (36.26)                                        
 33 Baker, Ian M              15 RRST-SE                   NT    1:10.19  
                  32.26     1:10.19 (37.93)                                        
 34 Gormsen, Dylan J          17 NAC-SE                    NT    1:11.52  
                  32.46     1:11.52 (39.06)                                        
 35 Smith, Nick M             16 XCEL-SE                   NT    1:22.03  
                  35.26     1:22.03 (46.77)                                        
 36 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       1:23.83    1:23.56  
                  38.20     1:23.56 (45.36)                                        
 -- Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              1:02.14         NS  
 -- Dobbs, Andrew M           16 NAC-SE                 55.78         NS  
 -- Deaton, Phillip G         17 HSA-SE                 55.03        SCR  
 
Men 15 & Over 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sloan, Sam J              17 NAC-SE               1:52.05    2:00.06  
                  26.92       57.12 (30.20)     1:28.04 (30.92)     2:00.06 (32.02)
  2 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE              2:06.31    2:00.96  
                  27.69       58.66 (30.97)     1:30.81 (32.15)     2:00.96 (30.15)
  3 Ramsden, Tate N           16 NAC-SE               2:00.65    2:04.45  
  4 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              2:04.52    2:07.51  
  5 Deaton, Phillip G         17 HSA-SE               1:58.73    2:08.54  
                  28.24   2:08.54 (1:40.30)                                        
  6 Boyd, Reece A             15 NAC-SE               2:07.23    2:13.36  
                  28.65     1:02.10 (33.45)     1:37.72 (35.62)     2:13.36 (35.64)
  7 Goss, Alex A              15 NAC-SE                    NT    2:14.84  
                  29.89     1:04.24 (34.35)     1:39.95 (35.71)     2:14.84 (34.89)
  8 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE              2:07.55    2:15.15  
                  29.84     1:03.65 (33.81)     1:38.31 (34.66)     2:15.15 (36.84)
  9 Russell, Derek T          15 UN-SE                2:11.52    2:15.68  
                  29.90     1:05.04 (35.14)     1:42.38 (37.34)     2:15.68 (33.30)
 10 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE              2:22.25    2:18.20  
                  29.51     1:04.21 (34.70)     1:40.83 (36.62)     2:18.20 (37.37)
 11 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              2:22.50    2:20.15  
                  29.71     1:04.37 (34.66)     1:42.37 (38.00)     2:20.15 (37.78)
 12 Li, Zhaoqi                17 XCEL-SE              2:34.75    2:25.98  
                  31.84     1:08.48 (36.64)     1:46.65 (38.17)     2:25.98 (39.33)
 13 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE                   NT    2:27.67  
                  31.80     1:09.66 (37.86)     1:49.76 (40.10)     2:27.67 (37.91)
 14 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              2:25.61    2:38.79  
                  31.45     1:08.80 (37.35)     1:51.48 (42.68)     2:38.79 (47.31)
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              2:19.66         NS  
 -- Senn, Jeremy W            16 NAC-SE               2:02.17         NS  
 -- Curtiss, Ted R            15 NAC-SE               2:16.01         NS  
 -- Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE               2:08.26        SCR  
 
Men 15 & Over 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Charles, Taylor T         15 NAC-SE               2:01.45    1:59.37  
                  25.80       55.25 (29.45)     1:30.94 (35.69)     1:59.37 (28.43)
  2 Stafford, Grant M         15 XCEL-SE              2:04.30    2:01.65  
                  25.06       55.12 (30.06)     1:33.80 (38.68)     2:01.65 (27.85)
  3 Sloan, Sam J              17 NAC-SE               1:54.72    2:02.21  
                  25.66       56.35 (30.69)     1:32.86 (36.51)     2:02.21 (29.35)
  4 Russell, Derek T          15 UN-SE                2:00.42    2:04.11  
                  27.12     1:00.29 (33.17)     1:35.91 (35.62)     2:04.11 (28.20)
  5 Davis, Maclin M           16 NAC-SE               1:55.96    2:04.15  
                  24.93       56.96 (32.03)     1:35.04 (38.08)     2:04.15 (29.11)
  6 Taylor, Scott M           15 Mt.  Valley-SE       2:01.72    2:04.90  
                  26.53       58.98 (32.45)     1:36.93 (37.95)     2:04.90 (27.97)
  7 Ramsden, Tate N           16 NAC-SE               2:02.15    2:05.17  
                  26.93       58.21 (31.28)     1:36.38 (38.17)     2:05.17 (28.79)
  8 Curtiss, Ted R            15 NAC-SE               1:59.37    2:06.04  
                  27.64       59.26 (31.62)     1:36.84 (37.58)     2:06.04 (29.20)
  8 Goss, Alex A              15 NAC-SE               2:02.98    2:06.04  
                  28.48     1:02.05 (33.57)     1:36.10 (34.05)     2:06.04 (29.94)
 10 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              2:06.75    2:06.52  
                  27.29       59.71 (32.42)     1:37.06 (37.35)     2:06.52 (29.46)
 11 Stinson, Nathan R         16 NAC-SE               2:05.73    2:09.07  
                  28.46                             1:41.51 ( )     2:09.07 (27.56)
 12 Rebrov, Dmitriy O         17 NAC-SE               2:07.33    2:09.30  
                  27.07       59.53 (32.46)     1:39.62 (40.09)     2:09.30 (29.68)
 13 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              2:11.78    2:09.48  
                  26.98       59.04 (32.06)     1:38.91 (39.87)     2:09.48 (30.57)
 14 McPherson, Matt F         15 NAC-SE               2:03.36    2:09.67  
                  28.17     1:00.93 (32.76)     1:39.62 (38.69)     2:09.67 (30.05)
 15 Clark, Carter M           17 XCEL-SE              2:01.41    2:09.97  
                  27.48     1:01.91 (34.43)     1:39.56 (37.65)     2:09.97 (30.41)
 16 Moseley, James R          16 XCEL-SE              2:05.49    2:10.52  
                  29.03     1:02.35 (33.32)     1:40.89 (38.54)     2:10.52 (29.63)
 17 Anderson, Bryce W         16 XCEL-SE              2:06.86    2:10.66  
                  27.54     1:00.10 (32.56)     1:41.09 (40.99)     2:10.66 (29.57)
 18 Fossee, Philip N          16 NAC-SE               2:08.98    2:10.92  
                  26.68     1:01.14 (34.46)     1:41.34 (40.20)     2:10.92 (29.58)
 19 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              2:09.69    2:10.99  
                  28.94     1:03.58 (34.64)     1:40.86 (37.28)     2:10.99 (30.13)
 20 Rowland, Paul A           17 XCEL-SE              2:15.76    2:11.03  
                  28.46     1:01.62 (33.16)     1:41.22 (39.60)     2:11.03 (29.81)
 21 Driver, Zachary H         16 UNXL-SE              2:13.84    2:11.71  
                  26.88       59.73 (32.85)     1:39.78 (40.05)     2:11.71 (31.93)
 22 Taylor, Wesley F          16 Mt.  Valley-SE       2:08.07    2:12.81  
                  27.70     1:01.20 (33.50)     1:42.07 (40.87)     2:12.81 (30.74)
 23 Liang, Alan H             15 UN-NA-SE             2:06.33    2:12.89  
                  28.16     1:02.40 (34.24)     1:41.93 (39.53)     2:12.89 (30.96)
 24 Li, Zhaoqi                17 XCEL-SE              2:15.52    2:12.98  
                  29.72     1:04.87 (35.15)     1:41.46 (36.59)     2:12.98 (31.52)
 25 Best, Bailey C            15 XCEL-SE              2:18.15    2:13.04  
                  28.63     1:02.22 (33.59)     1:43.20 (40.98)     2:13.04 (29.84)
 26 Werkhaven, Falkner N      15 NAC-SE               2:10.99    2:13.51  
                  27.37     1:01.08 (33.71)     1:42.25 (41.17)     2:13.51 (31.26)
 27 Pavlichenko, Artyom D     15 NAC-SE               2:20.02    2:13.56  
                  29.16     1:04.33 (35.17)     1:43.08 (38.75)     2:13.56 (30.48)
 28 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              2:14.21    2:13.74  
                  28.53     1:02.51 (33.98)     1:42.59 (40.08)     2:13.74 (31.15)
 29 Lundy, Alex C             16 NAC-SE               2:10.06    2:13.95  
                  26.56     1:00.36 (33.80)     1:43.43 (43.07)     2:13.95 (30.52)
 30 Boyd, Reece A             15 NAC-SE               2:15.09    2:14.82  
                  25.39     1:00.41 (35.02)     1:44.42 (44.01)     2:14.82 (30.40)
 31 Watson, Tripp E           16 XCEL-SE                   NT    2:14.94  
                  28.44     1:01.34 (32.90)     1:43.22 (41.88)     2:14.94 (31.72)
 32 Nealy, Wesley W           15 NAC-SE                    NT    2:15.71  
                  29.93     1:03.86 (33.93)     1:44.86 (41.00)     2:15.71 (30.85)
 33 Gordon, KC C              16 NAC-SE               2:16.89    2:17.34  
                  28.82     1:04.86 (36.04)     1:46.69 (41.83)     2:17.34 (30.65)
 34 Moisan, Hunter J          16 RRST-SE              2:14.16    2:18.09  
                  28.23     1:01.47 (33.24)     1:43.21 (41.74)     2:18.09 (34.88)
 35 Smith, Nicholas S         16 XCEL-SE                   NT    2:22.81  
                  30.20     1:05.79 (35.59)     1:50.05 (44.26)     2:22.81 (32.76)
 36 Gormsen, Dylan J          17 NAC-SE                    NT    2:22.98  
                  30.44     1:05.75 (35.31)     1:50.44 (44.69)     2:22.98 (32.54)
 37 Prince, Jack I            15 NAC-SE               2:21.65    2:23.36  
                  30.51     1:07.28 (36.77)     1:50.35 (43.07)     2:23.36 (33.01)
 38 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       2:25.97    2:25.68  
                  31.64     1:08.47 (36.83)     1:53.71 (45.24)     2:25.68 (31.97)
 39 Cook, Austin B            15 MTSC-SE                   NT    2:26.70  
                  30.20     1:09.69 (39.49)     1:52.57 (42.88)     2:26.70 (34.13)
 40 Roberts, Chris J          17 XCEL-SE              2:15.27    2:29.08  
                  30.63     1:10.30 (39.67)     1:54.84 (44.54)     2:29.08 (34.24)
 41 Wilkerson, Hunter J       15 Sea Dragons-SE       2:42.51    2:36.55  
                  35.91     1:15.65 (39.74)     2:01.28 (45.63)     2:36.55 (35.27)
 -- Baker, Ian M              15 RRST-SE                   NT         DQ  
      10 Scissors kick - breast
                  30.29     1:07.47 (37.18)     1:54.40 (46.93)          DQ (33.68)
 -- Leckenby, Phil M          16 UN-NA-SE             2:40.00         NS  
 -- Dobbs, Andrew M           16 NAC-SE               2:00.58         NS  
 -- Graves, Robbie O          16 XCEL-SE              2:04.86         NS  
 
Men 15 & Over 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vidineyev, Arthur K       15 XCEL-SE              4:19.88    4:23.86  
                  28.13     1:00.59 (32.46)     1:35.90 (35.31)     2:09.00 (33.10)
        2:46.39 (37.39)     3:24.89 (38.50)     3:55.20 (30.31)     4:23.86 (28.66)
  2 Russell, Derek T          15 UN-SE                4:20.84    4:25.21  
                  28.13     1:00.78 (32.65)     1:36.76 (35.98)     2:11.60 (34.84)
        2:48.58 (36.98)     3:25.34 (36.76)     3:55.67 (30.33)     4:25.21 (29.54)
  3 Moseley, James R          16 XCEL-SE              4:25.63    4:30.01  
                  29.19     1:03.20 (34.01)     1:37.92 (34.72)     2:11.69 (33.77)
        2:51.23 (39.54)     3:30.71 (39.48)     4:00.99 (30.28)     4:30.01 (29.02)
  4 Clark, Carter M           17 XCEL-SE              4:23.78    4:34.35  
                  28.90     1:03.01 (34.11)     1:40.27 (37.26)     2:16.15 (35.88)
        2:54.00 (37.85)     3:33.31 (39.31)     4:05.61 (32.30)     4:34.35 (28.74)
  5 Fenton, Elliott C         16 XCEL-SE              4:48.02    4:48.61  
                  28.11     1:01.55 (33.44)     1:38.42 (36.87)     2:13.37 (34.95)
        2:55.39 (42.02)     3:40.59 (45.20)     4:15.24 (34.65)     4:48.61 (33.37)
  6 Massaro, Hank N           15 XCEL-SE              4:43.35    4:49.50  
                  30.59     1:05.95 (35.36)     1:43.69 (37.74)     2:20.37 (36.68)
        3:00.69 (40.32)     3:41.48 (40.79)     4:16.82 (35.34)     4:49.50 (32.68)
  7 Gallagher, Robert J       17 XCEL-SE              4:46.90    4:59.14  
                  30.32     1:06.10 (35.78)     1:44.90 (38.80)     2:22.33 (37.43)
        3:05.84 (43.51)     3:49.36 (43.52)     4:25.17 (35.81)     4:59.14 (33.97)
  8 Schechter, Samuel J       15 Atomic City-SE       5:12.01    5:15.15  
                  33.84     1:13.97 (40.13)     1:53.00 (39.03)     2:31.20 (38.20)
        3:18.07 (46.87)     4:05.79 (47.72)     4:41.51 (35.72)     5:15.15 (33.64)
 
Men 15 & Over 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riverdale Rapids Swim Team-SE  'A'                1:47.76    1:42.39  
     1) Moisan, Hunter J 16             2) Link, Trey R 16                
     3) Baker, Ian M 15                 4) Martin, Rick W 17              
                  25.62       53.16 (27.54)     1:18.75 (25.59)     1:42.39 (23.64)